Emilewicz: szybsza transformacja energetyczna zatrzyma wzrost cen energii

Polska
Emilewicz: szybsza transformacja energetyczna zatrzyma wzrost cen energii
Polsat News
- Jasny, mocny komunikat ze strony polskiego rządu o tym, że przyśpieszamy transformację energetyczną wystopuje dynamikę wzrostu cen energii - wskazała Jadwiga Emilewicz w Polsat News.

- Przyspieszenie transformacji energetycznej wystopuje dynamikę wzrostu cen energii - mówiła w środę w "Gościu Wydarzeń" posłanka PiS Jadwiga Emilewicz. Wyraziła nadzieję, że po inwazji rosyjskiej na Ukrainę Unia Europejska może skorygować swoją politykę klimatyczną.

Była wicepremier Jadwiga Emilewicz (PiS) przyznała, że szybki odwrót od węgla nie jest w Polsce możliwy. Jak zaznaczyła, "nikt nie będzie zamykał energetycznych bloków węglowych ani w tym, ani w przyszłym roku, bo to niemożliwe ze względów bezpieczeństwa".

Emilewicz: "Zwrot gospodarki w stronę węgla niemożliwy"

Podkreśliła jednak, że zwrot naszej gospodarki w stronę węgla nie jest możliwy m.in. dlatego, że złoża w Polsce są trudne w eksploatacji.

 

- My wydobywamy węgiel z głębokości 1200 m, w temperaturze 40-42 stopnie Celsjusza, a poziom zametanowienia jest taki, że do wypadków jak ostatnio w kopalniach (Pniówek i Zofiówka - red.), może i będzie dochodzić - powiedziała.

 

ZOBACZ: Ustawa przewidująca m.in. embargo na import węgla z Rosji z podpisem prezydenta

 

- To nie jest tak, że jesteśmy suwerenni energetycznie, bo mamy węgiel w złożach - dodała.

 

Zapytana o to, czy wojna w Ukrainie i kryzys energetyczny, wpłyną na zmianę polityki energetycznej Komisji Europejskiej Emilewcz wskazała, że jej zdaniem, Komisja wyraża gotowość do pewnych korekt regulacji dotyczących m.in. emisji CO2 czy też "ilości zielonych certyfikatów dostępnych dla polskiej gospodarki".

"W UE brak zgody na odejście od transformacji energetycznej"

Emilewicz podkreśliła też, że na odwrót od transformacji energetycznej nie ma dzisiaj w Unii Europejskiej zgody.

 

ZOBACZ: Parlament Europejski chce pełnego embarga na rosyjską ropę, gaz, węgiel i paliwa jądrowe

 

Zapytana o to, czy szybkie odcięcie od rosyjskich surowców nie oznacza wzrostu cen surowców energetycznych i dalszego wzrostu inflacji powiedziała, że zwiększenie wytwarzania energii z odnawialnych źródeł, niezależnych od Rosji, może stanowić hamulec takiego wzrostu.

 

- Jasny, mocny komunikat ze strony polskiego rządu o tym, że przyśpieszamy transformację energetyczną wystopuje dynamikę wzrostu cen energii - wskazała.

hlk / Polsat News / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie