Podlaskie. Akt oskarżenia za zniszczenie samochodów Medyków na Granicy

Polska
Podlaskie. Akt oskarżenia za zniszczenie samochodów Medyków na Granicy
facebook.com/medycynagranicy
Do zniszczenia aut należących do członków grupy doszło w połowie listopada ub. roku

Prokuratura Rejonowa w Hajnówce (woj. podlaskie) skierowała do miejscowego sądu akt oskarżenia wobec trzech osób, którym zarzuciła zniszczenie samochodów osób związanych z inicjatywą Medycy na Granicy. Straty materialne zostały oszacowane łącznie na blisko 18 tys. zł.

Medycy na Granicy, to inicjatywa osób z wykształceniem medycznym, które w strefie przy granicy z Białorusią pomagały nielegalnym imigrantom potrzebującym pomocy.

 

Do zniszczenia pięciu aut należących do członków tej grupy doszło w połowie listopada ub. roku we wsi Świnoroje koło Narewki. Na opublikowanych wtedy w mediach społecznościowych przez Medyków na Granicy zdjęciach widać było, że auta mają powybijane szyby, potłuczone reflektory, zniszczoną karoserię; samochody miały też poprzebijane opony. W niektórych przypadkach straty materialne sięgnęły 6 tys. zł; łącznie szkody we wszystkich samochodach zostały oszacowane na 17,6 tys. zł.

 

ZOBACZ: Polsko-białoruska granica. 103 cudzoziemców próbowało dostać się nielegalnie do Polski

 

Po kilku dniach policja zatrzymała trzy osoby podejrzewane o związek z tym przestępstwem: dwóch mężczyzn w wieku 24 i 26 lat oraz 24-letnią kobietę. To mieszkańcy Białegostoku, jak podawała policja - związani z miejscowym środowiskiem pseudokibiców. Do śledztwa zabezpieczono ich telefony komórkowe, laptopy oraz niebezpieczne narzędzia - maczety i noże.

 

Cała trójka usłyszała zarzuty zniszczenia mienia; grozi za to do pięciu lat więzienia. Przez kilka miesięcy obaj podejrzani mężczyźni byli tymczasowo aresztowani; kobieta była poszukiwana listem gończym, bo wyjechała za granicę. Ostatecznie po powrocie do Polski sama zgłosiła się na policję.

Wobec trójki stosowane są tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze

Obecnie - jak poinformował w środę szef hajnowskiej prokuratury Jan Andrejczuk - wobec całej trójki stosowane są tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze: po 10 tys. zł poręczenia majątkowego, dozory policyjne i zakazy opuszczania kraju. - Dwie osoby nie przyznają się, jedna wskazuje, że uczestniczyła w tym zdarzeniu ale również odmówiła składania wyjaśnień - dodał prokurator.

 

Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim - wydziału karnego zamiejscowego w Hajnówce. Termin rozpoznania sprawy nie został jeszcze wyznaczony.

 

W związku ze zniszczeniem aut, działacze inicjatywy Medycy na Granicy zakończyli nieco wcześniej, niż planowali, swoją misję medyczną przy granicy z Białorusią. Od 16 listopada ich działania przejął Poland Emergency Medical Team PCPM - Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM, który do początku stycznia tego roku pełnił dyżury w pobliżu polsko-białoruskiej granicy, poza strefą objętą stanem wyjątkowym

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie