Wojna w Ukrainie. T-90M zniszczony. To supernowoczesny rosyjski czołg

Świat
Wojna w Ukrainie. T-90M zniszczony. To supernowoczesny rosyjski czołg
PAP/EPA/MYKOLA TYS; Twitter/@oryxspioenkop
Ukraińcy zniszczyli zaawansowany rosyjski czołg

Rosja straciła na Ukrainie co najmniej jeden swój najbardziej zaawansowany technicznie czołg, T-90M, a wojna powoduje duże straty wśród jej najlepiej wyposażonych oddziałów - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

O zniszczeniu czołgu poinformowali m.in. blogerzy z grupy Oryx, którzy publikują zweryfikowane informacje o wojnie w Ukrainie.

 

ZOBACZ: "Czołgi T-72 w znacznej liczbie". Paweł Soloch o polskim wsparciu dla Ukrainy

 

"Maszyna została zniszczona zaledwie kilka dni po tym, gdy ten konkretny wariant czołgu został zauważony po raz pierwszy na terytorium Ukrainy" - napisali.

 

Wielka Brytania potwierdza. "Najbardziej zaawansowany czołg rosyjski"

W sobotę informację blogerów potwierdził brytyjski resort obrony.

 

"Co najmniej jeden T-90M, najbardziej zaawansowany czołg rosyjski, został zniszczony w walkach. T-90M został wprowadzony w 2016 roku i ma ulepszony pancerz, zmodernizowane działo oraz ulepszone systemy nawigacji satelitarnej. Około 100 czołgów T-90M znajduje się obecnie w służbie w najlepiej wyposażonych jednostkach rosyjskich, w tym walczących na Ukrainie. Ulepszony pancerz, zaprojektowany z myślą o obronie przed bronią przeciwpancerną, pozostaje podatny, jeśli nie jest wspierany przez inne elementy sił zbrojnych" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 

"Konflikt na Ukrainie zbiera bardzo duże żniwo wśród niektórych z najsprawniejszych i najbardziej zaawansowanych technicznie jednostek rosyjskich. Odbudowa sił zbrojnych Rosji po tym konflikcie będzie wymagała znacznego nakładu czasu i kosztów. Wymiana zmodernizowanego i zaawansowanego sprzętu będzie szczególnym wyzwaniem ze względu na sankcje ograniczające dostęp Rosji do krytycznych komponentów mikroelektronicznych" - dodano.

bas/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie