2 maja, Dzień Flagi RP. Obchody w Warszawie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

Polska
2 maja, Dzień Flagi RP. Obchody w Warszawie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy
PAP/Radek Pietruszka
Dzień Flagi w Warszawie

Od uroczystości podniesienia flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego rozpoczęły się w poniedziałek w Warszawie obchody Dnia Flagi RP, po południu będą miały też miejsce uroczystości związane z obchodzonym również tego dnia świętem Polonii i Polaków za Granicą.

W uroczystości na Placu Zamkowym biorą udział m.in. prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

 

ZOBACZ: 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Polonii

 

- Codziennie nasze biało-czerwone barwy napełniają nas dumą, a dziś w tym szczególnym dniu wywieśmy biało-czerwone flagi na naszych domach - powiedział prezydent w poniedziałek prezydent w nagraniu z okazji Dnia Flagi zamieszczonym w mediach społecznościowych.

 

 

Po podniesieniu flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego odbędzie się przemarsz żołnierzy Wojska Polskiego i Orkiestry Wojskowej z Placu Zamkowego na Plac Piłsudskiego, gdzie odbędą się obchody Dnia Flagi RP z udziałem m.in. szefa MON Mariusza Błaszczaka.

 

Prezydent wręczy odznaczenia państwowe

Z kolei na dziedzińcu Belwederu po południu odbędzie się ceremonia wręczenia przez prezydenta odznaczeń państwowych działaczom polonijnym i aktów nadania obywatelstwa RP oraz wręczenie flag państwowych przedstawicielom organizacji polskiej mniejszości narodowej na Wschodzie.

 

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku; dzień ten jest też świętem Polonii i Polaków za granicą. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.

pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie