Wojna w Ukrainie. 58. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Świat
Wojna w Ukrainie. 58. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Rosjanie dokonają mordów na ludności cywilnej

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że wojska rosyjskie poniosły w wojnie tak duże straty, że do armii "rekrutuje się młodych mężczyzn z chorobami psychicznymi". Ukraińskie służby przejęły rozmowę jednego z żołnierzy ze swoją matką. Relacja na żywo.

ac/nb/dsk/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy wskutek rosyjskich ostrzałów zginęły co najmniej trzy osoby, a siedem zostało rannych - poinformował szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko.

- Jeśli Polska będzie sobie życzyć dodatkowego wsparcia na cele humanitarne, podejdziemy do tego bardzo poważnie - oświadczył w rzecznik Pentagonu John Kirby. Odpowiedział w ten sposób na list kongresmenów, którzy domagają się m.in. postawienia w Polsce szpitali polowych dla ukraińskich żołnierzy i uchodźców.

- Poważnie podchodzimy do listu kongresmenów, ale nie mam w tej chwili żadnych planów do omówienia w tej sprawie - powiedział Kirby podczas konferencji prasowej.

Międzynarodowa sieć hakerów Anonymous poinformowała w piątek w serwisie Twitter, że włamała się do kolejnego rosyjskiego przedsiębiorstwa. Tym razem ich ofiarą padła firma Enerpred - potentat na rynku urządzeń hydraulicznych w Rosji i krajach WNP.

"Anonymous zhakowali 645 tys. emaili Enerpredu, największego producenta narzędzi hydraulicznych w Rosji i WNP, używanych w przemyśle energetycznym, petrochemicznym, węglowym, gazowym i budowlanym" - czytamy we wpisie.

Wśród klientów przedsiębiorstwa jest m.in. Gazprom, Rosnieft, Urałmasz, czy rosyjskie MSW.

Rosyjski minister obrony narodowej poinformował, że w wyniku zatonięcia krążownika "Moskwa" zginął jeden z żołnierzy. Za zaginionych uznano 27 - podaje Nexta.

"Apetyt Moskwy wciąż rośnie. Teraz jej celem na południu Ukrainy jest dostęp do Naddniestrza, gdzie podobno Rosjanie są uciskani. Oczywiście kolejnym celem armii szabrowników i gwałcicieli będzie Mołdawia. Co ponownie dowodzi, że Ukraina walczy dziś o bezpieczeństwo Europy" - napisał doradca prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak w serwisie Twitter.

Ukraina otrzyma od Belgii więcej broni, aby walczyć z rosyjskim agresorem - poinformował premier Aleksander De Croo. Rząd porozumiał się w tej sprawie z belgijskimi firmami zbrojeniowymi.

W Czernihowie saperzy i nurkowie zdetonowali niewybuch. Byłą to bomba odłamkowo-burząca o dużej sile eksplozji - podaje Nexta. 

W wywiadzie, opublikowanym w piątek na łamach "Spiegla" kanclerz Olaf Scholz tłumaczył, że priorytetem jego rządu jest uniknięcie konfrontacji krajów NATO z Rosją, która mogłaby się przerodzić nawet w wojnę nuklearną – tym tłumaczył opieszałość swojego rządu w kwestii dostaw broni dla Ukrainy. Jednak media niemieckie są sceptyczne.

"Czy Scholz naprawdę uważa, że decyzja Władimira Putina o użyciu broni jądrowej, przeciwko komukolwiek, zależy od dostarczenia przez Niemcy kilku bojowych wozów piechoty lub haubic na Ukrainę?" – pisze portal dziennika "Heilbronner Stimme".

"Naszym partnerom bardzo trudno jest przyzwyczaić się do nowego rytmu życia. To, co jest potrzebne, jest konieczne nie jutro, nie pojutrze, nie za miesiąc, nie po tym, jak wszystko omówimy, ale dziś i dużo. Niestety uzbrojenia i czasu, w którym musi ono być dostarczone, jest za mało. Potrzebujemy więcej (uzbrojenia), zwłaszcza ciężkiej artylerii i powinna ona być jak najszybciej" – powiedział Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, cytowany przez portal informacyjny RBK. 

Pod Iziumem w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy znaleziono zakatowane i spalone ciała dwóch mieszkańców, to kolejne okrucieństwa rosyjskich okupantów - napisała charkowska prokuratura obwodowa.

MSZ Mołdawii wezwało ambasadora Rosji, aby zaprotestować przeciwko oświadczeniu rosyjskiego generała Rustama Minnekajewa, który ogłosił, iż Moskwa chce przejąć kontrolę nad południową Ukrainą, aby uzyskać dostęp do Naddnieprza, separatystycznego regionu Mołdawii.

Szybka dostawa broni ciężkiej na Ukrainę jest niezbędna, by wygrać wojnę – podkreślili premierzy Litwy, Łotwy i Estonii w podpisanej w piątek w Rydze deklaracji. Szefowie rządów państw bałtyckich zaapelowali też o zwiększenie obecności NATO w regionie i zapowiedzieli zwiększenia wydatków na obronność do 2,5 proc. PKB.

"Kontrwywiad służby specjalnej w obwodzie charkowskim wykrył i zatrzymał obywatelkę Ukrainy, która pracowała dla przedstawicieli służby specjalnej Rosji" - czytamy w komunikacie. 

29-latka przybyła do obwodu charkowskiego z tymczasowo okupowanego terytorium Ukrainy. Na zlecenie kuratora z rosyjskich służb Ukrainka ustalała lokalizację wojskowej i krytycznej infrastruktury Charkowa, a także miejsca dyslokacji sił zbrojnych Ukrainy i gwardii narodowej.

Francuska AFP opublikowała zdjęcia z ewakuacji mieszkańców Mariupola specjalnymi autobusami

Potrzebna jest nam wszystkim rewizja nie tylko geopolityki światowej, ale także pewnych trendów kulturowych, które na świecie dominują - one doprowadziły nas do miejsca, gdzie okazuje się, że w XXI wieku możemy mieć do czynienia ze zbrodniami wojennymi - mówił w Kijowie wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.

Polski minister kultury i dziedzictwa narodowego przybył do Kijowa, wraz z ministrem kultury Litwy Simonasem Kairysem, na zaproszenie ministra kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandra Tkaczenki. Celem spotkania ministrów było wsparcie Ukrainy w przeciwdziałaniu agresji Federacji Rosyjskiej w obszarze kultury i informacji.

"Kanały Paramount przestały nadawać w Rosji" - podaje agencja Ukrinform.

Rosyjski generał Rustam Minnekajew ogłosił, że celem drugiego etapu rosyjskiej inwazji na Ukrainę będzie stworzenie korytarza lądowego do granicy z Naddniestrzem, czyli w istocie zdobycie południowej Ukrainy. Jego wypowiedź przytacza rosyjska sekcja BBC, która powołuje się na rosyjskie media.

"Bombardowania, egzekucje, tortury - ONZ ma wiele dowodów na rosyjskie zbrodnie wojenne" - informuje agencja Ukrinform. 

Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres we wtorek złoży wizytę w Moskwie, gdzie spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Minister Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformował, że ratownicy wydobyli z gruzów ponad 1200 osób, zneutralizowali ponad 70 tys. ładunków wybuchowych i ewakuowali ponad 300 tys. mieszkańców z niebezpiecznych regionów.

Jak podaje Reuters, ataki na "dziesiątki celów" w obwodach donieckim i charkowskim zapowiada rosyjskie ministerstwo obrony. Do ataku miałoby dojść jeszcze w piątek.

Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres we wtorek złoży wizytę w Moskwie, gdzie spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformowała wicerzeczniczka prasowa Guterresa, Eri Kaneko.

"W obwodzie kijowskim przywrócono gaz w 101 miejscowościach, a wodę w 92" - informuje agencja Ukrinform.

"Otrzymaliśmy nowe informacje o zbiorowym miejscu pochówku zabitych mieszkańców Mariupola, mającym ukryć skutki zbrodni wojennych" - napisał mera tego miasta, Petro Andriuszczenko. Jak dodał, grób zlokalizowano w dzielnicy Lewobrzeżnej obok cmentarza w miejscowości Wynohradne.

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba docenia współpracę ze swoim rumuńskim odpowiednikiem. "Dyskutowaliśmy o sposobach wzmocnienia naszej współpracy, członkostwie Ukrainy w Unii Europejskiej oraz powojennym odbudowywaniu gospodarki" - dodał Kułeba we wpisie. 

Decyzję o tym, czy za gaz płacić w rublach podejmiemy po wytycznych Komisji Europejskiej - wskazał premier Mateusz Morawiecki.

"Holandia przestanie kupować rosyjski węgiel, ropę i gaz do końca tego roku" - podaje NEXTA. 

Proponujemy program niskie podatki, sprawiedliwe podatki i uproszczone podatki, który częściowo skompensuje putinflację - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że wysoka inflacja kiedyś minie, a niskie podatki zostaną.

Doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak zamieścił na Twitterze nagranie, z którego wynika, że Rosjanie używają na Ukrainie broni, którą dostali od Francji, mimo obowiązujących od 2015 roku sankcji.

"Maleńki samochód francuskiej marki. Rodzina próbowała nim uciec, ale została zabita przez rosyjskich morderców. Zabita, jak zostało udowodnione, francuską bronią sprzedaną z obejściem sankcji w 2015 roku. Każdy w UE, który próbuje podlizywać się Rosji, musi zobaczyć efekt swoich działań" - napisał Podolak w opisie filmiku, który analizuje śmierć cywilów.

Wrak rosyjskiego krążownika rakietowego Moskwa, który w zeszłym tygodniu zatonął na Morzu Czarnym po ukraińskim ostrzale, został wpisany do rejestru podwodnego dziedzictwa kulturowego Ukrainy, jako obiekt nr 2064 - poinformowało ukraińskie ministerstwo obrony.

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow oskarżył ONZ o tolerowanie zbrodni wojennych Rosji i dodał, że jeśli jego kraj dostanie niezbędną broń to, rosyjscy najeźdźcy mogą zostać wypędzeni z Ukrainy w ciągu kilku miesięcy.

"Erdogan zadzwoni do Zełenskiego i Putina z propozycją spotkania w Stambule" - podaje agencja Ukrinform.

W niedzielę grekokatolicy i wyznawcy prawosławia obchodzą Wielkanoc. Z tej okazji wielkanocne śniadania dla uchodźców z Ukrainy odbędą się w wielu miastach w Polsce, m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Przemyślu, Trójmieście, Wrocławiu, Białymstoku, Poznaniu i Lublinie.

Fot.: PAP/Marek Zakrzewski

"Korki samochodowe na granicy Polski z Ukrainą z powodu masowych powrotów Ukraińców do swoich domów" - podaje "Ukraińska Prawda".

W czwartek i piątek w formie online odbyła się kolejna runda negocjacji między Ukrainą a Rosją - poinformował główny ukraiński negocjator Dawyd Arachamija, cytowany przez portal "Ukrainska Prawda".

"Ukraina i Rumunia jednoczą się w dążeniu do przywrócenia pokoju i bezpieczeństwa w rejonie Morza Czarnego i w całej Europie. Jestem wdzięczny za solidarność Rumunii z narodem ukraińskim w tych niepewnych czasach" - napisał na swoim Twitterze Dmytro Kułeba, szef MSZ Ukrainy, po spotkaniu z ministrem obrony Rumunii. 

"Uchodźcy z Ukrainy nie będą mogli od czerwca mieszkać za darmo w hotelach w Bułgarii" - informuje agencja Ukrinform. 

Dowództwo armii rosyjskiej kończy rozpoznanie miejsc dogodnych do przeprowadzenia głównych uderzeń na wschodniej Ukrainie - podał rzecznik ukraińskiego resortu obrony Ołeksandr Motuzianyk, cytowany przez portal RBK.

Według rzecznika ministerstwa świadczą o tym metody prowadzenia ognia, sposób formowania zgrupowań bojowych i ciągłe działania ofensywne na różnych kierunkach.

"Rosyjscy dowódcy nie chcą zabierać rannych z pola bitwy - nikt nie potrzebuje ich życia. Straty Rosjan są natomiast tak duże, że dowódcy boją się podawać prawdziwych danych. Opowiadają o tym rosyjscy jeńcy wojenni w zeznaniach SBU" - podaje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. 

W Irpieniu trzech Rosjan na oczach 17-latki zgwałcili jej mamę i 15-letnią siostrę. Kobiety, które były bite i gwałcone ze szczególną brutalnością, nie żyją.

Jak przekazała Denisowa, nastolatka w stanie szoku cztery dni spędziła w domu, w którym również znajdowały się zwłoki. Po wyzwoleniu miasta pojechała do babci.

Brytyjski wywiad opublikował mapę, przedstawiającą aktualną sytuację wojenną w Ukrainie

W ostatnich dniach odnotowano wzmożenie fałszywych alarmów bombowych w Polsce. Skala tych zdarzeń wskazuje, że mamy do czynienia z próbą destabilizacji Polski oraz próbami zastraszania społeczeństwa" - napisał Stanisław Żaryn na Twitterze. 

Dodał, że "analiza treści zgłoszeń i sposób działania sprawców sugerują, że możemy mieć do czynienia z akcją korespondującą z działaniami wojennymi Rosji przeciwko Ukrainie".

Firma doradztwa rolniczego UkrAgroConsult prognozuje, że zbiory kukurydzy i pszenicy spadną o połowę, a oleju słonecznikowego o 30-40 proc. - przekazało  biuro analiz UBS.

Rosja odpowiada za około 19 proc. i 18 proc. światowego eksportu pszenicy i jęczmienia. Ukraina odpowiada odpowiednio za 8, 13 i 46 proc. światowego eksportu pszenicy, kukurydzy i oleju słonecznikowego. - Wpływ wojny na produkcję i eksport na Ukrainie jest poważny - stwierdził UBS.

"Rosja rozmieściła na Morzu Czarnym dwa statki z systemem rakietowym Kalibr" - podaje agencja Ukrinform.

Rosja zaczęła aktywniej przerzucać na Ukrainę dywersantów, w tym członków prywatnych firm wojskowych - powiedział wiceszef MSW Ukrainy Jewhen Jenin, cytowany przez agencję Ukrinform.

Wciąż trwają walki o zakłady Azowstal - podaje NEXTA

Ukraińcy w Mariupolu wciąż stawiają aktywny opór siłom rosyjskim i nie jest jasne, dlaczego Władimir Putin ogłosił tam zwycięstwo - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby w rozmowie ze stacją CNN.

"W Kachowce, mieście w obwodzie chersońskim, Rosjanie na komisariacie urządzili salę tortur" - informuje agencja Ukrinform.

Rząd Holandii zdecydował, że z końcem 2022 r. nie będzie już kupował gazu z Rosji - poinformował dziennikarzy minister ds. klimatu i energii Rob Jetten.

Kolejne odkrywane miejsca zbrodni najeźdźców wywołują wzrost antyrosyjskich nastrojów wśród Ukraińców; zarówno względem władz Rosji, jak i jej społeczeństwa - oceniają eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich po 57 dniach wojny na Ukrainie.

Jeden pilot zginął, a dwóch trafiło do szpitala po rozbiciu się samolotu wojskowego An-26 w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy - poinformował rzecznik władz obwodu Iwan Ariefiew.

Samolot, który wykonywał rejs techniczny, zaczepił o słup energetyczny i spadł w okolicy Mychajłówki w obwodzie zaporoskim. Na miejscu pracuje prokuratura, policja i ratownicy, by wyjaśnić, co było przyczyną rozbicia się maszyny.

"Austria pomoże w zbadaniu rosyjskich zbrodni wojennych" - informuje agencja Ukrinform. 

"Rosyjskie programy propagandowe zaczęły być transmitowane w Chersoniu. W szczególności nadawane są:  Kanał Pierwszy, Rosja 1, Rosja 24 i NTV" - podaje NEXTA. 

Francja dostarczy Ukrainie baterię samobieżnych haubicoarmat Caesar - powiedział prezydent Emmanuel Macron w wywiadzie dla dziennika "Ouest-France". Pałac Elizejski poinformował, że dostawy już się rozpoczęły, ale odmówił podania liczby pojazdów przeznaczonych dla Kijowa.

Caesar to haubicoarmata kalibru 155 mm, która w każdym terenie jest w stanie osiągnąć szybkość 50 km na godzinę i bardzo precyzyjnie trafia w cel oddalony nawet o 40 km; od 2008 roku jest na wyposażeniu francuskiej artylerii.

"Ukraińscy obrońcy zadali armii rosyjskiej takie straty, że Rosja rekrutuje nawet chorych psychicznie młodych mężczyzn" - podaje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. 

W jednej z przechwyconych i udostępnionych przez SBU rozmów słychać, jak matka okupanta martwiła się o zdrowie swojego syna, który cierpi na zaburzenia psychiczne.

Służby Bezpieczeństwa Ukrainy: Rosjanie z FSB "plądrują" rosyjskich żołnierzy

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że Rosjanie z FSB "plądrują" rosyjskich żołnierzy. Świadczą o tym przechwycone i udostępnione przez służby specjalne Ukrainy rozmowy telefoniczne najeźdźców - podaje "Ukraińska Prawda".

W opublikowanym nagraniu słychać, jak rosyjski żołnierz ze smutkiem skarży się, że miał 63 najnowsze Iphony, jednak wszystko zabrała mu Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa.

Rosja prowadzi przygotowania do mobilizacji w obwodzie chersońskim i zaporoskim na Ukrainie, okupacyjne władze blokują wyjazd mieszkańców, w szczególności mężczyzn w wieku poborowym - poinformował rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk.

Bank Światowy przekaże kwotę 4,8 mld dolarów na odbudowę naszego kraju - poinformował w piątek na Instagramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wyrażam wdzięczność za to, że jesteśmy słyszani i wspierani - dodał ukraiński przywódca.

Związek Banków Polskich stworzył prawno-bankowy poradnik dla uchodźców z Ukrainy. Kompendium ma na celu uporządkowanie informacji i ułatwienie rozpoczęcia pobytu uchodźcom z Ukrainy.

Premier Morawiecki: Ukraina dzielnie się broni, ale RU to reżim totalitarny, któremu musi przeciwstawić się cały wolny świat.

"Spłonął kościół w okupowanym przez Rosjan Hostomelu - informuje "Ukraińska Prawda"

Sześciu wysokich rangą dowódców rosyjskich straciło stanowiska w ostatnim czasie za niewykonanie powierzonych im zadań na Ukrainie - powiedział Wadym Skybycki, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), cytowany przez portal informacyjny RBK-Ukraina.

Istnieje "realistyczna możliwość", że rosyjskie bombardowania Ukrainy będą trwać do końca przyszłego roku, a nawet, że Rosja będzie w stanie wygrać trwającą wojnę - przyznał brytyjski premier Boris Johnson.

Johnson poinformował również, że Wielka Brytania wyśle więcej broni artyleryjskiej dla wojsk ukraińskich i potwierdził, że ambasada brytyjska w Kijowie zostanie ponownie otwarta w przyszłym tygodniu, jeśli sytuacja się nie zmieni. 

W okupowanej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy Rosjanie na miejscowym komisariacie policji torturują mężczyzn: biją ich i rażą paralizatorami - alarmuje ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

"Władze Irpienia proszą mieszkańców o zgłaszanie zniszczeń swoich domów, spowodowanych przez rosyjski ostrzał. W tym celu stworzyli specjalnego bota na Telegramie, który przetwarza przesłane informacje" - informuje "Ukraińska Prawda", powołując się na mera tego miasta. 

Rosyjskie dowództwo planuje użyć Gwardii Narodowej i Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) do zduszenia oporu sił ukraińskich na terenie zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu w obwodzie donieckim - przekazał w ukraińskiej telewizji Wadym Skibicki z ukraińskiego wywiadu wojskowego.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz jest oskarżany o opieszałość i brak jednoznacznych decyzji w sprawie dostaw broni na Ukrainę nie tylko przez polityków opozycji, ale także rządowej koalicji. - Te uniki kanclerza tylko pomagają Rosji – ocenia Gunther Krichbaum z opozycyjnej chadeckiej CDU.

- Poprzez wstrzymywanie embarga energetycznego i niezbędnych dostaw broni powstaje ryzyko, że ta wojna będzie się przeciągać, a Putin zaatakuje inne kraje – powiedział w wywiadzie dla grupy medialnej Funke Anton Hofreiter (Zieloni), szef komisji ds. europejskich w Bundestagu.

"W obwodzie kijowskim ponad sto miast wciąż pozostaje bez prądu" - podaje "Ukraińska Prawda"

Przebieg wojny w Ukrainie, w tym rosyjskiej ofensywy, zależy od losu Mariupola, który ma znaczenie strategiczne dla obrony kraju, toteż wróg koncentruje tam wszystkie swoje siły - powiedział w wywiadzie dla AFP szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

Premier Morawiecki: każdego dnia toczymy wyścig z czasem, bo nie wiemy, jak długo Ukraina będzie się bronić

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Podniósł potrzebę udostępnienia pomocy humanitarnej i funkcjonowania korytarzy humanitarnych, umożliwiających bezpieczną ewakuację ludności cywilnej z oblężonych przez Rosjan miast na Ukrainie, w szczególności Mariupola - przekazało źródło unijne.

"W wyniku rosyjskiego ostrzału w jednym z przedsiębiorstw pod Charkowem wybuchł pożar. Pięć osób zostało rannych i zostało przewiezionych do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo" - informuje agencja Ukrinform. 

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapewnił, że jego kraj dostarczy Ukrainie wszelkie obiecane uzbrojenie oraz przypomniał o błędach w niemieckiej polityce wobec Rosji. - Mając dzisiejszą wiedzę, przyznaję, że już na aneksję Krymu powinniśmy byli odpowiedzieć sankcjami – powiedział.

- Gdyby wszystkie państwa zachodniej Europy tak twardo walczyły o bezpieczeństwo, jak dzisiaj Ukraińcy, to wojna byłaby już dawno skończona. Niestety mamy do czynienia z kluczeniem, z kunktatorstwem i z działaniami dwuznacznymi - powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

70 cywilów z obwodu ługańskiego udało się ewakuować w bezpieczne miejsca; rosyjskie wojska otworzyły ogień w stronę autokaru z mieszkańcami Popasnej, ale na szczęście nikt nie zginął - poinformował w piątek na Telegramie szef ługańskiej regionalnej administracji Serhij Hajdaj.

Rosja, rozpoczynając wojnę na Ukaranie, uderzyła w bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe, doprowadziła do gigantycznej inflacji - powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem słowackiego rządu Eduardem Hegerem. Zapewnił, że Polska pomoże Słowacji uniezależnić się od rosyjskiego gazu.

- Głos Polski i Słowacji jest tym ważniejszy, im bardziej spójny. Dlatego z ogromną radością muszę zauważyć, że dzisiaj mówiliśmy w pełni jednym głosem o tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. O wyzwaniach strategicznych z tym związanych, a także o szansach na rozwój naszego subregionu, regionu karpackiego, ale także Europy Środkowej - dodał premier.

- Dzisiaj siła odpowiedzi na to, co dzieje się na Ukrainie, na tą niebywałą agresję Rosji, zależy w dużym stopniu od siły i spójności głosu państw Europy Środkowej i Wschodniej - podkreślił premier Mateusz Morawiecki po polsko-słowackich konsultacjach międzyrządowych.

Podczas prawosławnej Wielkanocy może dojść do rosyjskich prowokacji, dlatego wzywamy wiernych na Ukrainie, by zachowali w tym czasie maksymalną ostrożność - przekazała w komunikacie na Telegramie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Zdaniem premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona wojna w Ukrainie może potrwać do końca 2023 roku.

Rozwiązanie fundacji klimatycznej, utworzonej dla wspierania działań Nord Stream 2 na terenie Meklemburgii-Pomorza Przedniego, nie może być zrealizowane ze względów prawnych - uważa Erwin Sellering (SPD), prezes fundacji i były premier tego landu na wschodzie Niemiec.

Na zaproszenie ministra kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandra Tkaczenko, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz minister kultury Litwy Simonas Kairys złożyli w piątek wizytę na Ukrainie - poinformował resort kultury.

Szpital urazowy w mieście Łyman w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy został ostrzelany przez Rosjan z systemu artylerii rakietowej Uragan, o czym poinformował w mediach społecznościowych szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

- Politycy, którzy uderzają w naszą obecność w UE, jak Zbigniew Ziobro, czy sączący podziały i konflikty prezes TVP Jacek Kurski, to w jakimś sensie są też rakiety balistyczne Putina, choć tańsze w obsłudze - mówił lider PO Donald Tusk podczas forum eksperckiego na temat wojny w Ukrainie.

Większość ugrupowań w parlamencie Portugalii, Zgromadzeniu Republiki, popiera apel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o wsparcie Kijowa w walce z rosyjską inwazją. Został on wystosowany w czwartek przez łącze wideo w portugalskiej izbie.

- Rosjanie ogłosili plan drugiej fazy ofensywy i myślą, że mogą opanować Donbas i południe Ukrainy, aby osłabić nas pod względem gospodarczym - przekazał w piątek na Telegramie szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak. To wojna o naszą wolność, zwyciężymy - dodał polityk.

- Mamy własne scenariusze obrony Ukrainy. Chciałbym przypomnieć, że nasza armia i społeczeństwo zniweczyły już wiele planów Kremla - podkreślił Jermak.

Holenderskie instytucje finansowe dotychczas zamroziły prawie 633 mln euro w rosyjskich aktywach oraz ponad 274 mln euro w transakcjach finansowych - oświadczył w parlamencie minister spraw zagranicznych Holandii Wopke Hoekstra.

Wielka Brytania ponownie otworzy swoją ambasadę w Kijowie. Nastąpi to w przyszłym tygodniu.

Lubuskie oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zapraszają obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną, do mobilnych punktów, gdzie będzie można założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS oraz wypełnić i złożyć elektroniczny wniosek o wsparcie z programu 500 plus.

SKF, największy na świecie producent łożysk, podjął decyzję o zaprzestaniu wszelkiej działalności i operacji w Rosji. Zamiarem jest zbycie działalności w sposób kontrolowany - poinformował SKF.

W podkijowskiej Borodziance podczas działań śledczych dokonano oględzin ponad 80 ciał - poinformował komendant policji obwodu kijowskiego Andrij Niebytow, cytowany przez portal Suspilne. Komendant ocenił, że nie jest to liczba ostateczna.

Okręt logistyczny hiszpańskiej marynarki wojennej Ysabel z 200 tonami uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Ukrainy wypłynął z bazy Rota koło Kadyksu - poinformował dziennik "ABC". Nie jest to jednak dostawa broni ciężkiej.

Napływ uchodźców umocnił sprzedaż detaliczną w marcu, co oznacza kontynuację boomu konsumpcyjnego - ocenili analitycy ING Banku Śląskiego w komentarzu do piątkowych danych GUS. Szacują, że w maju RPP podniesie stopy procentowe o kolejne 100 pb.

23-letnia Anastazja Pawłowa wynajęła kierowcę i samochód, i pojechała do oblężonego przez siły rosyjskie Mariupola, by wydostać stamtąd swoich rodziców. Po powrocie opowiedziała BBC o tym, co tam widziała, określając to jako "koniec świata" i "apokalipsę".

- Istotna jest integracja obywateli Ukrainy, otwarcie dostępu do rynku pracy, by uchodźcy jak najszybciej stali się samodzielni, a ich pobyt stał się impulsem do rozwoju lokalnych rynków pracy - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Po spotkaniu w piątek w Rydze premierów Łotwy, Estonii i Litwy, Artursa Karinsa, Kaji Kallas i Ingridy Szimonyte, szef łotewskiego rządu powiedział, że kraje bałtyckie nie kupują obecnie rosyjskiego gazu i mają zamiar uniknąć tego w przyszłości.

Kolejne zdjęcia z Czernihowa:

W obwodzie kijowskim znaleziono dotąd ciała 1084 cywilów zabitych przez rosyjskich żołnierzy - poinformował komendant policji obwodu kijowskiego Andrij Niebytow, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

Ewakuacja cywilów z Mariupola:

Suma pieniędzy wpłaconych na wydzielony rachunek w banku centralnym Ukrainy i przekazanych na potrzeby wojska, policji, Gwardii Narodowej oraz straży granicznej wyniosła 15,4 mld hrywien (ponad 2,2 mld zł) - poinformował Narodowy Bank Ukrainy (bank centralny).

"Aktualnie na specjalnym rachunku pozostało już tylko niespełna 4 mln hrywien" - przekazano w komunikacie banku centralnego.

 

Największy producent piwa na świecie, AB InBev, prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży udziałów w rosyjskiej spółce joint venture swojemu tureckiemu partnerowi. Transakcja ta może oznaczać dla największej grupy napojowej na świecie utratę 1,1 mld USD - poinformował "Financial Times".

Oficer łącznikowy Sił Zbrojnych został dwukrotnie ranny. "Książę" Jarosław broni Ukrainy! - informują ukraińskie służby.

- Siewierodonieck, Lisiczańsk, Gorsk, Zołote - te miasta są w pełni kontrolowane przez siły zbrojne Ukrainy. I te miasta są poddane ostrzałowi artyleryjskiemu, lotniczemu i rakietowemu - podał Roman Własenko, szef administracji obwodu siewierodonieckiego.

Madrycki dziennik "La Razon" wskazuje na Polskę, jako państwo, które poprzez swoje zaangażowanie w pomoc zaatakowanej przez Rosję Ukrainie dowiodło już, iż byłoby gotowe nawet walczyć po jej stronie z najeźdźcą.

Batalion NATO stacjonujący na Litwie pod dowództwem Niemiec należy przekształcić w brygadę - oświadczył litewski prezydent Gitanas Nauseda po spotkaniu z szefową dyplomacji RFN Annaleną Baerbock. Minister zapewniła, że jej kraj jest na to przygotowany, ale decyzję ma podjąć Sojusz.

W nawiązaniu do swej bezprecedensowej wizyty w ambasadzie Rosji przy Stolicy Apostolskiej tuż po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę papież zaznaczył: "Poszedłem sam. Nie chciałem, żeby ktoś mi towarzyszył. To była moja osobista odpowiedzialność. To była moja decyzja, którą podjąłem podczas bezsennej nocy, gdy myślałem o Ukrainie".

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Mówiąc o wysiłkach na rzecz mediacji w sprawie wojny w Ukrainie papież stwierdził: "Są zawsze procedury. Watykan nigdy nie odpoczywa. Nie mogę mówić o szczegółach, bo to przerwałoby wysiłki dyplomatyczne. Ale próby nie ustaną".

"Dwóch kardynałów wyznało mi, że mają nadzieję na to, że w pierwszych dniach maja skończy się duża część wojny, jeśli nie sama wojna. To informacje, którymi oni się zajmują, choć nikt nie ma pewności, że koniec końcem to nastąpi" - oświadczył Franciszek.

Papież Franciszek, zapytany o to, dlaczego nie wymienia z nazwiska prezydenta Władimira Putina ani Rosji w kontekście wojny na Ukrainie, odparł: "Papież nie wymienia nigdy głowy państwa, a tym bardziej kraju, który jest większy od jego głowy państwa". Wyjaśnił to w wywiadzie dla argentyńskiego dziennika "La Nacion", opublikowanym w piątek.

Rosyjskie pojazdy na jednym z placów w Mariupolu:

Ostrzał w jednym z ukraińskich miast:

Daniłow zwrócił uwagę na znaczenie współpracy wywiadowczej Kijowa z państwami NATO, ale jednocześnie podkreślił, że żadne państwo Zachodu nie przewidywało tak zaciętego oporu ze strony ukraińskich sił zbrojnych. - Teraz mogę już powiedzieć, że jedna ze służb wywiadowczych dawała Rosji maksymalnie 21 dni na całkowite zajęcie terytorium Ukrainy. Później wojna miała przejść w fazę walki partyzanckiej. Nie wierzono, że nasze wojsko tak skutecznie przeciwstawi się drugiej armii świata - relacjonował przewodniczący RBNiO.

- Dla mnie osobiście zwycięstwo w wojnie z Rosją oznaczałoby możliwość, by wreszcie zbudować Ukrainę na nowo. (...) To nasza historyczna szansa, żeby w końcu tego dokonać. Uważam, że jeśli po zakończeniu konfliktu na Ukrainę powrócą te wszystkie negatywne procesy, które obserwowaliśmy w ciągu minionych trzydziestu lat, to Bóg nam tego nie wybaczy. Kolejnej okazji nie otrzymamy - ocenił Daniłow.

Według rozmówcy Ukrainskiej Prawdy struktury nowego państwa powinny wziąć przykład z prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. - To musi być zupełnie odmieniony kraj - szczery, otwarty, czyli taki, jaki jest teraz nasz przywódca. Nikt nie spodziewał się tego, co zrobił i nadal robi Zełenski. Jestem dumny, że mamy takiego lidera - przyznał polityk.

Nie wierzę w żadne porozumienie pokojowe Ukrainy z Rosją, ponieważ w przeszłości zawarliśmy już wiele takich traktatów, a Moskwa zawsze łamała dane słowo - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow w wywiadzie dla gazety internetowej Ukrainska Prawda.

Amerykański koncern wydawniczy Conde Nast, wydający m.in. takie tytuły jak "Vogue", "GQ" i "Glamour", poinformował o zaprzestaniu działalności w Rosji i rozwiązaniu umowy franczyzowej z firmą Conde Nast Russia - podał portal Ukrainska Prawda.

Portal powołuje się na oświadczenie, które wystosował 18 kwietnia dyrektor koncernu Roger Lynch.

"Prowadziliśmy z sukcesem działalność biznesową w Rosji przez ponad 20 lat, jednak ciągłe okrucieństwa wywołane niesprowokowaną wojną i związane z nią przepisy o cenzurze sprawiły, że kontynuowanie działalności tutaj jest dla nas niemożliwe" - głosi komunikat.

Firmy odczuły skutki wojny na Ukrainie, ale w kwietniu br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury się poprawił - wynika z komunikatu GUS.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział w opublikowanym wywiadzie dla "Der Spiegel", że absolutnym priorytetem rządu jest uniknięcie konfrontacji NATO z Rosją; uzasadnił w ten sposób fakt, że Berlin nie zdecydował się dostarczyć Ukrainie ciężkiej broni.

Platforma Only Fans, na której użytkownicy zamieszczają treści erotyczne, zablokowała rosyjskie konta.

Rosjanie zaatakowali w nocy z czwartku na piątek miasto Słowiańsk w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy z wykorzystaniem amunicji kasetowej; obyło się bez ofiar - poinformował szef administracji miasta Wadym Lach.

"Noc minęła niespokojnie, miasto znalazło się pod ostrzałem. Były to prawdopodobnie bomby kasetowe" - napisał Lach na Facebooku. 

Trwa ustalanie strat.

Uproszczona mapa rosyjskiej inwazji na wschodzie Ukrainy:

"Rząd Ukrainy oficjalnie zarejestrował wrak krążownika Moskwa spoczywający na dnie Morza Czarnego jako obiekt narodowego podwodnego dziedzictwa kulturowego" - pisze ukraiński dziennikarz Illia Ponomarenko.

14 ton darów wyjechało z Elbląga do Tarnopola, miasta partnerskiego na Ukrainie. Oprócz żywności, śpiworów, odzieży zapakowany został sprzęt AGD, który posłuży uchodźcom z południa i wschodu Ukrainy - podał Urząd Miasta Elbląga.

Jeśli rosyjska inwazja będzie trwać długo, przywódcy państw wspierających Kijów będą musieli podtrzymać zainteresowanie zachodnich wyborców Ukrainą i wolę udzielania jej pomocy, mimo gospodarczych skutków wojny - pisze amerykański magazyn "Foreign Affairs".

Ponad 65 mln zł z Funduszu Pomocy przekazał do tej pory wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Pieniądze przeznaczone na zakwaterowanie uchodźców w obiektach samorządowych i domach prywatnych trafiły do 191 jednostek samorządu w woj. łódzkim.

- Ukraina uczy nas jak ważne jest utrzymanie politycznej jedności w prozachodniej strategii; dzisiaj jest dobry moment, by zaapelować do polskich władz o odcięcie się od Marine Le Pen - powiedział lider PO Donald Tusk podczas Forum eksperckiego "Wojna w Ukrainie - wnioski dla Polski".

- Mam nadzieję, że Unia Europejska przeznaczy pieniądze na opiekę nad uchodźcami wojennymi z Ukrainy; głęboko wierzę, że taki fundusz powstanie i że będą środki dla krajów, które przyjęły uchodźców z Ukrainy - podkreślił szef KPRM Michał Dworczyk.

Dwukrotny mistrz olimpijski i wielokrotny medalista mistrzostw świata w pływaniu Rosjanin Jewgienij Ryłow został zdyskwalifikowany na dziewięć miesięcy po udziale w wiecu poparcia dla Władimira Putina na stadionie Łużniki.

W obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy rozbił się  wojskowy samolot transportowy An-26 - poinformowały władze obwodu. Agencja Ukrinform przekazała, że są osoby ranne.

Według oświadczenia administracji obwodu samolot spadł w rejonie wilniańskim, na północy wschód od Zaporoża. "Są poszkodowani, wyjaśniane są okoliczności (incydentu)" - głosi komunikat.

Władze regionu podały też, że maszyna wykonywała lot techniczny.

Na prośbę ukraińskich władz francuskie MSZ, ministerstwo zdrowia wraz z kilkoma szpitalami dostarczy do Polski ponad 28 ton sprzętu medycznego i leków - poinformowało MSZ w komunikacie.

Dostawa obejmie generator tlenu, agregat prądu, 50 aparatów oddechowych oraz leki i sprzęt ratowniczy. Darowizny zostały sfinansowane ze składek lokalnych władz i firm.

Zaplanowana od 19 do 30 czerwca w Kazaniu (Federacja Rosja) 45. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO została odroczona z uwagi na agresję Rosji na Ukrainę. O odwołanie sesji zaapelował już 4 marca w liście do dyrektor generalnej UNESCO polski wicepremier i szef resortu kultury Piotr Gliński.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, pełnomocnik rządu ds. pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy Paweł Szefernaker poprosił podczas konferencji prasowej w Szczecinie, by samorządy wypłacały środki osobom i instytucjom pomagającym Ukraińcom.

- Te wypłaty powinny iść na bieżąco - zaznaczył.

Mer Charkowa Ihor Terechow wezwał mieszkańców dzielnic, które znajdują się pod ciągłym ostrzałem wojsk rosyjskich, by ewakuowali się w bezpieczniejsze miejsca. Zapewnił, że władze są gotowe wywozić mieszkańców tych dzielnic.

- Jesteśmy gotowi, by was ewakuować. Proszę was o decyzję o chronieniu waszego życia. Wywieziemy was i osiedlimy w normalnych warunkach - powiedział Terechow, cytowany przez agencję Ukrinform.

PAP/EPA/VASILIY ZHLOBSKY

- Jest zamiar wypowiedzenia kontraktów naftowych zawartych z Rosją - powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Potwierdził też, że gazociąg Baltic Pipe zostanie oddany do użytku w październiku br. i popłynie nim pierwszy gaz z szelfu norweskiego.

W komunikacie prokuratury poinformowano, że oficer miał wspierać rosyjską inwazję na Ukrainę, a także przekazywać najeźdźcom informacje dotyczące m.in. samolotów bojowych, skutków ostrzałów rakietowych wymierzonych w lotniska wojskowe, a także strat w ukraińskim sprzęcie wojskowym i działań na rzecz jego naprawy

Porucznik został aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Za zdradę państwa grozi mu kara 15 lat lub dożywotniego pozbawienia wolności z konfiskatą mienia.

Starszy lejtnant (porucznik) ukraińskich sił zbrojnych z obwodu żytomierskiego został zatrzymany pod zarzutem przekazywania rosyjskim żołnierzom informacji stanowiących tajemnicę państwową - poinformowała Prokuratura Specjalna ds. militarnych i obronnych Regionu Centralnego.

Rosja metodami dezinformacji i grą psychologiczną chce wymusić uległość oddziałów ukraińskich - tak rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn mówi o rosyjskich przekazach o rzekomym zdobyciu Mariupola.

W obwodzie chersońskim, graniczącym z anektowanym przez Rosję Krymem, najtrudniejsza sytuacja panuje w miejscowościach w pobliżu sąsiednich obwodów Ukrainy. Na granicy katastrofy humanitarnej znajdują się praktycznie wszystkie wsie w rejonie (odpowiednik powiatu - red.) berysławskim (hromady: Nowoworoncowska, Wysokopilska, Wełykoołeksandriwska, Kałyniwska) i część wsi rejonu chersońskiego (hromady: Czornobajiwska i Stanisławska).

Wieczorem w czwartek ostrzelany został Mikołajów, ważny port południowej Ukrainy. 

W obwodzie donieckim sytuacja wzdłuż linii frontu określona jest jako "stabilnie napięta". Nie słabną ostrzały Awdijiwki, Marjinki i Wuhłedaru.

Na wschodzie Ukrainy w obwodzie charkowskim trwają walki w kierunku Iziumu (na południowy wschód od Charkowa). W obwodzie ługańskim w ciągu minionej doby wojska rosyjskie przeprowadziły 11 ostrzałów, m.in. Lisiczańska, Popasnej, Rubiżnego oraz innych miast.

W materiale, opartym na informacjach przekazanych przez władze regionalne, portal podał, że noc minęła dość spokojnie w wielu obwodach Ukrainy. Tak było w regionach na zachodzie i w centrum kraju, w tym w obwodzie kijowskim, a także w obwodach: odeskim i zaporoskim na południu, jak i sumskim i czernihowskim na północy.

Wojska rosyjskie w nocy z czwartku na piątek nadal prowadziły ostrzały artyleryjskie Charkowa i kontynuowały atak na Donbas. Wsiom obwodu chersońskiego graniczącego z anektowanym Krymem, grozi katastrofa humanitarna - podał portal Ukraińska Prawda.

Australia objęła sankcjami i zakazem wjazdu na terytorium państwa 144 rosyjskich senatorów, a także córki prezydenta Rosji Władimira Putina i szefa dyplomacji tego państwa Siergieja Ławrowa - poinformowała agencja Australian Associated Press.

Rząd w Canberze ogłosił dotychczas sankcje wobec niemal 750 osób i podmiotów powiązanych z agresją Kremla na sąsiedni kraj.

Siły rosyjskie straciły od dnia wybuchu wojny 24 lutego także 2162 transportery opancerzone, 397 systemów artyleryjskich, 138 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 69 systemów obrony przeciwlotniczej, 176 samolotów, 153 śmigłowce, 1523 samochody, osiem okrętów, 76 cystern z paliwem oraz 172 samoloty bezzałogowe.

Od początku inwazji na Ukrainę Rosja straciła 21 200 żołnierzy i 838 czołgów - poinformował Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych.

Emerytowany trzygwiazdkowy generał Terry Wolff otrzymał zadanie koordynowania dostaw pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy - poinformował amerykański nadawca CNN. Wojskowy był wcześniej jednym z kluczowych dowódców światowej koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu.

Według CNN Wolff został niedawno powołany do Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, gdzie odpowiadał za kwestie związane ze wsparciem wojskowym przekazywanym Kijowowi przez Waszyngton i sojusznicze stolice.

Decyzja Putina o blokowaniu zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu oznacza prawdopodobnie, że Rosjanie chcą zdusić opór Ukraińców, unikając pełnej ofensywy swych sił lądowych, która przyniosłaby im straty w ludziach - poinformował brytyjski resort obrony.

735 mln zł łącznie przeznaczono na wypłaty związane z pomocą uchodźcom z Ukrainy świadczoną przez samorządy oraz inne podmioty i osoby fizyczne - poinformował w radiu RMF24 wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych Paweł Szefernaker.

Komitet Bezpieczeństwa Narodowego Kirgistanu wezwał obywateli, by zrezygnowali z symboli rosyjskiej agresji na Ukrainę podczas obchodów 9 maja, upamiętniających zakończenie II wojny światowej. Chodzi o litery "Z" i "V" używane przez Rosjan w czasie inwazji.

Jak informuje Radio Swoboda, Komitet Bezpieczeństwa ostrzegł, że za "działania w celu rozniecania waśni na tle narodowościowym" grozi odpowiedzialność karna.

Premier Mateusz Morawiecki przybył na Słowację, gdzie weźmie udział w konsultacjach międzyrządowych. Wśród tematów będą m.in. rosyjska agresja na Ukrainę oraz polityka energetyczna i gospodarcza.

- W związku z niebezpieczeństwem na trasach przejazdu w piątek nie zostanie otwarty żaden korytarz humanitarny - poinformowała w mediach społecznościowych wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Oczekujących na ewakuację z obleganych bądź okupowanych przez rosyjskie wojska regionów Ukrainy Wereszczuk poprosiła o cierpliwość. 

- Mówi się o tym, żeby batalionowe grupy zamienić w brygady; ma być więcej wojska i więcej wojska gotowego do przerzutu - powiedział szef BBN Paweł Soloch, pytany o zabezpieczenie wschodniej flanki NATO. Wyraził też nadzieję, że uzyskamy większą obecność wojsk amerykańskich w naszym regionie.

Mer Mariupola Wadym Bojczenko ponowił w wywiadzie telewizyjnym, apel o pełną ewakuację ludności cywilnej z oblężonego miasta. - Potrzebujemy tylko jednego - całkowitej ewakuacji mieszkańców. Około 100 tys. ludzi nadal pozostaje w Mariupolu - podkreślił.

- Jeżeli Rosja zaprzestanie sprzedaży gazu i zrazi do siebie klientów, będzie miała problem. Jestem głęboko przekonany, że Polska sobie z tym poradzi - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

W wyniku pożaru w rosyjskim instytucie badawczym w Twerze 27 osób zostało rannych, a sześć zginęło.

Nowe informacje od Straży Granicznej:

"Spodziewamy się, że latem będziemy kandydatem Unii Europejskiej, a w 2024 - staniemy się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej" - podała minister gospodarki Ukrainy Julia Sviridenko.

Większość z 1200 francuskich firm pozostała w Rosji.

Rosjanie porwali lokalnego urzędnika, który jechał na czele konwoju humanitarnego i chcieli go wymienić na rosyjskich jeńców, ale to propozycja nie do zaakceptowania - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Żołnierze rosyjscy uprowadzili urzędnika w okupowanym obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Trzy zaplanowane tam na czwartek korytarze humanitarne nie mogły spełnić swego zadania, ponieważ najeźdźcy nie wywiązali się z porozumienia i nie wstrzymali ognia - zaznaczyła Wereszczuk, cytowana przez Sky News.

Ukraiński minister finansów Serhij Marczenko podpisał z Bankiem Światowym umowę o przyznaniu Ukrainie dotacji w wysokości 88,5 miliona euro z funduszu powiernicznego na rzecz naprawy gospodarczej w wyniku strat wojennych - poinformował na Telegramie premier Ukrainy Denys Szmyhal.

46-latek z Szydłowca (woj. mazowieckie) trafił do aresztu po tym, jak zażądał pieniędzy od 64-letniej obywatelki Ukrainy i groził jej przedmiotem przypominającym broń. Mężczyzna w przeszłości był wielokrotnie karany. Teraz może spędzić w więzieniu nawet 15 lat.

Rosyjskie Siły Zbrojne utworzyły na terenie miejscowej szkoły w Ukrainie kwaterę główną. Na ścianie namalowano m.in. słowiańską swastykę. 

Stowarzyszenie Majsternia organizuje w niedzielę przy cerkwi grekokatolickiej "Koszalińskie śniadanie wielkanocne dla przyjaciół z Ukrainy". - Spodziewanych jest ok. 300 uchodźców. Do soboty trwa zbiórka żywności i datków - przekazała prezeska stowarzyszenia Daria Antoszko.

Biuro prokuratora generalnego Ukrainy poinformowało w piątek, że liczba dzieci rannych na skutek agresji rosyjskiej na Ukrainę wzrosła do 386. Od początku inwazji rosyjskiej zginęło na Ukrainie 208 dzieci. Najwięcej dzieci ucierpiało w obwodzie donieckim.

Najnowsze informacje z frontu:

Indie odrzuciły prośbę Japonii o zezwolenie samolotowi japońskich sił powietrznych na odbiór pomocy dla uchodźców ukraińskich, o czym poinformował w czwartek na konferencji prasowej Arindam Bagchi, rzecznik indyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

W obwodzie chersońskim wróg wciąż próbuje opanować tereny na zachód od swoich umocnień i dojść do granicy z obwodem mikołajowskim. Siły Zbrojne Ukrainy odparły dwa kolejne ataki, nieprzyjaciel poniósł straty i wycofał się. Zniszczono m.in. czołg T-72 i dziewięć pojazdów opancerzonych - wynika z komunikatu.

Sytuacja w obwodach chersońskim i mikołajowskim pozostaje napięta. Planowane korytarze humanitarne ze wsi na okupowanych terenach obwodu chersońskiego do obwodu dniepropietrowskiego nie mogły być użyte, ponieważ Rosjanie złamali porozumienie, nie przerwali ognia i zatrzymali kolumnę ewakuacyjną na jednym z punktów kontrolnych - napisano.

Ukraińskie Siły Zbrojne odparły minionej doby dwa ataki wojsk rosyjskich w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy; zniszczono około 50 żołnierzy i 14 sztuk sprzętu wroga - podała agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

Według komunikatu dwa z tych dronów zestrzelono przy użyciu przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych. Strącono również rosyjskie samoloty Su-34, Su-35 i Su-25, a także dwa śmigłowce Mi-8 oraz jeden Ka-52 - napisano

W ciągu ostatniej doby ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła kolejne trzy rosyjskie samoloty, trzy śmigłowce i dziewięć dronów - podała w piątek agencja Ukrinform, cytując komunikat dowództwa sił powietrznych Ukrainy.

Sztab Generalny zapewnił przy tym, że wojska rosyjskie ponoszą na Ukrainie straty. "Według naszych informacji 20 kwietnia br. do centralnego szpitala miasta Nowoajdar trafiła kolejna partia rannych żołnierzy rosyjskich sił zbrojnych w liczbie około 220 osób" - podał sztab.

W obwodzie donieckim wojska rosyjskie prowadzą działania ofensywne w rejonie miejscowości Zariczne i miasta Marjinka. Armia Ukrainy toczy walki obronne w obwodzie ługańskim o Popasną i Nowosztokiwske.

Opisując sytuację na froncie, sztab podał, że wojska rosyjskie nadal blokują Charków i ostrzeliwują siły ukraińskie oraz obiekty infrastruktury w tym rejonie.

W kierunku Iziumu (obw. charkowski) Rosjanie skoncentrowali do 25 grup batalionowych w celu prowadzenia walk. W tym rejonie wojska rosyjskie doszły do północnych granic miejscowości Dibrowne.

Wojska rosyjskie "nadal blokują przemieszczanie się miejscowej ludności, dopuszczają się grabieży i sztucznie przybliżają kryzys humanitarny". Dochodzi do "przypadków rozstrzeliwania ludności cywilnej i wolontariuszy" - dodał sztab.

Wojska rosyjskie na okupowanych terenach Ukrainy wywołują w sposób sztuczny kryzys humanitarny, poprzez niszczenie kluczowych obiektów infrastruktury i blokowanie dostaw humanitarnych - oświadczył Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych.

- Pomoc się zmienia, bo zmienia się zakres potrzeb. Teraz ta pomoc jest nastawiona na długofalowość, wiemy, że wiele osób, które przekroczyły granicę, zostanie na dłużej w naszym kraju - przekazała rzeczniczka Polskiej Akcji Humanitarnej Helena Krajewska.

Już nie tylko ucieczka od wojny, ale i powroty. Straż Graniczna odnotowuje większy ruch do Ukrainy, ale wątpliwe, czy będzie to tendencja stała - pisze "Rzeczpospolita".

"Do pozostawionych bliskich, zwierząt, gospodarstw albo żeby w rodzinnym gronie spędzić święta - Ukraińcy, którzy schronili się w Polsce przed wojną, coraz częściej decydują się na wyjazd do siebie. Pierwszy raz od wybuchu konfliktu bilans przyjazdów i wyjazdów niemal się zrównał" - zwraca uwagę "Rz".

PAP/Darek Delmanowicz

- Komisja Europejska pracuje nad utworzeniem Funduszu Powierniczego Solidarności z Ukrainą uzgodnionego przez przywódców UE na rzecz odbudowy demokratycznej Ukrainy. Trwają dyskusje z państwami członkowskimi - przekazała rzeczniczka KE Ana Pisonero.

Rząd oszacował koszty utrzymania uchodźców ukraińskich na 11 mld euro. I poprosił Brukselę o pieniądze z przejętych majątków rosyjskich potentatów - informuje "Rzeczpospolita".

- Ropę i gaz z Rosji trzeba czymś zastąpić, ale choć substytuty nie zawsze są najbardziej przyjazne środowisku lub nie pochodzą z krajów demokratycznych to podczas wojny kompromisy są konieczne - mówi były brytyjski minister biznesu Vince Cable. Zwraca uwagę na konieczność zwiększenia dostaw z m.in. Arabii Saudyjskiej, a także na to, że Niemcy wciąż będą polegać na węglu brunatnym.

Obecnie na terenie Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska - przekazała Państwowa Agencja Atomistyki.

Koncert charytatywny na rzecz Ukrainy, który zorganizowany został przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie, odbył się w czwartek wieczorem w Wigmore Hall, jednej z najważniejszych sal koncertowych w brytyjskiej stolicy.

- Po tym, co przeżyłyśmy w Ukrainie, możliwość spędzenia spokojnej nocy w bezpiecznym miejscu jest bezcenna - powiedziała 27-letnia Aleksandra, która razem z pięcioletnią córką chorą na białaczkę przebywa w klinice "Jednorożec" w Bocheńcu (woj. świętokrzyskie).

W rosyjski sektor motoryzacyjny uderza głównie odcięcie od zaawansowanych technologicznie części, w tym zawierających półprzewodniki - uważa Polski Instytut Ekonomiczny. To efekt nałożenia na Rosję sankcji m.in. przez USA, Unię Europejską czy Japonię - dodaje.

Wojna w Ukrainie w tragiczny i bardzo mocny sposób obecna jest na tegorocznym 59. Biennale Sztuki w Wenecji za sprawą ukraińskiego pawilonu. Budzi on wyjątkowe zainteresowanie w czasie pierwszych prasowych dni Biennale i inauguracji narodowych ekspozycji.

Zełenski zaznaczył, że Rosja kontynuuje przerzucanie wojsk w celu prowadzenia wojny w Ukrainie.

- Gromadzą siły i wprowadzają nowe oddziały wojsk do naszego kraju - powiedział ukraiński prezydent i dodał, że Rosjanie robią "wszystko", aby przynajmniej móc mówić o "jakichś" zwycięstwach.

W swoim cyklicznym wystąpieniu na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Mariupol, "wbrew temu, co mówią okupanci", nadal stawia opór rosyjskim najeźdźcom.

- Kanada poparłaby włączenie Szwecji i Finlandii do sojuszu wojskowego NATO - powiedział premier tego kraju Justin Trudeau.

Gdyby Japonia zrezygnowała z projektów energetycznych na Sachalinie w Rosji, a jej udziały zostałyby przejęte przez Rosję lub kraj trzeci, osłabiłoby to skuteczność zachodnich sankcji i przyniosło korzyści Rosji, oświadczył w piątek japoński minister przemysłu Koichi Hagiuda.

Komentarze Hagiudy są następstwem czwartkowego doniesienia brytyjskiego dziennika "The Telegraph", że koncern Shell prowadzi rozmowy z chińskimi firmami w sprawie sprzedaży swoich udziałów w projekcie skroplonego gazu ziemnego Sachalin-2 w Rosji w związku z sankcjami nałożonymi na Moskwę z powodu jej inwazji na Ukrainę.

"Jeśli koncesje zostaną przekazane krajowi trzeciemu, wycofanie Japonii nie będzie dużym ciosem dla Rosji" - oświadczył japoński minister.

Brytyjski premier Boris Johnson po raz pierwszy potwierdził, że ukraińscy żołnierze są szkoleni z obsługi przekazywanego im sprzętu również na terenie Wielkiej Brytanii. Przy okazji powiedział, że szkolenia z obsługi sprzętu przeciwlotniczego odbywają się w Polsce.

- Mogę powiedzieć, że obecnie szkolimy Ukraińców w Polsce w zakresie użycia obrony przeciwlotniczej i w Wielkiej Brytanii w zakresie użycia pojazdów opancerzonych - ujawnił Johnson w czwartek w czasie pobytu w Indiach, gdzie m.in. będzie przekonywał władze tego kraju, by rozluźniły relacje z Rosją.

USA opracowały nowy typ drona, który odpowiada wymogom ukraińskiego wojska - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby.

Prace nad dronem, nazwanym "Phoenix Ghost", rozpoczęły się jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie. Obecnie chodzi o to, aby jeszcze lepiej dopasować go do wymagań ukraińskiej armii - oświadczył Kirby.

Ponad 120 dronów ma zostać dostarczonych na Ukrainę w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej rządu USA o wartości 800 milionów dolarów.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie