Wojna w Ukrainie. Biały Dom wstrzymał się z nałożeniem sankcji na partnerkę Putina - Alinę Kabajewą

Świat
Wojna w Ukrainie. Biały Dom wstrzymał się z nałożeniem sankcji na partnerkę Putina - Alinę Kabajewą
PAP/EPA/SERGEY GUNEEV/KREMLIN POOL/SPUTNIK oraz Flickr/l3o_
Alina Kabajewa jest matką "co najmniej trojga dzieci" Putina

Biały Dom w ostatniej chwili zrezygnował z nałożenia sankcji na b. gimnastyczkę Alinę Kabajewą, uważaną za partnerkę Władimira Putina i matkę trójki jego dzieci - podaje "Wall Street Journal". Według dziennika, administracja USA uznała, że taki krok mógłby być zbyt eskalacyjny i utrudnić negocjacje pokojowe.

Jak pisze dziennik, który powołuje się na źródła w administracji, Kabajewa początkowo była na liście sankcji, przygotowanej przez resort finansów, ale tuż przed ogłoszeniem ostatniej rundy sankcji personalnych została z niej usunięta za sprawą interwencji Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Brytyjskie media: kanclerz Niemiec Scholz najwartościowszym sojusznikiem Putina

 

Według cytowanych anonimowych oficjeli, ruch ten został uznany za "wystarczająco konfrontacyjny, by dodatkowo skomplikować wysiłki na rzecz negocjacji pokojowych na Ukrainie". Jednocześnie urzędnicy administracji mieli zapewnić, że nałożenie sankcji na skazaną za doping byłą mistrzynię olimpijską i deputowaną do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, pozostaje "na stole".

 

ZOBACZ: Papież Franciszek o Władimirze Putinie: nigdy nie wymieniam głowy państwa

 

Pogłoski o romansie Kabajewej z Putinem sięgają 2008 r. i choć nigdy nie zostały oficjalnie potwierdzone, to - według "WSJ" - USA uważają, że jest ona matką "co najmniej trojga dzieci" rosyjskiego prezydenta, a także odgrywa rolę w ukrywaniu jego majątku.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie