Wojna w Ukrainie. 71. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]

Świat
Wojna w Ukrainie. 71. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]
mil.ru

Na granicy separatystycznego regionu Mołdawii, Naddniestrza, z Ukrainą doszło do wymiany ognia - poinformowała w czwartek kiszyniowska telewizja TV8. Z kolei co najmniej siedmioro uchodźców ze wschodniej Ukrainy zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału Ławry Swiatohirskiej, męskiego klasztoru prawosławnego w obwodzie donieckim. Zapis relacji na żywo.

an/ap/ac / PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Żołnierze rosyjscy uprowadzili zastępcę wójta Czornobajiwki w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, zaś wójt odniósł obrażenia i przebywa w stanie ciężkim w szpitalu - poinformowała rada wiejska Czornobajiwki na Telegramie.

Prezydent Wołodymyr Zełenski zaprosił na Ukrainę prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera i kanclerza Olafa Scholza - podaje AFP, powołując się na źródła w kancelarii szefa niemieckiego państwa.

Samolot z Mołdawii ze 113 ukraińskimi uchodźcami na pokładzie wylądował w czwartek na lotnisku w Duesseldorfie na zachodzie Niemiec. Lot odbył się w ramach unijnego transportu lotniczego, którego celem jest pomoc Mołdawii - pisze portal dziennika "Welt".

Rosyjscy okupanci próbują oskarżać Ukrainę o wywołanie katastrofy humanitarnej na terytoriach zajętych przez wroga; budują fałszywy obraz, demonstracyjnie przekazując cywilnym mieszkańcom żywność i lekarstwa - poinformował na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jednocześnie, według sztabu, rosyjskie wojska rozkradają zasoby ukraińskich przedsiębiorstw rolnych.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę doszło do dziewięciu wymian jeńców, w rezultacie których wolność odzyskało 324 Ukraińców - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Jeżeli Ukraina otrzyma jeszcze więcej, jeszcze lepszego uzbrojenia, będzie w stanie przejść do kontrofensywy, żeby odbić zajęte terytorium - ocenił wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Rosyjska wojna przeciwko Ukrainie dla wielu rosyjskich żołnierzy staje się okazją do rabunku, mordowania, gwałtów, zadawania cierpienia napadniętym - ocenił po południu na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Polska i Ukraina podpisały ważny dokument dotyczący wsparcia w sferze bezpieczeństwa i obronności - poinformował ukraiński premier Denys Szmyhal. Nie ujawnił jego treści.

Rada miejska Mariupola poinformowała, że w zniszczonym przez wojska rosyjskie mieście Rosjanie instalują swoje znaki drogowe; z opublikowanego zdjęcia wynika, że demontowane są znaki ukraińskie, a instalowane - rosyjskojęzyczne.

- Wspieramy politykę maksymalnego nacisku na Rosję, ponieważ to jest jedyny sposób, w jaki Ukraina może obronić swoją niepodległość, terytorium i suwerenność - mówił szef MSZ Czech Jan Lipavsky.

Zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Martin Griffiths powiedział w czwartek, że do zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu zmierza nowy konwój ONZ; ma on przybyć w piątek rano, by ewakuować cywilów z oblężonego przez Rosjan kombinatu.

- Trudno nie zauważyć, że w dziejach kościoła wiele wypowiedzi miało charakter niefortunny i ta wypowiedź papieża Franciszka na pewno do takich należy - ocenił szef MSZ Zbigniew Rau, odnosząc się do słów papieża na temat powodów rosyjskiej napaści na Ukrainę i postawy prezydenta Rosji Władimira Putina.

Rosja opracowała szczegółowy plan agresji na Mołdawię, a dniem jej rozpoczęcia może być 9 maja - poinformowała telewizja Kanał 24, powołując się na źródło w ukraińskich służbach specjalnych.

- Wojna w Ukrainie niesie zagrożenia dla nas wszystkich; cieszę się, że Republika Czeska jest dziś z nami i w tak trudnym momencie możemy na siebie wzajemnie liczyć - powiedział szef polskiego MSZ Zbigniew Rau po rozmowach ze swoim czeskim odpowiednikiem.

Premier Ukrainy o konferencji darczyńców:

TV8 podała, powołując się na źródła dziennikarskie w głównym mieście regionu, Tyraspolu, że dotychczas ani stacjonujące w Naddniestrzu siły rosyjskie, ani strona ukraińska nie sprecyzowały okoliczności zdarzenia. Na temat ten milczą również władze Mołdawii.

TV8 twierdzi, że efektem strzelaniny w pobliżu przejścia granicznego Ciuciurgan jest ponowne ogłoszenie przez władze Naddniestrza stanu alarmowego.

Na granicy separatystycznego regionu Mołdawii, Naddniestrza, z Ukrainą doszło do wymiany ognia - poinformowała kiszyniowska telewizja TV8. Stacja przypomniała o serii eksplozji, do których doszło pod koniec kwietnia w tej podporządkowanej Kremlowi enklawie, gdzie stacjonują rosyjscy żołnierze.

Brytyjski premier Boris Johnson rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o dostarczaniu broni dalszego zasięgu, by zapobiec bombardowaniu cywilów. Zapewnił także o pomocy Wielkiej Brytanii w gromadzeniu dowodów zbrodni wojennych.

PAP/EPA/NEIL HALL / POOL

Strona polska zgłosiła poprawki do projektu szóstego pakietu unijnych sankcji przeciwko Rosji za agresję na Ukrainę; Warszawa domaga się m.in. zapisu o rozpoczęciu stopniowego wycofywania się z importu rosyjskiego gazu - przekazało w czwartek źródło unijne.

Polskie postulaty obejmują skrócenie okresów przejściowych na zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej oraz uwzględnienie wszystkich państw członkowskich w procesie decyzyjnym dotyczącym wyłączeń i derogacji.

- Z inicjatywy szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego w poniedziałek w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja, na którą przyjadą ministrowie ds. uchodźców z państw najbardziej zaangażowanych w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Według słów minister wojska rosyjskie zrujnowały lub uszkodziły już ponad 1400 budynków szkolnych, około 250 budynków ochrony zdrowia i ponad 32 miliony metrów kwadratowych powierzchni mieszkaniowej. 

Minister polityki społecznej Ukrainy Maryna Łazebna poinformowała, że rozmiary katastrofy humanitarnej spowodowanej przez wojska rosyjskie wciąż rosną.

- Wojska rosyjskie rujnują nasze życie. Atakują obiekty infrastruktury krytycznej, starając się pozbawić miasta wody, prądu, gazu, łączności, dostaw żywności i leków - cytuje Łazebną agencja Interfax-Ukraina, powołując się na służbę prasową ministerstwa.

Walki na terenie zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu nadal trwają, rosyjscy żołnierze nadal są na terenie kombinatu - poinformował kapitan Swiatosław Pałamar, zastępca dowódcy ukraińskiego pułku Azow, broniącego zakładów.

Ambasador Japonii w Kijowie Matsuda Kuninori oświadczył podczas konferencji darczyńców w Warszawie, że jego kraj wkrótce udzieli Ukrainie pomocy w wysokości 300 mln dolarów.

- Dzięki rządowej specustawie i zlikwidowaniu biurokratycznych barier pracę w Polsce znalazło już niemal 110 tys. obywateli Ukrainy. Każdego dnia pracodawcy zatrudniają kolejne kilka tysięcy ukraińskich pracowników - poinformowała minister rodziny Marlena Maląg.

Władze Zaporoża, miasta na południu Ukrainy, poinformowały, że 9 maja obowiązywać tam będzie całodniowa godzina policyjna. W Iwanofrankowsku na zachodzie Ukrainy władze wezwały mieszkańców, by nie chodzili po ulicach w dniach 7-9 maja.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba napisał na Twitterze, że antysemityzm wśród rosyjskich elit ma długą tradycję, a szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powinien przeprosić wszystkich Żydów.

Ponad 70 osobom wręczono powiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na współpracy z wrogiem.

Policja ukraińska zatrzymała od początku agresji rosyjskiej ponad 750 dywersantów; wszczęto ponad 480 postępowań związanych z aktami kolaboracji - poinformował komendant główny policji Ihor Kłymenko.

- Ważne jest, abyśmy w tym trudnym czasie byli solidarni i aby pomoc dla obywateli Ukrainy była solidarna, również z budżetu Unii Europejskiej - powiedziała w Warszawie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas panelu OECD na temat wsparcia dla Ukraińców.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński podczas spotkania ministrów spraw wewnętrznych Polski, Ukrainy i państw bałtyckich: jesteśmy z Ukrainą od pierwszej chwili rosyjskiej inwazji i będziemy do ostatniej - zwycięstwa Kijowa. 

Co najmniej siedmioro uchodźców ze wschodniej Ukrainy zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału Ławry Swiatohirskiej, męskiego klasztoru prawosławnego w obwodzie donieckim; atak miał miejsce w środę - przekazała na Telegramie Prokuratura Generalna Ukrainy.

- Chciałbym zachęcić wszystkich do brania udziału w odbudowie naszego kraju - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal. Podziękował "przyjaciołom z Polski, Szwecji, UE oraz ONZ" za solidarność z Ukrainą.

PAP/Rafał Guz

O ślubach podczas wojny:

Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydentem Niemiec Steinmeierem. Poinformował go m.in. o krytycznej sytuacji w Mariupolu.

- Włochy będą dalej "wspierać Ukrainę, broniącą się przed rosyjską agresją" i wysyłać także sprzęt zdolny do unieszkodliwiania pozycji, z których Rosja bombarduje na oślep miasta i ludność cywilną - oświadczył minister obrony Lorenzo Guerini.

- Chciałabym oddać hołd Polakom, którzy pomagają uchodźcom z Ukrainy; solidarność wyrażana przez Polaków jest niesamowita - powiedziała w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Zadeklarowała podjęcie kolejnych kroków mających na celu wsparcie Ukrainy.

PAP/Rafał Guz

- Ukraina walczy o prawo wolnych i demokratycznych krajów do wyboru własnej przyszłości, w tym sensie walczy za nas wszystkich - podkreśliła w Warszawie premier Szwecji Magdalena Andersson. - Wynik międzynarodowej konferencji darczyńców jest wspaniały, ale musimy nadal wspierać Ukrainę - dodała.

W ciągu 10 tygodni wojny Rosji z Ukrainą śledczy wszczęli ponad 10 tys. postępowań karnych w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez rosyjskich okupantów.

Podczas walk o zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu zginęła Natalia Łuhowska, psycholożka ukraińskiego pułku Azow - poinformował portal Hromadske. Nie podano okoliczności jej śmierci. Syn Łuhowskiej był snajperem Azowa i zginął w 2018 roku.

- Kraje wolnego świata muszą pomagać Ukrainie. Szczególne zobowiązania ciążą na krajach, które zbudowały zależność energetyczną od Rosji i sprzedawały jej broń. Ukraina powinna jak najszybciej uzyskać status państwa kandydującego do UE - stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Z Międzynarodowego Hubu Pomocy Humanitarnej we Wrocławiu wyjechał kolejny transport z artykułami higienicznymi i medycznymi dla Ukrainy. Tym razem pomoc trafi do obwodu donieckiego.

- Cel jest jasny: zapewnienie bezpieczeństwa Finlandii w każdych możliwych warunkach - oświadczył fiński prezydent Sauli Niinisto w sprawie ewentualnego wejścia kraju do NATO. Szef państwa przedstawi swe stanowisko w kwestii akcesji do 12 maja - podała jego kancelaria.

Musimy podejmować zdecydowane działania i również być cierpliwi we wspieraniu Ukrainy we wszystkim, co robi ona dla obrony swojej wolności, suwerenności i nienaruszalności terytorialnej - mówił premier Mateusz Morawiecki.

PAP/Rafał Guz

- Dajcie możliwość wyniesienia ciał bojowników, żeby Ukraińcy mogli się pożegnać ze swoimi bohaterami. Zareagujcie we właściwy sposób na krytyczną sytuację, w której przeciwnik nie przestrzega żadnych norm etycznych, konwencji ani praw, i zabija ludzi na oczach całego świata, kierując się przekonaniem, że wszystko wolno, i bezkarnością! - oświadczył Pałamar, cytowany przez agencję UNIAN.

Sytuacja w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, których broni m.in. pułk Azow, jest krytyczna, a Rosjanie nie przestrzegają żadnych norm - oznajmił zastępca dowódcy Azowa Swiatosław Pałamar, wzywając ponownie do ewakuacji cywilów oraz rannych żołnierzy.

Pełną solidarność i dalsze wsparcie finansowe, humanitarne i wojskowe zadeklarowali w czwartek w Warszawie szefowie rządów państw europejskich. Sytuacja humanitarna na Ukrainie jest ekstremalnie trudna, konieczne jest szybkie działanie - mówili europejscy przywódcy.

Premier Finlandii Sanna Marin podkreśliła podczas debaty, że sytuacja humanitarna w Ukrainie jest ekstremalnie trudna i konieczna jest sprawna ewakuacja ludności cywilnej. Jak zaznaczyła, trzeba pomóc Ukraińcom w najtrudniejszej sytuacji - kobietom, dzieciom i osobom z niepełnosprawnościami.

Marin dodała, że jej kraj współpracuje z ukraińskimi władzami w celu przewiezienia grupy osób z niepełnosprawnościami do Finlandii. Poinformowała, że Finlandia przeznaczyła miliony euro na pomoc uchodźcom, a także zdecydowała o wysłaniu dodatkowego sprzętu wojskowego Ukrainie. Marin wskazywała też, że Finlandia jest gotowa wzmocnić sankcje przeciwko Rosji i będzie przedstawiać KE propozycje w tym zakresie. Według fińskiej premier solidarność państw zachodu jest kluczowa, jeśli chodzi o wspieranie Ukrainy, która walczy o Europę.

Premier Gruzji Irakli Garibashvili zwracał uwagę, że wojna na Ukrainie przesądzi i zredefiniuje przyszłość europejskiego bezpieczeństwa. Podkreślił, że kryzys humanitarny wymaga natychmiastowej reakcji społeczności międzynarodowej. Zadeklarował pełną solidarność gruzińskiego rządu z Ukrainą, a także dalsze wsparcie. Garibashvili poinformował, że Gruzja przekazała na wsparcie Ukrainy 7 mln dolarów i ponad 500 ton pomocy zostało wysłane do Ukrainy.

Na witrynach rosyjskich restauracji we Francji pojawiają się obraźliwe napisy i przekleństwa. Pracownicy i właściciele otrzymują groźby z sugestiami, aby zamknąć lokale, które odnotowały znaczący spadek liczby klientów od początku agresji Rosji na Ukrainę.

Paryska restauracja Maison Russe (fr. Rosyjski Dom) została na pewien czas przemianowana na Maison R., lecz powróciła już do swojej pełnej nazwy. Pracownicy dwóch lokali w Paryżu i w Tuluzie pod marką La Maison de la Poutine (fr. Dom Putina) regularnie otrzymują groźby przez telefon.

15-letni wolontariusz zginął, a dwóch pracowników zostały ciężko rannych podczas ewakuacji zwierząt z ostrzeliwanego przez wojska rosyjskie ekoparku w Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy – poinformował założyciel parku Ołeksandr Feldman na Facebooku.

Ekopark został ostrzelany po raz kolejny. Doszło do tego podczas ewakuacji afrykańskich bawołów.

- Dwie osoby doznały poważnych obrażeń. Lekarze walczą o ich życie. Zabity chłopiec miał tylko 15 lat. Pomagał rodzicom w hodowaniu i ewakuacji zwierząt – napisał Feldman, dodając, że jest to już szósta ofiara śmiertelna wśród osób związanych z ekoparkiem. 

Minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde poinformowała o otrzymaniu od władz USA obietnicy wsparcia dla jej kraju w kwestii bezpieczeństwa w okresie rozpatrywania ewentualnego wniosku o członkostwo w NATO.

Linde spotkała się w środę w Waszyngtonie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem oraz z amerykańskimi senatorami.

- Nie będę wdawała się w szczegóły, ale jestem pewna, że mamy zapewnienie wsparcia ze strony amerykańskiej. Nie są to jednak gwarancje bezpieczeństwa, jakie można uzyskać będąc pełnoprawnym członkiem NATO - powiedziała Linde w szwedzkiej telewizji publicznej SVT.

Według Linde deklaracja USA "ma ogromne znaczenie" dla trwającej właśnie analizy strategii bezpieczeństwa Szwecji. Do połowy maja rząd tego kraju ma przedstawić swój stosunek do ewentualnego wejścia do NATO.

Jak piszą szwedzkie media, w praktyce pomoc Amerykanów może oznaczać na przykład zwiększoną obecność wojsk USA w regionie Morza Bałtyckiego.

Rosja przestrzegała wcześniej Szwecję oraz Finlandię przed wstąpienie do NATO, strasząc konsekwencjami.

Ukrinform: W obwodzie kijowskim znaleziono ciało 10-letniej dziewczynki, która zginęła od rosyjskiego pocisku.

Kontrofensywa sił ukraińskich nie nastąpi wcześniej niż w połowie czerwca, kiedy powinniśmy już mieć więcej broni od sojuszników – powiedział doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz. Wojskowi ukraińscy twierdzą, że kontrofensywa już trwa.

Arestowycz, cytowany przez agencję Reutera, ocenił, że nie oczekuje, by rosyjska ofensywa osiągnęła jakiekolwiek "istotne wyniki" do 9 maja, gdy w Rosji świętowany jest Dzień Zwycięstwa nad Niemcami hitlerowskimi w czasie II wojny światowej.

Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny powiedział tymczasem, że strona ukraińska przeszła od obrony do działań kontrofensywnych na kierunkach charkowskim i iziumskim.

Generał nie podał szczegółów. Ocenił przy tym, że wojska rosyjskie skoncentrowały wysiłki na kierunku ługańskim, gdzie trwają zacięte walki w rejonie miast Popasna i Kreminna

Ukraińcy ostrzelali pozycje Rosjan. 

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji Darczyńców dla Ukrainy: wszyscy razem zmobilizowaliśmy 6,5 mld dolarów; to są nasze zobowiązania z dziś.

W Bułgarii dotychczas otrzymały schronienie 102 032 osoby z Ukrainy, uciekające przed wojną z Rosją; 98 068 uzyskało status uchodźcy, gwarantujący prawo do opieki medycznej i do pracy oraz pomoc finansową - poinformowała szefowa Państwowej Agencji ds. Uchodźców Mariana Toszewa.

Ponad połowa uchodźców została zakwaterowana w hotelach, głównie na wybrzeżu czarnomorskim. Rząd Bułgarii przekazuje 20 euro dziennie na osobę w ramach pomocy finansowej hotelarzom, którzy zgodzili się przyjąć uciekających przed wojną Ukraińców. Ta pomoc skończy się 31 maja, ponieważ w Bułgarii 1 czerwca zaczyna się sezon turystyczny i hotelarze wolą przeznaczyć pokoje dla turystów.

Dotychczas zagwarantowano miejsca pobytu dla 33 tys. z 59 tys. przebywających aktualnie w hotelach uchodźców. Wyznaczono ponad 100 baz wypoczynkowych, w których mogą być rozlokowani Ukraińcy. Toszewa poinformowała, że resort transportu pracuje nad planem bezpiecznego przewiezienia Ukraińców do nowych miejsc pobytu.

Część Ukraińców, którzy znaleźli pracę w Bułgarii, wynajęło już mieszkania. Pracodawcy chętnie przyjmują ich w swoich przedsiębiorstwach, szczególnie w sektorze turystyki.

Rosyjski wóz piechoty BMP-3 zniszczony w ostrzale moździerzowym ukraińskich żołnierzy. 

Usunięcie rosyjskich nazw własnych w ukraińskich miejscowościach powinno nastąpić szybko, musi być jednak uregulowane ustawowo - powiedział Anton Drobowycz, szef Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej (UIPN), w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina.

Komentując wprowadzane zmiany nazw miejscowości czy ulic w ramach "derusyfikacji" Ukrainy, szef UIPN stwierdził, że jest to absolutnie naturalny proces

Kompleks Azowstal ostrzeliwany artylerią z okrętu. 

 

Szczątki zestrzelonego rosyjskiego śmigłowca Mi-35. Maszyna została wyłowiona z dna sztucznego zbiornika "Kijowskie Morze", który położony jest w obwodach kijowskim i czernihowskim. 

Ukraińcy podali, że śmigłowiec został strącony przez zestaw Stinger. 

Wczoraj rosyjskie wojska weszły na teren zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, ale zostały odparte przez naszych obrońców. Ustalamy, co dzieje się teraz, bo informacji jest wiele i są sprzeczne - powiedział Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Wypowiedź Arestowycza na antenie ukraińskiej telewizji przytacza agencja Interfax-Ukraina.

Wcześniej Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola, cytowany przez CNN, mówił, że w nocy i w czwartek rano Rosjanie prowadzili ciężki ostrzał i szturmowali Azowstal.

Azowstal to ostatni przyczółek ukraińskiej obrony w Mariupolu. Na terenie kombinatu broni się pułk ukraińskiej Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej. Według władz Mariupola są tam również setki cywilów, w tym 30 dzieci.

Denis Shmyhal i Mateusz Morawiecki podpisali memorandum w sprawie poparcia Polski dla wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy.

Rosyjskie obozy filtracyjne we wsiach Bezimenne i Kozacke w obwodzie donieckim to prawdziwe obozy koncentracyjne i są w nich sale tortur oparte na modelu wypracowanym przez Niemcy hitlerowskie - napisała w mediach społecznościowych ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

"W zeszłym miesiącu okupanci zatrzymali wszystkich mężczyzn z kilku rejonów Mariupola w ramach tzw. filtracji. Około dwóch tysięcy osób zostało wywiezionych do wsi Bezimenne i Kozacke w rejonie nowoazowskim" - poinformowała Denisowa.

Jak opisała, Rosjanie nie pozwolili wywiezionym mężczyznom na zabranie rzeczy osobistych, a paszporty i inne dokumenty zostały skonfiskowane w ramach potwierdzania tożsamości. Mężczyźni zostali zamknięci w szkole i w lokalnym klubie. Śpią na podłodze w korytarzach, nie mają zapewnionej żadnej opieki medycznej.

W Bezimennem odnotowano pierwszy przypadek gruźlicy. W obozie we wsi Kozacke zmarł mężczyzna. Rosjanie nie pozwolili na sprowadzenie pomocy medycznej. Przetrzymywanym daje się do jedzenia bałandę - zupę z liści łobody i ostu, która, jak komentuje rzeczniczka praw człowieka, "nie za bardzo nadaje się do spożycia".

Mężczyźni są bici i torturowani za najmniejszą oznakę nieposłuszeństwa. Przetrzymywani w obozach, w tym chorzy i niepełnosprawni, są rekrutowani do pracy pod nadzorem rosyjskiego wojska.

"W tym tygodniu przekazano naszym obywatelom, że wezmą udział w >>paradzie<<, która odbędzie się 9 maja w Mariupolu w roli >>więźniów<<. Z tego powodu będą ubrani w mundury ukraińskiej armii" - napisała Denisowa.

Rzeczniczka praw człowieka podkreśliła, że w Mariupolu pozostały głównie kobiety, które ukrywają się przed rosyjskimi okupantami, aby nie zostać zgwałconymi i zabitymi.

"Rosyjskie działania w Mariupolu to ludobójstwo narodu ukraińskiego" - stwierdziła Denisowa

40 proc. Ukraińców, którzy pozostali w kraju, potrzebuje pomocy humanitarnej i zasługuje na nią - powiedział w Warszawie podsekretarz generalny ds. humanitarnych ONZ Martin Griffiths. Podkreślił, że nadal trwają działania na rzecz ewakuacji cywilów z kombinatu Azowstal.

Ukraina żegna kolejnych swoich obrońców. 

Japonia wykorzysta reaktory nuklearne, by zmniejszyć zależność energetyczną od Rosji – oświadczył japoński premier Fumio Kishida, który przebywa w Wielkiej Brytanii.

- Wykorzystamy reaktory nuklearne z gwarancjami bezpieczeństwa, by przyczynić się do ogólnoświatowego zmniejszenia zależności od rosyjskiej energii (…). Wznowienie pracy tylko jednego istniejącego reaktora miałoby taki sam skutek, jak dostarczenie na globalny rynek dodatkowego miliona ton LNG (skroplonego gazu ziemnego) – powiedział Kishida w Londynie.

Szwecja dziś zobowiąże się do przeznaczenia 23 miliardów dolarów na rzecz wsparcia Ukrainy - zadeklarowała w Warszawie premier Szwecji Magdalena Andersson podczas Międzynarodowej Konferencji Darczyńców dla Ukrainy.

 

Minister gospodarki RFN Robert Habeck uważa, że planowane przez Komisję Europejską embargo na rosyjską ropę może czasowo doprowadzić do niedoboru paliwa we wschodnich Niemczech i aglomeracji Berlina – informuje Zeit Online. Organizacje ekologiczne sprzeciwiają się budowie terminalu LNG, mającego być alternatywą dla rosyjskich nośników energii.

- Nie można tego wykluczyć, że niestety będą braki – powiedział Habeck. Przyczyną kłopotów będzie zaopatrywanie wschodniej części Niemiec przez dużą rafinerię w Schwedt (Brandenburgia), która przetwarza wyłącznie ropę z Rosji.

Rafineria PCK w Schwedt jest najważniejszym dostawcą produktów naftowych dla Berlina i Brandenburgii. Zamknięcie rafinerii mogłoby mieć również wpływ na lotnisko w Berlinie – dodaje Zeit Online. Większościowym właścicielem rafinerii jest rosyjska spółka Rosnieft, a ropa dostarczana jest z Rosji rurociągiem Przyjaźń.

Polska nie dostała żadnych pieniędzy z Unii Europejskiej na pomoc uchodźcom z Ukrainy, oczekujemy solidarności - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Wąsik podkreślił w Polsat News, że Unia Europejska w sposób bardziej zdecydowany powinna wyznaczać środki zarówno na pomoc na Ukrainie, jak i na pomoc dla uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Polsce, w Niemczech, na Słowacji czy w innych krajach.

Zapytany, jakie pieniądze Polska dostała z Unii Europejskiej na pomoc uchodźcom, odparł: "Żadne". UE, jak zaznaczył, stwierdziła, że nie ma na to funduszy.

Wiceszef MSWiA wyraził oczekiwanie, że kraje, które utrzymują uchodźców z Ukrainy, zostaną wsparte przez UE środkami wspólnotowymi. - Na tym polega solidarność europejska. Tak widzimy tę solidarność - powiedział.

Przypomniał, że w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy przewidziano Fundusz Pomocy na kwotę 7,9 mld złotych. - Rozliczamy się z samorządami, rozliczamy się z organizacjami pozarządowymi. Liczymy, że na ten fundusz wpłyną pieniądze z UE - powiedział.

- Chcemy, żeby Unia wykazała w końcu swoją solidarność wobec Ukrainy, ale i wobec Polski, która rzeczywiście jest państwem, bez którego Ukrainie naprawdę trudno byłoby prowadzić tę wojnę - podkreślił Wąsik.

Do zniszczonego przez rosyjskie wojska Irpienia w obwodzie kijowskim przyjechało około 120 architektów z całej Ukrainy, aby zaplanować strategię odbudowy miasta - poinformował w mediach społecznościowych Ołeksij Kułeba, szef sztabu władz obwodowych ds. humanitarnych.

Lokalne władze ustaliły, że w 60-tysięcznym Irpieniu Rosjanie całkowicie zniszczyli 885 budynków, 2738 zniszczyli częściowo, a 8651 uszkodzili powierzchownie - podaje Ukrinform.

Premier Ukrainy poinformował, że do funduszu odbudowy Ukrainy "wszyscy mogą wpłacać środki, każdy może dołożyć swoją cegiełkę". Zapewnił ponadto, że "wszystko będzie przeprowadzane w sposób przejrzysty, wszystko będzie raportowane".

- Tworzymy plan odbudowy Ukrainy i chcemy, żeby wszystkie kraje w nim uczestniczyły. Tworzymy parametry odbudowy Ukrainy, będziemy decydować o tym, jak będą wyglądać odbudowane miasta, jak powinna funkcjonować gospodarka Ukrainy oraz jakie technologie i obszary będą naszymi priorytetami – mówił. Jak zaapelował, "zapraszamy wszystkie kraje, regiony i miasta świata, by wniosły wkład do odbudowy Ukrainy".

Premier Ukrainy Denys Szmyhal, który wystąpił podczas konferencji, wskazał, że "na Ukrainie trwa wojna, która ma niszczący wpływ na gospodarkę kraju, nasze społeczeństwo". Jak przypomniał, "pięć milionów Ukraińców opuściło kraj, uciekając przed wojną". - Ponieśliśmy ogromne straty finansowe. Część ukraińskiej gospodarki zaprzestała działalności - mówił.

- Jesteśmy teraz w Polsce. Ukraińcy walczą za naszą i waszą wolność. Żeby dalej kontynuować tę walkę, potrzebujemy broni i środków finansowych. Potrzebujemy sankcji, aby powstrzymać agresora przed możliwością finansowania wojny – podkreślił premier Ukrainy.

Szmyhal poinformował, że "jako Ukraina przygotowujemy plan odbudowy kraju". - Tworzymy fundusz odbudowy naszego kraju. Chcemy nie tylko odbudować to, co zostało zniszczone przez agresora, ale chcemy także zbudować nowe państwo europejskie oparte na zielonej technologii i nowych środkach w sektorze rolniczym, klimatu i modernizacji. Chcemy mieć nowoczesny rynek europejski, nowoczesne obszary miejskie - wyjaśnił.

Podkreślił ponadto, że "teraz to wszystko planujemy i pragniemy wstąpić do Unii Europejskiej". "Potrzeba nam rozpoznania ze strony społeczności europejskiej. Rozumiemy, że nasze cele są ambitne, ale liczymy, że cały świat nas wesprze, jeśli chodzi o finanse, prawodawstwo, że każde z państwa może przyczynić się do tego, aby Ukraina była odbudowana jako kraj zielony. I to nie jest metafora" - powiedział.

W Mołdawii funkcjonariusze policji przejęli na terenie kraju zakazane od kwietnia prorosyjskie wstążki św. Jerzego w kolorze pomarańczowo-czarnym. Łączna długość zarekwirowanego materiału przekracza 25 kilometrów.

Jak powiedział cytowany przez kiszyniowską telewizję Canal 2 szef Głównego Inspektoratu Policji (IGP) Mołdawii Viorel Cernauteanu, w związku z dystrybucją symboli rosyjskiej inwazji na Ukrainę, głównie materiałów z literami "Z" i "V", od kwietnia tymczasowo zostało zatrzymanych lub wylegitymowanych 10 osób.

W ocenie Cernauteanu w związku ze zbliżaniem się 9 maja, kiedy w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa nad Niemcami hitlerowskimi, spodziewane jest częstsze używanie przez sympatyków Kremla na mołdawskich ulicach wstążek św. Jerzego oraz odzieży i rekwizytów z symbolami rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Ukraina potrzebuje szybko dołączyć do Unii Europejskiej, uzyskując status państwa kandydującego, który może zostać udzielony już teraz pod pewnymi warunkami i w trybie przyspieszonym - mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Wojna Rosji przeciwko Ukrainie została przygotowana jako wprowadzenie do zadania ciosu zjednoczonej Europie - podkreślił.

Agresor musi wiedzieć, że nie pokona wolnej Europy; wszystko co zniszczyła wojna zostanie odbudowane - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wzywamy kraje, żeby objęły swoim patronatem te gałęzie gospodarki Ukrainy, które ucierpiały przez wojnę - dodał.

W Polskich szkołach mamy blisko 200 tys. ukraińskich dzieci. Ten przyrost wyhamował - powiedział w Gdańsku minister edukacji Przemysław Czarnek. Po spotkaniu z ukraińskimi dziećmi zaznaczył, że są one podmiotami w nowych relacjach polsko-ukraińskich.

 

Lider PO Donald Tusk zaapelował w czwartek do rządu, by sięgnął wreszcie po środki unijne przeznaczone po pomoc uchodźcom z Ukrainy. Polski rząd zwlekał i nadał zwleka z aktywną polityką wewnątrz Unii Europejskiej - ocenił Tusk.

Uchodźcy z Ukrainy zamieszkają w hotelu Dębowa Góra w Nowych Rumunkach pod Płockiem (Mazowieckie), należącym do Grupy Orlen. Obiekt po remoncie został bezpłatnie przekazany na mocy umowy użyczenia samorządowi Płocka. Może przyjąć około 100 osób.

Koncern pokryje stałe koszty funkcjonowania hotelu Dębowa Góra po oddaniu go do użytku, a za organizację zakwaterowania w nim uchodźców z Ukrainy, ich wyżywienie i zapewnienie opieki socjalnej odpowiadał będzie płocki samorząd.

Z sondażu Eurobarometr wynika, że 80 proc. mieszkańców UE popiera sankcje nałożone na Rosję po ataku na Ukrainę.

79 proc. Europejczyków aprobuje też sankcje wobec rosyjskich oligarchów. Dwie trzecie respondentów (67 proc.) popiera finansowanie przez UE zakupu i dostaw sprzętu wojskowego na Ukrainę. Ponadto 75 proc. uważa, że wojna na Ukrainie pokazuje, iż potrzebna jest większa współpraca wojskowa w ramach UE.

Większość mieszkańców Unii uważa też, że reakcja Wspólnoty na rosyjską agresję była solidarna (79 proc.), zjednoczona (63 proc.) i szybka (58 proc.).

Ankietowani oczekują, że UE będzie nadal udzielała wsparcia Ukrainie i jej mieszkańcom. 93 proc. Europejczyków chce udzielania pomocy humanitarnej osobom dotkniętym wojną. 88 proc. popiera pomysł przyjmowania w Unii osób uciekających przed wojną. 80 proc. aprobuje udzielanie Ukrainie wsparcia finansowego. 66 proc. zgadza się ze stwierdzeniem, że "Ukraina powinna przystąpić do UE, gdy będzie gotowa"; 71 proc. uważa, że kraj ten "jest częścią europejskiej rodziny", a 89 proc. deklaruje sympatię do Ukraińców.

Parlament Mołdawii zatwierdził podczas głosowania dodatkowe pieniądze w budżecie na siły zbrojne tego kraju. Środki te stanowią równowartość ponad 6 mln euro.

Zgodnie z przyjętymi przez jednoizbowy parlament przepisami największa kwota zostanie wydana na remonty krajowej infrastruktury wojskowej i dostosowanie jej do wymagań w zakresie przechowywania, konserwacji i utrzymania sprzętu wojskowego.

Dodatkowe wsparcie finansowe trafi też m.in. na zakup paliw, części zamiennych, a także produktów żywnościowych dla wojska.

"Jeżeli Finlandia i Szwecja złożą formalne wnioski o przystąpienie do NATO to Polska udzieli pełnego wsparcia dla ich szybkiego przystąpienia do Sojuszu" - napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

Po rosyjskiej napaści na Ukrainę Szwecja i Finlandia zaczęły bardzo poważnie rozważać wejście do NATO i według mediów z tych krajów, formalne wnioski o członkostwo mogą złożyć już w maju.

Powołani do budowania rodziny ludzkiej - to tytuł przesłania papieża na 59. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, który będzie obchodzony 8 maja. Papież na wstępie podkreślił, że w obecnych czasach "ciągle wieją lodowate wiatry wojny i ucisku".

Razem pokażemy, że wartości europejskie to nie są czcze słowa, tylko idą za nimi działania - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas Międzynarodowej Konferencji Darczyńców na rzecz Ukrainy, której Polska jest współorganizatorem.

Premier dziękował m.in. za pomoc udzieloną uchodźcom z Ukrainy, wspominając, że granicę Polski przekroczyło już ponad 3 mln osób, głównie kobiety z dziećmi.

- Mamy miliony osób w Polsce, które otworzyły swoje serca: wolontariusze, rodziny, strażacy, policjanci, a także różne instytucje, NGO-sy i bardzo wiele innych grup. Ponad 180 tys. ton pomocy humanitarnej zostało przekazane Ukrainie przez Polskę. Podobne wysiłki czynią inne kraje, zwłaszcza Europa Środkowa oraz kraje skandynawskie - mówił premier, dziękując też m.in. osobom oraz instytucjom rządowym, którzy pomagają uchodźcom za zorganizowanie wsparcia.

Rosyjska dyplomacja poinformowała w czwartek o wydaleniu siedmiu pracowników duńskiej ambasady w Moskwie. MSZ Danii decyzję nazywa "nieuzasadnionym odwetem".

Potwierdzam, że Rosja zdecydowała się wydalić czterech duńskich dyplomatów - oznajmił szef MSZ Danii Jeppe Kofod.

Według duńskiej TV 2 duńską placówkę w Moskwie ma opuścić trzech współpracowników ambasady.

Zdaniem Kofoda decyzja rosyjskich władz jest całkowicie nieuzasadnionym odwetem. - Oznacza, że Rosja nie chce już prawdziwego dialogu oraz dyplomacji - podkreśla.

 

Ukraina potrzebuje 12 ton pomocy humanitarnej codziennie, w tej chwili potrzeby pomocowe są realizowane w mniej niż 25 proc.; potrzebujemy więcej funduszy na produkty spożywcze, artykuły higieniczne - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji Darczyńców dla Ukrainy.

- Wasza obecność tutaj pokazuje, że nie jesteśmy obojętni na cierpienie, które powoduje ta niesprawiedliwa, brutalna wojna. Że robimy wszystko co w naszej mocy, aby powstrzymać Rosję i zapewnić Ukrainie zwycięstwo - mówił szef polskiego rządu otwierając konferencję.

Podkreślał, że Polska i Szwecja to przyjaciele i sojusznicy, którzy od 13 lata wspólnie pracują na rzecz rozwoju stosunków między UE a sąsiadami na wschodzie. - Nasze partnerstwo nigdy nie było jednak tak istotne jak dziś, w obliczu brutalnej agresji Federacji Rosyjskiej - zaznaczył premier Morawiecki.

- Wspieramy Ukrainę w bardzo wielu wymiarach, między innymi na szczeblu politycznym, pomocy wojskowej, jak i pomocy humanitarnej - podkreślił szef polskiego rządu.

"Odbyło spotkanie z premier Islandii Katrin Jakobsdottir. Omówiono sposoby zapobiegania światowemu kryzysowi żywnościowemu spowodowanemu agresją rosyjską. Podziękowano za wsparcie integracji z UE oraz kompleksową pomoc finansową. Razem zatrzymamy Rosję i odzyskamy Ukrainę!" - czytamy we wpisie na Twitterze premiera Ukrainy Denisa Shmyhala. 

Litewski minister energetyki Dainius Kreivys oświadczył w czwartek, że uruchomione połączenie gazowe z Polską, interkonektor GIPL, otwiera dostęp do zachodnioeuropejskiego rynku gazu nie tylko Litwie, ale także Łotwie, Estonii i Finlandii.

Ukraińska piechota jako pierwsza przyjmuje ciosy w walce z rosyjskim okupantem na wschodzie kraju.

Rosja nie doceniła jedności pomiędzy krajami UE; ten interkonektor to coś więcej niż tylko infrastruktura energetyczna, to oświadczenie, jak ważna jest współpraca regionalna - mówiła unijna komisarz ds. energii Kadri Simson podczas uroczystego otwarcia połączenia gazowego Polska-Litwa.

Simson wskazywała, że otwierany interkonektor w miejscowości Jauniunai na Litwie to coś więcej niż tylko infrastruktura energetyczna. - Jest to pewnego rodzaju oświadczenie o tym, jak ważna jest współpraca regionalna. To też dodatkowy bezpiecznik w czasie, kiedy bezpieczeństwo energetyczne jest czymś, o czym myśli każdy z nas - mówiła.

Jestem dzisiaj w Warszawie na Międzynarodowej Konferencji Darczyńców na rzecz Ukrainy organizowanej przez Polskę i Szwecję we współpracy z Unią Europejską, aby wspierać Ukrainę w wojnie z Rosją - poinformowała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Dzięki nowemu połączeniu gazowemu z Litwą Polska zyskuje dostęp do terminala w Kłajpedzie, co wzmacnia poziom bezpieczeństwa dostaw gazu do polskich odbiorców - stwierdził pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, cytowany w komunikacie Gaz-Systemu.

Gazowy interkonektor Polska-Litwa jest gotową odpowiedzią w momencie, gdy Rosja podjęła kolejną próbę gazowego szantażu - powiedział prezydent Andrzej Duda. - Będzie on nie tylko służył Polsce i Litwie, ale i w istotnym stopniu zapewniał dywersyfikację dostaw naszym sąsiadom i UE - dodał.

 

Niezapowiadane wcześniej ćwiczenia wojskowe na Białorusi, które rozpoczęły się w środę, nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla Litwy - oświadczył litewski minister ochrony kraju Arvydas Anuszauskas.

- Nie znamy zakresu ćwiczeń, ale same ćwiczenia bezpośredniego zagrożenia nie stanowią. (…) Stanowiłyby, gdyby siły wojskowe zostały rozlokowane na granicy, były zaopatrywane w amunicję, oddziały logistyczne, gdyby były zakładane bazy paliwowe - wyjaśniał minister Anuszauskas.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się na Stadionie Narodowym w Warszawie z premier Finlandii Sanną Marin.

- To niepojęte, aby Wielka Brytania nie przyszła z pomocą Finlandii i Szwecji, jeśli zostałyby zaatakowane, niezależnie od etapu debaty na temat wejścia do NATO czy od umów – oświadczył minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace, który przybył do Finlandii w środę.

"Nigdy wcześniej rząd zachodniego mocarstwa militarnego nie obiecał publicznie przyjść z pomocą Finlandii, na wypadek ataku ze strony Rosji. Deklaracja ma tym większe znaczenie, że pochodzi od militarnego i atomowego mocarstwa i jest sygnałem dla Moskwy" - komentuje słowa ministra obrony Wielkiej Brytanii fińska prasa.

"Ten dzień zapisze się w politycznej historii Finlandii" – napisał dziennik "Iltalehti".

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o nowej inicjatywie United24. Jej pierwszą odsłoną jest platforma internetowa, za pośrednictwem której można z każdego kraju na świecie wpłacić pieniądze na wsparcie Ukrainy. 

Odbudowa Ukrainy ze zniszczeń wojennych to olbrzymi wysiłek, w który chcemy zaangażować cały świat - podkreślił premier Mateusz Morawiecki informując o rozpoczętej w Warszawie Międzynarodowej Konferencji Darczyńców na rzecz Ukrainy, której Polska jest współorganizatorem.

Wyczerpują się nasze zapasy pocisków przeciwrakietowych Javelin i Stinger, potrzebna jest specjalna ustawa, która przyśpieszy ich produkcję - napisał na Twitterze amerykański senator Richard Blumenthal.

Senator poinformował, że Stany Zjednoczone przekazały już Ukrainie około jednej trzeciej posiadanych przez siebie pocisków przeciwrakietowych Javelin. Uzupełnienie tych zapasów może potrwać 32 miesiące. W obecnych warunkach USA są w stanie produkować około 1000 takich pocisków rocznie.

 

Dzisiaj wzmacniamy nasze bezpieczeństwo energetyczne, odporność na presję polityczną, a także na szantaż energetyczny ze Wschodu; mówimy zdecydowane "nie" gazowi i ropie z Rosji - mówił prezydent Litwy Gitanas Nauseda podczas uroczystego otwarcia gazowego interkonektora Polska-Litwa.

 

Polska powinna otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla za pomoc ukraińskim uchodźcom - powiedziała była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher w odpowiedzi na pytanie polonijnego Radia Rampa o to, jak odbiera polskie zaangażowanie w pomoc Ukraińcom uciekającym z kraju przed rosyjskimi wojskami.

Mosbacher podkreśliła w udzielonym w poniedziałek komentarzu, że ukraińscy uchodźcy nie trafiają do obozów, ale trafiają do polskich domów.

- To mówi wszystko o polskim charakterze - skwitowała była ambasador.

Ze względu na wysokie ceny gazu amatorski klub piłkarski SV Blerick w Limburgii na południu Holandii zakazał swoim zawodnikom brania pryszniców w ciągu tygodnia - informuje dziennik "De Telegraaf". O pomoc finansową dla klubów wystąpił do rządu Holenderski Związek Piłki Nożnej (KNVB).

"Piłkarze SV Blerick są zmuszeni wracać po treningach do domów w spoconych koszulach i zabłoconych butach, albowiem coś, co jeszcze niedawno był oczywiste, zostało zakazane" – czytamy w gazecie, która informuje o decyzji zarządu klubu o zakręceniu kurka z gazem w ciągu tygodnia.

Ukraińska policja odnalazła pod Kijowem w rejonie wyszogrodzkim ciała dwóch młodych mężczyzn zastrzelonych przez Rosjan w samochodzie i zmiażdżonych czołgiem - podaje portal Hromadske.

Mężczyźni mieli 22 i 23 lata.

Zwłoki zostały już zbadane przez służby. Krewni zabitych odebrali ciała. Mężczyźni zostaną pochowani na cmentarzu w rejonie Buczy.

Służby policyjne Hiszpanii zatrzymały mieszkającego w tym kraju prokremlowskiego blogera Anatolija Szarija, znanego w sieciach społecznościowych z ataków medialnych na władze Ukrainy. Te zarzucają mu od lat działania przeciwko Kijowowi z inspiracji Moskwy.

Jak poinformowała hiszpańska agencja Servimedia, służby bezpieczeństwa ujęły pochodzącego z Ukrainy Szarija na prośbę władz tego kraju. 42-latek został oskarżony tam o zdradę państwa.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w czwartek na Stadionie Narodowym w Warszawie z szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem.

Odporność państwa i społeczeństwa wymaga nie tylko zdolności wojskowych, wyzwania mają nie tylko militarny charakter, to również zmiana klimatu i pandemia - powiedział stojący na czele Dowództwa NATO ds. Transformacji gen. Philippe Lavigne.

Lavigne, który wziął w czwartek udział w sympozjum w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, zwrócił uwagę, że budując odporność państwa i społeczeństwa muszą dochowywać demokratycznych wartości takich jak wolność słowa.

- Efektywna odporność - jak widzimy na przykładzie Ukrainy - zależy także od ducha. Wymaga właściwych zdolności - środków walki, właściwych strategii doktryn i ducha walki - powiedział Lavigne.

Rosjanie ostrzelali w nocy wschodnie obwody Ukrainy - doniecki i ługański. Uderzenia rakietowe odnotowano także w obwodach dniepropietrowskim na wschodzie i kirowohradzkim w centrum kraju, a w obwodzie kijowskim i czerkaskim uruchomiono alarmy przeciwlotnicze; są zabici i ranni - informuje Ukrinform, cytując raport o sytuacji w regionach.

W wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego ziemia-powietrze, do którego doszło o godz. 4 nad ranem w Kramatorsku w obwodzie donieckim zostało rannych 25 osób, sześć z nich jest hospitalizowanych. Uszkodzono dziewięć budynków mieszkalnych, gazociąg i inne budynki. W całym obwodzie donieckim najeźdźcy zwiększają intensywność i siłę ostrzału. W środę w centrum Awdijiwki uderzyły rosyjskie rakiety. Uszkodzonych zostało co najmniej piętnaście domów oraz tereny dwóch stacji benzynowych. Wieczorem i nocą ostrzelane zostały miejscowości Marinka oraz Czasiw Jar, gdzie uszkodzono siedemnaście domów, zginął jeden cywil.

Sytuacja bezpieczeństwa w Europie wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie, szczyt NATO w Madrycie i bezpieczeństwo energetyczne były priorytetami rozmów wiceministra Marcina Przydacza w Madrycie.

W czwartek rano siły rosyjskie prowadziły bezustanny ciężki ostrzał i szturm na zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował doradca mera tego miasta Petro Andriuszczenko, cytowany przez CNN.

- Jeśli istnieje piekło na ziemi, to obecnie jest to Azowstal (…) Ostatnie 11 kilometrów kwadratowych wolności w Mariupolu zostało zmienione w piekło - powiedział Andriuszczenko.

- Trwa bezustanny ostrzał i szturm, nawet w nocy, z naprowadzaniem na cele przy użyciu dronów. Na niektórych obszarach walki trwają już za ogrodzeniem zakładów – wyjaśnił. Dodał, że mieszkańcy terenów w pobliżu fabryki "musieli się pilnie ewakuować na własną rękę bez uprzedzenia".

Według federalnego urzędu ds. migracji i uchodźców (Bamf) od początku wojny do Niemiec przybyło ponad 600 000 osób z Ukrainy. Z danych centralnego rejestru cudzoziemców wynika, że od końca lutego do końca kwietnia zarejestrowano 610 103 osób z Ukrainy - poinformowały gazety grupy medialnej Funke.

 

Mieszkaniec Szydłowca (woj. mazowieckie) chciał ewakuować rodzinę z Ukrainy do Polski. W internecie znalazł ofertę transportu, wpłacił zaliczkę i wówczas kontakt z ogłoszeniodawcą się urwał. Sprawą zajmuje się się policja.

 

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Warszawie z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Spotkanie odbyło się przy okazji międzynarodowej konferencji darczyńców dla Ukrainy.

Pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i premier Szwecji Magdaleny Andersson w czwartek na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpocznie się w południe międzynarodowa konferencja darczyńców dla Ukrainy, której celem jest zebranie dodatkowych środków na wsparcie humanitarne dla tego kraju.

"»Od 24 lutego zmarły moje dwa psy, moja babcia Halya i mój ukochany Mariupol« - napisał w swoim pamiętniku ośmioletni Jehor, ukrywający się przed rosyjskimi bombami. Jego dziadek też zmarł. On, jego siostra i ich matka zostali ranni" - czytamy we wpisie ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytra Kułeby.

Prezydent Andrzej Duda przybył na Litwę, gdzie weźmie udział w uroczystym otwarciu gazowego interkonektora Polska-Litwa. To symboliczna odpowiedź obu państw na rosyjskie szantaże gazowe - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Nasza zdecydowana odpowiedź na działania Rosji była szokującą niespodzianką dla Moskwy - ocenił szef MON Mariusz Błaszczak. Jest bardzo mało prawdopodobne, że Rosja - nawet kiedy poniesie porażkę w Ukrainie - zmieni swoje nastawienie względem obecnego porządku międzynarodowego - dodał.

W Akademii Sztuki Wojennej w czwartek odbywa się międzynarodowe sympozjum NATO Resilience Symposium 2022. Forum jest poświęcone aktualnym wyzwaniom i zagrożeniom dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły blisko 24,7 tys. żołnierzy - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Optujemy i przekonujemy partnerów, aby ten okres dotyczący zakazu importu rosyjskiej ropy był maksymalnie krótki - mówił wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Mamy jednak świadomość, że trzeba osiągnąć porozumienie i wspólny mianownik dla wszystkich państw - zaznaczył.

30 tys. paczek zawierających najpotrzebniejsze produkty spożywcze i higieniczne dotarło m.in. do Kijowa i obwodu kijowskiego, Buczy, Winnicy, Iwano-Frankowska, Czernihowa i obwodu czernihowskiego - poinformowało biuro prasowe Caritas Polska.

Kreml liczy na zajęcie szturmem zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, by 9 maja w tzw. Dniu Zwycięstwa chwalić się opanowaniem tego miasta, na południowym wschodzie Ukrainy - oceniają eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym komunikacie.

Mer Kramatorska Ołeksandr Honczarenko poinformował o uszkodzeniu co najmniej trzech pięciopiętrowych budynków i poważnym uszkodzeniu szkoły i przedszkola.

Uważa się, że Rosja straciła już w wojnie na Ukrainie więcej żołnierzy niż w Afganistanie, gdy zginęło ich 15 tys. - powiedział w stacji Sky News były brytyjski ambasador w Rosji Andrew Wood.

- (Władimir Putin) myślał, że wygra tę wojnę już dawno temu, ale w rzeczywistości bardzo ją przegrywa. Myślę, że musimy zdać sobie sprawę, że on nie jest w stanie wygrać tej wojny w sensie osiągnięcia rozstrzygniętego wyniku. Nikt w Ukrainie nie zapomni tego, co zrobił, co zrobiły jego siły i w jaki sposób to zrobił. To samo w sobie jest porażką - wskazał.

Armia rosyjska przeprowadziła w nocy atak rakietowy na dzielnice mieszkalne i centrum miasta Kramatorsk w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, raniąc 25 cywilów, sześciu z nich jest hospitalizowanych - informuje "Ukrainska Prawda".

Pociski uszkodziły dziewięć domów, szkołę i liczne obiekty infrastruktury cywilnej - napisał szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko na Telegramie.

"Rozszerzamy nasze wsparcie dla uchodźców z Ukrainy. Blisko sto osób otrzyma zakwaterowanie w zmodernizowanym hotelu Dębowa Góra w okolicach Płocka" - przekazał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Wątkiem przewodnim wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Litwie będzie bezpieczeństwo energetyczne, wpisuje się to w szerszy kontekst ścisłej i strategicznej współpracy politycznej, zwłaszcza w ostatnim okresie w dziedzinie bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch.

Prezydent Andrzej Duda udaje się w czwartek na Litwę, gdzie weźmie udział w uroczystym otwarciu gazowego interkonektora Polska-Litwa.

Telewizja Hromadske opublikowała nagranie z obozu filtracyjnego w Bezimjane, gdzie są przetrzymywani mieszkańcy Mariupola.

Rosjanie szykują maskaradę na 9 maja: chcą przebrać dwa tysiące mieszkańców Mariupola w wojskowe mundury ukraińskie i zaprezentować ich jako "jeńców" w trakcie defilady zwycięstwa - podał doradca mera miasta Petro Andruszczenko, cytowany przez portal informacyjny Ukrainska Prawda.

"Dysponujemy informacją, że na dzień dzisiejszy w więzieniu filtracyjnym jest przetrzymywanych prawie 2 tys. mężczyzn. (...) Wywieziono ich z Mariupola prawie 4 tygodnie temu. Mówi się im, że zostaną przebrani w ukraińskie mundury i zabrani na tak zwaną »paradę więźniów« w Mariupolu, ponieważ brakuje prawdziwych jeńców. To groteskowa masówka, której celem jest stworzenie kolejnego propagandowego obrazka" - powiedział Andruszczenko.

Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska - informuje Państwowa Agencja Atomistyki.

Polska cały czas prowadzi rozmowy z UE w sprawie utworzenia funduszu dot. uchodźców z Ukrainy i nie będzie ustępować w tej sprawie; to będzie jeden z głównych tematów szczytu Rady Europejskiej pod koniec maja - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Szef KPRM Michał Dworczyk podkreślił, że nie ma mowy o tym, by Polska przestała płacić składkę do unijnego budżetu, co postulowała ostatnio Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry.

 

Nagranie, na którym uchwycono moment uderzenia rosyjskiego pocisku w most na Dnieprze.

 

W ciągu doby wykonałem 20 kursów samochodem, by wywieźć ludzi spod ostrzału w Hostomelu; to był dopiero początek trudnego procesu ewakuacji cywilów - mówi Wowa, przedsiębiorca, który na początku rosyjskiej inwazji zorganizował ewakuację ponad 300 osób z Buczy, Hostomela oraz pobliskich wsi.

- Mam firmę budowlaną zatrudniającą 60 osób z okolic Hostomela. Gdy rozpoczęło się bombardowanie oddalonego o niecały kilometr od centrum miasta lotniska, ludzie wpadli w panikę. Otworzyłem piwnice firmy i zacząłem ściągać tam znajomych i pracowników – łącznie około 70 osób - mówi Wowa, wspominając początek rosyjskiej inwazji. - Na początku nie wiedzieliśmy, co robić. Panowało przekonanie, że atakowane będą jedynie cele militarne, więc siedzieliśmy w naszym schronie. Szybko okazało się jednak, że jesteśmy w błędzie i musimy działać - dodaje.

Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,163 mln osób - poinformowała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 25 tys. tys. osób.

 

W czwartek rano ropa naftowa Brent na londyńskiej giełdzie drożeje o 0,64 proc., do 110,85 dol. za baryłkę. Rosną też o 0,53 proc. notowania ropy WTI w Nowym Jorku do 108,38 dol. za baryłkę.

W środę na zamknięciu za baryłkę ropy Brent płacono 110,14 dol., a za WTI 107,81 dol.

W dniu napaści Rosji na Ukrainę, 24 lutego br., baryłka Brent wyceniana była na 99 dol., a WTI na 92,8 dol. W kulminacyjnym momencie wzrostów ceny ropy naftowej dochodziły w USA do 130 dolarów za baryłkę, a ropy Brent były bliskie 140 dolarów za baryłkę.

Co najmniej 221 dzieci zginęło w Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji - powiadomiło biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Ponad 408 zostało rannych. Są to tylko częściowe dane.

Prokuratura potwierdziła śmierć dziesięcioletniej dziewczynki, która zginęła od ran w wyniku rosyjskich ostrzałów we wsi Szybene w obwodzie kijowskim. Jej ciało zostało znalezione w trakcie działań śledczych na terenach do końca marca zajmowanych przez Rosjan.

W swoim mniemaniu Rosja przegrała już wojnę w Ukrainie, skoro nie osiągnęła żadnego z początkowych celów, jakie wyznaczyła sobie przed rozpoczęciem inwazji - przekazała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki w wypowiedzi dla Ukrinformu, cytowanej w czwartek przez agencję.

Psaki powiedziała również, że rosyjski przywódca Władimir Putin nie zobaczy swoich żołnierzy maszerujących przez ulice Kijowa, a Rosji nie uda się ostatecznie zniszczyć integralności terytorialnej Ukrainy i odebrać jej suwerenności.

"Pracownik Azowstalu zdradził Ukrainę i powiedział Rosjanom o podziemnych tunelach prowadzących do zakładu" - napisał doradca ukraińskiego MSW Anton Geraszczenko.

Michał Dworczyk: Wojna kosztuje, temu winny jest Putin, który napadł na Ukrainę i destabilizuje sytuację w Europie.

Zleciłem zespołowi prawnemu Rady Europejskiej przygotowanie możliwych sposobów konfiskaty rosyjskich aktywów i przekazania ich na rzecz odbudowy Ukrainy po zakończeniu wywołanej przez Rosję wojny - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w wywiadzie dla Interfax-Ukraina.

- Moim zdaniem to jest kwestia uczciwości, nie sam pomysł zamrożenia aktywów, ale konfiskata w celu udostępnienia tych pieniędzy ukraińskim władzom na rzecz funduszu powierniczego i innych celów (...), w szczególności dla odbudowania kraju. To kwestia uczciwości, sprawiedliwości - wyjaśnił Michel.

Agresja Rosji na Ukrainę sprawiła ogromne kłopoty szwedzkim hokeistom grającym w rosyjskiej lidze kontynentalnej KHL. Większość z nich zdecydowała się zerwać kontrakty, lecz nie wszyscy mieli taką możliwość z powodu gigantycznych kar finansowych.

Pierwsi, którzy zdecydowali się zakończyć grę w KHL byli reprezentanci Trzech Koron i olimpijczycy z Pekinu grający w CSKA Moskwa - Lucas Wallmark i Joakim Nordstroem. Zerwanie kontraktu kosztowało każdego z nich 1,2 miliona euro, lecz nie żałują.

"Moje pieniądze nie są warte tego, co przeżywają ukraińskie rodziny. One przychodzą i odchodzą i w takich sytuacjach tracą nagle całe swoje znaczenie" - powiedział Wallmark na łamach dziennika "Aftonbladet".

- Polska jest drugim krajem, jeśli chodzi o wielkość pomocy przekazywanej Ukrainie - powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Rosja zapewne będzie chciała wyolbrzymić zagrożenie, jakie stanowią dla Ukrainy odbywające się na Białorusi regularne ćwiczenia wojskowe, aby zatrzymać część sił ukraińskich na północy kraju - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

"Zaobserwowano, że białoruskie wojska lądowe wyjeżdżają z garnizonów w teren na ćwiczenia. Jest to zgodne z normami sezonowymi, ponieważ w maju Białoruś wchodzi w fazę kulminacyjną zimowego cyklu szkoleniowego. Rosja prawdopodobnie będzie starała się wyolbrzymić zagrożenie, jakie te ćwiczenia stanowią dla Ukrainy, aby zatrzymać siły ukraińskie na północy i zapobiec zaangażowaniu się ich w bitwę o Donbas. Obecnie nie przewiduje się odstępstw od normalnej działalności ćwiczebnej, które mogłyby stanowić zagrożenie dla sojuszników i partnerów" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

W obwodzie ługańskim w ciągu doby znaleziono ciała pięciu osób zabitych w rosyjskich ostrzałach, ale wiele domów wciąż płonie – powiadomił szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Rosjanie wzięli do niewoli strażaka-ratownika, który wcześniej służył w marynarce wojennej.

Wojska rosyjskie zmieniają taktykę w porównaniu z pierwszymi dniami wojny i działają dużo ostrożniej - oceniła wojskowa administracja obwodu zaporoskiego w komunikacie opublikowanym za pośrednictwem serwisu Telegram.

"Wróg zmienia taktykę w porównaniu do pierwszych dni wojny. Teraz Rosjanie dostosowują działania do sytuacji; badają i analizują taktykę Sił Zbrojnych Ukrainy, szukając słabych punktów. Rosjanie stali się ostrożniejsi i nie stawiają tylko na przewagę liczebną" - zaznaczyły władze.

Czekamy na wydanie nieruchomości, którą w Skubiance nad Zalewem Zegrzyńskim od lat 80. dzierżawiła ambasada rosyjska - przekazał rzecznik prasowy Lasów Państwowych Michał Gzowski. Dodał, że Dyrektor Generalny Lasów Państwowych nakazał rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym.

 

"Zdjęcie kremlowskiego propagandysty Dmitrija Kisleyova przygotowującego się do apokalipsy podczas wakacji w Dubaju".

W środę z Mariupola i okolic ewakuowano do Zaporoża 344 osoby – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez CNN. Leżący na południowym wschodzie kraju Mariupol od wielu tygodni oblężony jest przez wojska rosyjskie.

- Jestem wdzięczny wszystkim, dzięki którym operacja ewakuacyjna się udaje – powiedział Zełenski. Wezwał przy tym do zawieszenia broni i umożliwienia ewakuacji pozostałych osób przebywających wciąż w Mariupolu, w tym w zakładach metalurgicznych Azowstal.

Siły rosyjskie wznowiły szturm na pozycje ukraińskie w zakładach Azowstal w Mariupolu przy wsparciu z powietrza – poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

"W Mariupolu okupanci skupili się na blokowaniu i próbach likwidacji naszych oddziałów w rejonie Azowstalu. Przy wsparciu lotnictwa przeciwnik wznowił atak, dążąc do zdobycia kontroli nad terytorium zakładów" - podano w porannym komunikacie sztabu na Facebooku.

Wojna na Ukrainie bardzo nas niepokoi, modlimy się o nastanie pokoju - powiedział prezes Związku Polaków na Łotwie Ryszard Stankiewicz. Przebywający w Dyneburgu uchodźcy z Ukrainy uczestniczyli w polskich obchodach świąt majowych w tym mieście.

 

Efekty wprowadzenia embarga na rosyjską ropę naftową w krajach unijnych ocenimy w 2023 roku - powiedział ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk. Ocenił, że realizacja szóstego pakietu sankcji UE będzie potężnym uderzeniem w gospodarkę Rosji.

Zaznaczył jednak, że na zatwierdzenie sankcji muszą się zgodzić wszystkie kraje UE, włącznie z Węgrami i Słowacją, które twierdzą, że na taki ruch obecnie nie mogą sobie pozwolić.

Co prawda - jak powiedział ekspert - "aby zapobiec wetu tych dwóch państw, Bruksela zaproponowała im dłuższy okres na wdrożenie zakazu importu ropy (do końca 2023), jednak to może zostać odebrane przez pozostałe kraje unijne jak stworzenie warunków nierównej konkurencji".

Od początku wojny w Ukrainie urodziło się 36 425 dzieci - informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy.

Nowe połączenie gazowe Polski z Litwą przyczyni się do poprawy konkurencyjności regionu i umożliwi zastępowania paliw stałych paliwem gazowym o niższej intensywności emisji - oceniła Magdalena Maj z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

 

Coraz większa grupa ukraińskich uchodźców znajduje zatrudnienie nad Wisłą. Niestety, niemal połowa z nich wykonuje jedynie proste prace - czytamy w "Rzeczpospolitej". Poinformowano, że już 100 tys. uchodźców znalazło pracę w Polsce.

Jak przypomniano, obywatele Ukrainy mogą podejmować pracę bez konieczności uzyskania specjalnego zezwolenia, na mocy rządowej specustawy z początku marca.

W ciągu ostatniej doby ukraińskie jednostki obrony przeciwlotniczej strąciły dziewięć celów: cztery bezzałogowce, trzy pociski manewrujące i dwa samoloty Su-30 - podał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

"W obwodzie donieckim i ługańskim odparto jedenaście ataków wroga w ciągu ostatnich 24 godzin; zniszczono pięć czołgów, siedem sztuk bojowych wozów opancerzonych i pięć pojazdów kołowych" - czytamy w porannym podsumowaniu sytuacji operacyjnej.

Siły Zbrojne Ukrainy przejęły kontrolę nad kilkoma osadami na granicy obwodów mikołajowskiego i chersońskiego - podaje agencja Ukrinform.

 

- Zginął dziś znany dziennikarz Oleksandr Makhov. Miał 36 lat. Moje szczere kondolencje dla bliskich, przyjaciół. Niech jego syn Vladislaw wie: Rosja odpowie za tę śmierć - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Ukraińska armia zestrzeliła do tej pory ponad 300 rosyjskich dronów - poinformował ukraiński MON.

W czwartek około południa nastąpi uroczyste otwarcie gazociągu łączącego Polskę z Litwą. Gazociąg GIPL o długości 508 km, który łączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy, został uruchomiony 1 maja.

Po II wojnie światowej cały świat miał nadzieję, że była to ostatnia wojna. Ale teraz wojna dotarła na Ukrainę i nie zatrzyma się na naszej ziemi - powiedział prezydent Ukrainy w nagraniu zaadresowanym do narodu duńskiego w rocznicę wyzwolenia Danii z rąk nazistów.

- Pamiętam, jak przemawiałem do Was w 34. dniu inwazji Rosji na Ukrainę. Powiedziałem wtedy, że Rosja użyła przeciwko naszemu krajowi 1370 pocisków. Dziś - już 1993 pociski. Wyobraźcie sobie, ile żyć zabrali. Większość z tych pocisków trafiała w cele niemilitarne - powiedział Zełenski.

Nagranie z ostrzelanego parku w Charkowie.

Amerykański wywiad pomaga Ukrainie zabijać rosyjskich generałów - informuje "NYT".

Wysocy urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że Stany Zjednoczone dostarczyły informacje wywiadowcze na temat rosyjskich jednostek, które umożliwiły siłom ukraińskim atakowanie i zabijanie rosyjskich generałów na liniach frontu.

 

Wpływowy, niezależny dziennik urugwajski "La diaria" przewiduje, że rosyjska agresja przeciwko Ukrainie zamieni w sposób nieprzewidziany i niezamierzony przez Putina stosunki między NATO i Unią Europejską a Ameryką Łacińską, znacznie je zacieśniając.

"Z jednej strony – pisze dziennik – rosyjska inwazja umocniła NATO i Unię Europejską bowiem nic tak nie zacieśnia sojuszy, jak posiadanie wspólnego wroga (…) Ponadto zmniejszy ona zależność energetyczną krajów Unii od Rosji".

Rząd Kanady otworzył centrum informacyjne dla ukraińskich uchodźców na terenie Polski. Minister imigracji, uchodźców i obywatelstwa Sean Fraser oficjalnie uruchomił je w środę w Warszawie.

Centrum informacyjne działa przy otwartym w kwietniu br. Kanadyjskim Centrum Operacji Biometrycznych (Canadian Biometric Operations Centre), gdzie od ukraińskich uchodźców aplikujących o kanadyjskie wizy pobierane są dane biometryczne. Centrum znajduje się na terenie warszawskiego Global EXPO Centrum, udziela informacji o imigracji do Kanady dla ukraińskich uchodźców.

Drugie centrum operacji biometrycznych działa od środy w Berlinie. Jak napisano w rządowym komunikacie, centra w Warszawie i Berlinie są w stanie dziennie przyjąć dane biometryczne od ok. 6600 osób.

Prawie 80 uchodźców wojennych z Ukrainy przyjęła mała miejscowość pod Rzymem, licząca około 1300 mieszkańców. W gminie, która stale się wyludnia, schronienie znaleźli uciekinierzy z Mariupola i Kijowa. W niesienie pomocy zaangażowała się cała lokalna wspólnota.

Media w stolicy Włoch informują o niezwykłej gościnności i zaradności władz oraz mieszkańców miasteczka Arcinazzo Romano. Wszyscy zmobilizowali się tam, by zorganizować pobyt uchodźców i pomagać im w codziennym życiu.

- Przybywają do nas z głównych miast, które są miejscem walk - wyjaśnił burmistrz Luca Marocchi. W tej chwili w miejscowości przebywa 40 kobiet z Ukrainy, 30 dzieci i siedmiu mężczyzn.

Ostatnie ataki rakietowe Rosji na infrastrukturę krytyczną w Ukrainie nie wpłynęły na zdolność do dostarczania wsparcia wojskowego żołnierzom ukraińskim - poinformował w środę rzecznik Pentagonu John Kirby, dodając, że pomoc cały czas jest wysyłana.

- Oni (Rosjanie) próbowali zniszczyć to, co uważamy za cele krytycznej infrastruktury na zachodzie Ukrainy, w tym miejsca dostaw energii, węzły transportowe i tak dalej. Postrzegamy to jako próbę podważenia zdolności Ukrainy do odbudowy swoich sił - mówił Kirby.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie