Wojna w Ukrainie. 62. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]

Świat
Wojna w Ukrainie. 62. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]
Facebook/Wołodymyr Zełenski

Wojska rosyjskie rozlokowane w Naddniestrzu zostały postawione w stan pełnej gotowości bojowej. 12-latka, która został wywieziona przez Rosjan do Doniecka, wróciła do rodziny. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło zmiany dotyczące weta stałych członków Rady Bezpieczeństwa. Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie odebrała Rosji prawo do organizacji mistrzostw świata w 2023 roku. Zapis relacji na żywo.

aml/dk/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji live. Po więcej informacji zapraszamy na polsatnews.pl oraz do raportu podsumowującego 62. dzień walk w Ukrainie. 

Wojna Rosja-Ukraina - Raport Dnia. Informacje o sytuacji w Ukrainie. Wtorek, 26 kwietnia

Duński Orsted nie prowadzi dialogu z Gazpromem, odkąd Rosja zażądała, by zagraniczni nabywcy płacili za gaz w rublach, poinformował firma we wtorek po tym, jak Rosja zapowiedziała, że przerwie dostawy gazu do Polski i Bułgarii.

Orsted jest największą firmą energetyczną w Danii i ma długoterminowy kontrakt gazowy ze stroną rosyjską.

Nie wystarczy już dostarczać Ukrainie jedynie broni defensywnej, aby mogła ona odeprzeć inwazję Rosji - oświadczyła we wtorek brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.

- Zbyt długo istniało fałszywe rozróżnienie między bronią defensywną a ofensywną. Stało się to dla niektórych to pretekstem do ociągania się. Ten czas już minął. Sojusznicy z NATO jasno mówią, że dostarczamy broń ciężką. Tego właśnie potrzebuje Ukraina, aby powstrzymać najnowszą ofensywę Rosji i odzyskać kontrolę nad swoim terytorium - mówiła Truss składając w Izbie Gmin sprawozdanie z sytuacji na Ukrainie i brytyjskiej pomocy dla tego kraju.

- Musimy podwoić naszą odpowiedź. Do tej pory planowanie (Władimira) Putina było pełne błędnych założeń i błędnych kalkulacji. Mylił się co do siły i determinacji Ukrainy. Musimy ponownie udowodnić mu, że myli się co do naszej odporności i zaangażowania - podkreśliła.

"Decyzja Gazpromu o całkowitym odcięciu dostaw gazu do Polski, jest kolejnym sygnałem rosyjskiego upolitycznienia istniejących umów i tylko przyspieszy europejskie wysiłki na rzecz odejścia od rosyjskich dostaw energii" - napisał na Twitterze Fatih Birol, dyrektor Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

"Międzynarodowa Agencja Energetyczna mocno stoi za Polską" - dodał. 

Wybuchy w Połtawie na wschodzie Ukrainy. Według burmistrza miasta nie ma jeszcze informacji o ofiarach i zniszczeniach.

W Rzeszowie trwa spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z wracającym z Rosji sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem - poinformowała we wtorek wieczorem na Twitterze Kancelaria Prezydenta. Tematem spotkania - sytuacja w Ukrainie.

Mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkewycz powiedział we wtorek, że miasto, którym kieruje - ważny port na południu Ukrainy - przygotowuje się do rosyjskiego ataku bądź oblężenia.

- Widzimy, że Rosja przez Krym przerzuca uzbrojenie i zasoby wojskowe. Widzimy, że gromadzi je w (okupowanym) obwodzie chersońskim. Spodziewamy się ataku albo oblężenia miasta - powiedział mer w wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda. Jak relacjonował, w samym mieście i na jego obrzeżach budowane są instalacje obronne i Mikołajów "przygotowuje się do inwazji na pełną skalę".

Projekt nowelizacji specustawy pomocowej, który wydłuży o 60 dni termin wypłaty świadczeń za pomoc uchodźcom z Ukrainy, wpłynął do Sejmu. W środę rano zajmie się nim sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Projekt zakłada, że świadczenie za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy będzie wypłacane za okres do 120 dni. To o 60 dni więcej, niż przewidują obecne przepisy. Wysokość takiego świadczenia to 40 złotych za osobę dziennie.

Od środy, 27 kwietnia Gazprom przestanie dostarczać gaz do Bułgarii - podały we wtorek wieczorem media. Wcześniej PGNiG poinformował o wstrzymaniu od środy dostaw rosyjskiego gazu do Polski.

Bułgarski resort energii podał, że wraz z państwowymi spółkami gazowymi podjęło działania w celu znalezienia alternatywnych rozwiązań w zakresie dostaw gazu ziemnego i zaradzeniu powstałej sytuacji. Ministerstwo oświadczyło, że na razie nie będzie żadnych ograniczeń w zużyciu gazu w kraju, który ponad 90 proc. swych potrzeb zaspokaja importem od Gazpromu.

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział we wtorek, że nie spodziewa się, by prezydent Rosji Władimir Putin użył taktycznej broni jądrowej na Ukrainie, gdyby ponosił dalsze porażki militarne w tym kraju.

Brytyjski premier wyjaśnił, że rosyjska opinia publiczna w przytłaczającej większości popiera Putina, wskutek czego ma on "polityczny margines manewru wewnątrz Rosji" i może wycofać się z obecnego konfliktu na Ukrainie, szczególnie, że propaganda rosyjska mogłaby to uzasadnić zrealizowaniem celów operacji.

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi, który przebywa na terenie Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, powiedział we wtorek, że ustalił z rządem Ukrainy, iż MAEA pomoże usunąć zniszczenia w siłowni powstałe w wyniku działań wojsk rosyjskich.

Grossi poinformował na konferencji prasowej, że w elektrowni "widoczne są zniszczenia", które MAEA stara się ocenić.

Pracownicy misji dyplomatycznej USA na Ukrainie, którzy przenieśli się do Polski z powodu inwazji Rosji, udali się we wtorek do Lwowa - poinformował amerykański Departament Stanu. Podkreślono, że to początek powrotu dyplomatów USA na Ukrainę.

W pierwszej grupie amerykańskiego personelu powracającego na Ukrainę znalazł się zastępca szefa placówki i członkowie personelu ambasady w Kijowie.

Amerykańscy dyplomaci opuścili ambasadę w Kijowie prawie dwa tygodnie przed 24 lutego, początkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, przenosząc część swoich zadań do Lwowa, a następnie do Polski.

Marsz poparcia dla Ukrainy w Krakowie

- Jeśli oni zapomnieli, czym jest Czarnobyl, to znaczy, że potrzebna jest globalna kontrola nad rosyjskimi obiektami jądrowymi i technologiami - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorek w rocznicę katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej.

- Po tym co Rosjanie zrobili w naszych elektrowniach atomowych nikt na świecie nie może czuć się bezpiecznie, wiedząc, ile obiektów atomowych, broni jądrowej i technologii ma Rosja - stwierdził Zełenski w wieczornym wystąpieniu.

Nawiązując do rocznicy tragicznego wybuchu z 26 kwietnia 1986 roku, Zełenski powiedział, że "Rosja powinna dzisiaj wspominać rocznicę katastrofy w elektrowni w Czarnobylu, jak cały cywilizowany świat". - Zamiast tego właśnie dzisiaj oni wystrzelili trzy rakiety, które przeleciały bezpośrednio nad naszymi elektrowniami atomowymi - oświadczył prezydent Ukrainy.

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa wyraziła wdzięczność władzom i obywatelom Polski za przyjęcie uchodźców z Ukrainy i wolontariuszom, którzy pomagają obywatelom ukraińskim. Wskazała, że do Polski od początku wojny wjechało ponad 2,8 mln osób z Ukrainy.

Denisowa odwiedziła we wtorek ośrodek pomocy dla uchodźców z Ukrainy w Galerii Krakowskiej.

УКР/ENG 🇺🇦🇵🇱Під час візиту до міста Краків, Республіка Польща, спільно з Генеральним консулом України в Кракові...

Opublikowany przez Людмила Денісова Wtorek, 26 kwietnia 2022

- Dzisiejsze ostrzały rakietowe na południu Ukrainy mogą świadczyć o tym, że Rosja chce dodać do wszystkich kierunków ataku jeszcze region ukraińskiej Besarabii - powiedział podczas briefingu we wtorek Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Arestowycz nazwał wydarzenia w separatystycznym Naddniestrzu w Mołdawii "terrorystyczną działalnością Rosji".

Podsumowując minioną dobę wojny Arestowycz podał, że w obwodach donieckim i ługańskim siły ukraińskie odparły sześć ataków wroga, niszcząc m.in. cztery czołgi, sześć systemów artyleryjskich i 13 pojazdów opancerzonych.

W ciągu doby siły ukraińskie zniszczyły 11 celów w powietrzu, w tym trzy samoloty i śmigłowiec.

Słowacka prezydent Zuzana Czaputova zwróciła się we wtorek w sieci społecznościowej do rosyjskich żołnierzy i ich dowódców po rosyjsku. Przywołała świadectwa o zabitych i gwałconych ukraińskich kobietach i zaapelowała, by zakończyli wojnę, w której sami giną "absurdalną, okrutną" śmiercią.

Czaputova swoje orędzie do "rosyjskich żołnierzy, ich dowódców i wszystkich, których to dotyczy" wygłosiła po rosyjsku.

Ukraina rozpoczęła nowy etap, jakim jest przechodzenie jej sił zbrojnych na uzbrojenie i standardy NATO - oświadczył we wtorek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Dostawy broni dla Ukrainy określił jako "historyczny przełom".

Po wtorkowym spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, prezydent Rosji Władimir Putin zgodził się "co do zasady" na zaangażowanie Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) i ONZ w ewakuację cywilów z zakładów Azowstal w Mariupolu - głosi komunikat rzecznika ONZ.

"Rozmowy na ten temat będą kontynuowane przez Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej i rosyjskie ministerstwo obrony" - poinformował rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził we wtorek w szpitalu dwoje dzieci z Mariupola, które straciły rodziców i zostały ranne w rosyjskich atakach.

"Dwoje małych Ukraińców z Mariupola - Illja Matwijenko i Kira Obedinska. Dzieci straciły rodziców i same zostały ranne. Okupanci wywieźli je na niekontrolowane przez Ukrainę terytoria. Ale udało się wydostać Illję i Kirę i przekazać ich krewnym. Zdrowiejcie jak najszybciej!" - napisano.

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się we wtorek wieczorem spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu, wojska i służb specjalnych dotyczące sytuacji w Ukrainie - poinformowała w komunikacie Kancelaria Prezydenta.

W internecie pojawiło się zdjęcie ze spotkania sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Ukraińcy pokazali, jak płonie rosyjski czołg po spotkaniu z pociskiem NLAW. 

- Kanclerz Niemiec Olaf Scholz obiecał kolejne dostawy broni dla Ukrainy - powiedział we wtorek w Berlinie premier Mateusz Morawiecki.

- Rozmawialiśmy też o mechanizmie, poprzez który Niemicy wsparłyby nasz potencjał obronny - dodał premier. Według niego będzie to możliwe.

Ukraińskie Biuro Rzecznika Praw Człowieka otrzymało dotychczas prośby o poszukiwanie 16 tys. osób zaginionych podczas wojny, w tym 2 tys. żołnierzy. Wiele próśb dotyczy cywilów z obleganego przez Rosjan Mariupola - poinformowała we wtorek rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

Rządząca w Bułgarii czteropartyjna koalicja nie porozumiała się we wtorek w sprawie dostaw broni dla Ukrainy. Rozmowy mają być kontynuowane w przyszłym tygodniu.

Dostawom broni dla Ukrainy najbardziej sprzeciwia się lewicowa Bułgarska Partia Socjalistyczna, która grozi wyjściem z koalicji.

Planowaliśmy, że z końcem grudnia tego roku odetniemy się od rosyjskich dostaw gazu, wraz z wyczerpaniem się długoterminowego kontraktu jamalskiego - powiedział we wtorek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. - Rosjanie to przyspieszają - dodał.

Wszyscy dotychczasowi odbiorcy gazu w Polsce otrzymają ten surowiec na poziomie, na jakim otrzymywali go do tej chwili - zapewnił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Wcześniej Gazprom zapowiedział wstrzymanie dostaw gazu do Polski od środy.

Rząd Holandii dostarczy Ukrainie "ograniczoną liczbę" opancerzonych haubic, by wesprzeć jej wysiłki w wojnie z Rosją - poinformowała we wtorek agencja ANP powołująca się na holenderską minister obrony Kajsę Ollongren.

Jak podano, haubice zostaną dostarczone we współpracy z Niemcami, które zapewnią szkolenie i amunicję.

Nasze magazyny gazu są wypełnione w 76 proc. - poinformował we wtorek wieczorem premier Mateusz Morawiecki w Berlinie. Dodał, że poziom ten jest dużo wyższy, niż w większości krajów Europy.

Otrzymaliśmy groźby ze strony Gazpromu w sprawie wstrzymania dostaw gazu, Polska przygotowywała się wcześniej do dywersyfikacji dostaw gazu, ochronimy naszą gospodarkę i Polaków przed tym krokiem Rosji - powiedział we wtorek w Berlinie premier Mateusz Morawiecki.

Kanada przekaże obecnie Ukrainie pojazdy opancerzone, po wcześniejszym dostarczeniu m.in. haubic i pocisków przeciwpancernych - poinformowała kanadyjska minister obrony Anita Anand.

"Dziś zapowiadamy, że Kanada sfinalizowała kontrakt na osiem pojazdów opancerzonych produkowanych przez Roshel i dostarczymy je naszym ukraińskim przyjaciołom jak najszybciej" - napisała Anand na Twitterze. Roshel to kanadyjska firma wyspecjalizowana w produkcji pojazdów opancerzonych, w tym na potrzeby bankowe.

- Z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób Polska i Niemcy mogłyby razem jak najbardziej pomóc Ukrainie - powiedział we wtorek w Berlinie premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że to, czy Ukraina wygra, zależy od odważnych decyzji, m.in. dotyczących dostaw broni.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Berlinie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Tematem były: agresja na terenie Ukrainy oraz kwestie bezpieczeństwa energetycznego.

"Jesteśmy przygotowani na przerwanie dostaw gazu z Rosji. Mamy zapełnione magazyny w 76 proc. Od lat prowadzimy politykę dywersyfikacji źródeł dostaw m.in poprzez budowę gazoportu w Świnoujściu i Baltic Pipe" - zapewnił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

"Zapewniliśmy Polakom bezpieczeństwo" - podkreślił.

Gazprom poinformował we wtorek PGNiG, że od środy, od godziny 8 czasu polskiego, nastąpi całkowite wstrzymanie dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego - podała polska spółka. Podanym przez Gazprom powodem jest odrzucenie przez PGNiG płatności w rublach.

Wojska rosyjskie rozlokowane w separatystycznym Naddniestrzu w Mołdawii zostały postawione w stan pełnej gotowości bojowej - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie, opisującym sytuację na froncie we wtorek na godz. 18 (godz. 17 w Polsce).

"Na terytorium regionu naddniestrzańskiego Republiki Mołdawii oddziały grupy operacyjnej wojsk rosyjskich zostały postawione w stan pełnej gotowości bojowej. Struktury siłowe przestawiono na wzmocniony reżim pełnienia służby" - głosi komunikat.

W Berlinie rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

"Rozmowy dotyczą wprowadzenia dalszych, efektywnych sankcji wobec Rosji oraz realizacji niezbędnych dostaw uzbrojenia dla Ukrainy walczącej o bezpieczeństwo Europy" - napisał we wtorek wieczorem na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

Jeżeli Szwecja i Finlandia wejdą do NATO, na co wydają się być zdecydowane, to ich potencjał militarny zmieni architekturę bezpieczeństwa w Europie w sytuacji, gdy Rosja de facto toczy wojnę z Zachodem - napisał na portalu dwumiesięcznika "Foreign Affairs" były premier Szwecji Carl Bildt.

"Bezpośrednim celem Władimira Putina jest podporządkowanie sobie Ukrainy, ale on toczy też wojnę z Zachodem. Rosyjski przywódca i jego akolici dali jasno do zrozumienia, że chcą zmienić porządek, jaki nastał w Europie po 1989 roku" - ocenił Bildt, który był też specjalny przedstawicielem sekretarza generalnego ONZ na Bałkanach.

Szef MON Mariusz Błaszczak wziął udział w spotkaniu Ukraine Defense Consultative Group z udziałem przedstawicieli kilkudziesięciu państw pod przewodnictwem sekretarza obrony USA Lloyda J. Austina. Konferencja odbyła się w największej europejskiej bazie sił powietrznych Stanów Zjednoczonych w Ramstein w Niemczech.

- Najważniejsze, żeby wspierać Ukrainę zgodnie z jej potrzebami. Te potrzeby zostały przedstawione przez ministra Reznikowa, również przez ukraińskich dowódców. Niezbędna jest ciężka broń. Mówiliśmy na temat takiej broni, mówiliśmy też na temat broni przeciwlotniczej. To są dwa podstawowe cele postawione przez stronę ukraińską i tu w koordynacji z państwami NATO takie wparcie jest i będzie udzielane - powiedział minister obrony.

Polska posiada niezbędne rezerwy gazu oraz źródła dostaw, które chronią nasze bezpieczeństwo - przekazała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że magazyny gazu są napełnione w 76 proc. Nie zabraknie gazu w polskich domach - zapewniła.

Ukraina popiera integralność terytorialną Mołdawii i potępia rosyjskie próby wciągnięcia Naddniestrza w wojnę Rosji przeciwko Ukrainie - oświadczył we wtorek rzecznik ukraińskiego MSZ. 

Z kolei ukraiński wywiad wojskowy ostrzegł, że "Rosja przygotowuje ataki rakietowe w Naddniestrzu z ofiarami wśród cywilów".

- Zdecydowaliśmy o powstaniu międzynarodowej grupy kontaktowej, która będzie spotykała się co miesiąc, by koordynować pomoc zbrojeniową dla Ukrainy - ogłosił minister obrony USA Lloyd Austin po spotkaniu przedstawicieli resortów obrony kilkudziesięciu krajów NATO i spoza Sojuszu w Ramstein w Niemczech.

- Grupa będzie się spotykała osobiście lub zdalnie, jej zadaniem będzie dialog i integracja naszych wysiłków skupiających się na wsparciu odpierającej rosyjską inwazję Ukrainy - powiedział Austin na konferencji prasowej po spotkaniu w amerykańskiej bazie wojskowej. Uzupełnił, że grupa ma się skupić na "wygraniu toczonej dzisiaj walki i stawieniu czoła przyszłym wyzwaniom".

"Módlmy się wspólnie za wszystkie ofiary przemocy i wojny" - wezwał papież Franciszek w przesłaniu opublikowanym we wtorek na Twitterze.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przypomniał na Twitterze o przypadającej we wtorek 36. rocznicy katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej oceniając, że dziś działania Rosji w ukraińskich elektrowniach jądrowych "grożą ludzkości nową katastrofą".

"Mija 36 lat od tragedii w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej. (...) Zmusiła ona świat, by uświadomił sobie groźbę, jaką jest niedbałe obchodzenie się z pokojowym wykorzystaniem energii jądrowej" - napisał Zełenski.

Dodał następnie, że jednak "nie wszyscy to sobie uświadomili". "Dzisiaj działania Rosji w elektrowniach ukraińskich grożą ludzkości nową katastrofą" - oświadczył.

Każde wymachiwanie nuklearną szabelką musi być brane na poważnie - powiedział we wtorek w telewizji CNN generał Mark Milley, najwyższy rangą amerykański dowódca wojskowy, komentując rosyjskie groźby.

- Za każdym razem, kiedy wysoki rangą przedstawiciel państwa zaczyna wymachiwać nuklearną szabelką, wszyscy muszą to brać na poważnie. Jest to kompletnie nieodpowiedzialne, by przywódca mówił w ten sposób w dzisiejszym świecie - powiedział Milley, pytany o wcześniejszą wypowiedź szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa. Ławrow stwierdził, że ryzyko wojny jądrowej jest "poważne i realne" oraz ocenił, że NATO w praktyce prowadzi wojnę z Rosją.

Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów zaznaczył, że USA uważnie monitorują ruchy rosyjskich wojsk.

- Polskie służby pracują nad ujawnieniem kolejnych podmiotów i osób powiązanych z Rosją, które prowadzą interesy w Polsce - powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. - Będą one trafiać na kolejne listy sankcyjne - dodał.

We wtorek minister spraw wewnętrznych i administracji, minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński ogłosił polską listę sankcyjną obejmującą rosyjskie podmioty i oligarchów prowadzących interesy na terenie RP.

Na liście znalazło się 50 rosyjskich podmiotów i oligarchów, zidentyfikowanych przez polskie służby.

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa powiadomiła we wtorek, że żołnierze ukraińscy, którzy trafili do niewoli są przewożeni do zakładów karnych w Rosji. Według niej jeden z aresztów jest wyposażany do torturowania i wydobywania zeznań od jeńców.

W oświadczeniu opublikowanym na komunikatorze Telegram Denisowa napisała, że otrzymała te dane od "partnerskich organizacji obrony praw człowieka".

W podziemnych stacjach metra w stolicy Ukrainy nadal mieszkają ludzie. To przede wszystkim kijowianie, którzy stracili mieszkania wskutek ostrzałów rosyjskich. Za dnia, gdy kursują pociągi przebywają w wydzielonych częściach stacji. Nocą mogą korzystać z całej ich powierzchni.

Kijowianie, którzy mieszkają na stacjach metra nie mają statusu wewnętrznych uchodźców, dlatego nie przysługują im związane z tym świadczenia finansowe, a nie wypracowano jeszcze innych form wsparcia. Miasto natomiast nie dysponuje wystarczającą liczbą mieszkań komunalnych, by udostępnić każdej pozbawionej dachu nad głową osobie osobny lokal.

W Kijowie od początku wojny zostało zniszczonych bądź uszkodzonych 208 budynków mieszkalnych.

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło we wtorek rezolucję, która automatycznie nakaże debatę na forum Zgromadzenia za każdym razem, kiedy jeden ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa użyje swojego weta. Rezolucja ma na celu wywarcie nacisku na ograniczenie wykorzystywania weta m.in. przez Rosję.

Do przyjęcia rezolucji zgłoszonej przez Liechtenstein doszło bez rejestrowanego głosowania ze względu na przytłaczające poparcie dla dokumentu, do którego ostatecznie dołączyło się w charakterze współautorów ponad 100 państw, w tym Polska i USA.

Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski - dowiedział się nieoficjalnie Polsat News.

Więcej TUTAJ.

12-letnią Kirę, córkę zabitego w Mariupolu mistrza Ukrainy w piłce wodnej Jewhena Obedyńskiego udało się połączyć z dziadkami w Kijowie – poinformowały władze Mariupola. Rosjanie w marcu wywieźli ranną dziewczynkę do Doniecka.

12-letnią Kirę Obedyńską, którą okupanci porwali w Mariupolu, oddano dziadkowi – poinformowała rada miejska Mariupola.

Celem prowokacji rosyjskich w separatystycznym Naddniestrzu w Mołdawii jest otwarcie nowego frontu ataku na Ukrainę w obwodzie odeskim – poinformowało centrum ds. walki z dezinformacją przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO).

"Prowokacje Rosji w Naddniestrzu przeprowadziła Federalna Służba Bezpieczeństwa, a ich celem jest otwarcie dodatkowego frontu w obwodzie odeskim. Taka sytuacja zmusi ukraińskie siły zbrojne do przemieszczenia sił w tym kierunku i ich osłabienia w obwodzie mikołajowskim" - oświadczyło centrum w komunikacie. 

Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie odebrała Rosji prawo do organizacji mistrzostw świata w 2023 roku.

Zgromadzenie Ogólne ONZ obraduje we wtorek nad rezolucją, która automatycznie nakaże debatę na forum Zgromadzenia za każdym razem, kiedy jeden ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa użyje swojego weta. Rezolucja ma na celu wywarcie nacisku na ograniczenie wykorzystywania weta m.in. przez Rosję.

Przyjęcie dokumentu będzie oznaczać, że po każdym użyciu weta przez jednego ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (Rosja, USA, Chiny, Wielka Brytania, Francja) w ciągu 10 dni przedmiot decyzji trafi pod obrady Zgromadzenia Ogólnego, gdzie państwo będzie mogło wyjaśnić swój głos, a pozostałe kraje wyrazić swoją opinię na jego temat. Nie oznacza to jednak obejścia weta.

Podczas spotkania w Koszycach przewodniczący komisji parlamentarnych do spraw europejskich krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4), którą tworzą Polska, Czechy, Węgry i Słowacja, zgodzono się, że Rosja dopuszcza się na Ukrainie haniebnych zbrodni. Zaapelowano o odejście od rosyjskich surowców energetycznych.

Szef fińskiej dyplomacji Pekka Haavisto powiedział we wtorek, że Finlandia może podjąć decyzję w sprawie wejścia do NATO wspólnie ze Szwecją. Sztokholm i Helsinki przyspieszyły debatę nad wejściem do Sojuszu ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę - przypomina Reuters.

W Kijowie rozpoczęto we wtorek demontaż pomnika Przyjaźni Narodów, usytuowanego pod łukiem o tej samej nazwie. Monument składa się z rzeźb dwóch robotników: Ukraińca i Rosjanina trzymających sowiecki Order Przyjaźni Narodów.

Sam rozpościerający się nad usuwanym pomnikiem łuk otrzyma nową nazwę.

W trakcie demontażu 8-metrowego monumentu, z rzeźby przedstawiającej rosyjskiego robotnika odpadła głowa.

Sąd w Moskwie orzekł we wtorek 3 mln rubli (ponad 40,3 tys. USD) grzywny wobec amerykańskiej Wikipedia Foundation za artykuły w Wikipedii o wojnie Rosji przeciw Ukrainie. Zdaniem państwowego regulatora mediów teksty zawierają "fake newsy" o działaniach wojsk Rosji.

Dzięki szybkiej reakcji przechodniów i pomocy policjantów oraz użytkowników mediów społecznościowych 7-latek z Ukrainy, który zgubił się na jednym z osiedli w Siedlcach, szybko wrócił do mamy - poinformowała rzeczniczka miejscowej policji nadkom. Agnieszka Świerczewska.

Policja apeluje do rodziców, aby przygotowali dzieci na tego typu sytuacje i przekazali im niezbędne informacje. Zwłaszcza, jeśli nie znają okolicy, powinny mieć przy sobie kartkę z adresem lub numerem telefonu do któregoś z rodziców lub opiekunów.

- Mamy nadzieję na zmianę polityki niemieckiej, w szczególności w zakresie wspierania Ukrainy pod kątem uzbrojenia, bo to w tej chwili jest to niezwykle istotne - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller podczas wtorkowej wizyty w Berlinie.

Zauważył, że to Polska realizuje obecnie europejskie wartości, podejmując rzeczywiste działania na rzecz Ukrainy.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podkreślił we wtorek w rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem znaczenie osiągnięcia rozejmu, skutecznego stworzenia korytarzy humanitarnych i przeprowadzenia bezpiecznych ewakuacji na zagrożonych działaniami wojennymi terenach Ukrainy - podały służby prasowe szefa państwa tureckiego.

"Turcja będzie nadal robić wszystko, co w jej mocy, by powstrzymać obecny rozwój wydarzeń, który niszczy wszystkich, i aby doprowadzić do trwałego pokoju" - oznajmił Erdogan.

Wojsko ukraińskie potrzebuje pilnych i znacznych dostaw ciężkiej broni. Wzywamy sojuszników i partnerów do zwiększenia wsparcia wojskowego i technicznego oraz przyspieszenia dostaw dla Ukrainy - podkreślili we wspólnym apelu szefowie komisji spraw zagranicznych parlamentów Polski, Ukrainy, Estonii, Łotwy, Litwy i Czech.

Rosyjska rakieta zestrzelona w obwodzie dniepropietrowskim w południowo-wschodniej części Ukrainy

Jeśli Ukraina nie wytrzyma i ulegnie Rosji, to jutro wróg stanie u bram Kiszyniowa - ocenił we wtorek na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Moskwa chce zdestabilizować sytuację w separatystycznym Naddniestrzu i wysłać Mołdawii sygnał, że powinna oczekiwać "gości" - dodał.

"Są też jednak dobre wieści - Ukraina definitywnie zagwarantuje strategiczne bezpieczeństwo całego regionu. W tym celu musimy jednak zgodnie współpracować jako zespół" - napisał Podolak.

W Polsce zaszczepiono ponad 3,4 tys. ukraińskich dzieci i młodzieży oraz 52 tys. dorosłych - poinformował dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia Dariusz Poznański.

Dzieci, które przekroczyły granice Polski w związku z wojną na Ukrainie, przebywające w naszym kraju powyżej trzech miesięcy, są objęte obowiązkiem wykonania szczepień ochronnych. Dzieci przebywające przez okres krótszy niż trzy miesiące mogą dobrowolnie poddać się szczepieniom ochronnym określonym w programie szczepień ochronnych (PSO) jako obowiązkowe dla obywateli RP.

W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego zniszczona została ważna drogowa i kolejowa przeprawa przez Liman Dniestru w obwodzie odeskim na południu Ukrainy.

Most przez Liman Dniestru - zatokę rzeczną, głęboko wcinającą się w ląd, był jedyną przeprawą łączącą historyczny Budziak (m.in. miasta Białogród nad Dniestrem, Izmaił i Kilia) z Odessą i pozostałą częścią Ukrainy.

Jedyna trasa łącząca historyczną krainę Budziak na Ukrainie z resztą kraju wiedzie obecnie przez Mołdawię - przekazała Ukrainska Prawda.

Wszystkie sygnały, jakoby obywatele Ukrainy byli traktowani lepiej niż obywatele Polscy, są sprawdzane, ale dotąd żaden się nie potwierdził - powiedział podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Chmielowiec podkreślił, że w związku z napływem uchodźców z Ukrainy nie zanotowano zwiększonej liczby skarg do rzecznika praw pacjenta.

UE tworzy wspólną platformę zakupów gazu, by uniknąć konkurencji między państwami członkowskimi. Magazyny gazu muszą być zatłoczone do co najmniej 80 proc., a dostawy gazu przez terminale LNG zwiększone - poinformowała w Sejmie komisarz UE ds. energii Kadri Simson.

- Wojna wywołała ogromną zmianę w naszej polityce energetycznej. Musimy zmienić nasz system energetyczny i zmniejszyć naszą zależność od energii płynącej z Rosji. Nie możemy trwać w takiej sytuacji, kiedy z Rosji otrzymujemy jedną trzecią energii. Musimy zmienić nasze decyzje - powiedziała w Sejmie komisarz Simson.

Za ostatnie ataki w Naddniestrzu, separatystycznym i wspieranym przez Rosję regionie Mołdawii, odpowiedzialna jest "prowojenna frakcja" wewnątrz tamtejszych władz - oświadczyła we wtorek prezydent Mołdawii Maia Sandu. Dodała, że celem incydentów jest wzrost napięcia w regionie.

Mołdawia potępia próby destabilizacji regionu i podejmie wszelki środki, by zapobiec dalszej eskalacji - zaznaczyła Sandu na konferencji prasowej po zakończeniu nadzwyczajnego posiedzenia mołdawskiej Rady Bezpieczeństwa. Dodała, że sytuacja wokół Naddniestrza już teraz jest skomplikowana i napięta.

 

W Polsce jest od 500 do 700 tys. uchodźców z Ukrainy gotowych do wejścia na rynek pracy. Ich aktywność zależy od tego, jak szybko uda im się przezwyciężyć różne problemy, np. związane z traumą wojenną – wskazywali eksperci XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

"Według naszych szacunków w Polsce jest od 500 do 700 tys. osób gotowych do wejścia na rynek pracy w perspektywie czasu. Jakiego? To zależy od tego, jak szybko uda się przezwyciężyć różnego rodzaju problemy. Osoby, które przyjechały do Polski w trybie humanitarnym, to nie są osoby, które tutaj pracowały. To są osoby, które nie znają języka i większości nigdy nie były w Polsce" – wskazał ekspert.

 

"W regionie Charkowa ukraińskie wojska zestrzeliły rosyjski śmigłowiec Aligator" - podaje agencja Ukrinform. 

 

Japonia dostarczy na Ukrainę żywność, leki i inną pomoc - poinformował premier Fumio Kishida, który rozmawiał we wtorek telefonicznie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Przywódcy rozmawiali o pomocy dla Ukrainy i sankcjach przeciwko Rosji.

Kishida powiedział po rozmowie, że Japonia nasili wysiłki dyplomatyczne, by wesprzeć Ukrainę we współpracy z innymi państwami G7.

Policja ukraińska zatrzymała dotąd ponad 1200 obywateli podejrzanych o szabrownictwo, są to w większości ludzie z przeszłością kryminalną - poinformował we wtorek komendant główny policji Ihor Kłymenko. Zapewnił, że winni będą pociągnięci do odpowiedzialności.

"Są to przeważnie ludzie z przeszłością kryminalną. (...) Domy ludzi, którzy w pośpiechu uciekali przed okupantami, stały się złotą żyłą dla cynicznych szabrowników. Wielu złodziei zatrzymują policjanci, jak i sami miejscowi mieszkańcy" - napisał szef policji.

 

Falę oburzenia wywołał wywiad, udzielony przez byłego kanclerza Gerharda Schoedera (SPD) tygodnikowi "New York Times", gdzie opowiadał m.in. o swojej zażyłości z Władimirem Putinem. Partyjni koledzy Schroedera nawołują do usunięcia go z partii za "działania na rzecz rosyjskiego dyktatora". Inni przekonują, że były kanclerz "popełnił zdradę stanu", a pieniądze które zarobił w rosyjskich spółkach Rosnieft, Gazprom i Nord Stream "trzeba zamrozić" – opisuje we wtorek portal dziennika "Bild".

Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował we wtorek, że rosyjskie lotnictwo i artyleria zburzyły niemal 70 proc. miasta Rubiżne, ale obrońcy ukraińscy trzymają obronę, niszcząc rosyjskie oddziały lądowe i sprzęt.

"Wojskowi rosyjscy zrujnowali bombardowaniami lotniczymi i ostrzałami wielkiego kalibru prawie 70 proc. miasta. Żołnierze ukraińscy utrzymują obronę i aktywnie niszczą sprzęt ofensywny i piechotę wroga" - napisał Hajdaj na komunikatorze Telegram.

Departament Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji w Czeczenii zbiera informacje na temat osób skazanych i osadzonych w tamtejszych zakładach karnych, w tym rodzin opozycjonistów. Następnie więźniowie są przymusowo wysyłani na wojnę z Ukrainą - przekazał ukraiński wywiad wojskowy HUR.

Funkcjonariusze FSB mają sporządzać bazy danych o takich osobach, zawierające m.in. dane personalne, adresy zamieszkania, numery telefonu, adresy e-mail oraz numery IP urządzeń wykorzystywanych do komunikacji internetowej. Według ukraińskiej służby przymusowa mobilizacja obejmuje nie tylko osoby odsiadujące wyroki za przestępstwa, ale też skazanych na kary w zawieszeniu.

 

"Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi, że miasto Mariupol na południu Ukrainy zostało już zdobyte przez armię rosyjską i że nie toczą się tam żadne walki." - podaje Ukrainska Pravda.

 

 

 

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn za pośrednictwem mediów społecznościowych ocenił działania szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa wymierzone w Polskę. "Siergiej Ławrow kontynuuje szerzenie kłamstw przeciwko Polsce. W ostatniej swojej wypowiedzi promuje dwie tezy, które propaganda rosyjska na bieżąco wykorzystuje w atakach przeciwko RP" - wskazał rzecznik.

 

Groźby szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa są eskalacyjne, niekonstruktywne i nie jest to sposób, w jaki odpowiedzialne mocarstwo powinno się zachowywać - oświadczył rzecznik Pentagonu John Kirby. Odniósł się w ten sposób do słów Ławrowa o "realnym" ryzyku wojny jądrowej.

"To oczywiście nie jest pomocne, jest niekonstruktywne i z pewnością nie jest tym, co odpowiedzialne mocarstwo powinno robić na forum publicznym" - powiedział Kirby w wywiadzie dla CNN. "Nikt nie może wygrać wojny jądrowej i nie powinno się jej rozpoczynać. Nie ma żadnego powodu, by obecny konflikt na Ukrainie doszedł do tego poziomu" - dodał.

Chcielibyśmy, aby tarcza dla pogranicza, po zgodzie KE, była uruchomiona na przełomie czerwca i lipca - stwierdził we wtorek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jak dodał, pomoc w ramach tej tarczy to ok. kilkudziesięciu mln zł.

Jak mówił w marcu prezes PFR, tzw. tarcza dla pogranicza to wsparcie dla tych przedsiębiorców działających przy granicy, którzy tracą m.in. ze względu na brak ruchu turystycznego. Wskazał wówczas, że z powodu agresji rosyjskiej na Ukrainę "jest kilka branż, dla których eksport do Rosji albo import z kierunków rynków wschodnich stanowi bardzo duży udział".

Podczas wizyty w Berlinie premier Mateusz Morawiecki będzie przekonywał kanclerza Niemiec Olafa Scholza do zwiększenia pakietu sankcji - mówił w stolicy Niemiec rzecznik rządu Piotr Müller. Decyzje o nałożeniu sankcji na sektor energetyczny są konieczne, by zatrzymać rosyjską agresję, o to apelujemy do niemieckich polityków - podkreślał wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Wstrzymanie importu surowców energetycznych z Rosji jest możliwe; w ciągu ostatnich tygodni Niemcy znacząco zredukowały zależność od rosyjskiej ropy - powiedział w Warszawie wicekanclerz, minister gospodarki i klimatu Niemiec Robert Habeck.

- Problem, który kilka tygodni temu był olbrzymi, dziś znacznie się zmniejszył.(...) Sytuacja dziś wygląda tak, że dla Niemiec wprowadzenie embarga byłoby możliwe - ocenił Robert Habeck.

 

Narody zjednoczone są gotowe do pełnej mobilizacji swoich zasobów, aby ratować życie w oblężonym Mariupolu nad Morzem Azowskim - oświadczył sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w czasie swojej wtorkowej wizyty w Moskwie.

Trzy osoby poniosły śmierć, a siedem odniosło obrażenia na skutek ostrzelania we wtorek przez siły rosyjskie Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy – poinformował szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow na Telegramie.

Jak podkreślił, wśród poszkodowanych nie ma dzieci; dwoje rannych jest w stanie ciężkim. Władze miasta proszą mieszkańców, by pozostawali w ukryciu, nawet jeśli nie ogłoszono alarmu przeciwlotniczego.

Jesteśmy gotowi: Parlament Europejski, także Komisja Europejska; jesteśmy gotowi na poziomie europejskim, aby integrować Ukrainę, nawet teraz, jak trwa jeszcze wojna – powiedział we wtorek w Katowicach b. premier, b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego, europoseł Jerzy Buzek.

- Parę tygodni temu Ukraina zsynchronizowała swój system energetyczny z Unią Europejską, poprzez Słowację i Rumunię. Coś nieprawdopodobnego. Bo system energetyczny Litwy, Łotwy i Estonii został zsynchronizowany przez Polskę z UE dopiero niedawno, czyli kilkanaście lat po wejściu państw bałtyckich do UE – przypomniał Buzek.

- To jest dowód na to, że Ukraina jest gotowa do niezwykłych rzeczy. My dzisiaj negocjujemy z Ukrainą wykorzystanie ich przestrzeni magazynowych gazu na rzecz Europy. To coś niewyobrażalnego. Ukraińskie magazyny gazu, które są największe w Europie, będą pracowały w następnej zimie (...), żeby zasilać energetyczny system europejski – zapowiedział b. przewodniczący PE.

Tutaj nie chodzi tylko o to, co dzieje się w Ukrainie. Echa tego konfliktu odbijają się na całym świecie. Na przykład rosną ceny energii i żywności, to oznacza, że najbiedniejsi ludzi na całym świecie są zagrożeni - zaznaczał Antonio Guterres.

Potrzebne nam są korytarze humanitarne respektowane przez wszystkich. W tym celu zaproponowałem stworzenie humanitarnej grupy kontaktowej, w której obecna byłaby Ukraina, Federacja Rosyjska i ONZ, tak byśmy znaleźli jakieś rozwiązanie, mogli otworzć korytarze humanitarne, które będą bezpieczne - powiedział Antonio Guterres, Sekretarz Generalny ONZ.

- Żywię głębokie przekonanie, że im szybciej ta wojna się zakończy, tym lepiej dla społeczeństwa Ukraińskiego, dla społeczeństwa Federacji Rosyjskiej i dla wszystkich innych - powiedział Sekretarz Generalny ONZ, Antonio Guterres wtorkowej wizyty w Moskwie, gdzie spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem oraz szefem MSZ Siergiejem Ławrowem w ramach starań o zakończenie wojny w Ukrainie.

W nocy z poniedziałku na wtorek siły rosyjskie przeprowadziły 35 nalotów bombowych na zakłady Azowstal w oblężonym Mariupolu; ucierpieli cywile - przekazał na Telegramie broniący miasta ukraiński pułk Azow. Udzielamy pierwszej pomocy i wydostajemy ludzi spod gruzów - poinformowali wojskowi.

"Zakłady Azowstal, w których ukrywają się cywile, są bez przerwy ostrzeliwane. (...) W rezultacie nocnych ataków wybuchł pożar w jednym z warsztatów. Najgorsze jednak, że poszkodowani zostali cywile, którzy obecnie znajdują się pod gruzami" - relacjonowali żołnierze Azowa.

"Szwecja odpowiednio zareaguje na wydalenie szwedzkich dyplomatów". "Działania rosyjskie są nieuzasadnione i nieproporcjonalne. Wyrzucając zachodnich dyplomatów, Rosja podtrzymuje swoją międzynarodową izolację" - napisała na Twitterze Ann Linde, szefowa szwedzkiego MSZ.

"Rosjanie uderzyli w most na ujściu Dniestru w Odessie" - informuje agencja Ukrinform. 

"Ze względów bezpieczeństwa most jest zablokowany. Kierowcy proszeni są o wybranie alternatywnych tras" - podaje Ukrinform. 

Nasze szpitale muszą przestawić swoje myślenie na to, że czas pokoju może się skończyć. Mamy wypracowane procedury na wypadek wybuchu wojny w Polsce – powiedział we wtorek podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Według Kraski "nasze szpitale muszą przestawić swoje myślenie na to, że czas pokoju może się skończyć". "Myśmy troszkę naiwnie uwierzyli, że pokój jest dany raz na zawsze, a okazuje się, że niestety nie" – ocenił.

Nie chcemy, żeby kredytobiorcy stali się kolejnymi ofiarami wojny Putina - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji, na której omawiał m.in. szczegóły nowych propozycji wsparcia dla dłużników hipotecznych.

Premier podkreślił, że "putinflacja uderza we wszystkie europejskie rodziny, we wszystkie polskie rodziny i jest potężnym problemem społecznym". Dlatego - ciągnął - rząd obniżył koszty życia, m.in. podatek VAT na żywność czy paliwa, wprowadził dopłaty do nawozów, a przede wszystkim wprowadził "wielką obniżkę podatków" z 17 na 12 proc. podatek PIT i kwota wolna, czyli bez podatku do 30 tys. zł rocznie".

Projekt nowelizacji tzw. ustawy pomocowej, który zakłada m.in. przedłużenie o kolejne 60 dni terminu wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy Rada Ministrów przyjęła na wtorkowym posiedzeniu.

"Okres wypłaty świadczenia zostanie wydłużony o 60 dni, czyli łącznie będzie mógł wynieść maksymalnie 120 dni. Wprowadzone zostaną także zabezpieczenia, które wyeliminują ewentualne nadużycia dotyczące pobierania świadczenia" - napisano w komunikacie na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

Równoległa rzeczywistość - rosyjskie wojska próbują stworzyć iluzję, że kontrolują Mariupol, dlatego opracowano nawet wzór medalu za zdobycie miasta - poinformował we wtorek na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. W tym samym czasie okupacyjna rosyjska administracja ma siedzibę poza miastem - dodał.

"Wzór takiego odznaczenia pokazał szef samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Denys Puszylin. (...) Jednocześnie okupacyjna administracja Mariupola pracuje w Manhuszu, w budynku dawnych władz rejonowych (powiatowych - PAP). Pseudomer, wyznaczony przez Rosjan, pojawia się w Mariupolu wyłącznie w asyście wojskowych i w celu nagrania propagandowych materiałów" - przekazał Andriuszczenko.

"Wysyłamy nowe karetki pogotowia, wozy strażackie i fundusze dla ekspertów ds. zdrowia, aby pomóc Ukraińcom w zapewnieniu niezbędnej opieki zdrowotnej i ratowaniu życia" - napisał na Twitterze Boris Johnson.

 

Od tego, jak my - jako Unia Europejska - zareagujemy na wojnę, w jaki sposób przejdziemy doświadczenie wojny, będzie zależała nasza przyszłość - powiedział we wtorek na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach minister ds. UE w KPRM Konrad Szymański.

"To zdefiniuje rolę, pozycję UE na dekady. To moment krytyczny, który wyznaczy rolę Europy na dekadę w znacznie większym stopniu, niż nasze wewnętrzne dyskusje, które prowadziliśmy nad Kompasem Strategicznym, nad autonomią strategiczną. To jest doświadczenie rzeczywiste, które będzie miało kolosalne znaczenie" – dodał Szymański.

Dwie osoby zginęły, a sześć odniosło obrażenia w wyniku rosyjskich ostrzałów we wtorek w obwodzie donieckim – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

"Na chwilę obecną wiadomo o co najmniej 2 zabitych – w Nju-Jorku i Trawnewem – a także o 6 rannych (w Marjince, Wełykiej Nowosiłce, Nju-Jorku i Łymanie)" – oznajmił Kyryłenko.

 

Ukraina potrzebuje pomocy wojskowej, humanitarnej i finansowej, chcemy, żeby Niemcy i UE w większym stopniu udzielały tej pomocy – powiedział premier Mateusz Morawiecki przed wtorkową wizytą w Berlinie.

We wtorek po południu premier złoży wizytę w Berlinie, gdzie podczas roboczego spotkania będzie rozmawiał z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

- Będziemy na pewno w ogromnej części poświęcali uwagę sytuacji na Ukrainie. Z jednej strony potrzebna jest pomoc wojskowa, z drugiej humanitarna, ale także pomoc finansowa – powiedział Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, pytany o wtorkowe spotkanie z kanclerzem Niemiec.

Trójka szwedzkich dyplomatów została wydalona z Rosji. To kolejni oficjele, którzy musieli opuścić ten kraj. 

Rosja zdecydowała o wydaleniu trojga szwedzkich dyplomatów w odwecie za analogiczny krok rządu w Sztokholmie – podała we wtorek agencja Reutera, powołując się na ministerstwo spraw zagranicznych w Moskwie.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen dołączyła do innych zachodnich polityków, którzy chcą odwieść Indie od zacieśniania więzów z Rosją – oceniają we wtorek niemieckie media, między innymi Deustche Welle.

Podczas swojej wizyty w Delhi, Ursula von der Leyen wezwała Indie do ściślejszej współpracy z Unią Europejską, choć indyjski rząd stara się utrzymać równowagę między swoimi relacjami z Rosją i Zachodem. Europejska polityk przekonywała w poniedziałek, że bliskie relacje z Unią Europejską leżą w strategicznym interesie Indii. Wcześniej z premierem Narendrą Modim dyskutowała tematy związane z handlem, klimatem, technologiami cyfrowymi i bezpieczeństwem – w tym wojną w Ukrainie.

 

Erdogan ponownie zaproponował Putinowi spotkanie z Zełenskim w Stambul - podaje agencja Ukrinform. 

"Prezydent Turcji odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Putinem, podczas której podkreślił wagę zawieszenia broni, efektywnego funkcjonowania korytarzy humanitarnych, bezpiecznej ewakuacji i ponownie zaproponował zorganizowanie spotkania prezydentów Ukrainy i Rosji w Stambule" - podaje agencja Ukrinform.

Administracja nieuznawanego przez społeczność międzynarodową prezydenta separatystycznej, kontrolowanej przez Rosję republiki Naddniestrza na terytorium Mołdawii poinformowała o "ataku terrorystycznym" na jednostkę wojskową w pobliżu Tyraspola - przekazała we wtorek gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

Prezydent Naddniestrza Wadim Krasnosielski zwołał posiedzenie tzw. Rady Bezpieczeństwa w związku z "atakami terrorystycznymi na obiekty infrastruktury i instytucje państwowe na terenie republiki". Najnowsze doniesienia mówią o wybuchach w jednostce wojskowej w miejscowości Parkany na przedmieściach Tyraspola, stolicy separatystycznego regionu - poinformowała Ukrainska Prawda.

 

Mieszkańcy separatystycznej, prorosyjskiej republiki Naddniestrza masowo wyjeżdżają na tereny Mołdawii, kontrolowane przez rząd w Kiszyniowie; na linii rozgraniczenia utworzyły się kolejki samochodów - poinformowała we wtorek gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

Na zdjęciach opublikowanych przez Ukrainską Prawdę widać dziesiątki aut oczekujących na wyjazd z samozwańczej republiki.

"Naddniestrzańska propaganda utrzymuje, że przyczyną tej sytuacji są powroty mieszkańców do domów po świętach wielkanocnych. Takie wyjaśnienia przekazał kontrolowany przez władze w Tyraspolu kanał telewizjny Pierwyj Pridniestrowskij. Kolejki miałyby też być rzekomo spowodowane dokładniejszym sprawdzaniem samochodów" - przekazała Ukrainska Prawda.

Brytyjski rząd uważa za uzasadnione, by broń przekazywana Ukrainie przez kraje zachodnie była używana do legalnych ataków na cele wojskowe na terytorium Rosji - oświadczył we wtorek wiceminister obrony James Heappey.

"Pytanie brzmi: czy dopuszczalne jest, aby nasze systemy uzbrojenia były używane przez Ukraińców przeciwko legalnym rosyjskim celom wojskowym? Po pierwsze, to Ukraińcy podejmują decyzje dotyczące celów, a nie ludzie, którzy produkują lub eksportują dany zestaw. Po drugie, całkowicie uzasadnione jest atakowanie celów wojskowych znajdujących się w głębi terytorium przeciwnika, aby zakłócić jego linie logistyczne i zaopatrzeniowe" - powiedział Heappey w rozmowie z radiem BBC4.

Ukraina to państwo europejskie i jej przyszłość leży w rodzinie europejskiej – powiedział na Europejskim Kongresie Gospodarczym wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej ds. gospodarki służącej ludziom Valdis Dombrovskis.

Dombrovskis, pytany przez b. przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, jak KE postrzega przyszłość Ukrainy w Unii Europejskiej i czy UE jest gotowa na członkostwo Ukrainy, zaznaczył, że KE jasno przedstawiła swoje stanowisko. „Ukraina to państwo europejskie i jej przyszłość leży w naszej rodzinie europejskiej” – zadeklarował.

„W Popasnej zwalił się budynek, trzy osoby zginęły, jedna kobieta przeżyła. Chowali się przed rosyjskimi pociskami w piwnicy. Ale trafiono właśnie w ten budynek. Ściany zawaliły się do samej piwnicy. Wielopiętrowy budynek stanął w płomieniach. Ratownikom udało się ugasić pożar, ale trzy osoby, które tam się znajdowały, były już bez oznak życia” – podał Hajdaj.

 

Szef władz obwodowych zamieścił przy tym zdjęcia zniszczonego budynku. 

 

Ukraińscy uchodźcy zostali zarejestrowani we wszystkich holenderskich gminach, wynika z informacji opublikowanych przez Holenderski Urząd Statystyczny (CBS).

 

Najwięcej uciekających przed wojną mieszkańców wschodniego sąsiada Polski jest zarejestrowanych w Rotterdamie (1829), Amsterdamie (1692), Hadze (1283) i Eindhoven (728).

 

Natomiast najmniej ukraińskich uchodźców, po jednym, zarejestrowało się w Ameland i Vlieland na północy kraju.

 

Od początku rosyjskiej agresji holenderskie gminy zarejestrowały łącznie 42 761 Ukraińców.

Nexta: przewodniczący parlamentu nieuznawanej na arenie międzynarodowej Donieckiej Republiki Ludowej Dienis Puszylin wprowadził medal "Za wyzwolenie Mariupola"

W Mariupolu zginęło około 22 000 cywilów.

Żołnierze rosyjscy grożą kobietom w mieście Rubiżne w obwodzie ługańskim zastrzeleniem ich dzieci, jeśli nie przekażą informacji o ukraińskich pozycjach – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na briefingu.

 

- Straszne rzeczy odbywają się w Rubiżnem. Orki uprowadzają dzieci, a potem zmuszają kobiety, ich matki, żeby poszły na pozycje ukraińskich żołnierzy po jakąś pomoc humanitarną czy produkty, a po powrocie opowiedziały, jak wygląda wyposażenie. Jeśli tego nie zrobią, grożą zastrzeleniem dzieci – oznajmił Hajdaj.

Decyzje o nałożeniu sankcji na sektor energetyczny, embargo na ropę i gaz konieczne są, by zatrzymać rosyjską agresję. I o to apelujemy do niemieckich polityków - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Potrzebne są nie tylko deklaracje, ale czyny - dodał.

W tym roku z powodu wojny z Rosją poza granice Ukrainy ucieknie 8,3 mln obywateli kraju - podała na konferencji prasowej Shabia Mantoo, rzeczniczka Wysokiego Kmisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców UNHCR.

 

Mantoo poinformowała także, że ponad 12,7 mln osób opuściło swoje domy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego bieżącego roku. 7,7 mln z nich pozostało na terytorium Ukrainy, a ponad 5 mln już wyjechało z kraju.

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk w Berlinie: Rosja nie zatrzyma się sama, to Ukraina może zatrzymać Rosję, a Europa musi jej w tym pomóc. Od niemieckich partnerów wiele zależy. Sankcje, które zostały nałożone na Rosję po zabiegach polskiej dyplomacji przyniosły krótkotrwały efekt.

Norwegia przekaże Wielkiej Brytanii 400 mln koron (ok. 40 mln euro) na zakup broni i sprzętu wojskowego dla Ukrainy - poinformował we wtorek w norweskim parlamencie premier tego kraju Jonas Gahr Store.

 

Premier Store ujawnił, że Norwegia rozważa również bezpośrednie wysłanie na Ukrainę cięższej broni, gdyż "siły ukraińskie będą potrzebowały wzmocnienia, aby powstrzymać rosyjskie ataki z południa oraz wschodu". - Potrzeba im cięższych i bardziej zaawansowanych systemów obrony - oznajmił.

Jewgienij Kaspierski, Michaił Fridman, Oleg Deripaska, Tatiana Bakalczuk, Aleksiej Nieczajew i PAO Gazprom, Kaspersky, Go Sport Polska, Novatek i PhosAgro znalazły się wśród 50 rosyjskich oligarchów i podmiotów gospodarczych wpisanych na polską listę sankcyjną.

- Od 26 do 29 kwietnia odbędą się w lotnictwie i wojskach obrony przeciwlotniczej wspólne ćwiczenia sztabowe z udziałem dowódców lotnictwa i wojsk obrony przeciwlotniczej Zachodniego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej – poinformował białoruski resort.

Podczas wizyty w Berlinie premier Mateusz Morawiecki będzie przekonywał kanclerza Niemiec Olafa Scholza do zwiększenia pakietu sankcji - mówił w stolicy Niemiec rzecznik rządu Piotr Müller.

 

Rzecznik rządu podczas konferencji w Berlinie mówił o wtorkowej wizycie w stolicy Niemiec premiera Mateusza Morawieckiego i spotkaniu z kanclerzem Olafem Scholzem. - Przed Europą kolejne wyzwania dotyczące skutecznej walki z rosyjskim najeźdźcą, z Rosją, która w barbarzyński sposób zaatakowała nic niewinne państwo, Rosją, która zaatakowała podstawowe wartości europejskie - powiedział.

Fot.:PAP/Albert Zawada

Pod względem infrastruktury gazowej jesteśmy bezpieczni, przygotowani do tego, by przez najbliższe lata dostarczać klientom gaz w ilości, jaka będzie potrzebna - wskazał we wtorek w Katowicach prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

 

- Jeśli chodzi o gaz, to Polska oczywiście infrastrukturalnie jest przygotowana do tego, aby przez najbliższe lata móc dostarczyć klientom gaz w tej ilości, jaka będzie potrzebna - powiedział Dąbrowski podczas panelu "Emisje w gospodarce" w trakcie drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Rząd federalny Niemiec chce dostarczać ciężką broń na Ukrainę. Wkrótce ma zostać umożliwiona dostawa samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard – informuje dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ).

 

Minister obrony Christine Lambrecht (SPD) ma formalnie poinformować o tym we wtorek, w trakcje spotkania resortów obrony krajów NATO i spoza Sojuszu Północnoatlantyckiego w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech.

W Brukseli pojawiły się kontrowersje z przygotowaniem wideo "27-ki" z okazji Dnia Europy. Polska, podobnie jak Grecja i Estonia chcą, żeby pojawiło się w nim przesłanie solidarności z Ukrainą. Skrytykowały to jednak Niemcy i Hiszpania.

UE. Kontrowersje w związku z Dniem Europy. Część państw nie chce okazać solidarności z Ukrainą

Trzy osoby zginęły w wyniku ostrych walki w hromadzie dergaczewskiej w pobliżu Charkowa; niektóre wioski są odcięte od świata – poinformował we wtorek szef władz hromady Wjaczesław Zadorenko na Facebooku.

"Na terytorium hromady dergaczewskiej trwają działania bojowe, szczególnie ostre na kierunku Kozaczej Łopani. Wróg nieustannie ostrzeliwuje nasze miejscowości, w wyniku czego w ciągu ostatniej doby w Bezrukach zginęły trzy osoby, a jedna została poraniona odłamkami w Dergaczach" - oznajmił Zadorenko.

 

Co najmniej jedna osoba zginęła, a jedna została ranna w wyniku rosyjskiego ostrzału Zaporoża na południowym wschodzie Ukrainy - przekazała we wtorek na Telegramie zaporoska administracja obwodowa. Liczba ofiar może wzrosnąć - dodano w komunikacie regionalnych władz.

"W godzinach porannych w jedno z przedsiębiorstw w Zaporożu uderzyły dwa rosyjskie kierowane pociski rakietowe, a trzeci rozerwał się w powietrzu. Infrastruktura firmy uległa zniszczeniu. Na miejscu zdarzenia pracują właściwe służby" - relacjonowała administracja regionu.

Dwie anteny radiowe zostały zniszczone we wtorek rano przez wybuchy w autonomicznym, graniczącym z Ukrainą regionie formalnie należącym do Mołdawii – przekazały miejscowe władze.

"Wcześnie rano 26 kwietnia w miejscowości Maiac w Rejonie Grigoriopol doszło do dwóch eksplozji: pierwsza nastąpiła o godz. 6.40, druga o 7.05" – poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych separatystycznego regionu Mołdawii, który funkcjonuje jako międzynarodowo nieuznawane państwo. Celem były dwie instalacje radiowe, które zostały zniszczone. Nikt nie został ranny – przekazano. Z opublikowanych później informacji wynika, że pochodzące z czasów radzieckich przekaźniki służyły do transmitowania sygnału rosyjskich stacji radiowych.

Rosyjska agencja RIA Nowosti przekazała, że w Naddniestrzu wprowadzono czerwony poziom zagrożenia terrorystycznego.

 
Władze tej nieuznawanej republiki - leżącej oficjalnie na terenie Mołdawii - poinformowały o trzech atakach terrorystycznych: na budynek Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego, jednostkę wojskową we wsi Parkany i wieżę radiowo-telewizyjną.
 
Ukraiński wywiad wojskowy oświadczył, że jest to prowokacja rosyjskich służb specjalnych, mająca na celu wciągnięcie regionu w trwającą wojnę.

 

Euromaidan Press opublikował zdjęcia wieży radiowo-telewizyjnej w Naddniestrzu, która - jak twierdzą lokalne władze - została zniszczona w wyniku "ataku terrorystycznego".

Jedność Europejczyków to najlepsza broń, by zatrzymać prezydenta Rosji Władimira Putina - powiedział włoskiemu dziennikowi "La Repubblica" szef MSZ Hiszpanii Jose Manuel Albares. Jego zdaniem broń należy dalej wysyłać na Ukrainę.

Albares oświadczył: wojna na Ukrainie "przypomina nam o tym, że trwa konfrontacja dwóch wzorców: autorytarnego nacjonalizmu, reprezentowanego przez Władimira Putina, a z drugiej strony – Unii Europejskiej, czyli pluralizmu, demokracji i wolności".

Podmioty uprawnione do zgłaszania wniosków do ministra SWiA o umieszczenie na liście sankcyjnej pracują dalej; jest niemal pewne, że ta lista będzie poszerzona - poinformował na konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Poruszymy niebo i ziemię, aby zapewnić Ukrainie pomoc wojskową. Putin nie wyobrażał sobie, że świat stanie za Ukrainą, ale my wierzymy w jej zwycięstwo i wiemy, że potrzebuje naszej pomocy teraz, jak i w przyszłości, gdy wojna się skończy - zapewnił we wtorek sekretarz obrony USA Lloyd Austin w wypowiedzi otwierającej spotkanie przedstawicieli resortów obrony kilkudziesięciu krajów NATO i spoza sojuszu w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech.

 

Na organizowaną przez USA konferencję zaproszono przedstawicieli ok. 40 państw, w tym szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz jego ukraińskiego odpowiednika Ołeksija Reznikowa.

Wiceminister MSWiA Maciej Wąsik powiedział, że 50 ogłoszonych we wtorek decyzji sankcyjnych już obowiązuje, gdyż w poniedziałek zostały opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA. Dodał, że rozpatrywane są kolejne wnioski.

Rosjanie urządzili w cerkwi we wsi Łukasiwka na północy Ukrainy bazę dla swojego sztabu i skład amunicji; dziś pozostały z niej jedynie zgliszcza. - Twierdzili, że teraz będą mieć Boga po swojej stronie – mówi 80-letnia mieszkanka wsi.

 

Ponad stuletnia cerkiew należy do Patriarchatu Moskiewskiego. Przybyli zaraz po rozpoczęciu 24 lutego inwazji Rosjanie urządzili w niej bazę sztabu oraz skład amunicji dla rozstawionych wokół świątyni czołgów, wozów opancerzonych oraz artylerii.

Na pierwszej liście sankcyjnej znalazło się 50 pozycji; nazwiska rosyjskich oligarchów i podmiotów gospodarczych, w tym Gazprom - poinformował we wtorek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Polska ogłasza sankcje na Rosję. Na liście firmy i nazwiska oligarchów

Działania rosyjskich wojsk na Ukrainie stoją w sprzeczności z podstawowymi zasadami sztuki wojennej, z militarnym abecadłem - ocenił w poniedziałek wieczorem doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz w rozmowie z rosyjskim opozycjonistą Markiem Fejginem.

"Wojska najeźdźcy rozpoczęły ofensywę na wszystkich odcinkach frontu na Ukrainie. Ataki Rosjan mają miejsce nie tylko w Donbasie, lecz również w obwodzie chersońskim, w kierunku Krzywego Rogu. Nie rozumiem tego, ponieważ jest to niezgodne z elementarnymi zasadami prowadzenia działań na polu walki. Piszą o tym we wszystkich podręcznikach - to skutkuje nierównomiernym rozłożeniem sił na linii frontu" - ocenił Arestowycz.

Mikołajów na południu Ukrainy szykuje się do ataku sił rosyjskich albo oblężenia – powiedział mer miasta Ołeksandr Sienkewycz w wywiadzie portalu Ukrainska Prawda.

- Widzimy, że Rosja przerzuca przez Krym broń i żołnierzy. Zauważyliśmy też, że (Rosjanie) gromadzą siły w obwodzie chersońskim. W związku z tym oczekujemy ataku albo oblężenia Mikołajowa – powiedział.

Twierdzenia Rosji, że to Zachód, dostarczając broń Ukrainie może sprowokować szerszy konflikt, są "kompletnym nonsensem" - oświadczył brytyjski wiceminister obrony James Heappey.

 

Odnosząc się do słów rosyjskiego szefa dyplomacji Siergieja Ławrowa, że dostawy broni oznaczają, iż NATO "w istocie angażuje się w wojnę", Heappey powiedział, że to nie NATO przekazuje broń, lecz poszczególne kraje. "Wysiłek darczyńców to coś, co zostało razem zebrane przez kraje. Tak, wiele z nich jest z NATO, ale inne są spoza. To nie NATO udziela pomocy wojskowej" - powiedział w stacji Sky News.

Prokuratura obwodowa w Charkowie na wschodzie Ukrainy ogłosiła, że rosyjscy najeźdźcy stworzyli w okupowanym Wołczańsku obóz koncentracyjny, w którym torturują mieszkańców – przekazała we wtorek stacja Sky News.

 

Prokuratura wszczęła dochodzenie, twierdząc, że "pokojowi mieszkańcy" są poddawani "fizycznej i psychicznej przemocy" w obozie stworzonym na terenie jednej z fabryk w Wołczańsku.

Maciej Wąsik: o wpisy na listę sankcyjną wnioskowały ABW, CBA i SKW; 15 decyzji dotyczy osób, a 35 podmiotów gospodarczych; są kolejne wnioski

Rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli resortów obrony kilkudziesięciu krajów NATO i spoza Sojuszu Pónocnoatlantyckiego w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech, które zostało zwołane na wtorek przez sekretarza obrony USA Lloyda Austina.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński: na pierwszej liście sankcyjnej znalazło się 50 pozycji; nazwiska rosyjskich oligarchów i podmiotów gospodarczych, w tym Gazprom

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz przewodnicząca  Rady Rodziny Dorota Bojemska spotkały się z wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego.

 

Jedna osoba zginęła, a kolejna została ranna w wyniku rosyjskiego ostrzału Zaporoża we wtorek rano - podaje Nexta.

W Brukseli państwa członkowskie co roku, z okazji Dnia Europy, który przypada 9 maja, przygotowują wspólny materiał wideo z życzeniami dla obywateli UE. W tym roku Polska, Estonia i Grecja w swoich wideo, które mają być jego częścią, zawarły również elementy zawierające wyrazy solidarność z Ukrainą, która zmaga się z agresją Rosji.

 

Sprawa wzbudziła jednak kontrowersje i w poniedziałek na spotkaniu dyplomatów w Brukseli odbyła się w tej sprawie dyskusja. „Niemcy i Hiszpania zakwestionowały to, że Polska, Estonia i Grecja w swoich filmach umieściły symbole ukraińskie, twierdzą, że jest to łamanie unijnej jedności” – przekazał unijny dyplomata.

Dienis Puszylin powiedział, że po osiągnięciu granic rejonu Doniecka należy przystąpić do kolejnego etapu operacji

 

Volvo i Jaguar Land Rover redukuje swoje rosyjskie biura. Dotknie to 80% personelu, donosi gazeta Kommersant.

 

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 22,1 tys. żołnierzy, a także 918 czołgów, 2308 pojazdów opancerzonych, 184 samoloty i 154 śmigłowce – ogłosił w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Od 24 lutego do 26 kwietnia siły rosyjskie straciły również 416 systemów artyleryjskich, 149 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 69 systemów przeciwlotniczych, 1643 samochody, osiem jednostek pływających, 76 cystern z paliwem, 205 bezzałogowych statków powietrznych poziomu operacyjno-taktycznego i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu.

Rosyjscy żołnierze na Ukrainie są zdania, że jeśli któryś z nich zostanie ranny, to najprawdopodobniej umrze na froncie - przekazał w nocy z poniedziałku na wtorek na Facebooku dziennikarz ukraińskiej agencji UNIAN Roman Cymbaliuk. Najeźdźcy mają duży problem z jakością opieki medycznej - dodał.

 

"Wojskowi z Rosji nie uczestniczyli w kursach pierwszej pomocy, dlatego nie potrafią uratować ani siebie, ani swoich kolegów. Ich osobiste apteczki medyczne są wyposażone zgodnie z sowieckimi normami, zazwyczaj zawierają przeterminowane lekarstwa. Z tych powodów większość rannych żołnierzy szybko umiera, nie mogąc wydostać się z pola walki" - wyjaśnił Cymbaliuk.

Propaganda royjska i myślenie bardzo wielu Rosjan z łatwością zmieniło się z narracji o wyzwalaniu Ukraińców na: "eksterminujemy Ukraińców" - mówił w czwartek dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie Piotr Skwieciński, jeden z wydalonych przez Rosję polskich dyplomatów.

Nexta: Reporter kanału telewizyjnego "Moskwa 24” szuka ludzi z Londynu, aby opowiedzieć Rosjanom, jak cierpi Europa bez rosyjskiego gazu

Blisko 6 tys. osób wjechało w poniedziałek do Polski z Ukrainy przez przejścia graniczne w województwie lubelskim, podczas gdy na Ukrainę wyjechało ok. 5,1 tys. osób. Podróżni na wszystkich polsko-ukraińskich przejściach odprawiani są na bieżąco.

46-letni Wakarczuk, wokalista pop-rockowego zespołu Okean Elzy, pojawił się na wschodnim froncie w dżinsach, kamizelce kuloodpornej i z gitarą w dłoni. Z ukraińskimi żołnierzami spotkał się zaledwie kilka kilometrów od pozycji Rosjan, w okolicach miasteczka Barwinkowe w obwodzie charkowskim.

 

- Przyjechaliśmy tu, żeby podnieść morale, żeby spotkać się z chłopakami. Są skoncentrowani, zdeterminowani i gotowi, by zwyciężyć – powiedział agencji AFP, przyznając, że oczywiście nikt nie jest zadowolony z tego, że przebywa w takim miejscu.

Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy ostrzegło, że rosyjskie wojska mogą wysadzić w powietrzę tamę na zbiorniku wodnym w Karliwce w obwodzie donieckim i oskarżyć o to Ukrainę. Sześciu miejscowościom zamieszkanym przez ponad 10 tys. osób grozi zatopienie - przekazano.

- Na kilku prorosyjskich kanałach na Telegramie ukazała się informacja, jakoby w Karliwce "nacjonalistyczne bataliony (propagandowe określenie ukraińskich formacji zbrojnych - red.) zaminowały tamę karliwskiego zbiornika wodnego" - zaalarmowało Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji.

 

Państwowa Agencja Atomistyki: Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska

Dezinformacja Kremla maskująca zbrodnie Federacji Rosyjskiej popełnione w Kramatorsku na Ukrainie.

 

Czarny dym nad zakładem Azowstal w Mariupolu

 

Dwa pociski manewrujące przeleciały we wtorek rano na niskiej wysokości nad Zaporoską Elektrownia Atomową na południu Ukrainy – poinformowała ukraińska spółka Enerhoatom na Telegramie.

Rakiety kierowały się w stronę Zaporoża.

 

Uzbrojeni rosyjscy żołnierze przejęli kontrolę nad siedzibą rady miejskiej okupowanego od kilku tygodni Chersonia na południu Ukrainy – poinformowała stacja CNN, cytując dwóch przedstawicieli władz lokalnych.

Reuters: Niemcy zobowiązują dostarcza ć systemy przeciwlotnicze "Gepard" na Ukrainę

Polsce na pewno nie grozi głód; mamy odpowiednie zapasy i produkcję żywności - zapewnił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, odnosząc się do sytuacji na rynku żywności w związku z wojną w Ukrainie.

W ciągu jednej doby wojska rosyjskie siedemnaście razy ostrzelały miejscowości w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował w mediach społecznościowych szef administracji obwodowej Serhij Hajdaj.

 

Najbardziej ucierpiały hromady Popasna, Lisiczańsk i Hirske.

 

Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 2,96 mln osób - poinformowała we wtorek polska Straż Graniczna. 

 
W poniedziałek funkcjonariusze odprawili 13,7 tys. podróżnych, natomiast we wtorek do godz. 7 rano - 4,5 tys. osób.

 

Wojska rosyjskie uszkodziły centralny wodociąg w mieście Stanisław w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy i mieszkańcy zostali pozbawieni wody – poinformowały we wtorek władze stanisławowskiej hromady na Telegramie.

Jak podano, w ciągu dnia będą prowadzone prace naprawcze.

 

Reuters: Jak wynika z danych słowackiego operatora Eustream, spadły dzienne nominacje na dostawy rosyjskiego gazu na Słowację przez Ukrainę.

Minister Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii: NATO nie udziela Ukrainie pomocy wojskowej

Już 217 dzieci zginęło, a ponad 391 zostało rannych na Ukrainie w wyniku agresji Rosji – podała ukraińska prokuratura generalna. Minionej doby po bombardowaniu budynków mieszkalnych w obwodzie donieckim od ran zmarło dwoje dzieci w wieku 9 i 13 lat.

 

Bilans nie jest kompletny, ponieważ na terenach objętych działaniami wojennymi, okupowanych lub wyzwolonych liczba ofiar wśród dzieci wciąż jest ustalana – zaznaczono w komunikacie.

 

Chcę przekonać przyjaciół w Ameryce, że pieniądze powinny trafić bezpośrednio do uchodźców z Ukrainy, organizacji pozarządowych i polskich samorządów - powiedział w wywiadzie dla CNN prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wskazywał, że możemy oczekiwać kolejnej fali uchodźców.

USA. Trzaskowski dla CNN: możemy oczekiwać kolejnej fali uchodźców

Od początku wojny w Ukrainie zginęło 217 dzieci, a 391 zostało rannych - informuje Biuro Prokuratora Generalnego.

Miasto Zaporoże na południowym wschodzie Ukrainy zostało we wtorek rano ostrzelane przez siły rosyjskie – poinformowały władze obwodu zaporoskiego na Telegramie.

Rosjanie posuwają się we wschodniej strefie operacyjnej, aby pokonać ukraińskie siły, ustanowić pełną kontrolę nad obwodami donieckim i ługańskim oraz zabezpieczyć korytarz lądowy między tymi terytoriami a okupowanym Krymem - podaje we wtorek ukraiński sztab generalny w podsumowaniu sytuacji operacyjnej.

 

"Na kierunku wołyńskim i poleskim stan, położenie i charakter działań wroga nie uległy istotnym zmianom" - czytamy w komunikacie sztabu.

 

Reuters: Unia Europejska dąży do zmniejszenia swojej zależności od rosyjskiej ropy i gazu o dwie trzecie do końca roku i do zera do końca 2027 r. - powiedział Europejski Komisarz ds. Ekonomicznych i Monetarnych Paolo Gentiloni.

Władze Kijowa ogłosiły nocną godzinę policyjną od poniedziałku do piątku w tym tygodniu, by chronić ludność przed "prowokacyjnymi działaniami" Rosji – podała stacja CNN, cytując szefa władz obwodu kijowskiej Ołeksandra Pawluka.

 

Zakaz wychodzenia na ulice i przebywania w miejscach publicznych bez specjalnego zezwolenia obowiązuje w godzinach 22-5 – poinformował Pawluk na Telegramie

Ponad 10 tys. dzieci potrzebujących pomocy ewakuowano od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, przy czym prawie 6900 za granicę – poinformowało Ministerstwo Polityki Społecznej na Telegramie.

 

Ewakuowane są m.in. dzieci osierocone, dzieci z całodobowych zakładów opiekuńczych oraz z rodzin zastępczych.

 

Minister polityki społecznej Maryna Łazebna poinformowała m.in., że 50 dzieci z Kramatorska zostało ewakuowanych do Szwajcarii. „Wszystkie dzieci są przemieszczane z towarzyszeniem opiekunów” - podkreśliła.

 

Nexta: wybuchy w Zaporożu są zgłaszane przez administrację wojskową regionu

 

Siły rosyjskie prawdopodobnie próbują okrążyć silnie ufortyfikowane pozycje ukraińskie na wschodzie kraju i zajęły miasto Kreminna w obwodzie ługańskim - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

"Siły rosyjskie prawdopodobnie próbują okrążyć silnie ufortyfikowane pozycje ukraińskie na wschodzie Ukrainy. Według doniesień padło miasto Kreminna, a na południe od Iziumu toczą się ciężkie walki, podczas gdy siły rosyjskie próbują posuwać się w kierunku miast Słowiańsk i Kramatorsk od północy i wschodu. Siły ukraińskie przygotowują obronę w Zaporożu na wypadek ewentualnego rosyjskiego ataku z południa" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Minionej doby Rosjanie wzmogli ostrzał na południu Ukrainy i przeprowadzili tam dwa ataki, ale zostały one odparte i wróg musiał wycofać się do zajmowanych wcześniej pozycji – podała agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

„Poprzedniego dnia w obwodach chersońskim i mikołajowskim wróg, któremu nie udało się wprowadzić w życie planów podejścia w stronę Mikołajowa, nasilił ostrzał miejscowości i naszych pozycji z artylerii i moździerzy” - przekazało dowództwo Południe.

Wojska rosyjskie całkowicie blokują wyjazd z Melitopola poprzez przymusową mobilizację – poinformowały władze obwodu zaporoskiego na Telegramie.

"Jeden ze sposobów uzupełniania stanu osobowego okupanci widzą w przymusowej mobilizacji mężczyzn na terytoriach okupowanych regionów. Na przykład Rosjanie całkowicie blokują wyjazd z Melitopola, aby przeprowadzić tak zwaną kampanię rekrutacyjną" – napisano na Telegramie.

 

"Obrońcy Ukrainy zniszczyli magazyn z amunicją i dużą liczbą wrogiego (rosyjskiego) personelu" - przekazały ukraińskie siły zbrojne.

 
Jak doprecyzowali wojskowi, do ataku na arsenał doszło w rejonie osady Wełyka Ołeksandriwka w obwodzie chersońskim. Zginęło około 70 Rosjan.

Nierejestrowana działalność gospodarcza Ukraińców zaczyna być zarzewiem konfliktów z Polakami — alarmuje rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz - donosi we wtorek "Puls Biznesu".

Minionej doby Rosja nasiliła ostrzał rakietowy, a ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła kolejne trzy wrogie samoloty, trzy rakiety manewrujące i cztery drony – poinformowała agencja Ukrinform, cytując ukraińskie siły powietrzne.

"25 kwietnia rosyjscy okupanci nasilili swoje agresywne działania, wystrzeliwując wiele pocisków manewrujących w różnych częściach Ukrainy, szczególnie w stronę infrastruktury i węzłowych dworców kolejowych. Na wschodnim i południowym kierunku Ruscy przeprowadzili kilka nalotów i jak zwykle stracili trzy samoloty" – napisano w komunikacie.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres spotka się we wtorek w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w ramach starań o zakończenie wojny na Ukrainie. Plan Portugalczyka był krytykowany m.in. przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który przyjmie go dwa dni później.

Największym powodzeniem w kijowskich studiach tatuażu cieszą się obecnie motywy patriotyczne i wzory upamiętniające ukraiński opór wobec rosyjskiej agresji. Poza flagami i herbem Ukrainy częstym wyborem są również rodzaje broni używanej przez ukraińskich obrońców, a także zatopienie okrętu Moskwa.

- Zapotrzebowanie na takie tatuaże nie pojawiło się od razu po rosyjskiej inwazji. Na początku ludzie byli w szoku, chowali się lub ewakuowali, nikt nie myślał o takich rzeczach – mówi pracująca w Kijowie artystka tatuażu Maria Bogachowa.

W amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech odbędzie się we wtorek konferencja przedstawicieli resortów obrony kilkudziesięciu krajów NATO i spoza Sojuszu Północnoatlantyckiego na temat dalszego wzmacniania ukraińskich sił zbrojnych odpierających rosyjską inwazję.

 

Jak zapowiadał Pentagon, na organizowaną przez USA konferencję zaproszono przedstawicieli ok. 40 państw, w tym szefa MON Mariusza Błaszczaka. Przedmiotem dyskusji będzie zarówno bieżąca pomoc dla Ukrainy, jak i długoterminowe wzmacnianie ukraińskiej armii.

 

Nexta: Gubernator obwodu Biełgorodzkiego informuje, że "Rosja twierdzi, iż przygraniczna wieś Żurawlewka została ostrzelana. Według niego ranne zostały dwie osoby".

 

Nexta informuje o wynikach sondażu agencji Info Sapiens, z których wynika, że 93 proc. Ukraińców wierzy w zwycięstwo nad Rosją.

 
Większość obywateli zaatakowanego kraju nie wierzy jednak, że wojna będzie "szybka i łatwa".

 

Ryzyko wybuchu konfliktu nuklearnego obecnie jest realne i nie można go lekceważyć - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, cytowany przez agencję Reuters. Dodał, że Moskwa opowiada się za zmniejszeniem tego zagrożenia.

Znany włoski biznesmen Lapo Elkann, pochodzący z rodu przemysłowców Agnelli, przewiózł do Portugalii wynajętym samolotem 150 uchodźców z Ukrainy. Pieniądze na ten cel wyłożył ze swej fundacji, a zostały one zebrane podczas jego ślubu w zeszłym roku z obywatelką Portugalii.

"Poprzez masowe ostrzały i naloty armia rosyjska nadal niszczy infrastrukturę cywilną regionu Doniecka. Obecnie nie można dokładnie obliczyć, co dokładnie uległo uszkodzeniu i zniszczeniu, ale na dzień 25 kwietnia wstępne dane są następujące - w regionie uszkodzonych zostało 65 185 domów prywatnych i 2936 budynków mieszkalnych (w tym odpowiednio 61 200 i 2340 w Mariupolu)" - napisał szef władz regionu donieckiego Pawło Kyryłenko.

Stowarzyszenie "Partnerstwo Niemiecko-Rosyjskie" w Schwerinie (Meklemburgia-Pomorze Przednie) otrzymywało fundusze od spółki Nord Stream 2 AG. Zostało to potwierdzone stacji NDR przez dyrektor zarządzającą stowarzyszenia. Organizacja miała m.in. promować zrozumienie dla Rosji w Niemczech.

Kolumna rosyjskiego sprzętu wojskowego przemieszcza się z Symferopolu w okolice Chersonia - poinformowały w poniedziałek wieczorem na Telegramie Operacyjne Siły Zbrojne Ukrainy.

Fot.:PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT

"Rosyjska inwazja na Ukrainę w znacznym stopniu zakłóciła ukraińską produkcję rolną. Zbiory zbóż na Ukrainie w 2022 r. będą prawdopodobnie o około 20 proc. niższe niż w 2021 r. z powodu zmniejszenia powierzchni zasiewów w następstwie inwazji. Ukraina jest czwartym co do wielkości producentem i eksporterem produktów rolnych na świecie. Zmniejszone dostawy zboża z Ukrainy spowodują presję inflacyjną, podnosząc światowe ceny zboża. Wysokie ceny zboża mogą mieć znaczący wpływ na światowe rynki żywności i zagrażać globalnemu bezpieczeństwu żywnościowemu, szczególnie w niektórych najsłabiej rozwiniętych gospodarczo krajach" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej Wielkiej Brytanii. 

"Rosja traci ostatnią nadzieję na odstraszenie świata od wspierania Ukrainy. Stąd mówienie o 'prawdziwym' zagrożeniu trzecią wojną światową. To tylko oznacza, że Moskwa przegrywa na Ukrainie. Dlatego świat musi nas wspierać jeszcze bardziej, aby wygrać i obronić bezpieczeństwo europejskie i światowe" – napisał Kułeba.

Chcę przekonać przyjaciół w Ameryce, że pieniądze powinny trafić bezpośrednio do uchodźców z Ukrainy, organizacji pozarządowych i polskich samorządów - powiedział w wywiadzie dla CNN prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wskazywał, że możemy oczekiwać kolejnej fali uchodźców.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski składa wizytę w Stanach Zjednoczonych, gdzie rozmawia z przedstawicielami amerykańskiej administracji, Kongresu i liderami sektora pozarządowego nt. wsparcia amerykańskich sojuszników dla ukraińskich uchodźców, polskich samorządów i organizacji pozarządowych w związku z kryzysem humanitarnym w Europie.

 

Nie ma wątpliwości, że wyzwolenie naszej ziemi jest tylko kwestią czasu - powiedział na nagraniu na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zełenski stwierdził, że do tej pory spod rosyjskiej okupacji wyzwolonych zostało już 931 miejscowości, i choć wiele miast i mniejszych miejscowości znajduje się pod czasową kontrolą armii rosyjskiej, to "wyzwolenie naszej ziemi jest tylko kwestią czasu".

 

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie