Wojna w Ukrainie. Rosyjskie MSZ uznało 40 niemieckich dyplomatów za osoby niepożądane

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosyjskie MSZ uznało 40 niemieckich dyplomatów za osoby niepożądane
Wikimedia/DmitriyGuryanov
Niemiecka ambasada w Petersburgu

Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji uznało w poniedziałek 40 niemieckich dyplomatów za osoby niepożądane i nakazało im opuszczenie kraju. Poinformowało też w komunikacie, że jest to reakcja na wydalenie "wielu pracowników" ambasady Rosji w Berlinie.

Resort oznajmił, że wezwał ambasadora Niemiec, któremu wręczono notę komunikującą tę decyzję - głosi oświadczenie MSZ.

 

4 kwietnia szefowa dyplomacji Niemiec Annalena Baerbock poinformowała, że niemiecki rząd uznał 40 rosyjskich dyplomatów za osoby niepożądane.

 

ZOBACZ: Wojna. Kanclerz Niemiec w maju przedstawi informację o pomocy militarnej dla Ukrainy

 

Baerbock napisała w komunikacie, wydanym wkrótce po odkryciu masakry w Buczy na Ukrainie, że "za osoby niepożądane zostaje uznana istotna liczba pracowników rosyjskiej ambasady, którzy (...) w Niemczech, działali każdego dnia przeciw naszej wolności i przeciw spójności naszego społeczeństwa (...). Stanowili też zagrożenie dla tych, którzy szukają u nas azylu".

 

MSZ Rosji poinformował wtedy, że odpowie na decyzję Berlina o wydaleniu rosyjskich dyplomatów. 

Morawiecki spotka się z Scholzem

Premier Mateusz Morawiecki poleci we wtorek do Berlina, gdzie spotka się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Poruszony zostanie temat sankcji na rosyjską gospodarkę oraz pomocy Ukrainie - podaje Interia.

- W Berlinie będziemy rozmawiać o sankcjach na Rosję oraz o pomocy w zakresie uzbrojenia dla Ukrainy - powiedział w rozmowie z Interią rzecznik rządu Piotr Müller.

 

ZOBACZ: Niemcy. Politycy krytykują opieszałość kanclerza w sprawie broni dla Ukrainy

 

Około godziny 16 we wtorek premier Morawiecki wyleci z Warszawy do Berlina. Spotkanie z Scholzem zgodnie z planem rozpocznie się przed 18. W agendzie jednodniowej wizyty znajdzie się nie tylko dyskusja z kanclerzem, ale również wieczorne, półoficjalne spotkanie z kluczowymi przedstawicielami niemieckiego biznesu oraz mediów.
mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie