KE: kary nałożone na Polskę w sporach o praworządność to ponad 160 mln euro

Świat
KE: kary nałożone na Polskę w sporach o praworządność to ponad 160 mln euro
PAP/EPA/JULIEN WARNAND
Sesja Europarlamentu w Strasburgu 3 maja.

Suma kar nałożonych na Polskę za niezastosowanie się do nakazu zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego sięgnęła już ponad 160 mln euro - poinformował we wtorek komisarz UE ds. sprawiedliwości i konsumentów Didier Reynders podczas debaty w Parlamencie Europejskim.

Podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu odbyła się debata na temat stanu praworządności w Polsce i na Węgrzech. W 2021 roku Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył na Polskę karę 1 mln euro (4,7 mln złotych) dziennie, by zapobiec temu, co nazwał "poważną i nieodwracalną szkodą dla porządku prawnego i wartości UE".

Orzeczenia kwestionujące porządek prawny UE

"Co do sytuacji w Polsce (...) Komisja poinformowała Radę o rozwoju wydarzeń w ostatnich miesiącach, w tym o kilku orzeczeniach polskiego Trybunału Konstytucyjnego kwestionujących podstawy porządku prawnego Unii" - przekazał Reynders.

 

Komisarz wyraził żal, że "nie może dziś przedstawić pozytywnych zmian w zakresie praworządności w Polsce i na Węgrzech (...), mając jednocześnie nadzieję, że toczące się postępowanie w sprawie art. 7 umożliwi władzom polskim i węgierskim zastanowienie się, jak odpowiedzieć na wyrażone (przez KE - red.) obawy".

 

ZOBACZ: Mechanizm warunkowości. Komisja Europejska uruchamia procedurę wobec Węgier

 

W trakcie dyskusji głos zabrał m.in. europoseł Joachim Brudziński (PiS).

 

- Zacznę od słów, które dwa tygodnie po agresji Rosji na Ukrainę wypowiedziała była ambasador USA w Polsce (Georgette Mosbacher - red.), przyznając w tym samym wywiadzie, że sama często nie zgadzała się z polskim rządem: "Unia zajmuje się w tej chwili praworządnością w Polsce i debatuje nad sankcjami. Pora powiedzieć to głośno: jeśli chodzi o problem z praworządnością, spora część z tego, co docierało na Zachód, była efektem rosyjskiej dezinformacji. Zarówno Unia, jak i Ameryka przyjmowały ją bezkrytycznie" - zacytował europoseł.

"Marzą wam się brudne, splamione krwią ruble"

Brudziński zwrócił uwagę, że "ponad 1 mln Ukraińców zostało porwanych i wysłanych do Rosji, często na Syberię".

 

- To wszystko dzieje się na naszych oczach. A co robicie wy, europejscy politycy? Politycy, którzy mają czelność dzisiaj pouczać polski rząd. Wasz Zielony Ład ma być zasilany ruskim gazem - mówił Brudziński.

 

- Wasi przywódcy namawiają wasze firmy, by nie likwidować biznesów w Rosji, bo marzą wam się brudne, poplamione krwią ruble, które wymienicie na euro rzekomo już czyste. Tej plamy na honorze już nie zmyjecie. Historia wam tego nie zapomni. Możecie próbować ganić Polaków, ale to nasz kraj jest dzisiaj na ustach całego wolnego świata" - przekonywał.

 

ZOBACZ: Debata o zmianach w Sądzie Najwyższym. Ziobro: to nie jest spór o praworządność, ale o suwerenność

 

Komisarz Reynders przyznał w swoim przemówieniu, że KE z uwagą śledzi informacje dotyczące zmian w polskim ustawodawstwie mających na celu modyfikację mechanizmu dyscyplinarnego sędziów, mając zapewne na myśli zaproponowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym.

 

"Fakt, że jak się wydaje istnieje impuls w kierunku zreformowania mechanizmu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce jest pozytywnym krokiem" - powiedział Reynders.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie