Wojna w Ukrainie. Francuski MSZ: nie nadszedł jeszcze moment na wizytę Macrona w Kijowie

Świat
Wojna w Ukrainie. Francuski MSZ: nie nadszedł jeszcze moment na wizytę Macrona w Kijowie
PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON / POOL
Emmanuel Macron

Nie przyszedł jeszcze czas na wizytę prezydenta Emmanuela Macrona w Kijowie – stwierdziła w piątek rzeczniczka MSZ, informując o przygotowywaniu przez UE szóstej puli sankcji przeciwko Rosji.

- Moment nie przyszedł – stwierdziła rzeczniczka MSZ Anne-Claire Legendre, pytana przez stację BFM TV o ewentualną wizytę prezydenta Francji w Ukrainie.

 

- Ostrzał Kijowa podczas wizyty sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa jest znakiem pogardy dla międzynarodowego prawa humanitarnego – dodała Legendre. Pytana o groźby użycia broni jądrowej przez Rosję rzeczniczka stwierdziła, że: "mają one nas zastraszyć".

Dialog Macrona z Putinem

Dialog z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem utknął w martwym punkcie po ujawnieniu masowych zbrodni w Ukrainie – powiedział dwa tygodnie temu prezydent Francji Emmanuel Macron.

 

- Od czasu masakr, które zostały ujawnione w Buczy i innych miastach Ukrainy, wojna przybrała inny obrót, dlatego od tamtej pory nie rozmawiałem z nim bezpośrednio. Jednak nie wykluczam, że zrobię to w przyszłości - powiedział Macron w wywiadzie. 

 

ZOBACZ: Wojna. Źródło w Pentagonie: problemy logistyczne spowalniają rosyjską ofensywę na wschodzie Ukrainy

 

"Na Ukrainie popełniono przerażające zbrodnie (...) Rosyjskie władze będą musiały zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Nie ma pokoju bez sprawiedliwości" - napisał w czwartek wieczorem na Twitterze Emmanuel Macron.

 

Macron poinformował, że na miejscu francuscy eksperci i żandarmi pomagają ukraińskiemu i międzynarodowemu wymiarowi sprawiedliwości zbierać dowody.

 

Francuski przywódca poinformował także, że od początku rosyjskiej inwazji, Francja przekazała Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości ponad 100 mln euro i - jak zapewnił - pomoc ta będzie kontynuowana, także w ramach całej Unii Europejskiej, której kraje zadeklarowały pomoc wojskową o łącznej wartości 1,5 mld euro.mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie