USA. Dr Fauci: Ameryka wyszła z pandemii Covid-19

Świat
USA. Dr Fauci: Ameryka wyszła z pandemii Covid-19
Zdjęcie ilustracyjne fot. Pixabay
Stany Zjednoczone wyszły już z pandemii

Główny doradca medyczny prezydenta USA Joe Bidena, dr Anthony Fauci, z optymizmem wypowiada się na temat batalii z Covid-19. W jednym z wywiadów stwierdził nawet, że Stany Zjednoczone wyszły już z pandemii.

Epidemiolog kilkakrotnie wypowiadał się w tym tygodniu publicznie o Covid-19. Jego oceny były dość zróżnicowane, od przekonania, że USA wyszły już z pandemii, po ostrożniejszą diagnozę o wejściu w kontrolną jej fazę.

Koronawirus odpuszcza w USA

- Z całą pewnością w naszym kraju wyszliśmy z fazy pandemii - deklarował we wtorek w programie telewizji publicznej PBS NewsHour Fauci, który jest dyrektorem Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID).

 

ZOBACZ: Chiny. Szanghaj wciąż w surowym lockdownie; w Pekinie badania milionów ludzi na COVID-19

 

W środowym wywiadzie dla "Washington Post" ocenił, że USA weszły w fazę "kontrolną" pandemii, a koronawirus powoduje znacznie mniejszą liczbę hospitalizacji i zgonów niż podczas zimowej fali zachorowań na wariant Omikron.

 

Później tego samego dnia szef NIAID mówił w radiu publicznym NPR o przechodzeniu "do fazy endemiczności, w której poziom infekcji jest na tyle niski, że ludzie zaczynają się uczyć, jak żyć z wirusem chroniąc się poprzez szczepienia, leki przeciwwirusowe i testy".

Wirusa nigdy nie uda się pokonać całkowicie

Jak przypomina NBC Fauci wyszczególnił kiedyś pięć faz pandemii. Pierwszą „pełną pandemią” Ameryka objęta była przez większość ostatnich dwóch lat. Drugą określił jako „spowolnienie”. Trzecią nazwał „kontrolą”, kiedy wirus staje się endemiczny.

 

Ostatnia faza, to „eliminacja i zwalczanie”. Epidemiolog zastrzegł jednak, że SARS-CoV-2 prawdopodobnie nigdy nie uda się pokonać całkowicie.

 

ZOBACZ: USA. Wiceprezydent Kamala Harris zakażona koronawirusem

 

W USA odnotowuje się średnio około 51 tys. przypadków zakażenia koronawirusem i nieco mniej niż 400 zgonów dziennie. W ostatnich dwóch tygodniach średnia wzrosła o 49 proc.

nat/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie