Mariusz Błaszczak: zaczynają się międzynarodowe ćwiczenia z udziałem polskich żołnierzy

Polska
Mariusz Błaszczak: zaczynają się międzynarodowe ćwiczenia z udziałem polskich żołnierzy
PAP/Marcin Bielecki
Zdj. ilustracyjne. Mariusz Błaszczak podczas szkolenia dot. czołgów Abrams w Drawsku Pomorskim

Zaczynają się międzynarodowe ćwiczenia Defender Europe i Swift Response 2022 z udziałem polskich żołnierzy - poinformował w niedzielę szef MON Mariusz Błaszczak. W zaplanowanych, wspólnych szkoleniach w Polsce weźmie udział m.in. ponad 7 tys. żołnierzy z państw NATO i partnerskich - dodał.

Ćwiczenia nie mają związku z wojna w Ukrainie

Ćwiczenia Defender Europe 2022 (DE22) oraz Swift Response 2022 (SR22) z udziałem polskich żołnierzy odbywać się będą od 1 do 27 maja br. "W ćwiczeniach, które odbędą się na terytorium Polski oraz 8 innych państw, weźmie udział łącznie 18 000 żołnierzy z ponad 20 krajów, z tego na terytorium Polski ok. 7 000 żołnierzy i 3 000 jednostek sprzętu" - wskazało Ministerstwo Obrony w komunikacie.

 

Resort zaznaczył, że DE22 i SR 22 należą do "serii cyklicznych szkoleń defensywnych, nie są one wymierzone przeciwko żadnemu państwu i nie mają związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie". Dodano, że narodowy i międzynarodowy proces ich planowania rozpoczął się w 2021 roku.

 

ZOBACZ: Premier: solidarna Europa była marzeniem Polaków, musimy obronić to marzenie dla przyszłych pokoleń

 

Wyjaśniono, że Defender Europe 22 jest międzynarodowym, wspólnym i cyklicznym ćwiczeniem, organizowanym przez Amerykańskie Siły Zbrojne, które ma na celu budowanie gotowości i interoperacyjności między sojusznikami oraz partnerami USA i NATO.

 

Jak podano, Polskę, jako jedno z państw-gospodarzy DE22, reprezentować będą żołnierze: 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Brygady Zmechanizowanej, 12 Brygady Zmechanizowanej, 2 Brygady Zmechanizowanej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 2 Pułku Inżynieryjnego, 5 Pułku Chemicznego, 9 Brygady Kawalerii Pancernej i Wojska Obrony Terytorialnej oraz samoloty F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, Su-22 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz śmigłowce Mi-24 z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

"Wspólne ćwiczenia podnoszą bezpieczeństwo wschodniej flanki"

"Szkolenie w ramach DE22 na terytorium Polski, w którym poza żołnierzami Wojska Polskiego wezmą udział wojska z USA, Francji, Szwecji, Niemiec, Danii i Wielkiej Brytanii, odbędzie się m.in. w obiektach poligonowych w Drawsku Pomorskim, Bemowie Piskim i Żaganiu. V Korpus SZ USA jest odpowiedzialny za dowodzenie całością sił zaangażowanych w ćwiczenia DE22" - poinformowano.

 

Resort przekazał, że w trakcie ćwiczenia sprawdzona zostanie zdolność współpracy żołnierzy w ramach wspólnej operacji bojowej. "Zrealizowane zostaną między innymi epizody taktyczne przemieszczenia na dużą odległość z pokonywaniem przeszkód wodnych oraz szkolenie ogniowe" - wskazano.

 

ZOBACZ: Niemcy. Raport: policja spodziewa się przemocy lewicowych ekstremistów na demonstracji 1 maja

 

Zgodnie z informacją MON, podczas ćwiczenia Swift Response, 6 Brygada Powietrznodesantowa stanowić będzie trzon sił zaangażowanych w operację powietrznodesantową. "550 polskich żołnierzy będzie szkolić się na terytorium Litwy i Łotwy razem z żołnierzami z Czech oraz siłami niemiecko-holenderskimi" - wskazano.

 

Zwrócono uwagę, że "przerzut dużej liczby sił i sprzętu, realizowany w ramach tych ćwiczeń wymaga wieloaspektowego zaangażowania ze strony państw-gospodarzy".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Zatrzymano kolaborantów, którzy strzelali do cywilów

 

Resort wyjaśnił, że "wspólne ćwiczenia podnoszą bezpieczeństwo wschodniej flanki oraz służą przećwiczeniu, zgodnie ze standardami obowiązującymi w NATO, procedur użycia wojsk oraz ich adaptacji wobec nowych wyzwań współczesnego pola walki i odstraszeniu potencjalnego agresora".

 

Według MON, Defender Europe 2022 jest dowodem "niewzruszonego zaangażowania USA w NATO i stanowi doskonały przykład naszych wspólnych zdolności". Pokazuje, że sojusznicy i partnerzy NATO są razem silniejsi - dodano.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie