Kraska: każda matka z Ukrainy może zaszczepić w Polsce swoje dziecko

Polska
Kraska: każda matka z Ukrainy może zaszczepić w Polsce swoje dziecko
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
Kraska zastrzegł, że stan zagrożenia epidemicznego to jednak ciągle stan, "kiedy powinniśmy mieć w tyle głowy, że koronawirus jest wśród nas, nie znika"

Liczba zakażeń uspokaja, dziś mamy 727 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Stan zagrożenia epidemicznego, który zostanie wprowadzony 16 maja w miejsce epidemii, to jednak stan, kiedy powinniśmy pamiętać, że koronawirus nadal jest wśród nas – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że "każda matka z Ukrainy, może zaszczepić dziecko przeciw chorobom wieku dziecięcego".

Wiceminister zdrowia był pytany we wtorkowych Sygnałach Dnia w Programie I Polskiego Radia, co się zmieni od 16 maja, kiedy zniesiony zostanie stan epidemii, a wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego.

 

- Stan zagrożenia epidemicznego to alert, żółte światło, które ostrzega przed ewentualnymi skutkami, które wynikają z zakażenia koronawirusem – powiedział Kraska.

 

Dodał, że dla przeciętnego obywatela właściwie nic się nie zmieni. - Może się zmienić dla samorządów, obrad Sejmu czy Senatu – bo jeśli wchodzimy w stan zagrożenia epidemicznego, to obrad nie prowadzimy już w sposób zdalny, tylko konwencjonalnie, na miejscu – powiedział.

"Koronawirus jest wśród nas, nie znika"

Kraska zastrzegł, że stan zagrożenia epidemicznego to jednak ciągle stan, "kiedy powinniśmy mieć w tyle głowy, że koronawirus jest wśród nas, nie znika". "Eksperci prognozują, że na jesieni może dojść do większej liczby zakażeń koronawirusem" – zauważył.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Inne państwa idą śladem Polski. Nie chcą szczepionek przeciw COVID-19

 

- Wyniki, które mamy dzisiaj bardzo uspokajają, dziś mamy np. 727 nowych przypadków zakażeń koronawirusem – to jest w porównaniu z liczbą zakażeń w V fali naprawdę niewiele, ale jest to czas, kiedy trochę chyba zapomnieliśmy o szczepieniach, o tym, że powinniśmy w dalszym ciągu się uodparniać. Dlatego, jak zawsze, apeluję, żebyśmy się szczepili – dodał Kraska.

Koniec stanu epidemii 

Od 16 maja 2022 r. obowiązujący dotąd stan epidemii zostanie zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

 

Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii. Od 28 marca zniesiony został obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. Nie ma już obowiązku kierowania na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19. Zlikwidowano oddziały covidowe i szpitale tymczasowych dla chorych na COVID-19.

 

ZOBACZ: Adam Niedzielski: Od 16 maja znosimy stan epidemii w Polsce

 

Od 1 kwietnia 2022 r. zmieniły się m.in. zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu decyduje obecnie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a wykonywany jest test antygenowy. Test PCR może zlecić lekarz np. przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. Nie ma już możliwości samodzielnego zapisania się na test przez formularz wypełniany online lub przez konsultanta infolinii. Od początku kwietnia nie można też zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 m.in. w aptekach i w mobilnych punktach wymazowych.

Szczepienia dla dzieci z Ukrainy 

Wiceminister zdrowia przypomniał w "Sygnałach Dnia" w Programie I Polskiego Radia, że szczepienia ukraińskich dzieci możliwe są w Polsce także bez posiadania dokumentacji medycznej z Ukrainy.

 

- Uruchomiliśmy dość dużą akcję, jeśli chodzi o te szczepienia – powiedział Kraska. - Umożliwiliśmy takie szczepienia u naszych lekarzy rodzinnych. Każda mama, która zgłosi się z dzieckiem, będzie mogła takie szczepienia otrzymać. Jeżeli nie ma dokumentacji medycznej, (...) wtedy to lekarz oceni, jakie szczepienia dziecku należy wykonać – poinformował wiceminister.

 

Obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie skorzystać ze szczepień ochronnych dla dzieci na odrę, świnkę, różyczkę, błonicę, tężec, krztusiec, poliomyelitis, WZW B oraz przeciw SARS-CoV-2.

 

ZOBACZ: Nowa szczepionka przeciw COVID-19. Szczepienia Novavax w Polsce w marcu

 

Zgodnie ze stanowiskiem Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, szef resortu zdrowia rekomenduje wykonanie szczepień ochronnych od dnia przyjazdu do Polski u dzieci do 19. roku życia, niezaszczepionych przeciwko chorobom zakaźnym, według Indywidualnego Kalendarza Szczepień (IKSz), ustalonego przez lekarza kwalifikującego do szczepienia na podstawie Programu Szczepień Ochronnych (PSO) na 2022 r., z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych zasadach.

 

W razie braku szczepień u dziecka rodzice lub opiekunowie powinni być zachęcani do poddania dziecka szczepieniom ochronnym zgodnie z PSO na 2022 r.

 

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie