Wojna w Ukrainie. 57. dzień inwazji Rosji [ZAPIS RELACJI]

Świat
Wojna w Ukrainie. 57. dzień inwazji Rosji [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/OLEG PETRASYUK
Rosjanie bombardują Azowstal. Zełenski podał liczbę rannych żołnierzy

Brytyjskie ministerstwo obrony przedstawiło najnowszą mapę działań wojennych w Ukrainie. Zwierzchnik Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej zapowiedział, że w Wielki Piątek z Orechowa wyjdzie procesja do Mariupola z zamiarem wyprowadzenia stamtąd cywili i rannych. Relacja na żywo.

ac/msl/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

NEXTA publikuje wideo z jednego z domów mieszkalnych w Mariupolu

Pentagon podał, że Ukraina ma na swoim terytorium więcej czołgów niż Rosja - pisze portal "The Kiyv Independent", który cytuje amerykański dziennik "The Washington Post". 

Rosja odrzuciła propozycję rozejmu wielkanocnego - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu na Facebooku. Dodał, że wciąż ma nadzieję na pokój. 

Prawosławna Wielkanoc rozpocznie się w najbliższy weekend nabożeństwem z soboty na niedzielę.

Jestem przekonany, że heroiczna walka Ukraińców w obronie wolności musi zakończyć się zwycięstwem dobra nad złem - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników i organizatorów uroczystości wręczenia Nagrody Prometejskiej.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin planuje spotkać się 26 kwietnia w bazie lotniczej Ramstein w Nadrenii-Palatynacie z przedstawicielami szeregu państw w celu omówienia wojny na Ukrainie - poinformował rzecznik Pentagonu John Kirby.

"Od początku rosyjskiej inwazji, Ukrainę odwiedzili przywódcy dziewięciu państw" - informuje agencja Ukrinform.

Około 300 osób przemaszerowało przed Teatrem Narodowym im. Królowej Marii II w Lizbonie, aby oddać hołd ofiarom brutalnego nalotu na Teatr Dramatyczny Mariupolu, który służył cywilom jako schron przeciwbombowy. 

Nie otrzymaliśmy żadnych nowych środków europejskich w związku z ukraińskimi uchodźcami przebywającymi w Polsce - poinformował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Straty materialne poniesione dotąd przez Ukrainę z powodu uszkodzenia budynków i infrastruktury w toku rosyjskiej inwazji sięgają ok. 60 mld dolarów i będą rosły w miarę, jak będzie trwała wojna - powiedział prezes Banku Światowego David Malpass.

"Dziękuję przedstawicielom ogólnopolskich organizacji pozarządowych pomagających uchodźcom wojennym z Ukrainy za kolejne konkretne i ważne spotkanie. Mam nadzieję, że regularne spotkania w Warszawie i kontakt z wojewodami sprawią, że wiele spraw uda się wyjaśniać na bieżąco" - napisał wiceminister Paweł Szefernaker.

"Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły dzisiaj pięć czołgów na wschodzie Ukrainy" - podaje agencja Ukrinform. 

- Nie udało się dzisiaj ewakuować mieszkańców Mariupola - informuje "Ukraińska Prawda", powołując się na wicepremier Ukrainy Irynę Wereszczuk. 

"Ukraińska Prawda" podaje także, że wicepremier przeprosiła mieszkańców, którzy nie doczekali się tego dnia pomocy. Jak wyjaśniła Wereszczuk, Rosjanie rozpoczęli ostrzał przy punktach zbiórki, co wymusiło zamknięcie korytarza humanitarnego

Dania pomoże odbudować po wojnie Mikołajów - miasto w Ukrainie - zapowiedziała premier Danii.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do społeczności międzynarodowej o wykluczenie Rosji z instytucji finansowych i wezwał wszystkie kraje do natychmiastowego zerwania stosunków z Moskwą.

Mer Mariupola Wadym Bojczenko ocenił, że w masowych grobach w pobliskim Manhuszu mogą spoczywać zwłoki 3-9 tysięcy mieszkańców Mariupola. Wcześniej media opublikowały zdjęcia satelitarne firmy Maxar Technologies, na których widać około 300-metrowy rów.

fot.: PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT

Ukraiński PKB może zmaleć w tym roku o ponad 50 proc. - oświadczył premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Zełenski: Ukraina potrzebuje 7 mld USD miesięcznie, by nadrobić straty gospodarcze; zamrożone rosyjskie aktywa powinny być wykorzystane do odbudowy kraju.

Pseudoreferenda, które Rosja zamierza przeprowadzić na zajętych terytoriach Ukrainy, będą pozbawione wartości prawnej – oświadczyło w czwartek MSZ w Kijowie. Resort zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o potępienie przygotowań do tych sfałszowanych głosowań, nieuznawanie ich wyników i dalsze wywieranie presji na Rosję.

Zakończenie wojny to jedyny sposób na powstrzymanie kryzysu żywnościowego; blokada portów czarnomorskich wpływa na światowe bezpieczeństwo żywności - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski 

To, że znalazłem się na liście osób objętych rosyjskimi sankcjami uznaję za zaszczyt - powiedział w czwartek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Na liście jest około 30 Amerykanów, w tym wiceprezydent Kamala Harris i założyciel Facebooka Mark Zuckerberg.

Unia Europejska objęła sankcjami dwie kolejne osoby za ich rolę w podważaniu integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy. Są to dwaj biznesmani, z których jeden jest założycielem i nieoficjalnym szefem najemniczej Grupy Wagnera.

Walki w Donbasie będą coraz intensywniejsze, również z tego względu, że w wymiarze politycznym Kreml potrzebuje ogłoszenia choćby częściowego zwycięstwa - oceniają eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich po 56 dniach wojny na Ukrainie.

Siły rosyjskie ponawiają próby przełamania obrony ukraińskiej na południu i wschodzie Ukrainy, ale szybki postęp utrudniają im punkty oporu na obszarze częściowo zajętych miejscowości. Nadal nie zamknięto „kotła donbaskiego”, prowadzone są działania w kierunku Krzywego Rogu i Mikołajowa - wskazują Piotr Żochowski, Jadwiga Rogoża i Krzysztof Nieczypor.

W ich ocenie taktyka armii rosyjskiej nie zmienia się – kontynuowane są ataki rakietowe i lotnicze mające osłabić obronę oraz zniszczyć obiekty infrastruktury. Według strony ukraińskiej Rosjanie przerzucają kolejne jednostki, by osiągnąć znaczną przewagę liczebną. Ograniczenie celów operacji wojskowej do opanowania obwodów ługańskiego i donieckiego oraz prawdopodobnego powołania tzw. republik ludowych w Chersoniu czy w obwodzie zaporoskim świadczy o tym, że w najbliższym czasie najeźdźcy nie rozwiną ofensywy na innych kierunkach - oceniają eksperci OSW.

"Apelujemy, by w okresie od Wielkiego Piątku (22 kwietnia) do dnia Zmartwychwstania Pańskiego (24 kwietnia) na terytorium miasta Mariupol i w jego okolicach wprowadzić stan zawieszenia broni i utworzyć korytarz humanitarny umożliwiający przejście modlitewnej procesji" - apeluje metropolita Onufry, zwierzchnik Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, cytowany przez pravda.com.ua

Metropolita chce tego dnia zorganizować procesję wiernych do ostrzeliwanych przez Rosjan zakładów Azowstal i wraz z procesją wyprowadzić z nich przebywających tam cywilów dotychczasowy ostrzał uniemożliwiał ewakuację ludności przebywającej w zakładach


W Kramatorsku zostało 40 tys. cywilów – poinformował telewizję Suspilne Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu donieckiego. W całym obwodzie donieckim, poza oblężonym Mariupolem, pozostało 430 tys. z 1,67 mln mieszkańców.

Większość mieszkańców opuściła Kramatorsk i położony na wschodzie Ukrainy region z powodu toczących się tam działań zbrojnych.

„Jeśli nie liczyć Mariupola, to na kontrolowanym przez Ukrainę terytorium obwodu mieszkało 1,67 mln ludzi. Obecnie pozostaje tam 430 tys. ludzi. W Kramatorsku z 200 tys. ludzi pozostało nieco ponad 40 tys.” – powiedział Kyryłenko.

Na zdjęciach satelitarnych amerykańskiej firmy Maxar Technologies widać skupisko grobów w odległości ok. 20 km od Mariupola, które powiększyło się w ostatnich tygodniach o ponad 200 grobów – podaje Reuters w czwartek.

Według agencji na zdjęciach „widać skupisko grobów, które powiększyło się w ostatnich tygodniach o ponad 200 nowych grobów”.

fot. PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT

Na okupowanych terytoriach obwodu chersońskiego Rosjanie ogłosili mobilizację mężczyzn, a na 1 maja szykują "referendum" w sprawie utworzenia tam "republiki ludowej" - podał sztab generalny ukraińskiej armii w komunikacie opublikowanym w czwartek na Facebooku.

Z informacji ukraińskiego dowództwa, że na kierunku wołyńskim, poleskim i siewierskim wróg nie podejmował aktywnych działań ofensywnych.

"Następuje znaczne zmniejszenie intensywności ruchu kolumn rosyjskiego sprzętu wojskowego na terenie Republiki Białorusi. Niektóre jednostki białoruskich sił zbrojnych nadal realizują zadania ochrony granicy ukraińsko-białoruskiej w obwodach brzeskim i homelskim" - doprecyzował sztab

W ramach kolejnej rundy sankcji nałożonych na Rosję w związku z napaścią na Ukrainę Wielka Brytania zakazała w czwartek importu kawioru i innych wysokiej klasy produktów z Rosji, zaś cło importowe na kolejne grupy produktów podniosła do 35 proc.

Brytyjskie ministerstwo obrony przedstawiło najnowszą mapę działań wojennych w Ukrainie.

21 kwietnia ukraińskie wojsko zestrzeliło samolot szturmowy Su-25 i bezzałogowiec Orlan-10 rosyjskich okupantów. Sztab podał najnowsze informacje o stratach wroga.

fot. Twitter.com/GeneralStaffUA


W oblężonym Mariupolu znajduje się ponad 400 rannych ukraińskich żołnierzy - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez portal informacyjny Ukrinform.

Zełenski przyznał, że rozpatrywane są dwie opcje odblokowania miasta: militarna i dyplomatyczna.

- Odblokowanie Mariupola jest możliwe na kilka sposobów. Istnieje droga militarna, musimy się do niej przygotować i przygotowujemy się, żeby być silnymi. I tutaj potrzebujemy pomocy naszych partnerów. To dla nas trudne, potrzebujemy odpowiedniej broni. Ale myślimy o tym - powiedział prezydent.

Jednocześnie wymienił inny sposób - dyplomatyczny, humanitarny, który - jego zdaniem - może być zrealizowany bardzo szybko.


Dwie osoby zginęły w czwartek w Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta – poinformował portal Suspilne, powołując się na centrum ratownictwa medycznego.

Pocisk trafił w komorę silnikową, samochód spłonął – podał portal.

Tomasz Grabarczyk, dyrektor biura prasowego Konfederacji został wyrzucony z partii KORWiN, decyzją sądu partyjnego. "Główny powód? Nazwanie Putina zbrodniarzem" - napisał Grabarczyk w mediach społecznościowych. Polityk w swoim oświadczeniu opisał również konflikty, do których dochodziło w środowiskach Konfederacji. Jego oświadczenie skomentował Sławomir Mentzen oraz Janusz Korwin-Mikke.

fot. Facebook/Tomasz Grabarczyk

Tutaj dowiesz się więcej

Rosja wykorzystuje działania polityczne i propagandowe do prób złamania morale obrońców Ukrainy. Taki charakter miało wspólne wystąpienie W. Putina i S. Szojgu. 

Wbrew deklaracjom Ministerstwa Obrony FR siły ukraińskie nadal bronią się w okrążonych punktach oporu w Mariupolu.  Walki koncentrują się obecnie wokół kombinatu hutniczego Azowstal, w którym bronią się żołnierze pułku Azow oraz piechota morska. 

Obiekt jest intensywnie bombardowany przez wojska rosyjskie, a dostęp do niego jest niemożliwy. Publikacja fałszywych komunikatów przez stronę rosyjską ma na celu złamanie ducha oporu obrońców Mariupola - napisał rzecznik ministra koordynatora służby specjalnych Stanisław Żaryn.

Obecnie w polskich szkołach i przedszkolach zapisanych jest blisko 200 tys. dzieci z Ukrainy; z tego 36 tys. w przedszkolach, a 156 tys. w szkołach podstawowych - poinformował w czwartek przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Samorządu Terytorialnego Jarosław Stawiarski.

W skład ogłoszonego w czwartek nowego pakietu amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy wejdą 72 haubice 155 mm wraz z pojazdami do ich holowania, 144 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej, a także co najmniej 121 dronów taktycznych Phoenix Ghost - poinformował w czwartek Pentagon.

Azowstal jest właśnie bombardowany - przekazał zastępca burmistrza Mariupola, cytowany przez Oleksandra Szerbę, ukraińskiego dyplomatę, który w latach 2014–2021 pracował jako ambasador Ukrainy w Austrii.

W centrum Moskwy 40-letni mężczyzna w niebiesko-żółtych tenisówkach został zatrzymany pod zarzutem udziału w wiecu - podaje NEXTA. Jak powiedział jego prawnik, policja uznała je za "środek agitacji".

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek, że rosyjskie statki nie będą miały wstępu do amerykańskich portów. Ruch ten ma na celu "pozbawienie Rosji dostępu do korzyści z międzynarodowego systemu gospodarczego" - podkreślił.

Działania wojsk Federacji Rosyjskiej wobec ludności cywilnej na Ukrainie to ludobójstwo - uznał w czwartek jednogłośnie estoński parlament. Kilka godzin wcześniej rezolucję o podobnym brzmieniu przyjął parlament Łotwy, Saeima.

fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK

Tutaj dowiesz się więcej

Przedłużymy o kolejne 60 dni termin wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Jak wyjaśnił, rząd szacuje, że z pomocy u polskich rodzin korzysta 600 tysięcy uchodźców.

Szefernaker, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych, na czwartkowej konferencji prasowej przypomniał, że w najbliższych dniach mija termin 60 dni od czasu, gdy pierwsi uchodźcy z Ukrainy przybyli do Polski. Jak przypomniał, jest to też okres, przez który polskie rodziny mogą otrzymać zwrot środków za opiekę nad uchodźcami.

Wysokość świadczenia za pomoc obywatelom Ukrainy, które może być wypłacane maksymalnie przez 60 dni, to 40 zł za osobę dziennie. Szefernaker wyjaśnił, że rząd przyjmując specustawę pomocową, zakładał, że około milion uchodźców zamieszka u rodzin. Z szacunków przygotowanych na podstawie danych z samorządów i od wojewodów, jak dodał, wynika jednak, że z takiej pomocy korzysta około 600 tysięcy uchodźców.

Do Zaporoża, znajdującego się pod kontrolą władz ukraińskich, dotarły w czwartek trzy autobusy ewakuacyjne z obleganego przez Rosjan Mariupola – informuje portal Hromadske.

Są to, jak wynika z relacji, trzy z czterech autobusów, które zdołały w środę wyjechać z Mariupola.

Rosyjska telewizja państwowa użyła zdjęcia wykonanego przez pracowników ministerstwa, aby pokazać, jak życie w okupowanym ukraińskim mieście "wróciło do normy". Kanał NTV został oskarżony o "kłamstwa" w reportażu z Chersonia po tym, jak zilustrował swój materiał obrazkiem z innego miejsca – oddalonego o blisko 650 km Jejska.

NTV przekazał, że Chersoń jest spokojny pomimo szalejącej w Ukrainie wojny.

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę ponad 7,7 mln mieszkańców tego państwa zostało wewnętrznymi uchodźcami; to 17 proc. ludności kraju - przekazała w czwartek Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM). Za granicę uciekło ponad 5 mln Ukraińców - informowała ONZ w środę.

Bitwa o Kijów była historycznym zwycięstwem dla Ukrainy i dla wolności, teraz musimy przyspieszyć dostawy broni do walki w Donbasie - powiedział prezydent USA Joe Biden

Biden ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 800 mln dolarów, w tym dziesiątki haubic i drony taktyczne.

- Uważamy, że walczymy z faszyzmem, ale faszyzmu tam nie ma – to słowa Siergieja Klokowa, kierowcy w komendzie policji w Moskwie, który zwierzył się w rozmowie telefonicznej swojemu przyjacielowi.

Mężczyzna był zaniepokojony tym, że rosyjscy żołnierze i ukraińscy cywile giną bez powodu. 37-letni ojciec dwójki dzieci nie wiedział, że jego rozmowa była podsłuchiwana. Teraz spędzi teraz 10 lat w więzieniu. Sprawę opisał The Wall Street Journal 

Działania wojsk Federacji Rosyjskiej wobec ludności cywilnej na Ukrainie to ludobójstwo - uznał w czwartek jednogłośnie estoński parlament. Kilka godzin wcześniej rezolucję o podobnym brzmieniu przyjął parlament Łotwy, Saeima.

Około 120 tys. cywilów nie może opuścić oblężonego Mariupola - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez agencję Reutera.

Premier Danii w Kijowie: jesteśmy gotowi poprzeć dalsze sankcje przeciwko Rosji

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy poparła w czwartek propozycję przedstawioną przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i przedłużyła obowiązywanie stanu wojennego w kraju co najmniej do 25 maja.

Rosjanie rozpoczęli akcję poszukiwawczą w miejscu zatonięcia krążownika Moskwa w północno-zachodniej części Morza Czarnego, o czym poinformował przedstawiciel ukraińskiego dowództwa operacyjnego "Południe" Władysław Nazarow.

"W strefie operacyjnej Morza Czarnego przebywa to samo zgrupowanie wrogich okrętów. Kontynuując blokowanie żeglugi, flota wroga prowadzi rozpoznanie, transport towarów i działania poszukiwawcze w miejscu zatonięcia krążownika Moskwa" – powiedział Nazarow w opublikowanym nagraniu wideo.

Przekazał także, że utrzymuje się groźba uderzeń rakietowych na terytorium obwodu odeskiego i innych.

Nazarow podkreślił, że obwody chersoński i mikołajowski są systematycznie ostrzeliwane. Winą za ataki na osiedla mieszkalne rosyjska propaganda ma obarczać ukraińskie siły zbrojne.

Około 200 osób czekało na ewakuację z oblężonego ukraińskiego miasta Mariupol w czwartek, ale do późnego popołudnia żadne autobusy nie przyjechały - poinformował mer tego miasta Wadym Bojczenko. Przypomniał, że mały konwój autobusów ewakuował ludzi poprzedniego dnia - w środę - i obecnie zmierza w stronę miasta Zaporoże.

Zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu są ostrzeliwane przez rosyjskie wojska przez 7-10 godzin na dobę, sytuacja jest już bardziej, niż krytyczna - poinformował dowódca 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej major Serhij Wołyna, cytowany przez Radio Swoboda.

Wołyna wystosował kolejny w ciągu ostatnich dni dramatyczny apel, wzywając społeczność międzynarodową do udzielenia pomocy żołnierzom broniącym Mariupola i cywilom ukrywającym się w zrujnowanym mieście.

"Na terenie Azowstalu przebywa ponad 500 rannych żołnierzy. Są tu setki cywilów, w tym kobiety i dzieci. Nie ma za to jedzenia, wody ani lekarstw. W piwnicach panuje wilgoć, z powodu której rany nie chcą się goić" - przekazał.

Jadłodajnia działająca w holu Dworca Głównego PKP w Szczecinie zmienia dotychczasową formułę. Żywność wydawana będzie w formie paczek, a miejsce to częściowo przejmie rolę punktu informacyjnego. Zmiany związane są ze zmniejszającą się liczbą przyjeżdżających obywateli Ukrainy.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk ogłosiła wyniki kolejnej wymiany więźniów - z niewoli wróciło 19 osób, 10 wojskowych i 9 cywilów - podaje Nexta.

"Zachód zachowywał się jak żaba we wrzącej wodzie. Nie zareagował nawet wtedy, gdy Rosja podgrzała temperaturę" - napisał w artykule dla brytyjskiego tygodnika "The Economist" premier Mateusz Morawiecki.

"Parlamenty Estonii i Łotwy uznały zbrodnie wojenne Rosji na Ukrainie za akty ludobójstwa. Są to pierwsze dwa kraje, które zrobiły to oficjalnie. Trwają międzynarodowe śledztwa w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych i odbędą się nowe procesy norymberskie" - podało ministerstwo obrony Ukrainy. 

O ataku rakietowym Rosjan na Zaporoże poinformowały władze obwodowe. Przeciwnik próbował zniszczyć obiekty infrastruktury miejskiej – podano.

"Przyleciały dwie rakiety. Nikt nie ucierpiał. Przeciwnik po raz kolejny próbował zniszczyć obiekty infrastruktury w Zaporożu. Szczegóły będą podane później" – poinformowała administracja obwodowa w Telegramie.

Fala uderzeniowa i odłamki powybijały szyby w czterech wagonach pociągu relacji Zaporoże-Lwów - poinformowały ukraińskie koleje państwowe Ukrzaliznycia, nie precyzując, co ją spowodowało.

Zaznaczono, że nikt nie został ranny, pociąg jedzie dalej, a okna zostaną wymienione w dalszej części trasy. Zaapelowano do pasażerów, by podczas alarmu przeciwlotniczego zamykali okna i nie przebywali naprzeciwko ich. 

Sąd na Fidżi aresztował superjacht Amadea, który może należeć do objętego zachodnimi sankcjami rosyjskiego oligarchy Sulejmana Kerimowa. Władze Fidżi współpracują z USA, by formalnie skonfiskować luksusową łodź wartą 325 mln dolarów - podaje Bloomberg.

Spotkanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z przybyłymi do kraju premierami Hiszpanii i Danii.

Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig (SPD), ostro krytykowana za działania uważane za "zbyt prorosyjskie", nie zamierza w związku z tą krytyką rezygnować ze stanowiska – informuje "Die Welt".

W mieście Popasna w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy zginęło od początku inwazji ponad 100 mieszkańców; obecnie przebywa tam zaledwie 2,5 tys. osób, które chowają się schronach - poinformował na Telegramie szef ługańskiej administracji obwodowej Serhij Hajdaj.

Ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD) poinformowało, że rosyjscy okupanci mogą planować ostrzał infrastruktury kolejowej znajdującej się w zachodniej części Ukrainy.

W mieście stołecznym i gminach ościennych jest 300 tys. uchodźców z Ukrainy. W stolicy 90 tys. uciekinierów wojennych wydano PESEL – poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Rosyjscy żołnierze zdecydowali się oblegać zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy, ponieważ zrozumieli, że nie są w stanie zdobyć ich siłą - ocenił w czwartek doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez agencję Reutera.

"Rosyjskie wojska poniosły duże straty, atakując Azowstal. Nasi obrońcy wciąż sprawują kontrolę nad tym obiektem" - dodał Arestowycz podczas briefingu prasowego.

Według doradcy prezydenta Zełenskiego część rosyjskich sił została wycofana z Mariupola do północnej części Donbasu. "Podjęto taką decyzję, aby wzmocnić oddziały, które próbują zrealizować główny cel ofensywy, czyli opanowanie całego terytorium obwodów ługańskiego i donieckiego" - podkreślił polityk.

Jak podaje Nexta, Marvel przestaje sprzedawać i odnawiać licencje na swoje komiksy w Rosji. 

Rosyjska narracja publikowana po ujawnieniu zbrodni w Buczy wskazuje na zaplanowaną operację prowadzoną przez Kreml - ocenił na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Celem było zakłamanie prawdy o masakrze - dodał.

W siedzibie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Warszawie przeprowadzono lekcję na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla ukraińskich dzieci, które przebywają w Polsce. Lekcja odbyła się zdalnie w języku ukraińskim. Uczestniczyli w niej ministrowie Andrzej Adamczyk i Przemysław Czarnek. 

Prawie wszyscy mężczyźni w Mariupolu byli za kratami w rosyjskich obozach filtracyjnych - powiedział w czwartek mer tego oblężonego przez Rosjan miasta Wadym Bojczenko.

Wokół zablokowanego Mariupola Rosja utworzyła cztery obozy filtracyjne dla mężczyzn przebywających w mieście - poinformował mer, cytowany przez ukraińską redakcję Radia Swoboda.

- Już od ponad tygodnia trwa dość złożona, bardzo bezwzględna filtracja. Bardzo uważnie podchodzą do wszystkich mężczyzn, poddają ich filtracji po kilka razy: prawie wszyscy byli za kratami, na przesłuchaniach - przekazał Bojczenko.

- Dosyć brutalnie prowadzą czystkę w mieście: oczyszczają je z urzędników państwowych, pracowników samorządowych, dokądś ich wywożą - powiedział mer.

Firma farmaceutyczna Aflofarm z Pabianic przekazała produkty lecznicze warte ponad 2,5 mln zł na pomoc humanitarnej dla Ukrainy. Jednocześnie wstrzymała współpracę z Rosją i Białorusią, m.in. zatrzymała wysyłkę towarów już wyprodukowanych na rynek białoruski.

- Odbudowa zniszczonych przez Rosjan budynków mieszkalnych w Kijowie zajmie w warunkach pokoju około pół roku i pochłonie miliardy hrywien - powiedział mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko podczas konferencji prasowej. Zaznaczył, że jeszcze nie przeprowadzono szczegółowych analiz. 

- Wygramy tę wojnę z jednego powodu, my, Ukraińcy walczymy i bronimy naszych rodzin i dzieci, rosyjscy żołnierze walczą dla pieniędzy, kazdy rozumie tę różnicę - podkreślił Kliczko. - Odzysakmy całe terytorium Ukrainy, to nie będzie łatwa walka, to potrwa, ale jestem pewien, że wyzwolimy cały kraj - zapewnił. 

Na mocy specustawy zatrudnienie w Polsce znalazło już 77 tys. obywateli Ukrainy – wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Najwięcej uchodźców pracuje w magazynach, gastronomii i w hotelarstwie.

Austria niemal nie korzysta już z rosyjskiej ropy.

- Koncern OMV nie przerabiał ropy z Rosji od początku wojny, 80 procent importowanej ropy pochodzi z Kazachstanu, Libii i Iraku – informuje APA. - Zakup ropy z Rosji był zawsze bardzo niski, z początkiem wojny zastąpiliśmy go inną ropą – potwierdził rzecznik OMV.

Rosja oznajmiła, że zamyka konsulaty Litwy, Łotwy i Estonii na swym terytorium. Litewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznało takie działanie za nieuzasadnione, prowadzące do dalszej politycznej i dyplomatycznej samoizolacji Rosji.

Pracownicy konsulatów państw bałtyckich, a także ich rodziny muszą opuścić terytorium Rosji w ciągu 15 dni.

Więcej na ten temat piszemy tutaj.

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiad wojskowy - GUR MO) oświadczył, że wojska rosyjskie zamierzają skierować na Ukrainę sprzęt wojskowy z czasów ZSRR, by zwiększyć intensywność ostrzałów miast ukraińskich.

"W celu odnowienia możliwości bojowych siły zbrojne Rosji coraz częściej uciekają się do użycia techniki produkcji radzieckiej, jaka od dawna - od lat 70. - znajdowała się w magazynach. Znaczną uwagę przywiązuje się do zwiększenia możliwości oddziałów artyleryjskich i rakietowych w celu przeprowadzenia nieprzerwanych ostrzałów miast ukraińskich" - oświadczył GUR.

Rosja sięga po ten sprzęt, bo nie udało się jej zrealizować w krótkim czasie jej celów w inwazji na Ukrainę - twierdzi wywiad ukraiński w komentarzu na komunikatorze Telegram.

W miejscowości Manhusz pod Mariupolem Rosjanie wykopali kilka masowych grobów; ciężarówkami zwożą tam ciała ofiar i zrzucają je do mogił - poinformował w czwartek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

"W wyniku długich poszukiwań i identyfikacji miejsc masowego pochówku zmarłych mieszkańców Mariupola ustaliliśmy fakt zorganizowania i masowego pochówku ofiar w miejscowości Manhusz" - napisał w komunikatorze Telegram.

Jak dodał, Rosjanie wykopali kilka zbiorowych grobów, a każdy z nich ma do 30 metrów. "Ciężarówkami zwożą ciała ofiar, faktycznie po prostu zrzucając ich kopcem" - czytamy.

Według niego ciała są zapakowane w plastikowe worki. "To znowu potwierdza nasze wcześniejsze informacje o nagromadzeniu ciał zabitych w innym miejscu" - dodał.

"To bezpośredni dowód wojskowych zbrodni i próby ich ukrycia" - ocenił.

SBU zacytowała również apel mieszkanki Wołynia do ukraińskich matek, których synowie walczą obecnie po stronie najeźdźcy. - Wzywajcie ich do domu, powiedzcie im prawdę (o tej wojnie - red.). Niech złożą broń i wrócą do domu. Może w ten sposób uda się ocalić im życie - dodała kobieta.

- Mój syn wyjechał w 2012 roku do krewnych w Rosji, a następnie w 2017 roku ukończył szkołę wojskową w Omsku i rozpoczął służbę w rosyjskiej armii. Synu, wróć na Ukrainę. Przecież wiesz, jacy spokojni i pracowici ludzie zamieszkują nasz kraj. Tutaj żyje cała twoja rodzina, tutaj jest pochowany twój tata i dziadkowie, tutaj jest twój dom. Błagam, złóż broń i wróć w rodzinne strony, gdzie wszyscy na ciebie czekają - powiedziała matka rosyjskiego żołnierza, przytoczona w środę przez SBU.

Matka żołnierza, pochodzącego z obwodu wołyńskiego na zachodzie Ukrainy, ale walczącego obecnie w szeregach armii rosyjskiej w obwodzie chersońskim, zwróciła się do syna z prośbą o złożenie broni. Nagranie z apelem kobiety opublikował na Facebooku wołyński oddział Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Ok. 500 uchodźców z Ukrainy ma wziąć udział w śniadaniu wielkanocnym, które w niedzielę - w prawosławną Wielkanoc - będzie dla nich przygotowane w Białymstoku - poinformowali organizatorzy: miasto Białystok i Fundacja Rodziny Czarneckich.

W okolicy według stanu ze środy nie ma łączności mobilnej. Wiele miejscowości zostało bez dostaw prądu. Nie działają bankomaty, a jedzenie jest sprzedawane po zawyżonych cenach - wylicza wywiad. Według niego na miejscu nie ma pomocy medycznej i dostaw leków. Drogi, w tym gruntowe, są zaminowywane. 

Według stanu z czwartku zablokowane są wszystkie okupowane miejscowości w rejonie wełykoburłuckim w obwodzie charkowskim - poinformował wywiad. Wyjazd z nich jest możliwy tylko na terytorium Rosji.

Jak dodano, obowiązuje tam "całkowity zakaz dostarczania humanitarnych ładunków z terytorium kontrolowanego przez Ukrainę". "Miejscowych mieszkańców Rosjanie ostrzegli, że wolontariusze, którzy próbują dostarczać pomoc, są rozstrzeliwani. Niedawno pojawiła się informacja o rozstrzelaniu wolontariuszy, którzy jechali z miejscowości Szewczenkowe" - czytamy.

Rosjanie całkowicie izolują od Ukrainy okupowane miejscowości, zabraniają ewakuacji mieszkańców; pojawiły się informacje o rozstrzelaniu wolontariuszy - pisze wywiad wojskowy Ukrainy.

Zatrudnienie w Łodzi, edukacja, żłobki, przedszkola, dodatek 500 plus, opieka medyczna, wynajem mieszkań i bezpieczeństwo w mieście - to główne tematy spotkania otwartego dla obywateli Ukrainy, które w piątek odbędzie się w auli A1 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.

Austria jest krajem, który niemal nie korzysta już z rosyjskiej ropy. "Koncern OMV nie przerabiał ropy z Rosji od początku wojny, 80 procent importowanej ropy pochodzi z Kazachstanu, Libii i Iraku" - informuje w czwartek APA. "Zakup ropy z Rosji był zawsze bardzo niski, z początkiem wojny zastąpiliśmy go inną ropą" - potwierdził rzecznik OMV.

Grafika ze stratami rosyjskich wojsk:

Lider światowego rankingu tenisistów Novak Djokovic skrytykował decyzję organizatorów wielkoszlemowego Wimbledonu, którzy wykluczyli rosyjskich i białoruskich zawodników z tegorocznego turnieju. - Ta decyzja to szaleństwo - podkreślił Serb.

Uczestnicy pleneru malarskiego w Wiśle oraz polskie i ukraińskie dzieci wspólnie namalują obraz z beskidzkim kurortem w tle - poinformował Tadeusz Papierzyński z wiślańskiego magistratu. Ich dzieło zostanie później zlicytowane na aukcji charytatywnej.

Podał ten fakt jako przykład dokonanych przez wojska rosyjskie zniszczeń infrastruktury w obwodzie ługańskim. "Produkty żywnościowe ludzie otrzymują wyłącznie z dostaw humanitarnych" - podkreślił.

W Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim wojska rosyjskie zniszczyły wszystkie magazyny żywnościowe; ludzie otrzymują produkty tylko z dostaw humanitarnych - poinformował na Telegramie szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

- Bardzo ważne jest przekazywanie amunicji, ciężkiego sprzętu Ukrainie, tutaj dwuznaczna postawa Niemiec na pewno nie pomaga - stwierdził premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że postara się skontaktować z kanclerzem Olafem Scholzem, żeby - jak powiedział - "tę postawę zmienić".

Najbardziej pożałowania godne jest to, że Rosja, zamiast zadbać o przyzwoite warunki życia dla własnych obywateli, stara się nieustannie poszerzyć obszar własnego terytorium poprzez zniszczenia i mordy - skomentował były minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius.

Po okresie spontanicznej, bardzo szerokiej pomocy uchodźcom z Ukrainy, obecnie oferowane wsparcie jest coraz bardziej dostosowane do potrzeb konkretnych osób - powiedział Marek Misiek z Caritasu Poznań.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk wezwała w czwartek Rosję do pilnego zapewnienia korytarza humanitarnego w celu ewakuacji ludności cywilnej z kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu.

"Żądamy od Rosjan pilnego korytarza humanitarnego z kombinatu Azowstal w Mariupolu! Znajduje się tam teraz blisko 1000 cywilów i 500 rannych wojskowych. Trzeba ich dzisiaj wyciągnąć z Azowstalu" - napisała Wereszczuk na swoim Facebooku:

Premier Danii Mette Frederiksen podczas czwartkowej wizyty w Kijowie zapowiedziała przekazanie Ukrainie kolejnej dostawy broni. Szefowej duńskiego rządu towarzyszy premier Hiszpanii Pedro Sanchez.

PAP/EPA/Spanish PM press office HANDOUT

Obywatelstwa Łotwy mają być pozbawiane osoby udzielające znacznego wsparcia, np. finansowego czy propagandowego państwom albo osobom, dokonującym ludobójstwa, zbrodni przeciwko pokojowi, zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni wojennych, zagrażających integralności terytorialnej, suwerenności, niepodległości albo porządkowi konstytucyjnemu demokratycznego państwa.

Pozbawienie obywatelstwa będzie też możliwe, jeśli dana osoba brała udział w tych działaniach.

Agencja LETA zaznacza, że przepisy te będą dotyczyć tylko ludzi posiadających podwójne obywatelstwo.

Osoby popierające zbrodnie wojenne albo inne działania uznane na arenie międzynarodowej za przestępstwa wobec demokratycznego państwa mogą być pozbawione łotewskiego obywatelstwa - zdecydował Sejm tego kraju.

Wojska rosyjskie kontynuują ataki na zakłady Azowstal w Mariupolu, w których chronią się ukraińscy obrońcy miasta. W środę siły rosyjskie nie poczyniły jednak znacznych postępów - zauważa ISW. Dodaje, że - według źródeł rosyjskich - Rosjanie chcą całkowicie opanować Mariupol do 9 maja - obchodzony jako Dzień Zwycięstwa - by urządzić paradę w mieście. "Siły rosyjskie mogą więc podejmować pospieszne i słabo zorganizowane ataki, by zdobyć zakłady Azowstal przed tą datą" - konkluduje raport.

Według informacji strony ukraińskiej w Donbasie wraz z siłami rosyjskimi walczą nieliczni najemnicy z Syrii czy Libii, ale są to raczej pojedynczy bojownicy pracujący dla grupy Wagnera, nie zorganizowane oddziały - zauważa amerykański think tank.

W Donbasie Rosjanie kontynuują prowadzone na dużą skalę ataki artyleryjskie i naloty bombowe, ale rozwijają również swoje zaplecze logistyczne i systemy dowodzenia potrzebne do przeprowadzania większej ofensywy - napisano w najnowszym raporcie ISW. Odnotowano, że jak na razie, podczas trwającego od kilku dni nowego natarcia, siły rosyjskie nie osiągnęły żadnego większego zwycięstwa, ani nie wykazały nowych zdolności, które pozwoliłyby im prowadzić z sukcesem atak na kilku kierunkach równocześnie.

Wojska rosyjskie dokonały małych postępów w swojej ofensywie na ukraińskim Donbasie, zajęły kilka mniejszych miejscowości w okolicach Siewierodoniecka i koncentrują się na próbie zdobycia Rubiżnego i Popasnej - informuje amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

- W Polsce staramy się zapewnić uchodźcom z Ukrainy namiastkę domu. Bardzo potrzebna jest pomoc psychologiczna - nie tylko dzieciom, ale także kobietom z Ukrainy, które przeżyły traumę - powiedziała w czwartek marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Marszałek Witek spotkała się w czwartek z wiceprzewodniczącą Rady Najwyższej Ukrainy Ołeną Kondratiuk.

PAP/Paweł Supernak

Ponad 11,4 tys. osób wyjechało w środę z Polski na Ukrainę przez przejścia graniczne w woj. lubelskim, podczas gdy na wjeździe do Polski odprawiono 8,2 tys. osób. Zwiększony ruch jest też na dworcu autobusowym w Lublinie, skąd wiele osób wraca na Ukrainę w związku z nadchodzącymi świętami prawosławnymi.

Minister obrony Christine Lambrecht (SPD) poinformowała, że Niemcy dostarczą Ukrainie czołgi i broń ciężką, odbędzie się to jednak poprzez wymianę sprzętu w ramach partnerskich krajów UE i NATO - poinformował portal NTV.

Prezydent Rosji Władimir Putin nazwał szturm na zakłady Azowstal w Mariupolu nieuzasadnionym i nakazał jego odwołanie - informuje NEXTA. 

Agencja Interfax-Ukraina dodaje, że rosyjski prezydent polecił natomiast blokowanie kompleksu przemysłowego tak, aby "mucha nie przeleciała obok".
 
Na spotkaniu z Putinem, rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu, poinformował, że cały Mariupol, oprócz zakładów Azowstal, jest pod kontrolą Rosjan.
 

Hiszpański i duńska premier w Kijowie:

Rosja dokonuje ludobójstwa ukraińskiego narodu - oświadczył Sejm Łotwy w jednogłośnie przyjętej w czwartek rezolucji. Parlament wezwał państwa UE do natychmiastowego wstrzymania importu rosyjskiego gazu i ropy.

W dokumencie deputowani powołali się na dowody w sprawie masowych brutalnych zbrodni popełnianych przez rosyjską armię na cywilach - w tym kobietach i dzieciach - takich jak zabójstwa, tortury, przemoc seksualna m.in. w Buczy, Irpieniu, Mariupolu - pisze portal łotewskiego nadawcy publicznego LSM.

Ponadto wojska najeźdźcy straciły dotychczas 829 czołgów, 2118 transporterów opancerzonych, 393 systemy artyleryjskie, 136 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 67 systemów obrony przeciwlotniczej, 172 samoloty, 151 śmigłowców, 1508 samochodów, osiem okrętów i łodzi, 76 cystern z paliwem oraz 166 samolotów bezzałogowych.

Od początku inwazji na Ukrainę rosyjska armia straciła już około 21 tys. żołnierzy - poinformował w komunikacie na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jeśli pojawi się możliwość uderzenia na Most Krymski, łączący półwysep z Rosją, oczywiście to zrobimy - zapowiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow na antenie Radia NW. Zaatakowalibyśmy już ten most, gdyby była na to szansa - dodał.

Według agencji Reutera z Mariupola wyjechało w środę w konwoju humanitarnym zaledwie kilkadziesiąt osób. Wcześniej władze miasta wyrażały nadzieję, iż 90 autobusami zostanie ewakuowanych około 6 tys. osób.

Cztery autobusy z ewakuowanymi mieszkańcami Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy zdołały w środę wyjechać z miasta - poinformowała na Telegramie wicepremier Iryna Wereszczuk. Polityk zapowiedziała, że w najbliższym czasie zostaną podjęte kolejne takie próby.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego prowadzi dwa samorządowe centra pomocowe dla uchodźców - w Zielonej Górze i w Gorzowie Wlkp. Obecnie najbardziej brakuje w nich długoterminowej żywności, środków higienicznych i chemicznych - poinformował rzecznik zarządu województwa Paweł Kozłowski.

- Blisko 7 tys. dzieci z Ukrainy wyraziło chęć przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty. Mamy dla nich udogodnienia, jeśli chodzi o matematykę i polecenia w języku ukraińskim - mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Pod Mariupolem na 30-metrowym odcinku wykopano zbiorowe groby - poinformował mer tego oblężonego przez Rosjan miasta Wadym Bojczenko, cytowany w czwartek przez telewizję Ukraina 24.

Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,885 mln osób - poinformowała rano Straż Graniczna. W środę funkcjonariusze odprawili 22,3 tys. podróżnych, a w czwartek do godziny 7 rano - 5,6 tys.

- Litwa wysłała nową partię pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym ciężkie moździerze - powiedział minister obrony Arvydas Anuszauskas. Zastrzegł, że jego resort nie ogłosi publicznie, ile dokładnie moździerzy otrzymała Ukraina.

W czwartek odbędzie się koncert kameralny, w niedzielę - wydarzenie z muzyką klubową. Politechnika Gdańska organizuje dwa koncerty charytatywne dla Ukrainy. Oba wydarzenia będą bezpłatne, a w ich trakcie będą zbierane pieniądze na rzecz potrzebujących.

Rosja zapewne zintensyfikuje działania militarne we wschodniej Ukrainie, ponieważ chce zademonstrować osiągnięcie znaczącego sukcesu przed 9 maja, kiedy obchodzony jest tam Dzień Zwycięstwa - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Zobowiązaliśmy się, by w 2022 r. wraz ze społecznością międzynarodową dostarczyć Ukrainie dodatkowe wsparcie, którego wartość będzie przekraczała 24 mld dolarów - zadeklarowali ministrowie finansów krajów G7, którzy spotkali się w środę w Waszyngtonie.

Na granicy z separatystyczną republiką Naddniestrza Ukraina wzmacnia środki bezpieczeństwa, by zapobiec przenikaniu dywersantów wroga - poinformował rzecznik odeskiej administracji wojskowej Serhij Bratczuk.

Premierzy Danii i Hiszpanii, Mette Frederiksen oraz Pedro Sanchez, spotkają się w czwartek w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - podała kancelaria duńskiego rządu.

Jedna osoba nie żyje, a dwie są ranne wskutek nocnych rosyjskich ostrzałów Mikołajowa na południu Ukrainy - poinformował szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.

 

W obwodzie chersońskim, graniczącym z anektowanym Krymem, sytuacja jest krytyczna. Wybuchy i ostrzały słychać we wszystkich rejonach (odpowiednikach powiatów - red.). Infrastruktura jest zniszczona. Na razie brak informacji o zabitych i rannych.

W obwodzie donieckim ostrzeliwana była całą linia rozgraniczenia walczących stron. Wojska rosyjskie podjęły nad ranem aktywniejsze działania w pobliżu Marjinki i Nowomychajliwki.

Trudna sytuacja jest w obwodzie ługańskim, gdzie toczą się ciężkie walki pozycyjne w rejonie miast Popasna i Rubiżne. Walki wyrządziły w Rubiżnem znaczne zniszczenia.

Pod ostrzałami rakietowymi znalazł się w nocy Mikołajów, ważny port na południu Ukrainy. W obwodzie dniepropietrowskim zaś wojska rosyjskie ostrzelały z systemów rakietowych Uragan przedmieścia Zełenodolska.

W nocy ze środy na czwartek wojska rosyjskie rzadziej ostrzeliwały obwód charkowski na wschodzie Ukrainy. Walki toczą się jednak w rejonie Iziumu, a także - w obwodach ługańskim i donieckim - podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na władze regionów.

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow stwierdził, że teren zakładów Azowstal "będzie całkowicie pod kontrolą sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej przed lub po południu". 

- Konto ambasady Rosji zajęła polska prokuratura w związku z podejrzeniami o jego wykorzystywanie na "niedobre cele", jeżeli ktoś zaczyna eskalować odwety, to praktycznie zawsze jest strona rosyjska - mówił rzecznik MSZ Łukasz Jasina, odnosząc się do gróźb ambasadora Rosji w Polsce Siergieja Andriejewa.

Ambasador Rosji w wywiadzie dla agencji Reuters zagroził Polsce "odwetem, jeśli rosyjska placówka (w Warszawie) przestanie działać"; Jasina został zapytany w Polskim Radiu 24, na czym ten odwet mógłby polegać.

W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło już 208 dzieci. 376 zostało rannych - podała ukraińska Prokuratura Generalna.

W Borodziance w obwodzie kijowskim odnaleziono dwa kolejne groby z ciałami dziewięciu mieszkańców zabitych podczas okupacji miasta.

Ofiary to sześciu mężczyzn, dwie kobiety i 15-latka.
 

 

"Ten pośpiech w próbie usankcjonowania okupacyjnych władz pokazuje, że rosyjscy najeźdźcy - jak zawsze - lekceważą wszelkie prawa i normy. Wyznaczenie daty tzw. referendum na dzień powszedni, w środku tygodnia (na środę - red.), dowodzi, że wroga nie interesuje wola lokalnych mieszkańców. Scenariusz tego przedsięwzięcia został już opracowany, a jego rezultat jest znany" - wskazano w komunikacie dowództwa na Facebooku

Rosyjscy okupanci chcą jak najszybciej przeprowadzić tzw. referendum w sprawie utworzenia "Chersońskiej Republiki Ludowej"; zostanie ono przyspieszone i odbędzie się nie na początku maja, lecz już 27 kwietnia - poinformowało w nocy ze środy na czwartek Dowództwo Operacyjne "Południe" Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Z miejsc stacjonowania w Donbasie siły rosyjskie posuwają się w kierunku Kramatorska, który nadal jest atakowany rakietami. Wciąż utrzymuje się wysoki poziom rosyjskiej aktywności powietrznej, ponieważ Rosja stara się zapewnić wsparcie lotnicze dla swojej ofensywy we wschodniej Ukrainie, aby stłumić i zniszczyć ukraińskie zdolności obrony powietrznej" - podaje brytyjski wywiad.

Siły ukraińskie przechwyciły rosyjski konwój. W jego skład wchodziło kilka ciężarówek i haubica D-30.

 

Celem dywersantów jest uprowadzenie wojskowych ukraińskich, konkretnie - oficerów.

W Irpieniu w obwodzie kijowskim zatrzymano dwie osoby z rosyjskiej grupy dywersyjnej; poszukiwanych jest jeszcze siedmiu uczestników tej grupy - podała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na oświadczenie władz miejskich Buczy.

Rosja może przeprowadzić cyberataki na kraje wspierające Ukrainę - informuje "The Kyiv Independent" powołując się na ukraiński wywiad. Zagrożone mogą być państwa, instytucje i przedsiębiorstwa. 

Lider skrajnie lewicowej partii Livre Rui Tavares wezwał władze Unii Europejskiej do wstrzymania opłat za rosyjskie paliwa. W zamian zaproponował, aby środki te można było zdeponować na niezależnym koncie bankowym w krajach EFTA. W rozmowie z telewizją CNN Portugal portugalski deputowany wyraził dezaprobatę dla działań władz UE, które w jego ocenie nabywając rosyjskie paliwa i płacąc za nie Kremlowi pośrednio "sponsorują wojnę w Ukrainie".

- Rosjanie urządzili sobie w piekarni bazę; my, po jej oczyszczeniu, zaczęliśmy rozdawać stąd mieszkańcom świeży chleb, który jest symbolem domowego ciepła i bezpieczeństwa - powiedział Jacek Polewski, piekarz z Poznania.

Jacek Polewski przybył do Buczy w połowie kwietnia z synem i przyjacielem. - Gdy zobaczyłem, co się tam wydarzyło, całe to okrucieństwo, pomyślałem, że najlepsze co mogę zrobić jako piekarz, to pomóc w uruchomieniu piekarni. Wrzuciłem w Google Maps dwa słowa: piekarnia i Bucza - wyskoczyło kilka wyników, napisałem do pierwszej z brzegu, właściciel odpisał w ciągu kilku minut. Załadowaliśmy w Poznaniu 500 kilogramów mąki i ruszyliśmy - dodał, odpowiadając na pytanie o swoje motywacje.

W ciągu minionej doby ukraińskie siły strąciły cztery cele powietrzne: trzy drony i jeden pocisk manewrujący. W obwodzie donieckim i ługańskim odparto poprzedniego dnia dziewięć ataków wroga - dodano. 

W Bałakliji w obwodzie charkowskim ranni żołnierze rosyjscy zaczęli być umieszczani w miejskiej przychodni, mimo tego, że wojskowy szpital już zorganizowano w budynku szkoły muzycznej. "Rozlokowanie okupantów w miejskiej przychodni świadczy o znacznym wzrośnie liczby rannych i problemach z ich medyczną ewakuacją" - napisał sztab.

W wiosce Zołota Bałka Rosjanie powiedzieli mieszkańcom, że "zielonych korytarzy" ewakuacyjnych więcej nie będzie i zabronili im opuszczania miejscowości - czytamy w komunikacie. Wojska rosyjskie zapowiedziały też, że w przypadku ostrzału przez siły ukraińskie ich pozycji, zaczną ostrzeliwać wioskę.

Według sztabu w obwodzie chersońskim "kontynuowane jest terroryzowanie mieszkańców", a wojska rosyjskie chcą całkowicie zablokować pomoc humanitarną ze strony ukraińskich władz.

W obwodzie chersońskim na południu Ukrainy Rosjanie planują zorganizować przymusową mobilizację mieszkańców do udziału w wojnie przeciwko Ukrainie - podaje sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

W rejonie Kijowa odnaleziono samochód w którym Rosjanie ukryli swoje łupy. 

Rosja odrzuciła propozycję sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa wprowadzenia czterodniowej "Wielkanocnej przerwy humanitarnej" na Ukrainie - poinformował na Twitterze stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Serhij Kysylyca.

Rząd Kanady w porozumieniu z miejscowymi liniami lotniczymi i organizacjami charytatywnymi utworzył fundusz, pomagający w opłaceniu biletów lotniczych dla uchodźców z Ukrainy, których nie stać na kupno biletu.

"Ukraina zawsze była i pozostaje zaangażowana w pokojowe i dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu. Potwierdziliśmy również naszą zgodę na propozycje humanitarnego zawieszenia broni złożone przez podsekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych, koordynatora ds. kryzysów, Martina Griffithsa podczas jego wizyty na Ukrainie" - podkreślił resort.

Ukraina popiera inicjatywę sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, aby wprowadzić w Ukrainie czterodniową "przerwę humanitarną" w działaniach wojennych z okazji Świąt Wielkanocnych - poinformowało ukraińskie MSZ.

- Niektórzy członkowie NATO chcą, aby wojna na Ukrainie była kontynuowana po to, aby jeszcze bardziej osłabić Rosję - powiedział w CNN minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu.

Polacy nie zbojkotowali wszystkich sieci handlowych, które zostały w Rosji, po jej agresji na Ukrainę - wynika z analizy UCE Research i Proxi.cloud. Wśród trzech popularnych marek, jedna zanotowała spadek liczby klientów.

Przedstawiciele Kanady, USA, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Unii Europejskiej demonstracyjnie opuścili salę obrad w trakcie środowego spotkania krajów G20 w Waszyngtonie podczas wystąpienia Rosjan.

Władze Mołdawii otrzymają od Szwajcarii kwotę 3,2 mln dolarów na pomoc w zarządzaniu kryzysem migracyjnym, w tym m.in. na ośrodki dla uciekinierów wojennych z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy - podał rząd Natalii Gavrility.

80 proc. terytorium obwodu ługańskiego jest obecnie pod kontrolą wojsk rosyjskich - poinformował na Telegramie szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

"To jawna zbrodnia wojenna, pogwałcenie prawa międzynarodowego i kolejny uderzający przykład, że rosyjska armia to mordercy, gwałciciele i szabrownicy, a w żadnym wypadku nie są to żołnierze" - napisał wywiad w komunikacie.

Ukraiński wywiad przechwycił telefoniczną rozmowę między rosyjskimi żołnierzami, w której jest mowa o rozkazie zabicia wszystkich jeńców wojennych w rejonie Popasny w obwodzie ługańskim - poinformowała agencja Ukrinform.

Przedstawiciele rosyjskiej inteligencji postulują w liście otwartym zawieszenie wojny z Ukrainą przynajmniej na kilka dni przed prawosławną Wielkanocą - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na niezależną "Nową Gazietę Europa".

Wśród osób, które zgłosiły postulat, znalazły się m.in. działaczka na rzecz praw człowieka Zoja Swietowa, filozof Mychajło Epstein oraz aktor i reżyser Aleksandr Fieklistow. Autorzy apelu podkreślają, że obecnie jest Wielki Tydzień - ostatni tydzień Wielkiego Postu przed głównym chrześcijańskim świętem Zmartwychwstania Chrystusa.

W Donbasie żołnierze sił ukraińskich skutecznie odparli w środę dziewięć ataków Rosjan i zniszczyli rosyjski sprzęt, a także skład amunicji - podał na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskiego dowództwa operacyjnego działającego w tym regionie.

"Dzięki umiejętnym działaniom i umiejętnościom nasi żołnierze zadali straty rosyjskim okupantom. W szczególności ukraińscy obrońcy zniszczyli jeden system rakiet przeciwlotniczych, jeden czołg, jeden system artyleryjski, 10 jednostek pancernych, 2 jednostki inżynieryjne, 2 jednostki pojazdów mechanicznych i skład amunicji wroga" - napisano w komunikacie.

Brytyjski premier Boris Johnson porównał w środę negocjacje z prezydentem Rosji Władimirem Putinem do układów z krokodylem, ostrzegając Ukrainę, że trudno będzie wynegocjować porozumienie pokojowe z przywódcą, który jest tak niewiarygodny.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie