Wojna w Ukrainie. 70. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]

Świat
Wojna w Ukrainie. 70. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT
Kolumna białoruskiego wojska była widziana we wtorkowy poranek

Liczba zabitych w teatrze w Mariupolu w wyniku rosyjskiego bombardowania z 16 marca sięga blisko 600, a nie 300 jak wcześniej sądzono - ocenia agencja Associated Press. Szacunki te dziennikarze opierają na relacjach świadków i analizie sytuacji w teatrze przed bombardowaniem.

ap / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Kończymy relację na żywo w 70. dniu inwazji Rosji na Ukrainę.

Więcej informacji na temat wojny Rosja-Ukraina w Polsatnews.pl.

W Charkowie w wyniku ostrzałów rosyjskich zniszczone są tory, podstacje i zajezdnie tramwajowe - podała w środę agencja Unian, powołując się na władze miasta. Tramwaje przestały kursować. Władze miejskie Charkowa rozważają zamianę tramwajów na autobusy bądź trolejbusy.

Z kolei stacje metra w Charkowie służą obecnie jako schrony. Na przywrócenie ruchu metra potrzebne będą co najmniej dwa miesiące, gdy zakończą się działania bojowe.

Od początku inwazji rosyjskiej Charków jest ostrzeliwany, a wojska rosyjskie zniszczyły jedną piątą budynków.

Rosja skoncentrowała na granicy z Ukrainą kilkadziesiąt śmigłowców szturmowych i transportowych - podaje agencja Unian za sztabem generalnym armii ukraińskiej.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trwa spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem - poinformowała KPRM.

Dowództwo wojskowe Ukrainy potwierdza, że Rosjanie próbują szturmować Azowstal, jednak bezskutecznie.

 

W ciągu ostatniej doby Rosja wystrzeliła 18 pocisków w 8 rejonach Ukrainy.

"Rosyjscy okupanci wariują na linii frontu. Są przerażeni stratami w wojnie w Ukrainie" - przekazała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy, publikując kolejną przechwyconą rozmowę rosyjskiego żołnierza.

"Stany Zjednoczone prowadzą stałe rozmowy z partnerami w sprawie kolejnych sankcji wobec Rosji, a wprowadzone wobec niej restrykcje są skuteczne, ponieważ rosyjska gospodarka ewidentnie zmierza ku recesji" - powiedziała w środę szefowa amerykańskiego resortu finansów Janet Yellen.

"Jeśli Rosja będzie kontynuowała wojnę przeciw Ukrainie USA wprowadzą dodatkowe restrykcje, by zwiększyć presję na Moskwę" - podkreśliła Yellen podczas konferencji zorganizowanej przez redakcję dziennika "Wall Street Journal".

Rosjanie wywieźli z obwodu ługańskiego bądź zniszczyli w nim taką ilość ziarna, jaka pokrywa około trzyletnie zapotrzebowanie mieszkańców regionu - poinformował w środę w komunikatorze Telegram szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

"Według ministra rolnictwa Rosjanie wywieźli z obwodu ługańskiego około 100 tys. ton zboża" - czytamy we wpisie. Hajdaj dodał, że kampania siewna jeszcze się nie rozpoczęła.

Edukacja i ochrona zdrowia znalazły się wśród najważniejszych obszarów omawianych w środę na posiedzeniu rządowo-samorządowego zespołu ds. uchodźców z Ukrainy.

Było to pierwsze merytoryczne posiedzenie gremium, w którym zasiada po sześciu przedstawicieli obu stron. Z ramienia rządu współprzewodniczącym zespołu jest wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Z ramienia samorządów współprzewodniczącym zespołu jest prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

"Jest niewyobrażalne, by Wielka Brytania nie udzieliła pomocy Finlandii lub Szwecji, gdyby zostały zaatakowane, niezależnie od tego, czy byłyby w NATO, czy też nie" - oświadczył w środę brytyjski minister obrony Ben Wallace.

W obwodzie kijowskim ekshumowano ciała czterech osób zabitych podczas ataków rosyjskich, wśród ofiar jest 10-letnia dziewczynka - poinformowała w środę policja obwodu kijowskiego. Dziewczynka została zabita odłamkiem, gdy jej dom we wsi Szybyne został ostrzelany.

69-letnia kobieta, mieszkanka wsi Nowa Buda, również zginęła w ostrzale, z kolei 58-letni mężczyzna ze wsi Szybyne został zastrzelony przed własnym domem. Czwartą ofiarą jest 92-letnia kobieta, mieszkanka wsi Ozirszczyna. Zginęła w pożarze, który strawił jej dom po ostrzale rosyjskim. Ciała zostaną poddane ekspertyzom.

Nastawienie 69 proc. Ukraińców do mieszkańców Rosji jest negatywne (wzrost o 28 pkt. proc. w ciągu roku) - wynika z opublikowanego w środę sondażu, którego wyniki przytoczył portal RBK.

Pozytywny stosunek do Rosjan deklaruje 8 proc. Ukraińców (rok temu było to 30 proc.), neutralny - 20 proc. (mniej o 11 pkt. proc.).

Prezydent Mołdawii Maia Sandu powiedziała w rozmowie z tygodnikiem "The Economist", że jej kraj nie ma obecnie aspiracji, aby ubiegać się o członkostwo w NATO. Sandu stwierdziła, że obawia się, iż inicjatywa taka mogłaby doprowadzić do zbrojnej reakcji ze strony Rosji i "mogłaby zostać odebrana jako prowokacja".

"Staramy się zrobić wszystko, aby uchronić Mołdawię przed wojną. Neutralność nie zapewnia nam jednak stuprocentowej ochrony" - stwierdziła prezydent. Dodała, że wojna w sąsiedniej Ukrainie oraz napięta sytuacja w regionie to najbardziej niebezpieczny moment w ponad 30-letniej historii Mołdawii.

Projekt nowego - szóstego - pakietu sankcji UE wymierzonych w Rosję za inwazję na Ukrainę przewiduje zakaz sprzedawania lub przekazywania nieruchomości w Unii Europejskiej Rosjanom i rosyjskim podmiotom, bezpośrednio lub pośrednio  - podała w środę agencja Bloomberg.

Ziarno ze zniszczonego przez Rosjan elewatora zbożowego mogło zapewnić wyżywienie na rok 300 tys. ludzi - podał ukraiński resort obrony.

"Działania Rosji to zbrodnia nie tylko przeciwko Ukrainie, ale także przeciwko bezpieczeństwu żywnościowemu świata" - napisało ukraińskie MON. 

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że siły rosyjskie prowadzą nasilone działania m.in. w celu zajęcia Donbasu w granicach administracyjnych.

Aby utrzymać pozycje armia rosyjska prowadzi m.in. intensywny ostrzał wzdłuż całej linii rozgraniczenia z wojskami Ukrainy.

Prezydent USA Joe Biden poinformował w środę, że jeszcze w tym tygodniu będzie rozmawiał z przywódcami krajów G7 na temat nałożenia kolejnych sankcji na Rosję w związku z agresją na Ukrainę. "Jesteśmy zawsze otwarci, jeśli chodzi o dodatkowe sankcje" - powiedział Biden reporterom. Dodał, że przywódcy G7 zdecydują, "jakie kroki zostaną podjęte (wobec Kremla), a jakie nie".

Po spotkaniu G7 pod koniec marca w Brukseli Biden podkreślił, że grupa musimy utrzymać sankcje i jedność Zachodu wobec Rosji nie przez kolejny miesiąc, ale nawet cały rok. Dodał, że jeśli nie uda się wykluczyć Rosji z forum G20, w spotkaniach grupy powinna uczestniczyć również Ukraina.

W celu uzupełnienia braków w siłach zbrojnych rosyjskie władze starają się zwerbować "ochotników" wywodzących się z "Kozactwa" z obwodu rostowskiego i Kraju Krasnodarskiego. Kampania prowadzona jest również w innych regionach, np. w Kraju Nadmorskim na Dalekim Wschodzie, a także w obwodach briańskim, kurskim i biełgorodzkim, przy granicy z Ukrainą - twierdzi ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

W kręgu zainteresowania władz są również obywatele, którzy stracili pracę na skutek sankcji nałożonych na Rosję oraz byli wojskowi, mieszkający w krajach powstałych po rozpadzie Związku Sowieckiego. Na wypadek pogorszenia się sytuacji na froncie w niektórych regionach ma być ogłoszona częściowa mobilizacja - informuje wywiad.

"Rosjanie mieli plany, by zorganizować 9 maja paradę zwycięstwa w Kijowie, a Ukraińcy te plany pokrzyżowali" - powiedziała wiceszefowa ukraińskiego resortu obrony Hanna Malar, cytowana przez portal informacyjny RBK.

"Myślę, że 9 maja jeszcze bardziej rozczarujemy rosyjską armię w niektórych obszarach" – powiedziała wiceminister.

"Rosja prawdopodobnie ma plan, by wykorzystać terytorium nieuznawanego Naddniestrza do ataku na Mołdawię" - oceniła w środę wiceszefowa ukraińskiego resortu obrony Hanna Malar, cytowana przez portal informacyjny RBK.

"Rejestrujemy obecnie przygotowania lotniska w Tyraspolu do przyjęcia samolotów i wiemy, że rosyjskie wojska, które obecnie znajdują się w regionie naddniestrzańskim w Mołdawii, są w pełnej gotowości bojowej. Wszystkie scenariusze są możliwe i przygotowujemy się do nich" - powiedziała Malar.

"Szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji za agresję na Ukrainę, który w środę oficjalnie przedstawiła szefowa KE Ursula von der Leyen, zawiera szereg postulatów od początku podnoszonych przez Polskę" - powiedział stały przedstawiciel RP przy UE, Andrzej Sadoś.

"To bardzo ważne, że sankcjonujemy rosyjską ropę naftową i produkty przemysłu petrochemicznego. Jest to istotne źródło dochodów dla rosyjskiego budżetu" - ocenił Sadoś.

"Wczoraj w obwodzie Donieckim jednostka obrony powietrznej jednej z jednostek wojskowych Sił Szturmowych Sił Zbrojnych Ukrainy z powodzeniem zestrzeliła skrzydlaty pocisk najeźdźców" - napisał Sztab Generalny ukraińskiej armii.

"To już szósty skrzydlaty pocisk zniszczony przez jednostki obrony powietrznej Sił Zbrojnych Ukrainy" - zaznaczono w komunikacie. "Skrzydlate" rakiety rosyjskie uchodzą za bardzo trudne do zniszczenia.

"Prezydent Rosji Władimir Putin całkowicie się przeliczył w swoich wojennych kalkulacjach" - stwierdził kanclerz Niemiec Olaf Scholz w środę po dwudniowym zamkniętym posiedzenia rządu RFN na zamku Meseberg w Brandenburgii.

Putin ma teraz "silniejsze NATO (...), ma zjednoczoną Unię Europejską". Według kanclerza w odpowiedzi na atak Rosji powstała wspólnota, "która zapewniła Ukrainie wsparcie militarne w postaci dostaw uzbrojenia". Niemcy również w tym uczestniczą - podkreślił Scholz, który obiecał dalsze wsparcie dla Ukrainy.

Komisja Europejska zaproponowała zamrożenie aktywów patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla w ramach sankcji nałożonych na Rosję po inwazji na Ukrainę - podaje w środę agencja Reutera, powołując się na unijnego dyplomatę.

Patriarcha Cyryl został dodany do liczącej kilkaset osób listy bliskich Kremlowi wojskowych i przedsiębiorców, którzy wspierają wojnę. Restrykcje, jakimi UE zamierza go objąć, to prócz zamrożenia aktywów zakaz podróży do Unii. Projekt ten muszą poprzeć wszystkie państwa Wspólnoty - dodaje agencja.

Pod koniec marca zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej Ukrainy metropolita Epifaniusz zwrócił się do wiernych i przypomniał, że patriarcha moskiewski i całej Rusi jest w pełni lojalny wobec władz Rosji i błogosławi wojnę przeciw Ukrainie.

W litewskiej przestrzeni powietrznej, na lądzie i morzu rozpoczyna się cykl międzynarodowych ćwiczeń wojskowych mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie - poinformowały w środę Litewskie Siły Zbrojne.

W czwartek zainaugurowane zostaną dwutygodniowe międzynarodowe ćwiczenia Iron Wolf 2022 z udziałem ponad 3 tys. żołnierzy z Litwy i innych krajów NATO i około 1000 pojazdów wojskowych.

Premierzy krajów nordyckich po spotkaniu w Kopenhadze opowiedzieli się w środę za "szybką ścieżką" przy rozpatrywaniu spodziewanego wniosku Finlandii i Szwecji o wstąpienie do NATO.

"Jeśli Finlandia i Szwecja zdecydują się ubiegać o członkostwo w NATO, rządy Norwegii, Islandii oraz Danii powinny zatwierdzić taki wniosek tego samego dnia" - zaproponował premier Norwegii Jonas Gahr Store.

Propozycję poprały na wspólnej konferencji prasowej szefowa duńskiego rządu Mette Frederiksen, która była gospodynią spotkania polityków w Kopenhadze, oraz premier Islandii Karin Jakobsdottir.

"Na okupowanych przez Rosjan terenach znajduje się około tysiąca ukraińskich szkół oraz 10-11 tysięcy nauczycieli" – poinformował w środę minister edukacji Ukrainy Serhij Szkarłet, cytowany przez portal hromadske.

Według szefa resortu, na Ukrainie jest łącznie 13,8 tys. szkół, z których obecnie działa 12,7 tys. Według Szkarłeta większość dyrektorów szkół na terenach okupowanych zwolniła się z pracy i nie współpracuje z Rosjanami. Około 24 tys. ukraińskich pedagogów wyjechało za granicę.

Zgodnie z danymi niemieckiego Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii, opublikowanymi w środę przez hiszpański dziennik "ABC", Polska zajmuje wśród krajów Zachodu drugie miejsce, po Stanach Zjednoczonych, pod względem pomocy udzielanej Ukrainie.

Rosyjski oligarcha Aleksiej Mordaszow zaskarżył we włoskim Sądzie Administracyjnym decyzję Gwardii Finansowej o zajęciu jego luksusowego jachtu "Lady M", który stoi w porcie Imperia w Ligurii na północy.

To pierwsze odwołanie złożone we Włoszech od decyzji o zamrożeniu majątku oligarchów objętych sankcjami UE - podała agencja ansa. Prawie 65-metrowy jacht jest opieczętowany od 4 marca i był to pierwszy taki krok we Włoszech po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę.

Do tej pory we Włoszech przejęto nieruchomości i inne dobra oligarchów o łącznej wartości około 1 miliarda euro.

"Polsce pilnie potrzeba wsparcia finansowego" - napisał prezydent Andrzej Duda w artykule opublikowanym w środę na tureckim portalu Sondakika haberleri.

"Co najmniej takiego, jakie otrzymała Turcja po przyjęciu 3 milionów uchodźców z Bliskiego Wschodu" - dodał prezydent. 

"Środowa zapowiedź wprowadzenia unijnego embargo na import ropy to kolejny krok po działaniach USA i Wielkiej Brytanii, by odcinać Rosję od dochodów z handlu z Zachodem" - ocenił w komentarzu dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.

"Środowa zapowiedź wprowadzenia unijnego embargo na import ropy to kolejny krok po działaniach USA i Wielkiej Brytanii, by odcinać Rosję od dochodów z handlu z Zachodem" - ocenił w komentarzu dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.

Agencja Associated Press zebrała dowody, które świadczą o tym, że w ostrzale Teatru Dramatycznego w Mariupolu zginęło 600 osób.

 

"To dwa razy więcej niż podawano do tej pory" - napisał na Twitterze Anton Geraszczenko, doradca szefa MSW Ukrainy.

"Władze Ukrainy nie widzą teraz wielkiego zagrożenia ze strony Naddniestrza, separatystycznego regionu na terenie Mołdawii" - powiedział rzecznik ukraińskiego MON Ołeksandr Motuzianyk. Zastrzegł, że sytuacja "jest niełatwa" i nie zmieniła się zasadniczo w ciągu ostatniej doby.

"Oddziały rosyjskie, które są w Naddniestrzu, znajdują się w pełnej gotowości bojowej" - dodał Motuzianyk. "Federacja Rosyjska podsyca napięcie, by zastraszyć miejscową ludność rzekomym zagrożeniem dla Naddniestrza ze strony Ukrainy" - ocenił. Zdementował informację jakoby "ukraińskie drony latały nad magazynami broni i amunicji".

Rzecznik ukraińskiego MON Ołeksandr Motuzianyk ocenił, że nawet jeśli Rosja, która chciałaby osiągnąć przed 9 maja jakieś rezultaty swojej inwazji na Ukrainę, nie osiągnie celów strategicznych, to może zmyślić zwycięstwa i pokazać je w telewizji.

- To nie jest dla nich problemem - powiedział rzecznik. Zdaniem ukraińskiego resortu obrony dowództwo wojsk rosyjskich "próbuje nasilić tempo operacji ofensywnej na wschodzie Ukrainy, aby osiągnąć granice administracyjne obwodów donieckiego i ługańskiego". Rosjanie próbują też rozwinąć ofensywę w kierunku Zaporoża i Krzywego Rogu.

Ukraińskie Ministerstwo Obrony spodziewa się prowokacji ze strony wojsk rosyjskich bądź aktywizacji ostrzałów w związku z 9 maja, który w Rosji obchodzony jest jako Dzień Zwycięstwa w rocznicę zakończenia II wojny światowej - powiedział w środę rzecznik ukraińskiego MON Ołeksandr Motuzianyk.

"Pozostało do tego dnia nie tak wiele czasu. Zmusza nas to do większej czujności w odniesieniu do wszystkich kierunków. Nie tylko tam, gdzie są działania bojowe, ale i tam, gdzie jest względnie spokojnie. Oczekujemy, że dojdzie do jakichś prowokacji, czy aktywizacji ostrzałów ze strony armii rosyjskiej - oświadczył rzecznik na briefingu prasowym.

O wsparcie Ukrainy dostawami broni zaapelowali w liście otwartym do kanclerza Olafa Scholza intelektualiści, skupieni wokół publicysty Ralfa Fuecksa i Herty Mueller, pisząc między innymi, że "w interesie Niemiec leży niedopuszczenie do zwycięstwa rosyjskiej agresji". Wcześniej przeciw dostawom broni i "nie prowokowaniu" Rosji opowiadali się sygnatariusze dwóch innych listów otwartych do kanclerza – informuje w środę "Zeit Online".

Niemal 90 proc. badanych Ukraińców nie żałuje rozpadu ZSRR. Działania prezydenta Władimira Putina wpłynęły na "derusyfikację" społeczeństwa ukraińskiego - poinformował w środę portal unian.net.

Badacze doszli do wniosku, że w ukraińskim społeczeństwie nastąpiła "dekomunizacja" i "derusyfikacja", ponieważ rosyjska propaganda wykorzystuje w trakcie działań wojennych sowiecką symbolikę i gra na "wspólnej" historii.

Wielka Brytania wprowadziła w środę zakaz eksportu usług profesjonalnych do Rosji, a także nałożyła sankcje na kolejne 63 osoby i podmioty, głównie z sektora mass mediów.

Nowe sankcje UE zakładające embargo na rosyjską ropę mogą być bardzo dotkliwe dla gospodarki Rosji, choć ich skuteczność mogą osłabiać np. długie okresy przejściowe – wynika ze środowego komentarza eksperta Ośrodka Studiów Wschodnich Szymona Kardasia.

Że w 2021 r. wartość rosyjskiej ropy surowej sprzedanej na rynkach zagranicznych wyniosła ok. 110 mld dolarów, co stanowiło 45 proc. sumarycznej wartości eksportu naftowo-gazowego kraju. Z kolei w przypadku produktów naftowych było to ok. 70 mld dolarów – niecałe 29 proc. łącznej wartości eksportu sektora.

Wojska rosyjskie nadal blokują oddziały ukraińskie w rejonie zakładów Azowstal i podejmowały próby szturmu - powiedział rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk. Wcześniej media podały, że Rosjanie przedarli się na teren zakładu.

"Rosja nadal blokuje nasze oddziały w rejonie zakładów Azowstal. Były próby szturmu. Trwają co pewien czas ostrzały artyleryjskie i rakietowo-bombowe przy użyciu lotnictwa" - powiedział Motuzianyk na briefingu dla prasy.

Według propozycji Unii Europejskiej embargo na rosyjską ropę miałoby wejść w życie w ciągu sześciu miesięcy, bez stopniowego wycofywania się z umów - informuje anonimowe źródło agencji Reutera. Ale w środę kraje członkowskie nie osiągnęły porozumienia.

Unia ma także proponować wprowadzenie w ciągu jednego miesiąca zakazu wysyłki, finansowania i ubezpieczania usług transportu rosyjskiej ropy.

Rosyjska propaganda kolejny raz próbuje zastraszać Zachód wizją wojny nuklearnej - napisał na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Tym razem propagandysta Kremla grozi atakiem na instalacje USA w Niemczech.

Żaryn we wpisach na Twitterze zwrócił uwagę, że propagandysta Kremla Anatolij Matviychuk, prezentowany jako "ekspert wojskowy" sugeruje, że to USA są krajem prowadzącym do eskalacji sytuacji poprzez mówienie o "ryzyku nuklearnym" w Europie.

Myślisz, że robisz interesy z Rosją, aż pewnego dnia pocisk trafia w twój dom. Wtedy wartości się zmieniają i wszystko zaczyna się rozpadać - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu dla amerykańskiej gazety "Wall Street Journal", cytowany przez Interfax-Ukraina.

 

W okupowanym przez Rosję Chersoniu przywrócono działanie sieci komórkowych - podaje The Kyiv Independent. 

Ministerstwo Transformacji Cyfrowej poinformowało, że ukraińscy operatorzy komórkowi odbudowali infrastrukturę zniszczoną przez ostrzał. Sieci komórkowe nie działały w Chersoniu od 30 kwietnia.

Wicepremier Bułgarii Asen Wasilew powiedział, że jeżeli Komisja Europejska przewiduje wyjątki od zakazu importu rosyjskiego surowca przez kraje unijne, to Sofia chciałaby zostać wyłączona z ewentualnego embargo.

 

Premier Portugali Antonio Costa zapowiedział, że otrzymał zaproszenie do odwiedzenia Kijowa i uda się do stolicy Ukrainy. W trakcie swojej wizyty spotka się m.in. z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Sprecyzował, że w trakcie swojego pobytu w Kijowie dojdzie do podpisania umowy z Ukrainą w sprawie "znaczącej wielkości" pomocy finansowej. Wsparcie to ma być, jak dodał Costa, realizowane za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

 

Wicepremier, minister gospodarki Słowacji Richard Sulik powiedział, że zgadza się na embargo na import rosyjskiej ropy, ale domaga się trzyletniego okresu przejściowego. Zakaz importu rosyjskiego surowca jest częścią proponowanego przez Komisję Europejską szóstego pakietu sankcji.

 

"Rosjanie wkroczyli zbombardowanej i ostrzeliwanej fabryki Azowstalu. Toczą się ciężkie walki. Nie ma kontaktu z ukraińskimi żołnierzami" - podał portal Ukraińska Prawda.

Projekt Biełaruskij Hajun, który zbiera i publikuje informacje na temat ruchów i działań wojsk na terytorium Białorusi, podał na Twitterze, że rano zauważono przemieszczanie białoruskiego sprzętu wojskowego w stronę granicy litewskiej i ukraińskiej.

Według tej informacji o godz. 6 czasu lokalnego (5 czasu polskiego) kolumna około 30 sztuk sprzętu wojskowego białoruskich sił zbrojnych zmierzała z Mińska w stronę rejonu oszmiańskiego, czyli w kierunku granicy litewskiej, trasą M7. Na zamieszczonym nagraniu pokazano transportery opancerzone BTR-82A oraz BTR-80K.

Według informacji dziennika "Welt" rząd niemiecki planuje przekazać Ukrainie systemy radarowe Cobra.

Jak dowiedziała się gazeta z berlińskich kręgów wojskowych, Ukraina prosiła o dostawę 40 systemów Cobra. Dziennik wskazuje, że praktycznie z zapasów 19 systemów prawdopodobnie można by teraz udostępnić trzy do pięciu.

Zysk Gazpromu w 2021 wzrósł 13-krotnie w porównaniu z rokiem 2020 - poinformował portal thebarentsobserver.com.

Wartość sprzedaży surowców przez Gazprom w 2021 roku wyniosła 10,2 bln rubli (141,16 mld euro) – dla porównania w 2020 r. było to 6,5 bln rubli. Zysk netto ze sprzedaży węglowodorów sięgnął wówczas 30,21 mld euro i był 13-krotnie wyższy niż rok wcześniej – podaje portal thebarentsobserver.com, powołując się na gazetę "Kommiersant".

Zgodnie z naszymi szacunkami do matury ukraińskiej w Polsce przystąpi kilkanaście tysięcy maturzystów – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. O szczegółach szef MEiN będzie rozmawiał w przyszłym tygodniu ze swoim odpowiednikiem w Ukrainie ministrem Serhijem Szkarłetem.

 

Ukraińskie MON opublikowało zdjęcia zniszczonej szkoły w Lisiczańsku, w obwodzie ługańskim. Była to jedna z najlepszych placówek w Ukrainie. "Zbudowany przez Belgów w 1895 roku przetrwał I i II wojnę światową" - czytamy we wpisie na Twitterze.

 

Rosyjski propagandysta Władimir Sołowjow, który był w Mariupolu, przywiózł ze sobą wyrzutnię przeciwpancerną NLAW i chwalił się nią w programie rosyjskiej telewizji - podaje Nexta. 

Wychodzą na jaw kolejne informacje potwierdzające, że rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego był mocno zaangażowany w projekt ukończenia gazociągu Nord Stream 2 mimo sankcji USA. Portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) poinformował o sprawie dzierżawy nabrzeża w porcie w Rostocku firmie, mającej świadczyć usługi dla Nord Stream 2.

 

Rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow nazwał pogłoski o możliwym ogłoszeniu mobilizacji 9 maja "nonsensem" i "fałszem". 

Ponad 7,1 tys. osób wyjechało we wtorek z Polski na Ukrainę przez lubelskie przejścia graniczne podczas, gdy z Ukrainy przyjechało 8,7 tys. osób. Ruch na granicy odbywa się na bieżąco.

 

Belgijski gigant browarniczy AB InBev wprowadza na lokalny rynek popularne ukraińskie piwo Chernigiwske, informuje firma w komunikacie prasowym. Właściciel największych belgijskich marek piwnych deklaruje, że całkowity zysk ze sprzedaży przeznaczy na pomoc Ukrainie.

Jak informuje browar, w piątek rozpocznie się produkcja ukraińskiego trunku w zakładach w Leuven na północy Belgii.

Na liście sankcyjnej UE z polskiej inicjatywy znajdzie się 17 spółek zbrojeniowych, przekonaliśmy też partnerów do objęcia sankcjami firm płatniczo-księgowych, które lobbowały na rzecz Rosji oraz pomagały omijać system sankcyjny - powiedział PAP wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

 

Rosyjscy okupanci w Mariupolu szykują paradę wojskową na 9 maja, gdy w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami – poinformował ukraiński wywiad wojskowy na Telegramie.

"Mariupol, według planów raszystów (Rosjan), ma się stać centrum >>uroczystości<<. W tym celu w mieście trwa gorączkowe uprzątanie centralnych ulic z gruzów, ciał zabitych i rosyjskich niewybuchów" – napisał wywiad.

Według wywiadu trwa szeroka kampania propagandowa, w trakcie której Rosjanom będą pokazywane materiały o rzekomej radości mieszkańców zajętych terenów ze spotkania z żołnierzami rosyjskimi.

Jak podano, do zrujnowanego Mariupola przybył pierwszy wiceszef administracji (kancelarii) prezydenta Rosji ds. polityki wewnętrznej Federacji Rosyjskiej Siergiej Kirijenko.

"W celu przygotowania odpowiednich materiałów Mariupol odwiedził raszystowki propagandzista Władimir Sołowiow oraz szef okupacyjnej administracji Doniecka Denys Puszylin" – dodał ukraiński wywiad.

Narodowa Prokuratura Antyterrorystyczna (Pnat) wszczęła piąte śledztwo w sprawie zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie między 26 marca a 7 kwietnia – pisze dziennik "Le Figaro". Poszkodowana ranna ofiara jest Francuzem.

Zbrodnie wojenne, o których mowa, odpowiadają w szczególności „umyślnym zamachom na życie, umyślnym zamachom na fizyczną lub psychiczną integralność osoby” oraz „kradzieżom lub wymuszeniom” popełnionym „przeciwko osobie chronionej przez międzynarodowe prawo dotyczące konfliktów zbrojnych na mocy ustaw i zwyczajów wojennych i międzynarodowego prawa humanitarnego” – poinformowała prokuratura.

Z powodu wojny na Ukrainie, ptasiej grypy oraz rosnącej inflacji we francuskich supermarketach brakuje niektórych produktów żywnościowych, w tym oleju, mąki i jaj. 60 proc. niedoborów dotyczy artykułów spożywczych i produktów świeżych.

Według analiz firmy NielsenIQ wartość deficytowych produktów wyniosła około 850 mln euro dla supermarketów w pierwszym kwartale br.

Minister przemysłu i handlu Czech Jozef Sikela powiedział w środę, że w przedstawionym przez Komisję Europejską projekcie szóstego pakietu sankcji przeciw Rosji brakuje mechanizmu dystrybucji ropy po wprowadzeniu zakazu jej importu z Rosji. Aby sankcje weszły w życie, muszą zostać zatwierdzone przez władze państw UE.

Sikela powiedział, że propozycja KE jest analizowana, i zauważył, że nie ma w nim wszystkich czeskich propozycji.

Według ministra należy sprawiedliwie rozdzielić skutki zakazania importu rosyjskiej ropy na kraje europejskie.

W przerwie posiedzenia rządu minister transportu Martin Kupka powiedział, że potrzebne jest wspólne europejskie rozwiązanie i wzmocnienie importu ropy naftowej z innych źródeł. Nie odpowiedział na pytania dziennikarzy o wpływ sankcji na ewentualny wzrost cen ropy i paliw. Jego zdaniem kluczową kwestią będzie import ropy ze źródeł innych niż rosyjskie.

Nie można sobie wyobrazić piekła, jakie przeszliśmy – powiedziała dziennikowi "Wall Street Journal" 54-letnia Elina Cybułenko, której udało się ewakuować po tygodniach spędzonych w bunkrach pod fabrykami Azowstalu w oblężonym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy.

Cybułenko przybyła we wtorek do Zaporoża w konwoju ewakuacyjnym ze 150 cywilami uciekającymi z Azowstalu. Z jej relacji wynika, że od początku marca ukrywała się w jednym z podziemnych bunkrów wraz z około 100 innymi osobami, jedząc chleb i makaron.

Od 9 maja mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z woj. śląskiego będą mogły wnioskować o środki na szkolenia językowe i zawodowe dla zatrudnionych już obywateli Ukrainy. Projekt, na który przeznaczono ponad 6,7 mln zł, jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez działające w regionie firmy.

Szczegóły przedsięwzięcia zaprezentowali w środę przedstawiciele samorządu woj. śląskiego oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Rosja obłożyła sankcjami 63 obywateli Japonii, wśród nich premiera Fumio Kishidę, szefa MSZ Yoshimasę Hayashiego oraz ministra obrony Nobuo Kishiego i zabroniła im wstępu na jej terytorium. Jak wyjaśnił resort spraw zagranicznych w Moskwie, sankcje są odpowiedzią na "niedopuszczalną retorykę" przeciwko Rosji.

Jak podała agencja Reutera, na liście osób objętych sankcjami, są też japońscy dziennikarze i profesorowie.

Sankcje wprowadzono na czas nieokreślony.

Muzeum Niemiecko-Rosyjskie w Berlinie-Karlshorst, znajdujące się w budynku, w którym Niemcy podpisały kapitulację, zmienia swoją nazwę z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę na Muzeum Berlin-Karlshorst. Poinformował o tym dyrektor muzeum, Joerg Morre, w wywiadzie dla "Berliner Zeitung". Ambasada Ukrainy od dawna domagała się zmiany nazwy.

"Przewodnik po historii Polski" opowiada o duchu polskiego narodu. Jest przygotowany w języku ukraińskim. Dzięki niemu uchodźcy z Ukrainy będą mogli poznać historię Polski – powiedział w środę na konferencji prasowej prezes IPN Karol Nawrocki.

Poinformował, że dzięki współpracy z MEiN 8 tys. egzemplarzy przewodnika trafi do kuratoriów oświaty

W środę w Warszawie odbywa się konferencja prasowa MEiN i IPN, podczas której inaugurowana jest akcja przekazania kuratorom oświaty podręczników do historii Polski w języku ukraińskim.

Z powodu rozpoczętej 24 lutego rosyjskiej inwazji na Ukrainę rosyjskojęzyczni Ukraińcy masowo porzucają swój język na rzecz ukraińskiego. - W tym języku padł rozkaz ataku na moje miasto; odkąd to sobie uświadomiłam, stał się dla mnie nie do zniesienia - mówi 20-letnia Uliana z Charkowa.

- Rozkaz zbombardowania mojego domu, moich ulubionych miejsc, mojej szkoły został wydany po rosyjsku. Gdy to sobie uświadomiłam, opanowało mnie obrzydzenie, nagle mój własny język stał się nie do zniesienia. Od tamtego momentu przestałam go używać, nie mogę go nawet słuchać - tłumaczy pochodząca ze wschodniej Ukrainy kobieta.

Na pytanie, czy zmiana była trudna, odpowiada: "chociaż moim pierwszym językiem jest rosyjski, ukraińskiego uczyłam się całe życie - zmiana nie była zatem tak trudna". - Rodzice i moi znajomi nie byli zaskoczeni podjętą decyzją, od dawna znali moje poglądy na tę sprawę i przyznają, że się tego spodziewali - dodaje.

Federalny Związek Przemysłu Niemieckiego (Bundesverband der Deutschen) popiera wprowadzenie sankcji na rosyjską ropę i twierdzi, że w Niemczech szybko można ściągać ropę z innych rynków - podaje korespondent Polsatu News Tomasz Lejman. 

Przez pięć lat z pieniędzy Gazpromu oraz polsko-rosyjskiej spółki EuRoPol Gaz sfinansowano stypendia dla dziewięciu doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego - napisała w ostatnim numerze Gazeta Polska, Otrzymywali po 2 tys. zł miesięcznie - podał tygodnik.

"Na liście pracownicy naukowi, tłumacz przysięgły i były pracownik PGNiG" - napisała gazeta w materiale pod tytułem "Stypendia Gazpromu pod lupą ABW".

Stypendia miały być wypłacane w latach 2011-15 ze środków kontrolowanej przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo spółki EuRoPol Gaz, w której współudziałowcem (48 proc.) jest Gazprom. Spółka zarządza polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego.

Tygodnik podał, że stypendia EuRoPol Gaz finansował wspólnie ze spółką Gazprom-Export, "przeznaczając na ten cel w sumie ponad 430 tys. zł".

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel ogłosił, że Unia Europejska wesprze mołdawskie siły zbrojne w związku z zagrożeniem wynikającym z rosyjskiej agresji na sąsiednią Ukrainę.

Podczas spotkania z prezydent Mołdawii Maią Sandu szef Rady Europejskiej zapewnił, że władze unijne nie pozostawią aspirującego do UE kraju samego w obliczu rosnącego zagrożenia w regionie.

Kilkunastu żołnierzy z Kanady wspiera ochotników z dwóch mazowieckich brygad WOT w punktach recepcyjnych i informacyjnych dla uchodźców z Ukrainy – poinformowała rzeczniczka 5. Brygady WOT w Ciechanowie Aneta Szczepaniak.

W komunikacie Szczepaniak przypomniała, że żołnierze WOT od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę działają w punktach recepcyjnych i informacyjnych. W kwietniu dołączyli do nich żołnierze z Kanady – w całej Polsce jest ich blisko 120.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO nadal pompują broń do Ukrainy. Zwracam uwagę, że każdy transport Sojuszu Północnoatlantyckiego, który przybył na terytorium tego kraju z bronią lub materiałami na potrzeby ukraińskiej armii, jest przez nas uważany za uzasadniony cel zniszczenia – powiedział Siergiej Szojgu dla państwowej agencji RIA Nowosti.

Euromaidan Press opublikowało zdjęcia czterech poległych obrońców Ukrainy.

Jedenaście osób przetrzymywanych przez siły rosyjskie w piwnicy szkoły w Jahidnem na północy Ukrainy zmarło z powodu głodu i zaduchu – powiedział portalowi Suspilne prokurator kozieleckiej prokuratury okręgowej Roman Pererwa.

Jak podkreślił, okupanci przez prawie miesiąc przetrzymywali w piwnicy około 350 osób, z czego blisko 70 dzieci.

Pererwa dodał, że siedem osób zginęło w Jahidnem, w obwodzie czernihowskim, na skutek wybuchów min lub zostało zastrzelonych przez okupantów.

Jahidne od 3 do 30 marca było okupowane przez wojska rosyjskie. Rosyjscy żołnierze mieszkali w prywatnych budynkach, których właściciele zostali przeniesieni do szkolnej piwnicy.

Program "Domy dla Ukrainy", który jest jedną z dwóch dróg oferowania schronienia Ukraińcom w Wielkiej Brytanii, daje mnóstwo możliwości do nadużyć i wykorzystywania, co próbują robić zwłaszcza samotni starsi mężczyźni – podała w środę stacja BBC.

W ramach programu, który ruszył w połowie marca, osoby prywatne, kościoły, organizacje charytatywne czy władze lokalne mogą zgłaszać chęć nieodpłatnego przyjęcia pod swój dach uchodźców z Ukrainy na co najmniej sześć miesięcy. Oferujący zakwaterowanie są uprawnieni do otrzymywania od rządu kwoty 350 funtów miesięcznie. Brytyjski rząd zapewnia, że wszyscy oferujący zakwaterowanie są sprawdzani, zanim trafią do nich uchodźcy, ale - jak wykazuje BBC - w praktyce nie zawsze to działa.

Choć niektóre brytyjskie organizacje charytatywne próbują kojarzyć ubiegających się o wizę z potencjalnymi gospodarzami, wielu uchodźców korzysta z nieformalnych grup na Facebooku. BBC wskazuje, że do wielu takich grup dołączają mężczyźni, których intencją raczej nie jest pomoc. Według przywoływanego źródła w niektórych samorządach lokalnych aż 30 proc. wszystkich zarejestrowanych potencjalnych sponsorów to samotni mężczyźni po 40. roku życia - większość z nich oferuje zakwaterowanie samotnym kobietom w wieku 20-30 lat.

Serwis Ukraina 24 podaje, powołując się na wiceministra rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa Tarasa Wysockiego, że Rosjanie na potęgę rozkradają zapasy zboża. Jak wynika z szacunków, mieli już wywieźć jedną trzecią rezerw z czterech czasowo okupowanych regionów kraju.

Zniszczona szkoła w obwodzie sumskim. Rosjanie ostrzelali budynek nad ranem z powietrza i ziemi. 

Nie potrzebujemy tchórzliwych listów obwiniających ofiary, lecz odważnych listów potępiających rosyjskie barbarzyństwo i wzywających do bojkotu rosyjskiej ropy, gazu i węgla - pisze brat mera Kijowa Wołodymyr Kliczko na łamach niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" w odpowiedzi na list 28 przedstawicieli niemieckich elit, nawołujący do zaprzestania dostaw broni na Ukrainę.

Rosyjskie wojska okupacyjne, które wycofały się z terenów na północy Ukrainy, "nie pozostawiły po sobie nic poza okrucieństwem, zniszczeniem i bólem. Ich odwrót ujawnił rozmiar zbrodni wojennych: masowe egzekucje cywilów chowanych w masowych grobach, systematyczne gwałty na kobietach i nastolatkach" - pisze Kliczko w tekście opublikowanym we wtorek przez "FAZ".

Podczas gdy Ukraina bada zbrodnie wojenne i organizuje obronę na wschodzie i południu kraju, "w Niemczech pojawiły się kontrowersje dotyczące dostaw broni". "Pojawił się list wzywający do zaprzestania tych dostaw, gdyż przedłużają one wojnę. W tekście wezwano nas do zaprzestania walki i złożenia broni, aby zapobiec III wojnie światowej" - pisze Kliczko.

Węgry nie dostrzegają w unijnych propozycjach sankcji naftowych przeciw Rosji planów ani gwarancji dotyczących postępowania podczas okresu przejściowego – powiedział rzecznik rządu węgierskiego Zoltan Kovacs agencji Reutera.

- Nie dostrzegamy żadnych planów ani gwarancji dotyczących tego, jak w oparciu o obecne propozycje postępować podczas okresu przejściowego i jak mogłoby zostać zagwarantowane bezpieczeństwo energetyczne Węgier – oznajmił Kovacs.

Akcja gaszenia magazynu ropy w okupowanej Makiejewce w obwodzie donieckim, kontrolowanej przez Rosjan. Płoną cztery zbiorniki z produktami naftowymi po 5000 ton każdy.

"Będziemy bardzo zadowoleni, jeśli papież pomoże w rozmowach między nami a Rosją" - powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera". "Najpierw jednak powinien wysłuchać naszych racji jako ofiar agresji" - dodała.

"Papież jest niezależnym liderem, jedną z najbardziej znaczących osobistości na scenie światowej i oczywiście nie do nas należy mówienie, co powinien zrobić" - zaznaczyła Wereszczuk w opublikowanej w środę rozmowie z mediolańską gazetą.

"Ja mogę jedynie mieć nadzieję, że ma aktualne i obiektywne wiadomości na temat sytuacji w naszym kraju. Dla nas w tym tak dramatycznym momencie ważniejsze są czyny niż słowa czy modlitwy" - oświadczyła ukraińska wicepremier. "Tu codziennie umierają cywile, zabijane są kobiety i dzieci" - dodała.

Oceniła, że jeśli chodzi o dyplomację, to kraje europejskie "robią, co mogą". "Doceniamy ich wysiłki" - zapewniła.

Władze w Kijowie nie wykluczają, że Rosja użyje w pewnym momencie białoruskich wojsk w wojnie przeciwko Ukrainie – oświadczył rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko, cytowany przez agencję Reutera.

Białoruś rozpoczęła niezapowiedziane ćwiczenia wojskowe. Tamtejsze ministerstwo obrony ogłosiło, że celem manewrów jest sprawdzenie gotowości bojowej armii, i zapewniło, że "nie stanowią zagrożenia" dla sąsiednich krajów.

- Nie wykluczamy, że Federacja Rosyjska może w pewnym momencie wykorzystać terytorium Białorusi oraz Siły Zbrojne Republiki Białorusi przeciwko Ukrainie. Dlatego jesteśmy gotowi – powiedział Demczenko.

9 maja, gdy w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, prezydent Władimir Putin może formalnie wypowiedzieć wojnę Ukrainie lub ogłosić powszechną mobilizację, by nasilić ofensywę – podała stacja CNN, powołując się na zachodnich urzędników i analityków.

Przeprowadzenie wojskowej operacji odblokowania oblężonego przez Rosjan Mariupola nad Morzem Azowskim jest na razie niemożliwe, bo Ukraina nie ma wystarczającej ilości broni ciężkiej – oznajmił sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

Wojna na Ukrainie nie skończy się na tym kraju; na rosyjski atak powinny przygotować się także Kazachstan i Mołdawia – oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow w wywiadzie dla telewizji islandzkiej.

- Jestem więcej niż pewien, że wojna nie skończy się na terytorium naszego kraju. Będzie jeszcze dużo innych rzeczy. O ile się nie mylę (szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej) Ławrow powiedział w ostatnich dniach, że Kazachowie to bracia, więc oni też powinni szykować się na okupację. Mołdawianie to też bracia. Szykujcie się, bracia Mołdawianie i Kazachowie – oznajmił Daniłow, cytowany przez ukraińską agencję Ukrinform.

Bayraktar uderza w Rosjan po raz kolejny. Po zniszczeniu dwóch kutrów i systemu przeciwlotniczego, dron unicestwił skład broni i punkt dowodzenia. 

Czas na dyskusje się skończył, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę Europa musi solidarnie podjąć zdecydowane działania - pisze prezydent Andrzej Duda w artykule opublikowanym w cypryjskim dzienniku "Cyprus Mail".

Węgry i Słowacja będą na razie zwolnione z embarga na rosyjską ropę, zaproponowanego w środę przez Komisję Europejską w ramach szóstego unijnego pakietu sankcji przeciwko Rosji. Kraje te będą mogły importować rosyjską ropę do końca 2023 roku w ramach istniejących kontraktów - informuje w środę agencja Reutera za źródłem unijnym.

W obwodzie lwowskim rakiety poważnie uszkodziły podstacje energetyczne. Spowodowało to opóźnienia w kursowaniu pociągów. Dwie osoby zostały ranne.

W obwodzie ługańskim doszło do czterech ataków rakietowo-bombowych w Siewierodoniecku, Rubiżnem, Lisiczańsku i Zołotem. Armia rosyjska ostrzeliwała też Popasną i hromadę hirską. Uszkodzonych zostało 45 budynków i innych obiektów.

W obwodzie donieckim ostrzelano koksownię w Awdijiwce. Są zabici i ranni. Do kolejnego ostrzału koksowni doszło w środę rano. Uszkodzona została infrastruktura. Szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko podał, że na skutek nocnego ostrzału Awdijiwki uszkodzony został budynek mieszkalny i szkoła. W nocy ostrzelano też pociskami zapalającymi Marjinkę, trafiając w obiekty sektora prywatnego.

Terytorium obwodu sumskiego zostało ostrzelane z rosyjskich pozycji zza granicy Ukrainy.

W obwodzie charkowskim jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych w rejonie iziumskim na skutek ostrzałów Dergaczy, Złoczowa, Bogoduchowa oraz Czuhujewa.

Trudna sytuacja panuje nadal w obwodzie chersońskim, którego terytorium ostrzeliwano w nocy z wtorku na środę. W nocy ostrzeliwano również jedną z dzielnic Mikołajowa.

O zniszczeniu obiektów infrastruktury na skutek rosyjskich ataków rakietowych we wtorek wieczorem, poinformował w środę portal Suspilne, powołując się na dane władz obwodowych. Są zabici i ranni.

W obwodzie kirowohradzkim rosyjskie rakiety trafiły w podstację trakcyjną. Jedną rakietę udało się zestrzelić ukraińskim siłom obrony przeciwlotniczej.

W obwodzie odeskim ostrzelano hromadę (gminę) arcyzką, choć trzy rakiety przeciwnika zostały strącone przez siły ukraińskie.

W obwodzie dniepropietrowskim dwie rakiety trafiły w obiekty kolejowe. Zniszczono postację trakcyjną. Jedna osoba odniosła obrażenia.

W obwodzie zaporoskim rosyjska rakieta trafiła w podstację energetyczną dworca kolejowego. Uszkodzony został gazociąg. Trwają prace naprawcze.

 

Finowie przerzucają ciężki sprzęt pod granicę z Rosją. Nagranie pochodzi z miasta Tampere. 

Nagranie z kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu. 

W rejonie Odessy Rosjanie kierują ataki rakietowe na obiekty infrastrukturalne, próbując zniszczyć logistyczne korytarze transportowe - przekazał rzecznik odeskiej obwodowej administracji wojskowej Serhij Braczuk. 

Według niego, wróg wysyła też coraz więcej dronów w rejon Odessy w celu rozpoznania, więc istnieje duże zagrożenie nowymi uderzeniami rosyjskich rakiet.

 

Płonie magazyn ropy w pobliżu okupowanej przez Rosjan Makjewki, w obwodzie donieckim. 

Konwój autobusów, którymi jest ewakuowana ludność cywilna z oblężonego Mariupola nad Morzem Azowskim, opuścił miasto dzięki współpracy ukraińskiego rządu, ONZ i Czerwonego Krzyża - poinformował w mediach społecznościowych szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

Autobusy zmierzają do Zaporoża. Po drodze z Mariupola pojazdy mają zatrzymać się w trzech miejscach zbiórki ludności chcącej ewakuować się z regionu. Możliwe będzie także dołączenie do konwoju osób chcących wyjechać prywatnymi samochodami.

Jak donoszą zagraniczne media, w pobliżu Moskwy widziany był przelot samolotu Ił-80 nazywanego też "latającym Kremlem" lub "samolotem dnia Sądu Ostatecznego". Według ustaleń maszyna miała pojawić się w pobliżu stolicy Rosji w związku ze zbliżającą się Paradą Zwycięstwa, która przypada na 9 maja, ale też jako ostrzeżenie dla Zachodu.

Von der Leyen: proponujemy plan odbudowy dla Ukrainy po zakończeniu wywołanej przez Rosję wojny.

Von der Leyen: trzem dużym rosyjskim nadawcom państwowym zakażemy emisji w krajach Unii Europejskiej.

Pracę znalazło ponad 2,6 tys. przybyłych do Krakowa Ukraińców, najczęściej w branży utrzymania czystości, produkcji, branży magazynowej, gastronomicznej i edukacji - wynika z informacji Grodzkiego Urzędu Pracy. Najrzadziej zatrudniani są m.in. adwokaci i aktorzy.

- Obecnie największą barierą w zatrudnieniu uchodźców jest brak znajomości języka polskiego - podkreślił dyrektor Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie (GUP) Marek Cebulak, cytowany w środowej informacji.

Von der Leyen: szósty pakiet sankcji obejmie odcięcie Sbierbanku i innych dużych banków Rosji od systemu SWIFT, co umocni izolację rosyjskiego sektora finansowego. 

Von der Leyen o szóstym pakiecie sankcji: proponujemy całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy; w ciągu sześciu miesięcy zakończymy import ropy naftowej, a produktów rafinowanych do końca roku. 

Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne w ostatniej dobie na skutek rosyjskich ataków rakietowych i bombowych w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, w tym na miasta Popasna, Siewierodonieck, Rubiżne i Lisiczańsk - poinformował szef władz obwodu Serhij Hajdaj.

"Wczoraj każde z naszych miast cierpiało z powodu agresji wroga. Cztery miejscowości przetrwały ataki rakietowe i bombowe. Rosjanie nie tylko niszczą Popasną - oni usuwają ją z mapy obwodu ługańskiego jako miejsce zamieszkania. Wróg 34 razy uderzył w zamieszkane rejony obwodu" - napisał Hajdaj w Telegramie.

Dowództwo Operacyjne Południe podaje, że "dzięki działaniom naszych mobilnych grup przeciwczołgowych zapewniono kontrolę nad terytorium czterech miejscowości w pobliżu granicy administracyjnej obwodu mikołajowskiego i chersońskiego"

Jak podkreślono, okręty Floty Czarnomorskiej są w gotowości do ataków rakietowych na terytorium Ukrainy.

Żołnierze rosyjscy w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy zaczęli masowo zakładać ukraińskie mundury – poinformowało Dowództwo Operacyjne Południe, nie wykluczając, że może chodzić o prowokacje.

Według Dowództwa w mieście Tokmak w obwodzie zaporoskim okupanci zaczęli masowo szyć mundury Sił Zbrojnych Ukrainy i nie jest wykluczone, że tak przebrani będą chcieli przeprowadzić prowokacje, by zdyskredytować żołnierzy ukraińskich na okupowanych terenach.

Blisko 200 tys. dzieci z Ukrainy uczy się polskim systemie oświaty – przekazał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że z tego 40 tys. uczęszcza do polskich przedszkoli.

Szef MEiN w środę w Programie I Polskiego Radia pytany był o uchodźców z Ukrainy, uczących się w polskim systemie oświaty. Minister odpowiedział, że jest to blisko 200 tys. dzieci – z czego 40 tys. zostało przyjętych do przedszkoli, około 140 tys. do szkół podstawowych i około 20 tys. do szkół ponadpodstawowych.

Wskazał, że w większości dzieci uczą się w klasach mieszanych, jednak około 40 tys. uczniów uczy się w klasach przygotowawczych.

Zapytano go o pozostałe dzieci, bo z Ukrainy miało ich przyjechać do Polski około 700 tys., które nie podjęły nauki w polskich szkołach.

Ursula von der Leyen ogłosiła szósty pakiet sankcji wobec Rosji. - Nakładamy embargo na rosyjską ropę w Europie - powiedziała szefowa KE.

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło około 24,5 tys. żołnierzy, 1077 czołgów, 2610 pojazdów opancerzonych i 491 systemów artyleryjskich, a także 194 samoloty i 155 śmigłowców - poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W ciągu ostatniej doby siły rosyjskie straciły około 300 żołnierzy, 15 czołgów, 43 pojazdy opancerzone, 16 systemów artyleryjskich, 24 pojazdy kołowe i cysterny oraz 12 dronów - przekazał Sztab w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

Dodano, że od 24 lutego do 4 maja Rosja straciła łącznie 1867 pojazdów i cystern, 303 drony, 81 systemów przeciwlotniczych, 163 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 10 jednostek pływających i 87 pocisków manewrujących.

W komunikacie sztabu zaznaczono, że w ciągu ostatniej doby nieprzyjaciel poniósł największe straty na kierunku iziumskim.

Część narodów żyjących w I RP jest w UE i NATO; bardzo mocno wspieramy Ukrainę na drodze do przystąpienia do tych wspólnot - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak nawiązując do wtorkowych uroczystości z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

- Nie mam wątpliwości, że mamy olbrzymi potencjał, tkwiący przede wszystkim w ludziach, zarówno Polakach, jak i Ukraińcach, jak też naszych sąsiadach Litwinach, Łotyszach i Estończykach - oświadczył we wtorek prezydent Andrzej Duda z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Jak dodał, "wierzę głęboko, że jesteśmy w stanie, tutaj w naszej części Europy, budować wielką wspólnotę narodów, taką, o jakiej mocy uczy nas nasza historia". - Niech żyją narody dawnej Rzeczypospolitej - powiedział.

W środę szef MON został zapytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy to jest zapowiedź budowy czegoś w rodzaju "Unii Środkowoeuropejskiej".

- Bardziej bym to widział w kontekście tego, że część tych narodów, które tworzyły I Rzeczpospolitą, jest w Unii Europejskiej, jest w Sojuszu Północnoatlantyckim. A więc jest to - z mojej perspektywy - zaproszenie Ukrainy do tego, żeby przystąpiła do Unii Europejskiej, żeby przystąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego - odpowiedział. Przypomniał, że "zabiegał o to śp. prezydent Lech Kaczyński".

Od początku rosyjskiej inwazji Ukraina otrzymała 4,5 mld euro pomocy finansowej i ponad 300 tys. ton pomocy humanitarnej z zagranicy – podała w środę agencja Ukrinform, cytując premiera Denysa Szmyhala i doradczynię szefa kancelarii prezydenta Darię Zariwną.

- W ubiegły weekend Bank Światowy przekazał 500 mln dolarów – powiedział Szmyhal na posiedzeniu rządu. Podkreślił, że jest to pomoc bezzwrotna.

Szef ukraińskiego rządu podziękował społeczności międzynarodowej za wsparcie i zaznaczył, że przekazane fundusze pomogły wypłacać w pełni świadczenia socjalne i uruchomić nowe programy pomocowe – podał Ukrinform.

Dane dotyczące zagranicznej pomocy humanitarnej przekazała Zariwna. - Od pierwszych dni marca do maja Ukraina otrzymała ponad 304 tys. ton pomocy humanitarnej. W ubiegłym tygodniu dotarło około 24 tys. ton – powiedziała na briefingu

Wojna na Ukrainie nie została sprowokowana przez Ukrainę, NATO ani żadną inną stronę – oświadczył rzecznik ukraińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Ołeh Nikołenko, komentując dla portalu Hromadske słowa papieża Franciszka, że jednym z możliwych powodów rosyjskiej napaści mogło być "szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO".

- Doceniamy, że Ukraina pozostaje w centrum jego uwagi. Jesteśmy wdzięczni za wysiłki papieża na rzecz przywrócenia sprawiedliwego pokoju i zakończenia wojny, która w żaden sposób nie została sprowokowana przez Ukrainę, NATO ani żadną inną stronę – oznajmił Nikołenko.

Nikołenko oznajmił, że Ukraina potwierdza swoją wolę dialogu i ponawia zaproszenie dla papieża do Kijowa.

- I dla papieża, i dla całego świata stało się teraz absolutnie jasne, że ani Rosja, ani osobiście Putin nie są nastawione na zatrzymanie rozlewu krwi na ukraińskiej ziemi – powiedział rzecznik MSZ w Kijowie, apelując do Franciszka o podejmowanie starań na rzecz pokoju w Ukrainie.

W kawiarniach i restauracjach Kijowa znów jest popyt na słodkości. Mimo wojny goście starają się też dawać sute napiwki. Alkohol nie jest teraz zbyt często zamawiany, choć zakaz handlu nim przestał obowiązywać - opowiada Andrij, kelner w jednym z kijowskich lokali gastronomicznych. Jak mówi, czas spędzony w restauracji daje ludziom poczucie powrotu do normalności.

Brytyjski wywiad podał, że Rosja rozmieściła 22 batalionowe grupy taktyczne w pobliżu miasta Izium. Mimo ciągłych problemów w przełamaniu ukraińskiej obrony najprawdopodobniej zamierza kontynuować działania, aby zdobyć miasta Kramatorsk i Siewerodonieck.

Zdobycie tych miejsc umocniłoby rosyjską kontrolę wojskową nad północno-wschodnim Donbasem - podał brytyjski wywiad. 

NEXTA: Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły rosyjski konwój z amunicją i paliwem w obwodzie charkowskim. 

Nagłe manewry na Białorusi

"Planowany test (gotowości bojowej) obejmuje przemieszczenie się znacznej liczby pojazdów wojskowych, co może spowolnić ruch na drogach publicznych" - zaznaczono w komunikacie białoruskiego MON.

Białoruski resort obrony zaznaczył, że ćwiczenia "nie stanowią zagrożenia dla sąsiednich krajów ani ogólnie dla społeczności Europy" - pisze Reuters.

Reuters nie podaje, jak długo mają potrwać manewry.

Prezydent USA Joe Biden: Odważni ludzie Ukrainy, w tym wielu cywilów, którzy chwycili za broń w obronie swojego kraju, zasługują na wszelkie pochwały za odparcie rosyjskiego ataku i rujnowanie dążenia Putina do dominacji w Ukrainie.

Kilka dni temu grupa rozminowująca Państwowej Specjalnej Służby Transportowej Ministerstwa Obrony Ukrainy dokonała inspekcji zniszczonego mostu w obwodzie iwankowskim obwodu kijowskiego. Znaleziono ponad 150 min kalibru 82 i innej amunicji - przekazał na Twitterze Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. 

Teresa Pakosz, prezes Radia Lwów, opowiedziała na antenie Polsat News o ostrzale we Lwowie. - W części miasta nie było prądu i wody. Dwie osoby zostały ranne - mówiła. 

Dodała, że mieszkańcy słyszeli pięć bardzo głośnych wybuchów. - Mieszkańcy są przerażeni. Są poważne uszkodzenia w infrastrukturze, 13 pociągów stanęło - mówiła. - Po raz pierwszy trafiono w Zakarpacie, gdzie wcześniej tych ataków nie było - powiedziała Pakosz. 

"Władimir Putin pokazał, że wojna surowcowa w przypadku Rosji jest przedłużeniem polityki. Udowodnił, że zamierza posługiwać się surowcami w celu wymuszania określonych zachowań państw" – wskazał w "Gazecie Polskiej" premier Matusz Morawiecki.

"W tym przypadku chodziło mu o zapłatę rublami za gaz. My nie ugięliśmy się przed tym szantażem i nie będziemy płacili rublami" – powiedział szef rządu. 

Stwierdził, że nie ma przekonania, że wszystkie państwa członkowskie postąpią podobnie, ale – jak zaznaczył – Polska pokazuje najwyższe standardy w zachowaniu zapisów sankcyjnych.

Siły rosyjskie przeprowadziły ataki rakietowe w ośmiu obwodach Ukrainy w celu zniszczenia infrastruktury transportowej kraju – poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Ataki rakietowe przeprowadzono w obwodach dniepropietrowskim, kirowohradzkim, lwowskim, winnickim, kijowskim, zakarpackim, odeskim i donieckim.

Nagłe manewry na Białorusi 

Siły zbrojne Białorusi rozpoczęły nagłe ćwiczenia, aby sprawdzić swoją gotowość bojową - informuje Reuters powołując się na rosyjską agencję TASS. 

Ministerstwo Obrony Białorusi podaje, że "ćwiczenia nie są zagrożeniem dla sąsiadów, ani wspólnoty europejskiej".

To było okropne, traciliśmy nadzieję, że kiedykolwiek wyjdziemy – powiedziała BBC Keteryna, która wraz z dwójką dzieci spędziła dwa miesiące w bunkrze pod zakładami Azowstal w oblężonym przez wojsko rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy.

Keteryna wysiadła z autobusu ewakuacyjnego w kontrolowanym przez siły ukraińskie Zaporożu; cały jej dobytek upchnięty był w małym plecaku. Jej dzieci w wieku sześciu i 11 lat przetarły oczy – wcześniej przez dwa miesiące nie widziały światła słonecznego.

- To, jak żyliśmy, mówiąc szczerze, było okropne. Od rana i w nocy byliśmy bombardowani. Artyleria, rakiety, naloty z powietrza – opowiada, cytowana przez BBC.

- Nasze dzieci nie mogły spać. Płakały, bały się. My też. Były chwile, gdy traciliśmy nadzieję, że kiedykolwiek wyjdziemy – dodała Keteryna.

Żyli w ciemnościach, żywiąc się racjami otrzymywanymi od grupy ukraińskich żołnierzy. Azowstal był ostatnim bastionem obrony Mariupola. Większość miasta została obrócona w ruinę przez rosyjskie bombardowania i ostrzały.

Polska stoi w awangardzie narodów wspierających walkę Ukraińców i Białorusinów o wolność i całą swoją historią symbolizuje pragnienie wolności - powiedziała asystent sekretarza stanu USA ds. europejskich Karen Donfried podczas uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 maja w Waszyngtonie. 

- Trzeciego maja 1791 roku Polacy pokazali przywiązanie do demokratycznych wartości, które Polska kontynuuje do dzisiaj (...) Polscy parlamentarzyści podjęli te działania w obliczu autorytarnej Rosji, która zagrażała swoim sąsiadom...Jak mało się zmieniło - powiedziała Donfried, główna dyplomatka odpowiedzialna w administracji Joe Bidena za Europę. Była jednym z gości honorowych podczas obchodów wtorkowego święta w rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie.

Do polskich egzaminów maturalnych przystąpi w tym roku 41 abiturientów, obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego br. – podała Centralna Komisja Egzaminacyjna. CKE wprowadziła dla nich pewne ułatwienia na egzaminach, m.in. mogą mieć wydłużony ich czas.

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak napisał w komunikatorze Telegram, że ataki na ukraińską infrastrukturę kolejową mają na celu zatrzymanie dostaw zachodniej broni. - Ale to się nie uda - podkreślił Jermak.

Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ignat poinformował, że rosyjska armia wystrzeliła we wtorek ponad 20 rakiet, w tym wiele ze znajdujących się nad Morzem Kaspijskim bombowców dalekiego zasięgu. Obrona powietrzna Ukrainy przechwyciła osiem pocisków manewrujących. Według władz w Kijowie celem tych ataków były głównie obiekty kolejowe i energetyczne.

Prezydent Wołodymyr Zełenski uważa, że liczne wtorkowe ataki rakietowe na Ukrainę są oznakami słabości Moskwy.

- Najwyraźniej rosyjska armia wyjątkowo nerwowo zareagowała na nasze sukcesy - powiedział Zełenski w nagraniu wideo.

- Rosjanie maskują jedynie swoją niemoc, ponieważ Ukraina jest dla nich za silna - stwierdził Zełenski.

Dobrze, że lider CDU Friedrich Merz pojechał do Kijowa. To gest, którego brakuje ze strony kanclerza Niemiec Olafa Scholza – ocenił we wtorek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Ważne, by oznaczał on radykalną zmianę w polityce CDU wobec Rosji - zaznaczył.

"Teraz jednak ważne jest, aby oznaczał on realną, radykalną zmianę w polityce CDU wobec Rosji. A wizyta nie zakończyła się na "widokówce z @ZelenskyyUa", ale przyniosła wsparcie dla Ukrainy" – podkreślił wiceminister spraw zagranicznych.

Ukraina przygotowuje na środę kolejną ewakuację cywilów z opanowanego niemal całkowicie przez Rosjan portowego miasta Mariupol na południowym wschodzie kraju - poinformował w nocy szef administracji obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch na Telegramie.

Miejscem zbiórki ma być centrum handlowe w zachodniej części Mariupola, oddalone jednak wiele kilometrów od kombinatu metalurgicznego Azowstal, który jest ostatnim bastionem ukraińskiego oporu w mieście i gdzie ukrywa się jeszcze wielu cywilów.

Dla Polaków wolność, obok solidarności i poszanowania godności człowieka, jest wartością najważniejszą. Polska i Stany Zjednoczone wraz z Ukrainą stoją po stronie tej wartości, niezbędnej każdemu niepodległemu państwu - mówił w Waszyngtonie wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Gliński, który przebywa z wizytą w USA, uczestniczył w polskiej ambasadzie w uroczystości z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Relację z wydarzenia resort kultury i dziedzictwa narodowego zamieścił na Twitterze.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjął we wtorek wieczorem lidera niemieckiej opozycji Friedricha Merza. Szef CDU jest pierwszym czołowym niemieckim politykiem, który pojechał do Kijowa po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Agencja dpa podkreśla, że spotkanie Zełenskiego z Merzem jest dużym zaskoczeniem, gdyż nie było wcześniej planowane. Podczas krótkiej wizyty w Kijowie szef CDU spotkał się, zgodnie z planem, także z premierem Ukrainy i przewodniczącym parlamentu.

7 osób zginęło, a kolejnych 12 zostało rannych we wtorkowym wypadku drogowym w obwodzie rówieńskim na zachodzie Ukrainy - poinformowała w nocy z wtorku na środę lokalna policja. Wcześniej informowano o 12 zabitych i sześciu rannych.

Na trasie Kijów-Czop, w wiosce Sytne w rejonie dubieńskim, około 100 km od granicy z Polską, doszło we wtorek wieczorem do zderzenia trzech pojazdów: autobusu, mikrobusu i cysterny przewożącej benzynę. Wskutek tego doszło do pożaru.

Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że wypadek prawdopodobnie spowodował kierowca mikrobusu.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie