Australia. Chiński okręt zbliżył się do wybrzeża. Minister obrony: to agresywne zachowanie Pekinu

Świat
Australia. Chiński okręt zbliżył się do wybrzeża. Minister obrony: to agresywne zachowanie Pekinu
Wikimedia/chińskie ministerstwo obrony
Chiński okręt, zdj. ilustracyjne

Chiński okręt szpiegowski został wykryty u wybrzeży Australii Zachodniej. To agresywne zachowanie ze strony Pekinu - przekazał australijski minister obrony Peter Dutton na konferencji prasowej, cytowany w piątek przez portal Sky News.

- Uważam, że to agresywne działanie. Uważam tak w szczególności dlatego, że (okręt) przypłynął tak daleko na południe - powiedział Dutton.

 

Minister wyjaśnił, że chiński okręt szpiegowski był śledzony od około tygodnia. Dodał, że jednostka dopłynęła na wysokość Exmouth na zachodnim wybrzeżu Australii, po czym zawróciła i skierowała się w stronę Darwin na północy kraju.

 

- To, oczywiście, bardzo dziwne, że przypłynął tak daleko na południe i porusza się blisko linii brzegowej, kierując się na północ - skomentował polityk. Dodał, że celem chińskiego okrętu jest zebranie jak największej ilości danych wywiadowczych.

Chińska ekspansja na Pacyfiku 

Pytana pod koniec kwietnia br., jak bardzo realistyczny jest scenariusz, w którym Chiny zwrócą się do Wysp Salomona o możliwość wysłania tam wojska minister spraw wewnętrznych Karen Andrews powiedziała, że jest to bardzo prawdopodobne. - Prawdopodobne, że taką właśnie drogę Chiny obiorą w regionie Pacyfiku – stwierdziła.

 

O podpisaniu przez Chiny paktu z Wyspami Salomona – liczącym ok. 700 tys. mieszkańców, strategicznie położonym państwem w Oceanii – 19 kwietnia poinformowało chińskie MSZ. Było to zaskoczeniem dla rządu w Canberze.

 

Tekst umowy pozostaje niejawny, ale poinformowano, że zakłada ona m.in. możliwość wysłania przez Pekin sił w celu "pomocy w utrzymaniu porządku społecznego", ochrony personelu i kluczowych chińskich przedsięwzięć. Podobne, lecz jawne, porozumienie wyspiarski kraj zawarł wcześniej z Australią, która tradycyjnie cieszyła się dużymi wpływami w regionie.

 

ZOBACZ: Amerykański wywiad: Chiny rozwijają potencjał militarny tak, by móc zająć Tajwan

 

W wywiadzie Andrews skrytykowała Pekin za zawarcie paktu podczas kampanii przed zaplanowanymi na maj australijskimi wyborami federalnymi. - Mówimy tu o próbie ingerowania w politykę, która przyjmuje wiele form – dodała.

 

Australijska opozycja zaproponowała przeznaczenie blisko 380 mln USD na pogłębianie więzi ze strategicznymi państwami Oceanii i ograniczanie wpływów Pekinu w regionie.

 

Władze w Pekinie podtrzymują, że pakt z Wyspami Salomona nie doprowadzi do powstania tam chińskiej bazy wojskowej.

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie