Podlaskie. Białoruskie służby rzucały w polskie patrole kamieniami

Polska
Podlaskie. Białoruskie służby rzucały w polskie patrole kamieniami
twitter.com/Straz_Graniczna
Służby białoruskie rzucały kamieniami i gałęziami w polskie patrole

50 cudzoziemców próbowało we wtorek dostać się nielegalnie do Polski przez polsko-białoruską granicę - podała Straż Graniczna. Natomiast w środę służby białoruskie rzucały w polskie patrole m.in. kamieniami.

W środę rano na Twitterze Straż Graniczna (SG) poinformowała, że wśród cudzoziemców, którzy próbowali we wtorek przedostać się do Polski byli obywatele m.in. Kuby, Pakistanu i Nigerii. Nie podano, gdzie doszło do tych zdarzeń.

 

SG podała też, że w środę na terenie ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych służby białoruskie rzucały kamieniami i gałęziami w polskie patrole. "W tym czasie dwie osoby, obywatel Mali i obywatel Wybrzeża Kości Słoniowej, przekroczyły granicę" - napisała w mediach społecznościowych SG. Nie podano, gdzie obecnie przebywają cudzoziemcy.

 

Czasowy zakaz przebywania na terenie przygranicznym

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

 

Wcześniej, od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

 

ZOBACZ: Polsko-białoruska granica. 103 cudzoziemców próbowało dostać się nielegalnie do Polski

 

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

 

Trwa budowa zapory chroniącej granicę.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie