Wojna w Ukrainie. Ukraińcy informują o zabiciu dwóch rosyjskich generałów

Świat
Wojna w Ukrainie. Ukraińcy informują o zabiciu dwóch rosyjskich generałów
PAP/EPA/STR
Ukraińscy żołnierze w Donbasie, zdj. ilustracyjne

Ukraińscy żołnierze zabili w walkach w obwodzie chersońskim dwóch rosyjskich generałów - podał w sobotę wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) w komunikacie opublikowanym w Telegramie.

"22 kwietnia Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały wysunięte stanowisko dowodzenia 49. Ogólnowojskowej Armii rosyjskich sił okupacyjnych, które wbrew zwyczajom wojskowym i zdrowemu rozsądkowi znajdowało się w niewielkiej odległości od linii starć w obwodzie chersońskim" - relacjonował HUR.

 

"Wynik ataku – (...) punkt dowodzenia został zniszczony, dwóch generałów zaborców zostało zlikwidowanych, a jeden został ciężko ranny i w stanie krytycznym ewakuowany" - doprecyzował ukraiński wywiad.

 

Dane osobowe są ustalane - dodał.

Rosyjscy generałowie "obawiają się śmierci na polu walki"

Przed kilkoma dniami szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow napisał na Telegramie, że wśród rosyjskich generałów nie ma zgody co do dalszych działań ofensywnych rosyjskiej armii. "Oni obawiają się śmierci na polu walki" - stwierdził Budanow.

 

"Rosjanie przygotowują się do decydującej dla nich bitwy (w Donbasie red.). Spieszą się, ponieważ są bardzo ograniczeni czasowo. Chcą mieć przynajmniej jakąś przewagę taktyczną i realne sukcesy, które mogliby ogłosić jako >>zwycięstwo<< w tej >>operacji specjalnej<<" - oświadczył Budanow.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Na wojnie zginęło do tej pory 7 rosyjskich generałów

 

"Ale nic z tego nie wyjdzie, nie starczy im czasu, a Ukraina obroni się. Możliwe są ich pewne zwycięstwa taktyczne, ale teraz jest tak, że niektóre wsie przechodzą z rąk do rąk dwa lub trzy razy dziennie" - zapewnił.

 

Według Budanowa rosyjscy generałowie nie są "jednomyślni" w sprawie działań ofensywnych, bowiem do tej pory potwierdzono zabicie ośmiu generałów rosyjskich (stan na 18 kwietnia red.), co faktycznie przeraża wielu z nich. Szef wywiadu dodał, że z drugiej strony rosyjscy generałowie boją się represji w przypadku porażki. Budanow podkreślił, że ukraiński wywiad dysponuje danymi, iż Rosjanom kończą się zapasy precyzyjnych pocisków. Jednocześnie ze względu na sankcje Moskwa nie ma możliwości rozpoczęcia nowej produkcji tego typu broni.

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie