Niemcy. Ukraina ma otrzymać wyczekiwane Gepardy, ale jest problem: brakuje do nich amunicji

Świat
Niemcy. Ukraina ma otrzymać wyczekiwane Gepardy, ale jest problem: brakuje do nich amunicji
Wikimedia/ Hans-Hermann Buhling
Niemieckie samobieżne działo przeciwlotnicze Gepard

Minister obrony Christine Lambrecht obiecała we wtorek Ukrainie dostawę długo wyczekiwanych samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard. Strona ukraińska wyraziła zadowolenie z tej nieoczekiwanej propozycji, podkreśliła jednak, że zapasy potrzebnej amunicji są niewystarczające – opisuje w środę portal N-TV.

kraina zwróciła się do Niemiec z prośbą o dostarczenie Gepardów dwa miesiące temu, tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. Wówczas wniosek ten został przez niemieckie władze odrzucony.

Niemcy zmieniają zdanie w sprawie dostawy

We wtorek federalna minister obrony Christine Lambrecht zapowiedziała, że Niemcy dostarczą Ukrainie ciężką broń - w pierwszej dostawie ma znaleźć się 50 Gepardów z zasobów Bundeswehry, wyposażonych w systemy przeciwlotnicze.

 

ZOBACZ: Mołdawia. Amerykańscy eksperci: Rosja przeprowadziła ataki "pod fałszywą flagą" w Naddniestrzu

 

- Prosiliśmy Berlin o te systemy uzbrojenia od pierwszych dni wojny, ponieważ armia ukraińska zrobiłaby z nich dobry użytek – powiedział ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk w wypowiedzi dla N-TV.

Brak amunicji komplikuje sprawę

- Wtedy powiedziano nam, że to nie ma sensu, ponieważ brakuje potrzebnej amunicji. Nic się nie zmieniło do dziś. Dlatego kwestia Geparda nie znalazła się w agendzie rozmów dwustronnych w ostatnich tygodniach.

 

- Działa przeciwlotnicze bez amunicji są bezużyteczne. Jeżeli amunicja nie zostanie zapewniona przez niemieckie ministerstwo obrony w ciągu najbliższych kilku dni, Ukraina prawdopodobnie będzie musiała zrezygnować z tej oferty Niemiec – zaznaczył Melnyk.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Mychajło Podolak informuje o dostawach broni. "Mam dla Rosji złe wieści"

 

Firma Krauss-Maffei Wegmann (KMW), producent Gepardów, ma obecnie na stanie tylko ok. 23 000 sztuk amunicji. Jeden Gepard jest w stanie oddać z obydwu dział nawet 1 100 strzałów na minutę – wylicza NTV.

 

Minister Lambrecht wraz z KMW obiecali pomoc w zapewnieniu potrzebnej amunicji. Będzie ona poszukiwana w pierwszej kolejności w krajach, gdzie Gepardy są aktualnie użytkowane (Jordania, Brazylia, Katar).

nat/ml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie