Wojna w Ukrainie. Antony Blinken po wizycie w Kijowie: Rosja przegrywa

Świat
Wojna w Ukrainie. Antony Blinken po wizycie w Kijowie: Rosja przegrywa
Polsat News
Antony Blinken, sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych i Lloyd Austin, sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych

Rosja przegrywa - powiedział Antony Blinken, sekretarz stanu USA, po wizycie w Kijowie. - Wierzymy, że Ukraina wygra, jeśli będzie miała wystarczające wsparcie - dodał Lloyd Austin, sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych. Jego zdaniem, Kijów zaczyna wracać do normalności. Spotkanie z dziennikarzami odbyło się w poniedziałek rano w niesprecyzowanym miejscu w Polsce - informuje CNN.

- Rosja już przegrała, a Ukraina już odniosła sukces, bo celem Rosjan było pozbawienie Ukrainy niezależności i to się nie udało - zaznaczył Blinken na konferencji prasowej, po powrocie z Kijowa, gdzie w niedzielę rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

 

Czytaj "GeekWeek": Symbol odwagi Ukrainy na aukcji. Zwycięzca zapłacił majątek

 

- Rosja coraz bardziej brutalizuje swoją agresję na Ukrainę, ale Ukraińcy są silni - podkreślił szef amerykańskiej dyplomacji na wspólnej konferencji prasowej z Austinem.

Spotkanie odbyło się w "niesprecyzowanym miejscu w Polsce"

Spotkanie z dziennikarzami odbyło się w poniedziałek rano w niesprecyzowanym miejscu w Polsce, w pobliżu granicy z Ukrainą - informuje CNN. Przedstawiciele mediów nie uczestniczyli w wizycie amerykańskich ministrów na Ukrainie z przyczyn bezpieczeństwa i czekali na ich powrót w Polsce, skąd Blinken i Austin pojechali do Kijowa pociągiem.

 

Podkreślił, że przekazał Zełenskiemu zapewnienie o dalszej pomocy dla Ukrainy. - Będziemy kontynuować wsparcie (dla Ukrainy - red.), aż do ostatecznego sukcesu - zaznaczył.

 

Sekretarz stanu przekazał, że rozmowy w Kijowie trwały trzy godziny. Dodał, że zapowiedział podczas nich m.in. szybki powrót amerykańskich dyplomatów na Ukrainę oraz nominowanie nowego ambasadora USA w tym kraju.

 

- Charakter walk się zmienia (...) teraz (siły ukraińskie - red.) potrzebują broni dalekiego zasięgu. Słyszeliśmy, jak mówili o tym, że potrzebują czołgów. I robimy wszystko co możemy, by uzyskać dla nich takie wsparcie, takie rodzaje artylerii i amunicji, które okażą się efektywne w tej fazie walk - zaznaczył Austin na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

 

ZOBACZ: Światowe wydatki na cele wojskowe osiągnęły rekordowy poziom

Prezydent Zełenski podziękował Stanom Zjednoczonym za wsparcie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w niedzielę prezydentowi Stanów Zjednoczonych Joe Bidenowi za wsparcie jego kraju w tweecie zmieszczonym w niedzielę wieczorem. "Za nami dwa miesiące heroicznego oporu całego narodu wobec rosyjskiej agresji. Jestem wdzięczny prezydentowi USA i całemu narodowi za przywództwo i wsparcie Ukrainy – napisał Zełenski.

 

Podkreślił, że naród ukraiński jest dziś zjednoczony i silny, a przyjaźń i partnerstwo ukraińsko-amerykańskie są mocne jak nigdy. 

 

W niedzielę przybywali z wizytą w Ukrainie szefowie departamentów stanu i obrony USA, Antony Blinken i Lloyd Austin. Była to ich pierwsza oficjalna wizyta w tym kraju od czasu inwazji Rosji, Ogłosili stopniowy powrót amerykańskich dyplomatów do Kijowa i poinformowali o zwiększeniu pomocy dla Ukrainy.

 

 

msl/PAP/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie