Wojna w Ukrainie. Olaf Scholz: Rosja nie może wygrać, a Ukraina nie może przegrać

Świat
Wojna w Ukrainie. Olaf Scholz: Rosja nie może wygrać, a Ukraina nie może przegrać
PAP/EPA/CLEMENS BILAN / POOL
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz

W trwającej wojnie "Rosja nie może wygrać, a Ukraina nie może przegrać" - powiedział w poniedziałek wieczorem w programie telewizji ZDF kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Szef rządu podkreślił, że pomoc finansowa i wojskowa udzielona przez Niemcy i inne kraje przyczyniła się do tego, że "armia ukraińska, która naprawdę działa bardzo skutecznie, jest w stanie tak długo stawić czoła tak silnemu przeciwnikowi". Armia ukraińska będzie nadal wspierana - dodał Scholz.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Radosław Sikorski: bezczynność Niemiec staje się żałosna

 

Celem musi być to, by Ukraina mogła żyć w pokoju i wolności. - Naszym celem jest natychmiastowe zaprzestanie walk, zakończenie wojny przez Rosję i wycofanie jej żołnierzy z Ukrainy - powiedział kanclerz.

Olaf Scholz: Rosja musi się wycofać

Jak oznajmił "Rosja nie może wygrać, a Ukraina nie może przegrać" i dodał, że nie może być mowy o pokoju narzuconym przez prezydenta Rosji Władimira Putina. - Rosja musi wycofać się z terytorium Ukrainy - powiedział Scholz. Jego zdaniem aneksja przez Rosję Półwyspu Krymskiego w 2014 roku również stanowiła naruszenie prawa międzynarodowego.

 

Scholz odpierał zarzuty o zbytnią chwiejność w polityce Niemiec wobec Ukrainy. - Zawsze podejmowałem decyzje szybko, w porozumieniu z sojusznikami. Ale mój kurs jest już taki, że musimy działać rozważnie i z jasnym umysłem - powiedział kanclerz.

bas/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie