Ukraina. Media: siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad pięcioma miejscowościami na południu kraju

Świat
Ukraina. Media: siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad pięcioma miejscowościami na południu kraju
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Rosyjscy najeźdźcy w dalszym ciągu ostrzeliwują Charków i szereg innych miejscowości we wschodniej części Ukrainy

Siły ukraińskie zabiły minionej doby 73 rosyjskich żołnierzy, zniszczyły siedem sztuk sprzętu i odzyskały kontrolę nad pięcioma kolejnymi miejscowościami na południu Ukrainy – podała w poniedziałek agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy skomentował z kolei przebieg ataku Rosji.

Rosyjscy najeźdźcy w dalszym ciągu ograniczają prawa cywilów na okupowanych przez siebie terytoriach Ukrainy, w tym Swobodę przemieszczania się. W miejscowościach, gdzie szykowane są tzw. referenda, obowiązuje zakaz wjazdu i wyjazdu – przekazał Ukrinform, powołując się na komunikat dowództwa Południe.

W obwodach mikołajowskim i chersońskim wróg usiłuje utrzymać zajęte tereny i prowadzi ostrzał artyleryjski pozycji ukraińskich. Siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad pięcioma miejscowościami w obwodzie mikołajowskim, w pobliżu granicy z obwodem chersońskim – napisano.

Rosja dąży do opanowania Donbasu

W 61. dzień rosyjskiej inwazji Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w porannym komunikacie, że Rosja prowadzi działania ofensywne na wschodzie Ukrainy, by opanować całe obwody doniecki i ługański oraz zabezpieczyć korytarz lądowy do okupowanego Krymu. 

 

Rosyjscy najeźdźcy w dalszym ciągu ostrzeliwują Charków i szereg innych miejscowości we wschodniej części Ukrainy. Wróg bezskutecznie usiłował przeprowadzić operacje zaczepne na kierunku Izium-Barwinkowe oraz Izium-Słowiańsk – napisano.

Na południowym wschodzie kraju Rosjanie wciąż ostrzeliwali pozycje wojsk ukraińskich, w tym na terenie zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu w obwodzie donieckim. Atakowali również Popasną w obwodzie ługańskim.

 

Siły ukraińskie zadają nieprzyjacielowi poważne straty. Tylko w obwodach donieckim i ługańskim odparto minionej doby siedem rosyjskich ataków, zniszczono 13 czołgów, trzy systemy artyleryjskie, 17 pojazdów opancerzonych, cztery wozy bojowe, 18 innych pojazdów i cztery cysterny z paliwem. Zestrzelono także trzy drony Orlan-10 – przekazał Sztab Generalny. 

 

nb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie