Wojna w Ukrainie. Zełenski: Polacy robią wszystko, by Ukraińcy poczuli się w Polsce jak w domu

Świat
Wojna w Ukrainie. Zełenski: Polacy robią wszystko, by Ukraińcy poczuli się w Polsce jak w domu
PAP/EPA/UKRANIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT
Prezydent Ukrainy

Jedynie w domu możemy czuć się "jak w domu", ale Polacy robią wszystko, by Ukraińcy tak właśnie czuli się w Polsce - powiedział w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski polskim mediom. Podziękował parze prezydenckiej za zaangażowanie w pomoc. - Polska doskonale wie, że gdy ktoś ją napadnie, to Polska i Ukraina będą razem - podkreślił.

Chcę podziękować Polsce i polskiemu narodowi za bezprecedensową pomoc niesioną Ukrainie i Ukraińcom - powiedział ukraiński prezydent podczas zorganizowanego w Kijowie briefingu dla przedstawicieli polskich mediów.

 

- Chcę podziękować szczególnie Andrzejowi Dudzie i jego żonie za to, jak zaangażowali się w pomoc Ukrainie (...) W ciągu pierwszych dni [wojny - red.] rozmawiałem z prezydentem Dudą codziennie, więcej niż raz dziennie - wskazał.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Mieli związek z torturowaniem mieszkańców Buczy. 10 żołnierzy zidentyfikowanych

 

- Te kwestie historyczne, które stwarzały problemy w naszych relacjach, są niczym w porównaniu z tym, jaka teraz łączy nas przyjaźń, zjednoczenie, do którego doprowadziła nienawiść do wspólnego wroga - dodał Zełenski.

Rosyjska propaganda

Rosyjskie wiadomości to takie informacyjne rakiety mające wywołać panikę - powiedział.

 

Ukraiński przywódca przekazał także, że nie ma czasu myśleć o tym, co mówią rosyjscy politycy, powtarzający propagandowe informacje, m.in. o możliwości przejęcia zachodniej Ukrainy przez Polskę. 

"Jesteśmy silni w Europie"

Polska doskonale wie, że gdy ktoś ją napadnie, to Polska i Ukraina będą razem. Jesteśmy silni w Europie, w której jesteśmy razem - wskazał Zełenski.

 

Ukraiński przywódca mówił o głębokiej potrzebie zjednoczenia w obliczu rosyjskiej agresji. Według niego w Europie potrzebna jest jedność, dzięki której choćby małe, bałtyckie republiki będą mogły czuć się bezpiecznie w obliczu zagrożenia.

 

Zełenski zauważył także, odnosząc się do obecnej węgierskiej polityki wobec Ukrainy i Rosji, że Węgrzy zdają się nie rozumieć tego niebezpieczeństwa, ale możliwe, że "prędzej czy później będą musieli się bronić". 

mad/ml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie