Wojna w Ukrainie. 72. dzień rosyjskiej inwazji

Świat
Wojna w Ukrainie. 72. dzień rosyjskiej inwazji
PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT
Od 3 maja trwa szturm na Azowstal

Piątek był 72. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Władze relacjonowały historię rannej 15-latki, która uratowała czworo cywilów, w tym dwóch ciężko rannych mężczyzn. Dziewczynka kierowała samochodem, który mimo rosyjskiego ostrzału, zdołał wyjechać z Popasnej w obwodzie ługańskim. Nie słabnie rosyjski szturm na Azowstal. Trwają próby ewakuacji cywilów.

pgo/an/prz / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W atakowanym przez rosyjskie wojska Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy wciąż pozostaje ponad 15 tys. mieszkańców; ludzie nie chcą opuszczać swoich domów, w piątek ewakuowały się zaledwie trzy osoby - poinformował na Telegramie szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

"Sytuacja w mieście jeszcze się pogorszyła. Stolica regionu (części obwodu ługańskiego pozostającej pod kontrolą Ukrainy - red.) jest w chaotyczny sposób ostrzeliwana przez najeźdźców ciężką artylerią. Rosjanie próbują otoczyć Siewierodonieck, przebijają się z różnych kierunków, ale nasi obrońcy ich powstrzymują. Walki są prowadzone bardzo blisko miasta. W nocy płoną całe dzielnice" - przekazał Hajdaj.

Na Morzu Czarnym, niedaleko Wyspy Węży, płonie rosyjski okręt "Admirał Makarow". W statek miał trafić ukraiński pocisk "Neptun" - podaje agencja Interfax.

"Mam potwierdzenie, że 'Admirał Makarow' oberwał przeciwokrętowym kierowanym pociskiem rakietowym" - napisał na Twitterze Jarosław Wolski, analityk i dziennikarz.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wojna w Ukrainie. Media: Rosyjski okręt "Admirał Makarkow" płonie niedaleko Wyspy Węży

Pięć miejscowości w obwodzie charkowskim wyzwoliły siły ukraińskie, a wojsko rosyjskie doznaje poważnych strat w ludziach i sprzęcie - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Najaktywniejsze działania siły rosyjskie prowadzą na kierunkach słobożańskim i donieckim. Ogniem rakietowym atakowane są obiekty infrastruktury transportowej i dzielnice mieszkalne.

 

W ukraińskich portach znajduje się obecnie 70 zablokowanych statków, z czego w samym Mariupolu sześć jednostek pod zagraniczną banderą - oznajmili wiceminister infrastruktury Ukrainy Jurij Waśkow i dyrektor Mariupolskiego Morskiego Portu Handlowego Ihor Barski.

"Najtrudniejsza sytuacja panuje w Mariupolu, ponieważ w przeciwieństwie do innych portów załogi statków nie mogły ewakuować się stamtąd drogą lądową. (...) Niektóre z jednostek, które pozostają zablokowane w tym mieście, nie byłyby już w stanie wypłynąć w morze bez wcześniejszego remontu" - poinformował Barski.

 

Igor Wołobujew, były wiceprezes Gazprombanku, po wybuchu wojny postanowił opuścić Rosję, aby walczyć za Ukrainę. Jest też przekonany, że rzekome samobójstwa kilku rosyjskich czołowych managerów w ostatnich tygodniach nie były samobójstwami.

- Wiedzieli za dużo, więc zostali wyeliminowani - powiedział. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Były wiceprezes Gazprombanku: "Rosyjscy managerowie wiedzieli za dużo, więc zostali wyeliminowani"

Premier Ukrainy Denys Szmyhal podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za akcję billboardową "Stop Russia Now!".

Rada Miejska miasta Browary w obwodzie kijowskim zawiesiła działalność Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego na podległym jej terytorium – poinformował mer miasta Igor Sapożka.

- Działalność Patriarchatu Moskiewskiego została zakazana! Właśnie na sesji Rady Miejskiej miasta Browary postanowiono o zawieszeniu działalności Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego na podległym nam terytorium - napisał Sapożka.

- Nie wiecie, gdzie będzie Europa pod koniec 2023 roku. Nie tego dotyczy teraz zadanie, lecz tego, jak pomóc Ukrainie jak najszybciej wygrać wojnę i pokonać Rosję. A w tym celu embargo naftowe powinno zostać wprowadzone teraz. Nie myślcie o tym, co będzie w 2023 roku, trzeba go jeszcze dożyć i wszystko może się zmienić. Myślcie o tym, żeby ta wojna nie poszła dalej do Europy i żeby została zatrzymana na Ukrainie - powiedział szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. 

O jak najszybsze przyjęcie embarga na zakup produktów naftowych Rosji i przystąpienie do rozpatrywania embarga gazowego zaapelował szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

- Wzywamy Unię Europejską, by jak najszybciej wprowadziła embargo naftowe wobec Rosji i niezwłocznie przystąpiła do rozpatrywania embarga gazowego. Im szybciej to nastąpi, tym więcej istnień ludzkich zostanie uratowanych i tym prędzej gospodarka europejska uwolni się od zależności od Rosji w sferze energetycznej - powiedział Kułeba na wspólnej konferencji prasowej z szefami dyplomacji państw bałtyckich w Kijowie.

W okupowanym przez rosyjskie wojska mieście Kreminna na wschodzie Ukrainy przebywa obecnie ponad 3,5 tys. mieszkańców; najeźdźcy terroryzują cywilów w każdy możliwy sposób: od sprawdzania telefonów po porywanie ukraińskich patriotów - przekazał szef ługańskich władz obwodowych Serhij Hajdaj.

- W zajętym mieście roi się od rosyjskiej techniki wojskowej, a na obrzeżach Kreminnej wciąż trwają walki. (...) Prawie każdy dom został splądrowany. Sytuacja humanitarna jest bardzo trudna - brakuje żywności, nie ma prądu i łączności telefonicznej - poinformował Hajdaj.

 

Prezydent USA Joe Biden wraz z przywódcami pozostałych państw G7 weźmie udział w niedzielę w wideokonferencji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformował  Biały Dom.

Podczas obrad Zełenski ma przedstawić informacje na temat obecnej sytuacji na Ukrainie. Spodziewanym tematem rozmów będą też kolejne kroki w sprawie sankcji przeciwko Rosji.

Trzynaścioro ukraińskich cywilów i 28 wojskowych wraca do domu po kolejnej wymianie jeńców z Rosją - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Wśród osób uwolnionych z rosyjskiej niewoli jest 11 kobiet - powiedziała. 

- Szczególnie cieszy fakt, że do domu powraca też m.in. duchowny Cerkwi Prawosławnej Ukrainy - dodała. 

Fedir Szandor, profesor uniwersytetu w Użhorodzie na zachodniej Ukrainie, od drugiego dnia wojny jest na froncie; teraz z okopów prowadzi wykłady dla studentów. Żadnego z nich nie odwołał, bo chce, by jego naród był wykształcony.

Zajęcia z wiedzy o turystyce odbywają się w poniedziałek i wtorek od godz. 8 rano. Prof. Szandor prowadzi je z miejsca koło schronu w okopach. "Przed chwilą był ostrzał (...). Wszedłem do schronu i kontynuowałem zajęcia" - opowiada naukowiec portalowi Ukraińska Prawda. 

Zajęcia prowadzi między swoimi dyżurami w okopach. Każdy żołnierz jest na zmianie dobę i przez cztery godziny jest na pozycjach bojowych. Towarzysze broni dopasowują grafik tak, by Szandor nie był na zmianie w poniedziałek i wtorek w porze wykładów.

- Tym, którzy wciąż starają się dla dobra stosunków z Rosją pełnić rolę "konia trojańskiego" w UE i zasłaniać się swoimi interesami gospodarczymi, mogę powiedzieć tylko jedno: historia wszystkich osądzi. Ten, kto myśli, że stoi teraz po słusznej stronie historii, przekona się, że tak nie jest - powiedział szef dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułeba. 

Rozpoczęty 3 maja szturm rosyjski na zakłady metalurgiczne Azowstal nie słabnie; z dostępnych informacji wynika jednak, że sytuacja militarna pozostaje niejasna. Trwają wysiłki, by z zakładów wyprowadzić pozostających tam cywilów, których liczbę szacowano w ostatnich dniach na 100-200 osób, w tym dzieci.

Zdjęcia satelitarne wskazują, że z powodu wojny zbiory zbóż na Ukrainie mogą spaść w tym roku o 35 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - poinformowała firma Kayrros specjalizująca się w geolokalizacji i obserwacji satelitarnej na potrzeby przedsiębiorstw.

Firma, która ma siedzibę w Paryżu, prognozuje też, że Ukraina będzie prawdopodobnie w stanie wyprodukować w tym roku 21 mln ton zbóż, czyli o 12 mln ton mniej niż w 2021 roku.

- Na tej wojnie są dwa wyjścia - umrzeć lub zostać rannym; innych opcji nie ma, dlatego trzeba wydostać się stąd wszelkimi sposobami - ocenia w rozmowie z żoną rosyjski żołnierz uczestniczący w inwazji na Ukrainę. Zapis rozmowy opublikował ukraiński wywiad wojskowy.

- Gdy wrócę, wszystko ci opowiem. Nie będziesz mogła w to uwierzyć. Nasi dowódcy nigdy nigdzie nie walczyli, ilu ludzi oni posłali tutaj na śmierć... Każą nam realizować takie zadania, że to się nie mieści w głowie. Oni są nienormalni - relacjonuje rosyjski wojskowy.

W ocenie żołnierza z 800-osobowego oddziału, który został wysłany na Ukrainę, pozostało zaledwie około 50 osób zdolnych do dalszej walki.

Blisko 500 osób jest torturowanych przez rosyjskich okupantów w Chersoniu i na granicy administracyjnej z Krymem  – oznajmiła przedstawicielka prezydenta Ukrainy na Krymie Tamiła Taszewa.

- Według naszych informacji blisko pół tysiąca osób przebywa "w piwnicach", gdzie są torturowani – powiedziała Taszewa.

Od początku rosyjskiej inwazji Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zlikwidowała ponad 140 wrogich grup dywersyjnych i wykryła 4 tys. osób współpracujących z najeźdźcą. 

"W wyniku operacji specjalnej SBU w obwodzie charkowskim do niewoli trafiło 11 rosyjskich snajperów. Zatrzymani wchodzili w skład tzw. 115. pułku Donieckiej Republiki Ludowej, który ostrzeliwał pozycje ukraińskie" - przekazano w komunikacie SBU.

Inne grupy dywersyjne i osoby współpracujące z rosyjskimi wojskami zajmowały się m.in. naprowadzaniem ataków rakietowych na cele na Ukrainie (w obwodzie chmielnickim), przekazywaniem danych wywiadowczych na temat ukraińskich sił powietrznych (w obwodzie żytomierskim) czy wspieraniem informacyjnym przeciwnika w rejonie (powiecie) buczańskim (w obwodzie kijowskim).

Prezydent Ukrainy zapytany, czy Rosja wkrótce przejmie pełną kontrolę nad oblężonym Mariupolem i na ile to zmieni przebieg konfliktu, powiedział: "Mariupol nigdy nie upadnie. Nie mówię o heroizmie czy czymkolwiek innym. Nie ma tam nic, co mogłoby upaść. Jest już zdewastowany".

Rosja uważa, że może uniknąć odpowiedzialności za zbrodnie wojenne popełniane na Ukrainie ze względu na groźbę ataku nuklearnego - powiedział Wołodymyr Zełenski w rozmowie z brytyjskim think tankiem Chatham House.

Jak dodał, Rosjanie liczą, że w ostatecznym rozrachunku w relacjach z Europą powróci zasada "business as usual", i jak zauważył, niektórzy europejscy politycy nadal nie kryją się z taką nadzieją.

Podkreślił, że cały czas jest otwarty na rozmowy pokojowe z Rosją, ale tylko, jeśli wycofa na swoje wojska na pozycje sprzed inwazji. Prezydent Ukrainy wyraził jednak opinię, że Rosja nie wykazuje żadnej chęci przerwania wojny. 

Dwie osoby zginęły, a osiem odniosło obrażenia w wyniku rosyjskiego ostrzału obwodu charkowskiego na wschodzie Ukrainy w nocy z czwartku na piątek oraz w piątek rano – poinformował szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Telegramie.

W nocy i rano siły rosyjskie ostrzeliwały dzielnicę Północna Sałtiwka w Charkowie, w ciągu ostatniej doby atakowane były także Złoczów, Czuhujew, hromada (gmina) łozowska i Dergacze.

Syniehubow poinformował, że trwają walki w okolicach miasta Barwinkowe, gdzie wojska rosyjskie próbują atakować pozycje ukraińskie, ponoszą jednak ogromne straty.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że podczas operacji specjalnej zatrzymała w obwodzie charkowskim 11 rosyjskich snajperów, którzy ostrzeliwali ukraińskie pozycje.

Prawie 18,5 tys. obywateli Ukrainy, którzy przybyli do województwa świętokrzyskiego otrzymało już numer PESEL. W Kielcach wydano 3423 takie wnioski.

 

Ukraina straciła 90 proc. morskiego obrotu towarowego z powodu rosyjskiej agresji, gdyż większość portów kraju jest zamknięta lub zablokowana - poinformował wiceminister infrastruktury Ukrainy Jurij Waśkow na briefingu.

Zaznaczył, że w czasach pokoju 75 proc. obrotu towarowego Ukrainy odbywało się drogą morską.

 

Hiszpański sąd zgodził się na wypuszczenie z aresztu pochodzącego z Ukrainy, prokremlowskiego blogera Anatolija Szarija. Mężczyzna, zatrzymany w czwartek w związku z oskarżeniem przez ukraińską prokuraturę o zdradę państwa, dostał zakaz opuszczania Hiszpanii - podała telewizja RTP.

Według źródeł w hiszpańskich organach ścigania bloger w piątek rano oddał swój paszport.

Co najmniej pięciu obywateli Białorusi z ochotniczego batalionu im. Kastusia Kalinowskiego wciąż walczy u boku ukraińskich żołnierzy w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, atakowanych przez rosyjskie wojska - przekazał Biełsat.

Żołnierze z batalionu wysoko ocenili przygotowanie bojowe ukraińskich obrońców Azowstalu - pułku Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej. - Oni potrafią dobrze walczyć. Nie tylko utrzymują obronę fabryki, ale też przeprowadzają operacje zaczepne przeciwko wrogowi. To nie tylko wojna pozycyjna, lecz również realizowanie zadań taktycznych, łącznie z likwidowaniem przeciwników na ulicach Mariupola - powiedział jeden z białoruskich ochotników.

PSL złoży wniosek o zorganizowanie debaty w Parlamencie Europejskim poświęconej pomocy uchodźcom z Ukrainy - zapowiedział lider tej partii Władysław Kosiniak-Kamysz. Według niego udzielający pomocy powinni otrzymywać tysiąc euro na uchodźcę z funduszy UE.

- Polska jest dzisiaj głównym krajem przyjmującym uchodźców i dlatego żądamy debaty w Parlamencie Europejskim na temat pomocy dla państw przyjmujących uchodźców. My jako Polskie Stronnictwo Ludowe taki wniosek za pośrednictwem naszych europosłów składamy. Jeżeli jakaś debata ma się w europarlamencie odbywać, to właśnie o pomocy dla Polski, Słowacji czy Rumunii - mówił Kosiniak-Kamysz w Rozdzielu (woj. małopolskie).

Rosyjskie siły pogwałciły zawieszenie broni i ostrzelały samochód wykorzystywany do ewakuacji ludzi z obleganych zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu; jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych - poinformowały władze miasta, cytowane przez Reutersa.

"Podczas rozejmu na terenie zakładów Azowstal samochód został trafiony przez Rosjan sterowanym pociskiem antyczołgowym. Samochód przewoził cywilów, by ewakuować ich z fabryki" - poinformowała rada miejska Mariupola.

W piątek rano szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak poinformował, że trwa kolejny etap ewakuacji ludności cywilnej z obleganego przez Rosjan Azowstalu.

W obwodzie omskim na rosyjskiej Syberii wprowadzono stan wyjątkowy w związku z gwałtownymi pożarami - przekazał na Telegramie gubernator tego regionu Aleksandr Burkow.

"Niepokojące doniesienia z rejonu nazywajewskiego (w zachodniej części obwodu omskiego, w pobliżu granicy z Kazachstanem). Dziś pożar zniszczył tam domy mieszkalne, prawie spłonął też dom spokojnej starości. Wszyscy mieszkańcy i personel placówki zostali ewakuowani. Z ogniem walczy obecnie 165 strażaków i 23 jednostki sprzętu gaśniczego" - relacjonował Burkow.

Podczas Międzynarodowej Konferencji Darczyńców na rzecz Ukrainy w Warszawie AstraZeneca, jedna z czołowych firm biofarmaceutycznych na świecie, zadeklarowała przeznaczenie kolejnych 3 mln USD na wsparcie naszych wschodnich sąsiadów. Tym samym łączna wartość darowizn pieniężnych i materialnych przekazanych przez spółkę wyniesie 10 mln USD.

Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad’ powiedział w bazie sił powietrznych w Silaczu w środkowej Słowacji, że jego kraj wciąż ma sprzęt, który można przekazać Ukrainie. Warunkiem, co zaznaczył minister, jest pozyskanie zastępczego uzbrojenia.

W bazie lotniczej Silacz, gdzie stacjonują niemieccy i holenderscy żołnierze z systemami obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, Nad’ spotkał się z minister obrony Niemiec Christine Lambrecht oraz szefową resortu obrony Holandii Kajdą Ollongren. Dziennikarzom powiedział, że w kwestii dostarczenia militarnej pomocy Ukrainie w grę wchodzą bojowe wozy piechoty lub produkowane jeszcze w czasach ZSRR czołgi T-72. - Możemy zastąpić ten sprzęt innym dostępnym - powiedział Nad’.

Agresja Rosji na Ukrainę to największa katastrofa naszych czasów - powiedział w Hamburgu kanclerz Niemiec Olaf Scholz. - Świat po tej wojnie agresji i zniszczenia nie będzie już taki sam jak przedtem, już nie jest - podkreślił.

Scholz podczas spotkania w siedzibie Uebersee-Club, wpływowego stowarzyszenia promującego wymianę biznesową i naukową, stwierdził, że "okrutna rosyjska wojna agresji i zniszczenia" oznacza radykalne zerwanie z europejskim porządkiem pokojowym, jaki powstał po zakończeniu zimnej wojny.

Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o "desowietyzacji" ustawodawstwa - poinformował portal Ukrinform.ua, powołując się na wpis na Facebooku przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka.

Według Stefanczuka odtąd nie będzie się w ustawodawstwie wspominać o "zwycięstwach Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Radzieckiej"; nie będzie chęci wcielania w życie "Leninowskich idei budowy społeczeństwa komunistycznego"; nie będzie odesłań do programów, wypracowanych przez partię komunistyczną. Ponadto swoje priorytetowe uprawnienia tracą komsomolcy, komuniści i inni "towarzysze". "Wyczyszczono" niemal 1200 aktów prawnych rządu ZSRR oraz Ukraińskiej SRR - czytamy na profilu Stefanczuka.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z szefami dyplomacji państw bałtyckich. Podziękował im za wsparcie dla jego kraju i podkreślił, że należy wzmacniać sankcje przeciw Rosji. Nagranie z fragmentu spotkania zamieścił na Facebooku.

- Ważne jest nie tylko wzmacnianie presji poprzez sankcje, ale też utrzymanie ich spójności. Nie możemy dawać agresorowi możliwości ich unikania i dalszego finansowania zbrodniczej wojny przeciw Ukrainie - podkreślił.

Ukraiński premier Denys Szmyhal nie wyklucza, że Rosja może wypowiedzieć wojnę Ukrainie 9 maja - informuje Nexta.

Ukraińscy mieszkańcy w separatystycznych "republikach" ługańskiej i donieckiej są zmuszani do wyrabiania paszportów tych pseudorepublik pod groźbą represji – poinformował ukraiński wywiad wojskowy na Telegramie.

"W okupowanym mieście Sorokyne w obwodzie ługańskim rozpoczęto procedurę wyrabiania paszportów Ługańskiej Republiki Ludowej ukraińskim obywatelom przemieszczonym z niedawno zajętych terenów. Ludzie nie mają domów, majątku ani pieniędzy. Są więc zmuszeni się na to godzić, bo tylko tak mogą otrzymać wypłaty w rublach, artykuły spożywcze i pomoc lekarską" - napisano w komunikacie wywiadu.

Jak podano, z ludźmi są przeprowadzane "rozmowy profilaktyczne" i są oni informowani, że jeśli odmówią przyjęcia obywatelstwa pseudorepubliki, stracą jakiekolwiek środki do życia i zostaną poddani represjom.

Dawni opozycjoniści działający w latach 80. m.in. w Solidarności utworzyli komitet społeczny i pomagają Ukraińcom z Zaporoża. Wysłali konwój humanitarny z darami i zbierają pieniądze na kolejne.

W piątek w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku dawni działacze opozycji, współzałożyciele Solidarności, Niezależnego Zrzeszenia Studentów i dawni działacze Ruchu Młodej Polski zorganizowali konferencję prasową. Poinformowali na niej o założeniu Komitetu Solidarność Gdańsk-Zaporoże i działaniu na rzecz Ukraińców potrzebujących pomocy.

- Sądzimy, że to, kim jesteśmy, uwiarygodni nasze działanie - powiedział członek komitetu Jacek Jancelewicz.

Szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak rozmawiał z aktorką Angeliną Jolie.

Piloci rosyjskich samolotów bojowych nie ryzykują podejmowania działań w przestrzeni powietrznej kontrolowanej przez Ukrainę; wróg obawia się dalszych strat i operuje tylko tam, gdzie czuje się wystarczająco bezpiecznie - poinformował rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat.

"Rosyjskie wojska nie prowadzą operacji na terenach, które znajdują się w polu rażenia naszej obrony przeciwlotniczej. Unikają też starć z ukraińskimi myśliwcami. Działają tylko tam, gdzie zdołali rozmieścić środki własnej obrony powietrznej, czyli w obwodach donieckim, ługańskim czy chersońskim" - przekazał Ihnat, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Nie ukrywamy, że postawa węgierskiego rządu w sprawie sankcji wobec Rosji zupełnie nam nie odpowiada. Hamulcowych w stosunku do sankcji jest niestety znacznie więcej - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Premier Węgier Viktor Orban w piątkowym wywiadzie dla państwowego radia powiedział, że "propozycja Komisji Europejskiej dotycząca nowych sankcji wobec Rosji, w tym całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy, jest jak bomba atomowa zrzucona na węgierską gospodarkę". Dodał, że Węgry nie mogą poprzeć szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji w jego obecnej formie.

Rosyjskie wojska nie mają sukcesów na froncie przed Dniem Zwycięstwa, dlatego rośnie ryzyko zmasowanego ostrzału rakietowego ukraińskich miast 8 i 9 maja - uprzedziło centrum ds. walki z dezinformacją przy ukraińskiej radzie bezpieczeństwa narodowego i obrony.

Centrum wezwało obywateli, by nie ignorowali w tych dniach sygnałów alarmu przeciwlotniczego i przestrzegali godziny policyjnej tam, gdzie będzie ona obowiązywać.

Rosyjski pilot został zatrzymany w Zaporożu pod zarzutem szpiegostwa.

Według informacji operacyjnych pilot wojskowy w ostatnich latach regularnie odwiedzał krewnych w Zaporożu. Przyjechał do Ukrainy 8 lutego.

 

Prowadzimy z Niemcami intensywny dialog w sprawie działań, które mogłyby wesprzeć stronę niemiecką w zwiększeniu niezależności od ropy rosyjskiej - poinformowała na konferencji prasowej minister klimatu Anna Moskwa.

Jak przypomniała minister, w Niemczech rosyjską ropę przerabia rafineria w Schwedt, należąca do rosyjskiej spółki Rosnieft. Natomiast rafineria w Gdańsku przetwarza ropę na potrzeby innej niemieckiej rafinerii - w Leuna.

Kluczem do zatrzymania Rosji jest odcięcie jej od pieniędzy, które otrzymuje każdego dnia za surowce energetyczne, przede wszystkim za ropę naftową - mówił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Jeśli chcemy odciąć Putina od pieniędzy, to embargo to musi obejmować całą UE - wskazał.

Jabłoński podczas konferencji podsumowującej polskie działania dyplomatyczne w związku z agresją na Ukrainę wskazywał, że wywołanie wojny przez Rosję powinno rozwiać wszelkie złudzenia, jakim państwem jest Rosja i jakie działania chce podejmować.

Mam dzisiaj wielki zaszczyt i doskonałą okazję podziękować wolnemu narodowi polskiemu, kierownictwu państwa polskiego, kierownictwu PSP oraz wszystkim funkcjonariuszom PSP i druhom z OSP za natychmiastowe i wymierne wsparcie od pierwszych dni wojny - powiedział szef państwowej służby Ukrainy ds. sytuacji nadzwyczajnych generał Siergiej Kruk podczas piątkowych centralnych obchodów Dnia Strażaka.

Generał podziękował również za pomoc milionom Ukraińcom, którzy znaleźli schronienie w Polsce oraz tym, którzy uczestniczyli w uroczystości.

Ranna 15-latka uratowała czworo cywilów, w tym dwóch ciężko rannych mężczyzn - dziewczynka kierowała samochodem, który mimo rosyjskiego ostrzału zdołał wyjechać z Popasnej w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował na Telegramie szef ługańskich władz obwodowych Serhij Hajdaj.

"Jechaliśmy samochodem w Popasnej, gdy ostrzelały nas rosyjskie wojska. Wraz ze mną było trzech mężczyzn i kobieta. Dwóch mężczyzn zostało ciężko rannych, dostali odłamkami. Dlatego musiałam usiąść za kierownicą i jechać do Bachmutu. (...) Trzeba było działać szybko, żeby ranni nie stracili zbyt wiele krwi" - relacjonowała 15-latka w nagraniu zamieszczonym na profilu Hajdaja na Telegramie.

O pożarze na rynku we Władykaukazie w Osetii Północnej informują rosyjskie media. Płonęła jedna z hal, powierzchnia pożaru to 4,5 tys. m2 - podały służby ratunkowe.

O pożarze poinformowało ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych - pisze agencja Interfax. Według służb ratunkowych poparzeń doznała jedna osoba; ministerstwo zdrowia poinformowało o dwóch osobach, które wymagały pomocy medycznej, w tym jedna miała podwyższone ciśnienie - pisze agencja TASS.

Z terytorium rynku ewakuowano 520 osób. Pożar został ugaszony.

Austria odmawia wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu - informuje portal dziennika "Kurier", powołując się na wypowiedź minister gospodarki Margarete Schramboeck (OeVP). - Embargo na gaz to wyraźna czerwona linia dla Austrii - skomentowała Schramboeck dla mediów z grupy Funke.

Jak podkreśliła minister, nie należy wysyłać żadnych sygnałów, jeśli nie będzie się w stanie ich dotrzymać. - Ani my, ani Niemcy nie będziemy w stanie tego zrobić - dodała, tłumacząc sprzeciw Austrii i Niemiec wobec embarga, które jej zdaniem "wyrządziłoby więcej szkody niż pożytku".

1700 lekarzy z zagranicy skorzystało już z uproszonej procedury i rozpoczęło pracę w Polsce – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, dodając, że około 800 z nich to medycy z Ukrainy.

Szef MZ był pytany na konferencji prasowej o przyznawanie lekarzom z Ukrainy prawa do wykonywania zawodu.

- Po wybuchu konfliktu zintensyfikowaliśmy prace nad wydawaniem decyzji, które przyznają uprawnienia do wykonywania zawodu w Polsce – odpowiedział minister.

"Cichym bohaterem wojny na Ukrainie są służby każdego dnia chroniące i ratujące cywilnych obywateli. Prezydent Andrzej Duda przekazał dziś wyrazy szacunku Sergiejowi Krukowi, generałowi brygady Służby Obrony Cywilnej i szefowi Państwowej Służby Ukrainy ds. sytuacji nadzwyczajnych" - poinformowała Kancelaria Prezydenta. 

Papież Franciszek powiedział, że wojna w Ukrainie "zagraża całemu światu" i musi "przemówić do sumienia każdego chrześcijanina i każdego Kościoła". Zaapelował o głoszenie "Ewangelii pokoju".

Podczas audiencji w Watykanie dla Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan papież stwierdził: - Zanim jeszcze zakończył się kryzys sanitarny, cały świat stanął wobec konieczności zmierzenia się z nowym tragicznym wyzwaniem - trwającą wojną w Ukrainie.

W tym trudnym dla Ukrainy czasie, polscy strażacy są koordynatorami akcji wsparcia dla straży pożarnych z całego świata, które przekazują sprzęt swoim ukraińskim kolegom - powiedział wiceminister MSWiA Maciej Wąsik podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka.

 

Jesteśmy gotowi na wariant zaostrzenia konfliktu na Ukrainie po 9 maja - zadeklarował rzecznik rządu Piotr Müller. - Podobnie jak byliśmy ostrzegani przez służby o możliwości wybuchu tego konfliktu, tak samo teraz istnieje ryzyko jego zaostrzenia - przyznał.

Portugalscy eksperci ds. militarnych i politolodzy zgodnie twierdzą, że prowadzone w Kaliningradzie ćwiczenia z użyciem przez rosyjskie wojska broni nuklearnej nie będą miały żadnego przełożenia na rzeczywistość.

W rozmowie ze stacją CNN Portugal podkreślili, że atak nuklearny nie grozi obecnie ani sąsiadującej z obwodem kaliningradzkim Polsce, ani żadnemu innemu krajowi NATO.

W piątek około godz. 11 (12 czasu polskiego - PAP) doszło do znacznej intensyfikacji rosyjskich działań bojowych w obwodzie zaporoskim; miasta Orichiw i Hulajpole zostały ostrzelane ogniem artyleryjskim i rakietowym oraz zbombardowane z powietrza - poinformowała w piątek na Telegramie zaporoska regionalna administracja.

"Jeszcze do niedawna wróg nie prowadził aktywnych operacji wojskowych na kierunku zaporoskim, starając się raczej ograniczać działania sił ukraińskich i niszczyć pododdziały naszej artylerii. Dzisiaj doszło jednak do ostrzałów lotniczych i artyleryjskich w Hulajpolu. Ponadto rosyjskie wojska przypuściły zmasowany atak powietrzny, artyleryjski i rakietowy w Orichiwie, niszcząc cywilną infrastrukturę miasta" - relacjonował rzecznik zaporoskich władz obwodowych pułkownik Iwan Arefjew

Siewierodonieck w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, jest prawie otoczony przez siły rosyjskie i tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej; wokół miasta trwają zacięte walki – poinformował przedstawiciel lokalnych władz, cytowany przez portal Suspilne.

"Sytuacja jest ciężka. Okupanci próbują otoczyć miasto, szturmować je z przylegających wsi. Toczą się walki o Wojewodiwkę” położoną na północ od Siewierodoniecka" – powiadomił Ołeksandr Striuk, kierujący miejscową administracją.

Prezydent Rosji Władimir Putin pomylił się, myśląc, że Unia Europejska jest słaba - powiedziała w piątek przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola we Florencji. Wyraziła przekonanie, że Ukraina wygra.

Występując podczas dorocznej debaty z cyklu "Stan Unii", Metsola oświadczyła: "Wielkim błędem Putina było myślenie, że nasze różnice i obrona praw podstawowych to znak naszej słabości. Pomylił się. W demokracjach, jak nasza, to są punkty świadczące o sile".

"To powód, dla którego przyspieszyliśmy na drodze ku budowie nowej Unii bezpieczeństwa i obrony" - dodała.

W pobliżu ukraińskiej Wyspy Węży na Morzu Czarnym płonie rosyjska fregata typu Petrel - poinformował w piątek portal dumskaya. Według tego źródła okręt mógł zostać trafiony ukraińskim pociskiem rakietowym.

Portal informuje, że fregata została prawdopodobnie trafiona ukraińskim pociskiem manewrującym R-360 Neptun.

Jak podaje agencja Ukrinform, powołując się na przechwyconą przez SBU rozmowę, rosyjscy żołnierze wsypują piasek do zbiorników na paliwo w czołgach, by uniknąć pójścia na front. "Sypiemy piasek do układu paliwowego, do zbiorników, aby nie przejść do ataku! Nie wykonuję rozkazów, odmawiam po prostu" - słyszymy na nagraniu.

Finlandia i Szwecja to cenni partnerzy w dziedzinie obronności, drzwi do NATO są dla nich otwarte - przekazała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki w trakcie konferencji prasowej.

"Oczywiście mocno popieramy politykę otwartych drzwi NATO oraz prawo każdego kraju do decydowania o własnej przyszłej polityce zagranicznej i o kwestiach dotyczących bezpieczeństwa" - powiedziała w Psaki.

Dodała, że trwają dyskusje, w trakcie których USA starają się odpowiedzieć na wszelkie zastrzeżenia obu krajów dotyczące przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

O zaprzestanie przez Rosję wojny w Ukrainie zaapelowały samorządy z Przymierza Europejskiego (European Aliance - EA), które działa w ramach Europejskiego Komitetu Regionów, w przyjętej w Białymstoku tzw. deklaracji białostockiej. Wyrażono w niej także szeroką solidarność z walczącą Ukrainą.

15-punktowe stanowisko grupa EA przyjęła na nadzwyczajnym posiedzeniu. Podpisali je prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski (członek EA), prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz (szefowa działającej od listopada 2021 r. grupy roboczej Ukraina w Komitecie Regionów), przewodniczący grupy EA, członek rady miasta Cork w Irlandii Kieran McCarthy, a także europoseł Tomasz Frankowski (PO).

Ministerstwo Finansów Ukrainy liczy w maju na otrzymanie szeregu kredytów oraz grantów zarówno od poszczególnych krajów, jak też od międzynarodowych organizacji finansowych – powiedział minister w wywiadzie udzielonym agencji Interfax-Ukraina.

- Mamy duże oczekiwania wobec naszych partnerów. To 500 mln dolarów (ok. 471 mln euro) dodatkowego grantu od USA, 150 mln euro od Niemiec, 200 mln euro kredytu od Włoch. Do tego 1 mld dolarów kanadyjskich (ok. 740 mln euro) od Kanady, która uzgodniła udzielenie takiej kwoty za pośrednictwem rachunku administracyjnego MFW. Są to środki, których oczekujemy w najbliższym czasie - powiedział Marczenko.

Obywatelka Rosji Sofia Sapiega, partnerka białoruskiego blogera Ramana Pratasiewicza, została w piątek skazana na sześć lat kolonii karnej przez sąd w Grodnie – poinformowała służba prasowa prokuratury generalnej Białorusi.

W maju 2021 roku Pratasiewicz, wówczas opozycyjny bloger, i jego partnerka zostali zatrzymani po przymusowym lądowaniu w Mińsku samolotu linii Ryanair, lecącego z Aten do Wilna.

Jak poinformowano, Sapiega została skazana z dwóch artykułów kodeksu karnego dotyczących podżegania do nienawiści oraz nielegalnego gromadzenia lub rozpowszechniania danych innych osób. Niezależny portal Zerkalo.io zwraca uwagę, że początkowo Sapiega miała postawione zarzuty w ramach siedmiu artykułów kodeksu karnego.

- Na polecenie Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro polska prokuratura prowadzi postępowanie karne dotyczące rozpoczęcia przez władze i funkcjonariuszy Federacji Rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko suwerenności, integralności terytorialnej i politycznej niepodległości Ukrainy przez rosyjskie siły zbrojne, w porozumieniu z władzami i funkcjonariuszami Białorusi, udostępniającymi terytorium tego państwa do dokonywania aktów agresji zbrojnej przeciwko Ukrainie – poinformował wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

"Rynek Vicalina we Władykaukazie w Rosji płonie" - podaje NEXTA.

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 24,9 tys. żołnierzy, 502 systemy artyleryjskie i 2686 pojazdów opancerzonych, a także 1110 czołgów, 199 samolotów i 155 śmigłowców – ogłosił w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W ciągu ostatniej doby Rosja straciła około 200 żołnierzy, 35 pojazdów opancerzonych, osiem czołgów, trzy systemy artyleryjskie, dwie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, 19 innych pojazdów i cystern, jednostkę pływającą, trzy samoloty, rakietę manewrującą i 12 dronów – zaznaczono w zestawieniu. 

SBU zatrzymała redaktora naczelnego http://mind.ua Jewhena Shpitko pod zarzutem kradzieży pomocy humanitarnej i darowizn dla ukraińskich sił zbrojnych.

Poinformowały o tym ukraińskie media, powołując się na źródła w SBU.

Niemcy dostarczą Ukrainie siedem samobieżnych haubicoarmat Panzerhaubitze 2000, pochodzących z zasobów Bundeswehry – potwierdziła w piątek minister obrony RFN Christine Lambrecht podczas wizyty na Słowacji. W przyszłym tygodniu ma odbyć się szkolenie z obsługi tego systemu dla pierwszych 20 żołnierzy ukraińskich.

Lambrecht odwiedza sąsiadującą z Ukrainą Słowację, aby "wesprzeć niemieckich żołnierzy, którzy zostali rozmieszczeni na wschodniej flance NATO razem z systemem obrony powietrznej Patriot" – informuje portal tygodnika „Der Spiegel”.

W nowym projekcie szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji za agresję na Ukrainę, Komisja Europejska zaproponowała dłuższe okresy przejściowe na import rosyjskiej ropy naftowej dla Węgier, Czech i Słowacji, niż w pierwszej wersji regulacji - podała w piątek agencja Reutera, powołując się na dwa anonimowe źródła unijne.

Równolegle tę informację potwierdził wysoki rangą uczestnik negocjacji sankcyjnych, proszącego o zachowanie anonimowości.

Narastają spekulacje, że 9 maja przy okazji tzw. Dnia Zwycięstwa prezydent Rosji Władimir Putin może ogłosić powszechną mobilizację, by nasilić ofensywę na Ukrainę. Niezależny analityk Kamil Galejew ocenia, że byłby to poważny błąd, który mógłby nawet wywołać rewolucję w Rosji.

Według Galejewa istnieje realna możliwość, że Putin zdecyduje się na taki krok. "Sądząc po charakterze i nawykach Putina, szacuję prawdopodobieństwo, że 9 maja ogłosi masową mobilizację, na 20 proc." - oświadczył analityk, cytowany w piątek przez stację Sky News.

W okupowanym mieście Sorokin (obwód ługański) rozpoczął się proces wydawania paszportów "ŁRL" obywatelom Ukrainy wysiedlonym z nowo okupowanych terytoriów. Ludzie są pozbawieni domów, własności i pieniędzy. Dlatego są zmuszeni zgodzić się na te warunki, ponieważ jest to jedyny sposób na uzyskanie płatności w rublach, paczkach żywnościowych i opiece medycznej.

Ukraińscy wojskowi z dowództwa operacyjnego Południe podają, że Rosjanie rozkradają zapasy przedsiębiorstw rolniczych, a potem pokazowo rozdają je mieszkańcom. "Jednocześnie oskarżają władze ukraińskie o wywołanie kryzysu humanitarnego” – podano w komunikacie.

- Polityka energetyczna była i jest polityką bezpieczeństwa. Dlatego od kilku miesięcy ciężko pracujemy nad tym, by zmniejszyć import gazu z Rosji. (...) Najskuteczniejszym sposobem na uniezależnienie się, jaki mamy, jest odejście od paliw kopalnych, od gazu, na rzecz energii odnawialnej - oceniła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Mówiąc o wojnie na Ukrainie, zadeklarowała, że miejsce UE jest u boku tego kraju, który "odważnie i zaciekle stawia czoła agresorowi".

W obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, walki toczą się wzdłuż całej linii frontu – podała agencja Ukrinform w podsumowaniu sytuacji w regionach kraju. Rosjanie ostrzeliwali Charków, na północnym wschodzie, oraz obwody dniepropietrowski na środkowym wschodzie oraz chersoński i mikołajowski na południu.

"UE może nałożyć sankcje na gimnastyczkę Alinę Kabaewą, uważaną za kochankę Putina" - podaje NEXTA.

"W obwodzie ługańskim zniknęło dwóch ratowników: wieźli wodę do wsi Niżne i przestali się komunikować" - podaje "Ukraińska Prawda".

"4 maja dwaj pracownicy Państwowej Służby Ratunkowej – Denis Kołotiłow i Giennadij Muratow – przeprowadzili misję humanitarną w samochodzie służbowym: zabrali wodę do wsi Niżne (Góra Hromada). Po południu przestali się komunikować" - czytamy.

"Ministerstwo Reintegracji Tymczasowo Okupowanych Terytoriów Ukrainy wzywa międzynarodową organizację medyczną Lekarze bez Granic (MSF) do utworzenia misji ewakuacyjnej w celu ratowania obrońców w zakładzie metalurgicznym Azovstal" - podaje Ukrinform.

Trwa kolejny etap ewakuacji ludności cywilnej z obleganych przez Rosjan zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu - poinformował szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

Najbliższy współpracownik prezydenta Wołodymyra Zełenskiego dodał, że o rezultatach akcji poinformuje w późniejszym czasie.

Unia Europejska musi się uniezależnić się od rosyjskiego gazu; Moskwa nie jest już wiarygodnym partnerem - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, występując za pośrednictwem łącza wideo na konferencji zorganizowanej przez niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

W miejscowości Czernihiwka w obwodzie zaporoskim, na południu Ukrainy, siły okupacyjne grożą mieszkańcom odebraniem ziemi – poinformowały władze obwodu. W obwodach chersońskim i mikołajowskim Rosjanie rozkradają zapasy żywności.

"W Czernihiwce okupanci zmuszają ludzi, by wypełnili do 8 maja formularze o ziemi posiadanej na własność i dzierżawionej. To jest warunek wydania licencji, a w przeciwnym razie grożą odebraniem niewykazanej ziemi" – podała administracja obwodowa.

Ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa powiedziała, że celem Ukrainy jest wypchnięcie rosyjskich żołnierzy z całego terytorium Ukrainy, łącznie z Krymem i Donbasem - poinformował w piątek portal Axios.com.

W dziesiątym tygodniu wojny Ukraina odnosi coraz większe sukcesy, co na początku wojny wydawało się absurdem i coraz bardziej rośnie jej wiara w zwycięstwo.

„Zwycięstwo odniesiemy wtedy, gdy na naszym terytorium nie będzie rosyjskich żołnierzy, gdy przywrócimy integralność i suwerenność, i kiedy będziemy mogli mówić o zbrodniach wojennych. Osiągnięcie tego zwycięstwa będzie jednak trudniejsze, niż mówienie o tym”, cytuje Markarową portal. Ambasador powiedziała również, że Ukraina jest pokojowym, suwerennym krajem. Jedyne, czego chcą jej mieszkańcy, to żyć w pokoju we własnych, uznanych przez społeczność międzynarodową granicach. 

"W Odessie obrona powietrzna zestrzeliła rosyjski pocisk" - informuje agencja Ukrinform.

Agencja Ukrinform udostępniła nagranie pochodzące ze schronu w hucie Azowstal:

"W ciągu dnia na południu Ukrainy zginęło 24 żołnierzy Federacji Rosyjskiej, zestrzelono dwa wrogie "Orły" - podaje Ukrinform. 

Siły zbrojne Ukrainy wysadziły wrogi pojazd z amunicją i ziemiankę. Do sieci trafiło nagranie.

Fakt, że w skierowanym do mnie liście podziela pani rzecznik punkt widzenia i politykę władz Federacji Rosyjskiej zasadniczo nas różnią - napisał rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek do wysokiego komisarza praw człowieka Federacji Rosyjskiej Tatiany Moskalkovej.

87-letnia Elvira Borts przeżyła oblężenie Leningradu i Holokaust, a teraz oblężenie Mariupola. "Wszyscy jesteśmy świadkami masowego mordowania naszych cywilów przez Rosjan. Nie mamy prawa milczeć" - pisze Ministerstwo Obrony Ukrainy. 

George W. Bush nazwał prezydenta Wołodymyra Zełenskiego "Winstonem Churchillem naszych czasów".

Ukraińskie miasto Irpień przed i po rosyjskiej inwazji.

Czynimy wszystko, aby ukraińscy żołnierze – ojcowie, bracia, synowie, mężowie – mogli walczyć spokojnie, będąc pewnymi, że jeżeli żona, matka czy siostra schroniła się w Polsce to będzie bezpieczna — powiedział prezydent Andrzej Duda.

"Zakłady Azowstal ponownie znalazły się pod wrogim ostrzałem" - podaje NEXTA. 

Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,187 mln osób - podała w piątek Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 24,6 tys. osób.

"Od 24 lutego funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 3,187 mln osób" - poinformowała na Twitterze Straż Graniczna. Jak zaznaczono w czwartek do Polski przyjechało 24,6 tys. osób, a w piątek do godziny 7 rano 6,6 tys. osób.

Ukraina została zaminowana. Rosyjskie miny-pułapki znajdujemy wszędzie, nawet pod zabawkami. Usunięcie tego zajmie co najmniej dwa, trzy lata – mówią PAP ukraińscy eksperci ds. bezpieczeństwa. Według nich Rosjanie mają w tym oczywisty cel: zabić lub ranić cywilów.

Świadczyć o tym mają metody stosowane przez rosyjskich żołnierzy. W jednym z ukraińskich domów, w którym stacjonowali Rosjanie na blacie kuchni pozostawiono pustą szklankę. Na niej z kolej znajdowała się dziecięca maskotka. Według rozmówców PAP, mało które dziecko nie skusiłoby się, aby po nią sięgnąć.

Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca nowych sankcji wobec Rosji, w tym całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy, jest jak bomba atomowa zrzucona na węgierską gospodarkę - powiedział premier Węgier Viktor Orban w piątkowym wywiadzie dla państwowego radia.

Węgry nie mogą poprzeć szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji w ich obecnej formie - oświadczył Orban.

Kontrofensywa sił ukraińskich z Charkowa na wschodzie Ukrainy może wypchnąć rosyjskie wojska z okolic miasta lub zmusić je do reorganizacji, co grozi przerwaniem ich linii komunikacji – oceniają eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym komunikacie.

Ukraińska kontrofensywa z Charkowa może zakłócić działanie sił rosyjskich na północny wschód od tego miasta i najprawdopodobniej postawi Rosjan przed wyborem: wzmocnić siły w okolicach Charkowa czy ryzykować utratę wszystkich pozycji, z których można ostrzeliwać miasto z artylerii – napisano.

 

Stany Zjednoczone nie przekazały Ukrainie "konkretnych danych do namierzenia" krążownika Moskwa – oświadczył rzecznik Pentagonu John Kirby, cytowany w piątek przez CNN. Flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zatonął w kwietniu po uderzeniu ukraińskimi rakietami.

"Nie przekazaliśmy Ukrainie konkretnych informacji do namierzenia Moskwy (…) Nie braliśmy udziału w podjętej przez Ukraińców decyzji o uderzeniu w okręt ani w operacji, którą przeprowadzili. Nie wiedzieliśmy z wyprzedzeniem, że Ukraina zamierza zaatakować okręt" – oznajmił Kirby.

Rosyjskie siły próbują zdobyć zakłady Azowstal w Mariupolu przed Dniem Zwycięstwa, jednak odbywa się to dużym kosztem, a ponoszone straty będą utrudniać działania Rosji w południowym Donbasie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

"Rosyjskie siły w Mariupolu już drugi dzień kontynuują atak lądowy na zakłady stalowe Azowstal, mimo rosyjskich twierdzeń, że będą dążyć jedynie do odcięcia dostępu do niej. Wznowione wysiłki Rosji w celu zdobycia Azowstalu i dokończenia przejęcia Mariupola są prawdopodobnie związane ze zbliżającymi się obchodami Dnia Zwycięstwa 9 maja i pragnieniem Putina odniesienia symbolicznego sukcesu na Ukrainie. Wysiłki te kosztują Rosję personel, sprzęt i amunicję. Podczas gdy ukraiński opór w Azowstalu trwa, straty rosyjskie będą nadal rosnąć i utrudniać plany operacyjne w południowym Donbasie" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

O kolejnym etapie ewakuacji z Mariupola, w tym z zakładów Azowstal, i udanym wywiezieniu blisko 500 cywilów poinformował w piątek rano szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

„Przeprowadziliśmy kolejny etap ewakuacji ludzi z Mariupola i Azowstalu. Mogę powiedzieć, że udało nam się wywieźć blisko 500 cywilów” – napisał Jermak w piątek w Telegramie. Jak dodał, „Ukraina robi wszystko, by uratować wszystkich cywilów i wojskowych”. „Dziękuję za pomoc ONZ” – dodał Jermak.

Węgierskie władze nie poprą propozycji sankcji wobec osób religijnych, pisze Reuters, powołując się na premiera Węgier Viktora Orbana.

Nad ranem w Kijowie wybuchł ogromny pożar. Informację podał Zarząd Głównego Państwowego Pogotowia Ratunkowego. Z płonącego budynku ewakuowanych zostało 98 osób.

W obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, dwie osoby zginęły w czwartek w wyniku rosyjskich ostrzałów – poinformował w piątek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Rosjanie atakowali infrastrukturę cywilną, zniszczyli domy mieszkalne, stację elektroenergetyczną, obiekt zakładów Azot.

W Siewierodoniecku dzielnice mieszkalne były ostrzeliwane 16 razy, co stanowiło połowę ostrzałów w całym obwodzie. W mieście uszkodzono 12 budynków. Nowe zniszczenia infrastruktury cywilnej są także w Rubiżnem, Nowodrużesku, Lisiczańsku, Popasnej, w miejscowościach Orichowe i Hirske.

Ojciec zmarłego poborowego z krążownika Moskwa otrzymał oficjalną odpowiedź na temat losu syna: krążownik, jak czytamy w oświadczeniu, nie wszedł na wody terytorialne Ukrainy, a podczas "incydentu awaryjnego" marynarz nagle zaginął na pełnym morzu.

Co najmniej 223 dzieci zginęło w Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji - poinformowało Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. Ponad 408 dzieci zostało rannych.

15-letni chłopiec, który pomagał w czwartek w ewakuacji ogrodu zoologicznego i karmieniu zwierząt w miejscowości Lisne w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, zginął w wyniku rosyjskiego ostrzału. Również w czwartek potwierdzono informację o śmierci podczas bombardowania w dniu 23 kwietnia 17-letniego chłopca z obwodu donieckiego.

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres informuje, że udało się ewakuować 500 osób z Mariupola i okolic.

W drugiej połowie maja planujemy uruchomić portal, który ułatwi uchodźcom z Ukrainy znalezienie pracy dopasowanej do ich możliwości. Będą mogli się do niego zgłaszać zarówno obywatele Ukrainy, jak i pracodawcy – poinformował PAP sekretarz stanu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Cieszyński wyjaśnił, że trwają obecnie prace nad rozwiązaniem, którego celem jest stworzenie bazy profili zawodowych kompetencji obywateli Ukrainy. "Chcemy pomóc uchodźcom znaleźć jak najlepiej dopasowaną do ich możliwości pracę" – podkreślił minister.

Aleksander Łukaszenka twierdzi, że Putin nie zamierza okupować Ukrainy. "On chce widzieć przyjazną, integralną Ukrainę. W pełni go popieram, to też moje stanowisko" – powiedział Łukaszenka.

Do mediów społecznościowych trafiło nagranie, na którym widać jak obecnie wygląda największy samolot świata Antonow An-225. Maszyna została zniszczona podczas rosyjskiego ataku na lotnisko w Hostomelu.

Dane wywiadowcze przekazane przez władze USA pomogły siłom ukraińskim zatopić w kwietniu rosyjski krążownik Moskwa, flagowy okręt Floty Czarnomorskiej – podały stacje NBC i CNN oraz dziennik 'New York Times", powołując się na anonimowe amerykańskie źródła rządowe.

Źródła nie są zgodne co do konkretnej roli, jaką amerykański wywiad odegrał w ataku na krążownik Moskwa. Część rozmówców twierdzi, że Amerykanie potwierdzili jedynie cel zidentyfikowany wcześniej przez Ukraińców, ale według innych dane wywiadowcze z USA były kluczowe w jego namierzeniu – pisze "NYT".

Nie jest jasne, czy władze USA wiedziały, że Ukraina zamierza zaatakować okręt; nie brały też udziału w podejmowaniu decyzji o uderzeniu – twierdzą źródła.

Według szacunków, w Polsce przebywa od 3 do 6 tys. ukraińskich naukowców, którzy przybyli do naszego kraju od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę - powiedział prezes PAN prof. Jerzy Duszyński. Naszym pilnym zadaniem jest teraz przechowanie potencjału intelektualnego nauki ukraińskiej – dodał.

Prezes PAN prof. Jerzy Duszyński zaznaczył, że nie ma dokładnych danych dotyczących liczby ukraińskich naukowców w Polsce, którzy przybyli po ataku Rosji.

Ukraińcy zestrzelili w czwartek 14 rosyjskich dronów Orłan-10 i jeden samolot - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W obwodzie ługańskim działania przeciwnika w dalszym ciągu zmierzają do zdobycia pełnej kontroli nad miastem Popasna i wznowienie natarcia w kierunku Łymanu i Siewierska - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Przeciwnik kontynuuje też ostrzały Charkowa z artylerii lufowej i rakietowej. Aktywny ostrzał pozycji ukraińskich wojska rosyjskie prowadziły także na południowym wschodzie i południu - czytamy w codziennym raporcie.

W obwodach ługańskim i donieckim ukraińskie siły odparły w ciągu doby jedenaście rosyjskich ataków, niszcząc osiem czołgów, 11 wozów opancerzonych i pięć samochodów wojskowych - dodano.

W Mariupolu trwa blokada ukraińskich pododdziałów w zakładach metalurgicznych Azowstal. W niektórych rejonach kombinatu wojska rosyjskie wznowiły szturm przy wsparciu z powietrza – informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Sankcje nakładane na Federację Rosyjską przez UE nie spowodują deficytu na polskim rynku oleju napędowego, mimo że najwięcej tego paliwa Polska sprowadzała właśnie z Rosji - zapewnił w komentarzu dla PAP prezes POPiHN Leszek Wiwała. Branża w UE stanie jednak przed szeregiem wyzwań - dodał.

Według danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) w 2021 r. konsumpcja oleju napędowego w Polsce wyniosła 21 mln 983 tys. m sześc., import diesla ogółem osiągnął natomiast 6 mln 983 tys. m sześc., a krajowa produkcja - 17 mln 630 tys. m sześc.

Kolejne firmy zgłaszają się do Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej - chcą brać udział w powojennej rekonstrukcji naszego wschodniego sąsiada – informuje w piątek "Puls Biznesu".

 

Szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdzi w piątek umowę na dostawę bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius – zapowiedział resort obrony. Umowa przewiduje dostawy dronów mogących przenosić uzbrojenie przeciwpancerne wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym.

 

Skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę będą odczuwalne w społeczeństwach i gospodarkach na całym świecie i społeczność międzynarodowa musi opracować długoterminowy plan, by je ograniczyć - powiedział w czwartek wicepremier Piotr Gliński, przemawiając na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Władimir Putin zamierza stworzyć rosyjski odpowiednik Wikipedii, ponieważ nie jest zadowolony z tego, że piszą obiektywne informacje o inwazji Ukrainę - podaje NEXTA.

Emerytowany lekarz z Modeny na północy Włoch wyruszył do Lwowa w konwoju z karetką, o którą poprosił jego kolega z Ukrainy. Ambulans został kupiony za pieniądze ze zbiórki, którą zorganizował po tym, gdy wrócił z misji dobroczynnej na granicy polsko- ukraińskiej.

Bardzo nam zależy na Rail Baltice i bardzo nam zależy na Via Carpatii; są to w tej chwili projekty priorytetowe - zaznaczył w wywiadzie dla TVP Wilno prezydent Andrzej Duda, który wziął w czwartek udział w uroczystym otwarciu interkonektora gazowego Polska–Litwa.

Prezydent Andrzej Duda został zapytany w TVP Wilno o to, jak to jest, że Polsce i Litwie udaje się zbudować połączenia gazowe i mosty energetyczne, a ciągle brakuje połączeń komunikacyjnych. Padło też pytanie o Rail Baltikę.

- Bardzo nam zależy na Rail Baltice i bardzo nam zależy na Via Carpatii. To jest to samo – że tak powiem – źródło, tylko drogi potem się rozchodzą: jedna idzie bardziej w kierunku Warszawy, a druga wprost w dół na południe, do granicy ze Słowacją. Bardzo nam zależy na tym, żeby te drogi zbudować - zaznaczył.

Kanadyjscy przewoźnicy lotniczy są gotowi do realizacji lotów czarterowych organizowanych dla ukraińskich uchodźców, którzy otrzymali kanadyjskie wizy – powiedział minister transportu Kanady Omar Alghabra.

Wywołanie kryzysu żywnościowego na Ukrainie i na świecie wydaje się być jednym z zamierzonych celów Rosji w wojnie z Ukrainą, powiedział w czwartek Stały Przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Sergij Kyslytsya podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa w sprawie utrzymania pokoju i bezpieczeństwa na Ukrainie , informuje Ukrinform.

Rosja ukradła około 400 000 ton zboża z tymczasowo okupowanych obszarów obwodów zaporoskiego, chersońskiego, donieckiego i ługańskiego, co stanowi jedną trzecią wszystkich rezerw w tych regionach. Biorąc pod uwagę, że skradzione zboże miało zostać wykorzystane do następnych zbiorów, już zwiększyło to zagrożenie głodem – powiedział Kyslytsya.

Państwowe BiuroŚledcze (DBR) kontynuuje dochodzenia przedprocesowe w postępowaniu karnym w sprawach o zdradę, kolaborację i inne przestępstwa, szkodzące obronnie naszego państwa w stanie wojennym. Sporządzono już ponad 360 pozwów o zdradę stanu i kolaborację , powiedziała w czwartek rzecznik prasowa biura Tatiana Sapian, poinformował Ukrinform.

Ukraińskie siły zbrojne zestrzeliły podczas doby 14 dronów i jeden samolot, poinformowało w piątek ukraińska armia na Facebooku.

"5 maja obrona powietrzna Sił Powietrznych i Wojsk Lądowych uderzyła w co najmniej 15 celów powietrznych: 14 dronów Orlan i jeden samolot, myśliwiec Su-30SM" – czytamy w oświadczeniu ukraińskiej armii. Samolot okupantów został zestrzelony przez działka przeciwlotnicze.

 

Kłamstwa głoszone przez Rosję na arenie międzynarodowej, w tym ONZ, dotyczące jej agresji na Ukrainę wykraczają poza ludzki rozum i zdrowy rozsądek, powiedziała w czwartek podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ Stała Przedstawicielka USA przy organizacji Linda Thomas-Greenfield, donosi korespondent Urkinform.

- Rosja wielokrotnie okłamywała Radę Bezpieczeństwa ONZ, rozpowszechniała teorie spiskowe i dezinformację, a to kłamstwo, że inwazji nie było jest coraz bardziej rozpowszechniane – powiedziała Linda Thomas-Greenfield.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie