Wojna na Ukrainie. Media: Rosja wydaje codziennie 900 milionów dolarów na działania wojenne

Świat
Wojna na Ukrainie. Media: Rosja wydaje codziennie 900 milionów dolarów na działania wojenne
PAP/EPA/ALESSANDRO GUERRA
Dym unoszący się nad zakładami Azowstal w Mariupolu

Około 900 milionów dolarów wydaje codziennie Rosja na prowadzenie wojny na Ukrainie - wynika z ustaleń dziennikarzy amerykańskiego "Newsweeka". Do kosztów wojennych trzeba również doliczyć straty, jakie ponosi rosyjska gospodarka z powodu sankcji nałożonych przez zachodnie państwa.

Szacunki o rosyjskich wydatkach wojennych przedstawił "Newsweekowi" redaktor naczelny portalu zajmującego się sprawami wojskowymi SOFREP Sean Spoonts.

W kwocie około 900 mln dolarów mieści się wynagrodzenie żołnierzy walczących na Ukrainie, koszt amunicji i naprawy uszkodzonego sprzętu wojskowego. Uwzględniono też cenę wystrzeliwanych pocisków manewrujących i innych rodzajów broni, które mogą kosztować około 1,5 mln dolarów za sztukę - podkreślił Spoonts.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Straty Rosji. Ukraińcy zestrzelili śmigłowiec i dziewięć dronów

 

Szacunki nie uwzględniają natomiast strat, jakie rosyjska gospodarka ponosi w wyniku nałożonych na Moskwę sankcji międzynarodowych. Według Białego Domu sankcje te mogą zostać utrzymane nawet jeśli Rosja wycofa swoje wojska z Ukrainy – zaznacza "Newsweek".

Kosztowne straty

Gazeta podkreśla, że choć początkowo wielu spodziewało się szybkiego zwycięstwa Rosji, nie odniosła ona dotąd większych sukcesów militarnych. Nie udało jej się zdobyć Kijowa, a również w innych częściach Ukrainy rosyjskie wojsko napotkało silny opór Ukraińców.

ZOBACZ: Ambasada Rosji w Polsce zmienia plan obchodów Dnia Zwycięstwa

 

Te porażki są bardzo kosztowne dla Rosji, zarówno pod względem finansowym, jak i strat w ludziach – pisze "Newsweek". W marcu, dwa tygodnie po rozpoczęciu inwazji szacowano, że kosztowała ona już wtedy Rosję około 7 mld dolarów. Stacja CNBC ocenia zaś, że Rosjanie będą prawdopodobnie odczuwali sankcje gospodarcze przez dziesięciolecia.

luq//PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie