Mateusz Morawiecki o OSP: jesteście naszym narodowym skarbem

Polska
Mateusz Morawiecki o OSP: jesteście naszym narodowym skarbem
Polsat News
Mateusz Morawiecki

Zdecydowaliśmy się na pierwszą w historii ustawę o ochotniczych strażach pożarnych, w której zabezpieczyliśmy dodatki emerytalne dla druhów, którzy kończą 65. rok życia i dla druhen, które kończą 60. rok życia - mówił premier Mateusz Morawiecki. - Jesteście naszym narodowym skarbem - dodał, zwracając się do strażaków.

- Wszystkie Ochotnicze Straże Pożarne - ponad 16 tys. w całym kraju - to nasze wielkie dobro narodowe; to jednostki, które tworzą społeczności lokalne, które spajają te społeczności, spajają naszą wspólnotę - powiedział Morawiecki.

 

- Dlatego wszystko to, co robicie na waszych posterunkach i niedawno w czasie pandemii, i teraz na granicy w przypadku uchodźców, tego kryzysu, który mamy, jest wspaniałą pomocą dla całej Polski - podkreślił szef rządu, zwracając się do strażaków.

 

ZOBACZ: Piotr Müller: w przyszłym tygodniu spotkanie premiera z ekspertami bankowymi w sprawie lokat

 

Premier zaznaczył, że wsłuchując się w głos całego środowiska Ochotniczych Straży Pożarnych rząd zdecydował się "na pierwszą w historii ustawę o Ochotniczych Strażach Pożarnych". - W której po pierwsze zabezpieczyliśmy dodatki emerytalne dla druhów, którzy kończą 65. rok życia, dla druhen, które kończą 60. rok życia. I jednocześnie też solidne odszkodowania w przypadku tych, którzy zostali bardzo mocno poszkodowani w akcjach - powiedział Morawiecki.

 

Dodał, że w tej ustawie znajdują się takie przepisy, które "odpowiadają na oczekiwania środowiska Ochotniczych Straży Pożarnych z całej Polski, tych dotyczących szkoleń, specjalistycznych kursów czy sprzętu".

Morawiecki: dziękuję wam wszystkim za poświęcenie

Szef rządu dziękował również wszystkim strażakom. - Bardzo serdecznie z głębi serca dziękuję wam wszystkim za poświęcenie, za wasze serce. Jesteście naszym narodowym skarbem, którego zazdroszczą nam też inne kraje - mówił szef rządu.

 

- Jesteście takim skarbem, o który chcemy my także zadbać z naszej strony, ze strony rządzących, bo to wielka wartość, którą dajecie waszym gminom, powiatom, miastom, miasteczkom, wioskom. I ta wartość musi być pielęgnowana. I będzie pielęgnowana przez rząd PiS, bo wierzymy w to, że taka współpraca, wspólnota we wszystkich miejscach w całej Polsce ma sens, że to jest wielka wspaniała wartość, którą chcemy pielęgnować - dodał Mateusz Morawiecki.

Ustawa o OSP

Regulacja, która wprowadziła m.in. świadczenie ratownicze dla strażaków ratowników OSP, którzy przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet) brali czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych została uchwalona w 2021 roku, ale pierwsze wypłaty świadczeń ruszyły od tego roku.

 

Z informacji przekazanych przez Państwową Straż Pożarną wynika, że w ubiegłym roku jednostki ochrony przeciwpożarowej wyjeżdżały do zdarzeń średnio co 54 sekundy, w tym do pożarów co 4 minuty 56 sekund, a do miejscowych zagrożeń co minutę i 14 sekund; z kolei do alarmów fałszywych co 11 minut i 37 sekund.

 

W 2021 roku strażacy interweniowali 579 722 razy, w tym przy 106 465 pożarach, 428 046 miejscowych zagrożeniach oraz 45 211 fałszywych alarmach. W porównaniu do ubiegłego roku strażacy odnotowali o 3536 interwencji mniej.

an / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie