Komisja Europejska ogłosiła szósty pakiet sankcji wobec Rosji. Będzie embargo na ropę

Świat
Komisja Europejska ogłosiła szósty pakiet sankcji wobec Rosji. Będzie embargo na ropę
PAP/EPA/JULIEN WARNAND
Ursula von der Leyen

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła szósty pakiet wymierzonych w Rosję sankcji. - Proponujemy całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy; w ciągu sześciu miesięcy zakończymy import ropy naftowej, a produktów rafinowanych do końca roku - powiedziała.

Pakiet ma objąć też sankcje na wojskowych, którzy brali udział w zbrodniach wojennych w Ukrainie.

 

- Najpierw wymieniamy wysokich rangą oficerów wojskowych i inne osoby, które popełniły zbrodnie wojenne w Buczy. Wiemy, kim jesteście. I zostaniecie pociągnięci do odpowiedzialności - powiedziała szefowa KE.

 

Szósty pakiet sankcji obejmie odcięcie Sbierbanku i innych dużych banków Rosji od systemu SWIFT, co umocni izolację rosyjskiego sektora finansowego - przekazała von der Leyen.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Portugalia. Media o "dużej aktywności szpiegowskiej" Rosjan w kraju

 

- Po trzecie, zakazujemy korzystania z naszych fal radiowych trzem dużym rosyjskim nadawcom państwowym, którzy agresywnie wzmacniają kłamstwa i propagandę Putina - powiedziała szefowa KE.

Von der Leyen o presji na Rosję

- Na koniec proponujemy wprowadzenie zakazu importu rosyjskiej ropy. Postawmy sprawę jasno: to nie będzie łatwe. Ale musimy nad tym popracować. Zadbamy o to, aby w uporządkowany sposób wycofywać rosyjską ropę. Aby zmaksymalizować presję na Rosję, jednocześnie minimalizując wpływ na nasze gospodarki - powiedziała.

 

- Proponujemy plan odbudowy dla Ukrainy po zakończeniu wywołanej przez Rosję wojny - dodała von der Leyen.

 

Jak podkreśliła, pakiet pomocowy dla Ukrainy powinien pociągnąć za sobą ogromne inwestycje w kraju, mające na celu zaspokojenie najpilniejszych potrzeb i wprowadzenie niezbędnych reform.

 

- Ostatecznie utoruje on drogę dla przyszłości Ukrainy w Unii Europejskiej - zapewniła przewodnicząca KE.

Węgry i Słowacja będą mogły importować rosyjską ropę do końca 2023 roku

Węgry i Słowacja będą na razie zwolnione z embarga na rosyjską ropę, zaproponowanego w ramach szóstego unijnego pakietu sankcji przeciwko Rosji. Kraje te będą mogły importować rosyjską ropę do końca 2023 roku w ramach istniejących kontraktów - poinformowała agencja Reutera za źródłem unijnym.

 

W celu przekonania niechętnych do wprowadzenia embarga Węgier i Słowacji i zapobiegnięcia wetu wobec sankcji, Bruksela zaproponowała dłuższy okres na wdrożenie zakazu importu ropy dla tych dwóch krajów - wyjaśnia Reuters.

 

an/polsatnews.pl/Interia Wydarzenia/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie