Nancy Pelosi w Rzeszowie: Będziemy dziękować polskiemu rządowi

Polska
Nancy Pelosi w Rzeszowie: Będziemy dziękować polskiemu rządowi

Stoimy ramię w ramię z Ukrainą, stoimy z naszymi sojusznikami z NATO - mówiła w niedzielę w Rzeszowie przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi. Podkreśliła, że USA w dalszym ciągu angażują się wraz z Polską w pomoc Ukrainie.

W niedzielę rano Nancy Pelosi spotkała się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który podziękował Stanom Zjednoczonym za pomoc w walce z Rosją. Podczas rozmów Pelosi, ze swej strony, przekazała podziękowania Ukraińcom za prowadzenie wojny o wolność.

 

Pelosi: Będziemy dziękować polskiemu rządowi 

Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów przebywa obecnie z wizytą w Rzeszowie.

 

- Stoimy ramię w ramię z Ukrainą i będziemy stali do momentu, w którym wygra Ukraina. Stoimy z naszymi sojusznikami z NATO - podkreśliła Pelosi.

 

Jak mówiła, delegacja amerykańskiego Kongresu miała okazję "i honor spotkać się wczoraj z prezydentem Ukrainy" Wołodymyrem Zełeńskim.

 

Wyjaśniła, że rozmowy dotyczyły takich tematów, jak bezpieczeństwo, kwestia wsparcia humanitarnego, wsparcia gospodarczego i odbudowy Ukrainy po zwycięstwie.

 

ZOBACZ: Ukraina. Policja: pod Kijowem znaleziono ciała trzech torturowanych cywilów

 

- Chcemy przekazać jasne przesłanie: jedność Kongresu Stanów Zjednoczonych - mówiła przedstawicielka amerykańskich władz. Dodała, że Amerykanie doceniają przywództwo ukraińskiego prezydenta, "podziwiają Ukraińców, którzy są bohaterami".

 

Podkreśliła, że USA w dalszym ciągu angażują się wraz z Polską w pomoc Ukrainie. - Będziemy dziękować polskiemu rządowi za gościnność dla uchodźców oraz rozmawiać (...), co jeszcze możemy zrobić, co należy zrobić - przekazała. Dodała, że to było również tematem jej rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim.

Pelosi: Doceniamy coraz bardziej tych, którzy walczą

Pelosi mówiła o "głębszym zrozumieniu" obecnej sytuacji związanej z wojną na Ukrainie, oraz jakie działania należy jeszcze podjąć. - Doceniamy coraz bardziej tych, którzy walczą - stwierdziła.

 

- Chcemy, żeby jak najszybciej nastąpiło rozwiązanie (konfliktu), stąd inicjatywa prezydenta (Joe) Bidena, która została poddana pod dyskusję Parlamentu - mówiła Pelosi.

 

Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA podkreśliła doświadczenie Joe Bidena, m.in. jako senatora, przewodniczącego komitetu spraw zagranicznych, wiceprezydenta, a obecnie prezydenta Stanów Zjednoczonych. - Wie doskonale, jakie są wyzwania, jeżeli chodzi o walkę o demokrację przeciwko opresji, przeciwko autokratycznym rządom. Walczy o jedność w NATO i w Stanach Zjednoczonych - zaznaczyła Pelosi.

 

Pelosi spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą 

"Nasza delegacja będzie kontynuować podróż po Polsce, gdzie spotkamy się z prezydentem Andrzejem Dudą i wyższymi rangą urzędnikami" - wskazano w niedzielnym oświadczeniu amerykańskiego Kongresu.

 

Jak dodano, władze amerykańskie chcą podziękować "polskim sojusznikom za ich poświęcenie i wysiłek humanitarny". 

 

"Jutro (2.05) o godz. 9.30 Prezydent Andrzej Duda spotka się z Przewodniczącą Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi" - przekazała w niedzielnym wpisie na Twitterze Kancelaria Prezydenta RP.

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie