Wojna w Ukrainie. 56. dzień inwazji Rosji [RELACJA NA ŻYWO]

Świat
Wojna w Ukrainie. 56. dzień inwazji Rosji [RELACJA NA ŻYWO]
Polsat News
Zełenski zaprosił na Ukrainę Macrona, by ten stwierdził dokonywane przez Rosjan ludobójstwo

Wołodymyr Zełenski zaprosił w środę prezydenta Francji Emmanuela Macrona na Ukrainę, aby ten stwierdził dokonywane tu przez Rosjan ludobójstwo. Prezydent Ukrainy nazwał nieuznanie faktu ludobójstwa na Ukrainie przez Macrona za "bolesne". - Myślę, że Macron sformułował to z prawnego punktu widzenia – podkreślił. Śledź relację na żywo.

dk/msl / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Kończymy relację na dziś. Zapraszamy jutro!

Celem prezydenta Rosji Władimira Putina jest nie tylko wojna przeciw Ukrainie, ale wywołanie międzynarodowego kryzysu żywnościowego i energetycznego - powiedział w środę premier Irlandii Micheal Martin po spotkaniu ze swym ukraińskim odpowiednikiem Denysem Szmyhalem.

Sankcje przeciwko Rosji nie są celem samym w sobie, lecz maja ją skłonić do poszukiwania pokoju - oświadczył w środę we wpisie na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Unia Europejska przygotowuje obecnie szósty pakiet sankcji. Rozmawialiśmy o tym dzisiaj z (przewodniczącym Rady Europejskiej) Charles'em Michelem. Pracujemy nad tym, aby było to naprawdę bolesne dla rosyjskiej machiny wojennej i całego państwa rosyjskiego" - napisał Zełenski.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin i szef MON Mariusz Błaszczak zgodzili się wspólnie pracować nad tym, by Wojsko Polskie stało się jednym z najlepszych w Europie - poinformował w środę Pentagon w komunikacie ze spotkania ministrów. Tematem rozmów była też pomoc wojskowa dla Ukrainy.

Prezydent Andrzej Duda odbył telefoniczną rozmowę z prezydentem Węgier Janosem Aderem; rozmowa była okazją do przedstawienia polskiego stanowiska wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę - poinformował w środę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

W Mikołajowie na południu Ukrainy w środę wieczorem słychać eksplozje - poinformował mer Ołeksandr Sienkewycz.

"Przyjaciele, znowu słyszymy wybuchy w Mikołajowie. Pozostawajcie w schronach albo przestrzegajcie zasady dwóch ścian. Trzymajcie się z dala od okien!" - napisał mer w serwisie Telegram.


Do końca czerwca Komisja Europejska ogłosi pierwsze wnioski dotyczące ewentualnego statusu kandydata do UE dla Ukrainy - poinformował w środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, który przebywał tego dnia z wizytą w Kijowie.

Jeszcze nie zaczęła się wielka rosyjska ofensywa na wschodzie Ukrainy - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow w środę na antenie Radia NW.

Zarządzająca męskimi rozgrywkami tenisowymi organizacja ATP krytycznie skomentowała decyzję organizatorów wielkoszlemowego Wimbledonu o wykluczeniu zawodników z Rosji i Białorusi. "Jest niesprawiedliwa i może stworzyć szkodliwy precedens" - oceniono.

Dowiedz się więcej

fot. PAP/EPA/Alejandro Garcia

Od początku wojny do Polski z Ukrainy przyjechało 900 chorych onkologicznie dzieci. Część z nich kontynuuje leczenie w Polsce, część została skierowana do ośrodków na całym świecie. W środę późnym wieczorem do Polski przybędzie kolejnych 17 pacjentów z Ukrainy.


Poparcie Chin dla rosyjskiej inwazji, w tym poprzez wzmacnianie dezinformacji dotyczących NATO i rosyjskiej wojny na Ukrainie, jest niepokojące - przekazała w środę wiceszefowa amerykańskiej dyplomacji Wendy Sherman w czasie spotkania ze stałymi przedstawicielami państw członkowskich przy Sojuszu Północnoatlantyckim.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała w środę, że uzgodniony wcześniej korytarz humanitarny do ewakuacji ludności cywilnej z kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu nie zadziałał zgodnie z planem, ponieważ rosyjskie siły nie dotrzymały zawieszenia broni.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej kanclerz Olaf Scholz tłumaczył, dlaczego Niemcy będą nadal wstrzymywać się z dostawami ciężkiej broni dla Ukrainy, jednak kilka powodów podanych przez szefa rządu nie odpowiada prawdzie – pisze w środę „Die Welt”.

Aresztowano mężczyznę, który podawał się za zakonnika, święcił sprzęt wojskowy Rosjan oraz chrzcił żołnierzy. Przekazywał też Rosjanom informacje o miejscu zamieszkania zamożnych ludzi - podaje w środę biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

 

Ukraina potrzebuje 15 mld dolarów w ciągu najbliższych trzech miesięcy, aby załatać dziurę, jaką w jej finansach pozostawiły skutki inwazji Rosji - przekazał w środę zdanie szefowej MFW Kristaliny Georgievy Financial Times.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego wezwała w środę państwa członkowskie Funduszu do udzielenia pomocy ukraińskiej gospodarce. "Georgieva zasugerowała, że wsparcie powinno być udzielane w formie dotacji w ramach skoordynowanego wysiłku krajów członkowskich funduszu" - napisał FT.

Prezydent Wołodymyr Zełenski zaprosił w środę prezydenta Francji Emmanuela Macrona na Ukrainę, aby ten stwierdził dokonywane tu przez Rosjan ludobójstwo.

Podczas wywiadu dla stacji BFM TV Zełenski nazwał nieuznanie faktu ludobójstwa na Ukrainie przez Macrona za „bolesne”.

fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL

W BBN trwa narada. Bierze w niej udział m.in. prezydent, premier i prezes PiS. 

Ukraińcy nie boją się daty 9 maja wyznaczonej przez Rosję, wierzącą w symbole, jako dzień zwycięstwa w trwającej wojnie - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla francuskiej telewizji BFM TV.

- Możliwości przyspieszenia dostaw już zamówionego przez Polskę sprzętu wojskowego były jednym z tematów mojej rozmowy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem - powiedział w środę w Waszyngtonie szef MON Mariusz Błaszczak. Minister obrony zapowiedział, że "w krótkim formalnie rozpocznie procedurę zamówienia kolejnych partii sprzętu wojskowego dla Polski".

fot. Twitter MON

Tutaj dowiesz się więcej.

Sytuacja na Ukrainie jest tematem narady prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem, prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, szefami resortów, służb oraz dowódcami wojskowymi, która trwa w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

Amerykański Departament Obrony poinformował w środę, że Rosja powiadomiła Stany Zjednoczone o testowym wystrzeleniu międzykontynentalnego pocisku balistycznego.

Pentagon uważa, że była to "rutynowa" operacja, która nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych - podaje agencja Reutera.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę w wywiadzie dla telewizji BFM TV, że nie chce stracić relacji z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a Marine Le Pen powinna zrozumieć swoje błędy i zmienić stanowisko odnośnie Rosji.

Fiński parlament rozpoczął w środę debatę na temat możliwości wstąpienia do NATO, w czasie której osiem na dziesięć ugrupowań wyraziło poparcie dla przyłączenia się do Sojuszu Północnoatlantyckiego bądź zawiązania innego sojuszu wojskowego w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.


Wojska rosyjskie w położonym nad Morzem Azowskim Mariupolu znacznie przewyższają siły ukraińskiej obrony; różnica w liczebności może wynosić nawet kilka tysięcy - ocenił Swiatosław Pałamar, zastępca dowódcy pułku Azow, broniącego tego miasta na południowym wschodzie Ukrainy.


Ponad 100 ton pomocy humanitarnej dla przebywających w Polsce ukraińskich uchodźców wojennych zebrano we włoskiej Lombardii. Osiem tirów z darami, zgromadzonymi przez fundacje targów w Mediolanie oraz Projekt Arka, odjechało w środę, a cztery następne wyruszą w następnych dniach - podała agencja Ansa.

Możliwości przyspieszenia dostaw już zamówionego przez Polskę sprzętu wojskowego były jednym z tematów mojej rozmowy z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem - powiedział w środę w Waszyngtonie szef MON Mariusz Błaszczak.

Błaszczak relacjonował, że podziękował sekretarzowi obrony USA za wsparcie w tej dziedzinie. - Nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, że gdyby nie osobiste zaangażowanie sekretarza Austina, to Polska nie miałaby możliwości kupienia Abramsów w tej najnowocześniejszej, najnowszej wersji, a do tego doszło, więc czołgi Abrams trafią na wyposażenie Wojska Polskiego - powiedział

Amerykanie szkolą "niewielką liczbę" żołnierzy ukraińskich. W ćwiczeniach, które zorganizowano poza Stanami Zjednoczonymi, używane są haubice - przekazał Reuters, powołując się na amerykański resort obrony - przekazał Reuters

 

Konto prof. Andrzeja Waśko w mediach społecznościowych zostało przejęte, sprawę badają państwowe służby - poinformował na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Opublikowane informacje to kłamstwa - zaznaczył. Profesor jest doradcą prezydenta RP.

Rzecznik podał, że do przejęcia konta profesora doszło w środę. Opublikowany wpis ma rozbudzać wrogość między Polakami a Ukraińcami - napisał Żaryn.

"Umieszczony wpis zawiera nieprawdziwe informacje, których treść wpisuje się w działania rosyjskie przeciwko Polsce i Ukrainie. Informacje zamieszczone przez atakujących są kłamstwem, które jest obliczone na rozbudzenie wrogości między Polakami i Ukraińcami. Wpis ma pobudzać wątpliwości Ukraińców wobec Polaków" - dodał rzecznik.

Zaznaczył, że umieszczona na przejętym koncie prof. Waśko jest już komentowana przez rosyjskie media prowadzące działalność dezinformacyjną przeciwko Polsce.

Niemcy zaprzestaną importu ropy naftowej z Rosji do końca roku - poinformowała w środę niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock po spotkaniu ze swoimi bałtyckimi odpowiednikami w Rydze.

fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS

Tutaj dowiesz się więcej.

NATO będzie musiało zwiększyć swą obecność w krajach bałtyckich i w Polsce, aby odpowiedzieć na rosyjskie zagrożenie - oświadczyła w środę w Rydze minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock po spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z Litwy, Łotwy i Estonii.

UE zrobi wszystko, co możliwe, aby Ukraina wygrała wojnę z Rosją - powiedział przebywający w środę w Kijowie przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

- Nie jesteście sami, jesteśmy z wami i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby was wesprzeć i zapewnić, że Ukraina wygra wojnę – zapewnił Michel.

Niemcy muszą dziś zdecydowanie poprzeć Ukrainę, jeśli mamy wierzyć, że wyciągnęli wnioski z własnej historii - napisał Donald Tusk.

Wcześniej Berlin zdecydował się nie podawać do wiadomości publicznej wszystkich rodzajów broni wysyłanej w ramach wsparcia dla Ukrainy. poinformowała o tym minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock, która w środę spotkała się w Rydze z szefami dyplomacji państw bałtyckich.

- Dostarczyliśmy rakiety przeciwczołgowe, Stingery i inny sprzęt, o czym nigdy nie mówiliśmy publicznie - powiedziała niemiecka minister na konferencji prasowej w Rydze, cytowana przez agencję Reutera.

Zapytana, czy Niemcy wyślą swój system artyleryjski Panzerhaubitze 2000, który według niektórych ekspertów jest potrzebny Ukrainie do przeprowadzania kontrataków na rosyjskie siły w Donbasie, Baerbock powiedziała, że Niemcy będą szkolić żołnierzy w Kijowie w zakresie obsługi i konserwacji bardziej zaawansowanych systemów, które Ukraina może kupić lub otrzymać od innych państw sojuszniczych.

Żołnierze ukraińskiej straży granicznej osiągnęli linię granicy państwowej w obwodzie kijowskim, sumskim i czernihowskim - poinformował w środę szef służby Andrij Demczenko w rozmowie z portalem informacyjnym Ukrainska Prawda.

Więcej przeczytasz tutaj.

fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO


Wojska rosyjskie próbują kontynuować ofensywę we wschodniej strefie operacyjnej, żeby uzyskać pełną kontrolę nad obwodami donieckim i ługańskim - poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

W obliczu agresji na Ukrainę Polska demonstruje ducha hasła "za wolność naszą i waszą" - powiedział w środę sekretarz obrony USA Lloyd Austin na początku spotkania z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem w Pentagonie. Jak dodał, rozmowy będą dotyczyć wzmacniania współpracy na tym polu.

Ukraina popiera inicjatywę czterodniowego rozejmu wielkanocnego.

Europa jeszcze bardziej powinna ograniczyć handel z Rosją po jej inwazji na Ukrainę, w tym import energii – oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkevics po spotkaniu w Rydze z szefami dyplomacji państw bałtyckich i niemiecką minister Annaleną Baerbock.

Prezydent Putin mówi, że Rosja pomyślnie przetestowała międzykontynentalny pocisk balistyczny Sarmat, co sprawi, że wrogowie Kremla "pomyślą dwa razy".

Prezydent Zełenski: około tysiąca cywilów ukrywa się w zakładzie metalurgicznym Azowstal w Mariupolu.

Agresja na Ukrainę jest popierana przez ponad 80 proc. Rosjan. Sankcjami trzeba dotknąć sporą część rosyjskiego społeczeństwa, które musi zrozumieć i zapłacić cenę za tę agresję, za to, że ją wspiera - mówił w środę europoseł Witold Waszczykowski.

 

Kilkadziesiąt osób wsiadło w środę do autobusów i wyjechało z ruin oblężonego przez Rosjan miasta Mariupol leżącego nad Morzem Azowskim - informuje agencja Reutera za anonimowymi źródłami.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk podkreślała, że ze względu na "katastrofalną sytuację humanitarną w Mariupolu" wysiłki władz będą w środę skupione właśnie na tym mieście. Korytarz humanitarny został uzgodniony ze stroną rosyjską i miały nim zostać ewakuowane kobiety, dzieci oraz osoby starsze. 

Niemcy zaprzestaną importu ropy naftowej z Rosji do końca roku - poinformowała w środę niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock po spotkaniu ze swoimi bałtyckimi odpowiednikami w Rydze.

 

Mężczyzna przedstawiający się jako rosyjski artysta protestował przeciwko wojnie na Ukrainie przed zamkniętym pawilonem Rosji na terenie weneckiego Biennale - poinformowała w środę Ansa. Tegoroczne 59. Biennale Sztuki oficjalnie rozpoczyna się w sobotę.

 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w środę w Kijowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Rozmowa dotyczyła m.in. sankcji przeciwko Rosji i wsparcia w dziedzinie obronności i finansów dla Ukrainy.

W piwnicy w oblężonym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy zmarła 91-letnia Wanda Obiedkowa, która w tym samym mieście, również w piwnicy, 81 lat temu ukrywała się przed Niemcami - pisze w środę Muzeum Auschwitz.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podziela nasze zdanie, że tak szerokie wsparcie musi ostać dofinansowane dodatkowymi środkami z unijnego budżetu. W taką Unię wierzymy, takiej Unii chcemy - napisał premier Matusz Morawiecki po spotkaniu z przewodniczącym RE.

Bloomberg: Putin podjął decyzję o inwazji na Ukrainę razem z Shoigu, Gerasimovem i Patruszewem.

Izrael przekaże Ukrainie hełmy i sprzęt ochronny - przekazało w środę w oświadczeniu izraelskie ministerstwo obrony po rozmowie telefonicznej szefa resortu Beniego Ganca z jego ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem.

Samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył 2 mln złotych z budżetu na posiłki dla uchodźców z Ukrainy. Jedenaście organizacji z Mazowsza przygotuje ponad 100 tys. posiłków dla potrzebujących - poinformował w środę Mazowiecki Urząd Marszałkowski.

 
W obwodzie charkowskim znaleziono magazyn ze skradzioną amunicją i komponentami.

Gubernator obwodu chersońskiego Henadyj Łaguta poinformował w środę, że Rosjanie planują nielegalne "referendum" w regionie na początek maja. Szef władz obwodowych cytowany przez portal RBK jest przekonany, że wyniki "głosowania" zostaną sfałszowane.

Około 40 procent mieszkańców Mikołajowa, na południu Ukrainy, opuściło miasto z powodu ciągłego ostrzału prowadzonego przez wojska rosyjskie - poinformował w środę mer Ołeksandr Sienkewycz w nagraniu, które zamieścił na Telegramie.

Polska stara się pomagać w dostarczaniu Ukrainie broni defensywnej służącej do obrony życia, terytorium; współpracujemy z NATO, szczegółów operacji wiążących się z pomocą dla Ukrainy nie podajemy z oczywistych względów - powiedział w środę w Siemianowicach Śląskich premier Mateusz Morawiecki.

Władze Hiszpanii przyjęły dotychczas 134 tys. uciekinierów wojennych z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy, poinformował w środę premier Pedro Sanchez.

Ponad 43% Mołdawian uważa, że NATO, Zachód i Zełenski są winni wojny w Ukrainie.

W polskich szpitalach hospitalizowane są 893 dorosłe osoby i 952 dzieci - obywateli Ukrainy. W związku z trudną sytuacją związaną z napływem uchodźców z Ukrainy, Polska podjęła działania pomocowe związane nie tylko z opieką zdrowotną - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia.

Przed ambasadą Rosji w Rydze w środę odbył się protest przeciwko przemocy seksualnej i zbrodniom wojennym dokonywanym przez rosyjskich żołnierzy na Ukrainie. W akcji wzięło udział około 200 kobiet - informuje portal łotewskiego publicznego nadawcy LSM.lv.

Pomimo znacznej przewagi liczebnej sił powietrznych Ukrainy, Rosji nie udało się osiągnąć całkowitej przewagi powietrznej.

Marines i Azov uratowali pół tysiąca myśliwców z portu Mariupol.

"Czym dzisiaj są Mariupol i mieszkańcy Mariupola? To całkowicie zniszczone, zbombardowane, spalone i zgwałcone przez rosyjskich okupantów miasto. To setki martwych ciał na ulicach. To pochówek członków rodziny na podwórkach, w przedszkolach, stałe ostrzały dzielnic mieszkalnych przez rosyjskich zabójców" - pisze Azow na Twitterze, publikując nagranie z oblężonego miasta.

Brytyjski premier Boris Johnson wezwał w środę Rosję do humanitarnego traktowania Brytyjczyka Aidena Aslina, który służąc w ukraińskiej armii, został schwytany przez wojska rosyjskie. Podkreślił, że nie jest najemnikiem, tylko członkiem regularnych sił zbrojnych.

Trzeci dzień rosyjskiej ofensywy na ukraiński Donbas nie przyniósł znaczącego sukcesu. Działania sił rosyjskich pokazują, że agresor dąży do zamknięcia Donbasu od północy i otoczenia wojsk ukraińskich; jak dotąd, nie osiągnięto tego celu ze względu na opór Ukraińców - oceniają eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich po pełnych 55 dniach wojny na Ukrainie.

Żołnierze ukraińskiej straży granicznej osiągnęli linię granicy państwowej w obwodzie kijowskim, sumskim i czernihowskim - poinformował w środę szef służby Andrij Demczenko w rozmowie z portalem informacyjnym Ukrainska Prawda.

Broń dla Ukrainy: flash mob #ArmUkraineNow rozprzestrzenia się w sieciach społecznościowych.

Otoczenie Putina uważa rosyjską inwazję na Ukrainę za katastrofalny błąd - Bloomberg.

Ośmiu rosyjskich dyplomatów zostało wydalonych z Japonii.

Rosja straciła już 3,5 więcej sprzętu niż Ukraina -  informują analitycy.

Lana Zerkal: Zaproponowaliśmy Europie jednolity plan pracy dotyczący sankcji energetycznych.

Lekcje o wojnie z Ukrainą zostaną wprowadzone w rosyjskich szkołach.

Podczas otwarcia 31. sesji Konferencji Utrechckiej w Holandii minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wyraził wdzięczność, że Niderlandy przyjmują uchodźców z Ukrainy. Jednocześnie zaznaczył, że choć Polacy okazują ogromną gościnność, to sami nie będą w stanie udźwignąć kosztów utrzymania 2,5 mln uchodźców.

W Chersoniu, który jest obecnie kontrolowany przez siły rosyjskie w środę rano został zastrzelony prorosyjski bloger Wałerij Kułeszow, podaje portal Ukraińska Prawda, powołując się na media lokalne.

Bóg zabiera dziś najlepszych spośród nas; tych, którzy oddali swe życie, by żyć mogli inni - powiedział podczas pogrzebu zabitego na obrzeżach Kijowa Wołodymyra Karasia kapelan ukraińskiej armii. Ceremonia odbyła się w środę na znajdującym się w centrum ukraińskiej stolicy Majdanie Niepodległości, uczestniczyli w niej rodzina zabitego żołnierza, jego towarzysze broni oraz przybyli z tej okazji na plac kijowianie.

Cały demokratyczny świat zjednoczył się w pomocy dla Ukrainy. Bardzo ważną rolę do odegrania ma dyplomacja parlamentarna; bez legislacji, za którą odpowiadamy, pomoc Ukrainie byłaby niemożliwa - mówiła w środę w Chełmie marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Rosyjska inwazja na Ukrainę przyczyniła się w 70 proc. do wzrostu inflacji w minionym miesiącu - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden na Twitterze. Jak dodał, efekt ten jest odczuwalny na całym świecie.

Ukraińskie wojska zatrzymały natarcie sił rosyjskich z miasta Izium w kierunku pobliskiego Słowiańska, powiedział w środę doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowicz, cytowany przez agencję informacyjną Reutera.

Berlin zdecydował się nie podawać do wiadomości publicznej wszystkich rodzajów broni wysyłanej w ramach wsparcia dla Ukrainy – oświadczyła minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock, która w środę spotkała się w Rydze z szefami dyplomacji państw bałtyckich.

 

Ponad 3,5 tys. uczniów z Ukrainy, którzy opuścili swój kraj po wybuchu wojny, przyjęły szkoły w Łodzi. 860 uczniów zapisało się do oddziałów przygotowawczych, w których prowadzone są zajęcia dla dzieci i młodzieży nieznających języka polskiego.

Życie w Kijowie w 56. dniu wojny coraz bardziej się normalizuje. Kijowianie, którzy opuścili miasto na początku rosyjskiej agresji licznie do niego wracają. Ponownie otwiera się coraz więcej sklepów, w tym centrów handlowych, przychodni, salonów fryzjerskich i kosmetycznych, a także bibliotek, kin i teatrów.

Szesnastoletnia Natalia, która przeszła już 5 operacji serca i wymagała kolejnej, z powodu wojny nie mogła liczyć na leczenie w rodzinnej Odessie. W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wszczepiono jej zastawkę serca metodą przezskórną, niedostępną w jej kraju.

Nastoletni mieszkaniec jednej z wiosek w obwodzie kijowskim jest podejrzany o przekazywanie rosyjskim żołnierzom informacji m.in. o sąsiadach i budynkach, w których mogą znajdować się wartościowe przedmioty w zamian za korzyści materialne - podała w środę kijowska prokuratura miejska.

W Irpieniu znaleziono ciężką bombę, która zostanie dziś zneutralizowana.

Władze Rumunii wycofujące z użytku myśliwce MIG-21 będą mogły je przekazać walczącej z rosyjską inwazją Ukrainie, poinformował bukareszteński dziennik "Romania Libera".

Żołnierze SBGS udali się na granicę państwową Ukrainy w trzech obwodach.

Wiktor Medwedczuk, prorosyjski oligarcha, wprowadzał rosyjskie władze w błąd, przekazując za pieniądze nieprawdziwe informacje o prorosyjskich nastrojach na Ukrainie – powiedział doradca szefa biura prezydenta Mychajło Podolak w wywiadzie dla portalu nv.ua.

 

W pobliżu kostnicy w Buczy powstało centrum informacyjne, które ma pomagać rodzinom ofiar.

Rosja postanowiła zachować w tajemnicy dane dotyczące krewnych żołnierzy poległych na Ukrainie.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zwołuje zespół ds. bezpieczeństwa narodowego w nowej fazie wojny Rosji z Ukrainą.

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz przedstawicieli rządu w środę po południu odbędzie kolejna narada w BBN poświęcona sytuacji na Ukrainie - powiedział  szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Gwardia Narodowa Ukrainy zaapelowała w środę do mieszkańców, by nie odwiedzali miejsc kultu osobiście, tylko uczestniczyli w nabożeństwach wielkanocnych online, gdyż w warunkach militarnej agresji nie sposób zagwarantować bezpieczeństwa dużych skupisk ludzkich.

Kilkadziesiąt osób protestowało w środę przed Konsulatem Federacji Rosyjskiej w Gdańsku. Wśród protestujących były kobiety w zaplamionej na czerwono bieliźnie, z workami na głowach i związanymi rękami.

Przed pocztami w centrum Kijowa ustawiają się w środę kilkusetmetrowe kolejki osób, chcących kupić znaczek z zatopionym rosyjskim okrętem wojennym Moskwa.

Znaczek przedstawia stojącego na brzegu żołnierza pozdrawiającego rosyjski okręt środkowym palcem.

14 kwietnia ministerstwo obrony Rosji potwierdziło zatonięcie na Morzu Czarnym podczas sztormu krążownika rakietowego Moskwa. Zdaniem strony ukraińskiej okręt został trafiony dwiema rakietami Neptun - wersję tę potwierdziły Stany Zjednoczone. Krążownik uczestniczył m.in. w ataku na ukraińską Wyspę Węży na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Do końca rosyjskiej agresji nie uda się przywrócić zaopatrzenia w wodę, prąd i gaz miast Popasna i Rubiżne w obwodzie ługańskim - oświadczył szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

Jak zaznaczył, nie sposób na razie oszacować strat w infrastrukturze miast i wsi. "Rosjanie niszczą przepompownie, zajmują miasta, a potem nie mogą tam niczego naprawić. 'Ruski mir' pozbawia miejscową ludność gazu, wody i światła - żyją przez te półtora miesiąca tak, jak większość Rosjan przez całe życie" - napisał Hajdaj na Telegramie.

Rosyjskiej ambasadzie w Warszawie kończą się pieniądze.

- Rosja zemści się na Polsce, jeśli jej ambasada w Warszawie przestanie działać, ponieważ nie może otrzymać nowych środków z Moskwy - ostrzegł ambasador Siergiej Andriejew.

Pod koniec marca Polska wydaliła 45 rosyjskich dyplomatów i zablokowała konta bankowe ambasady.

Więcej TUTAJ.

Rosyjscy dowódcy wydają rozkazy atakowania celów cywilnych, nie interesują się losem swoich podwładnych i zastraszają ich - wynika z rozmowy jednego z rosyjskich żołnierzy z bratem, przechwyconej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, a następnie opublikowanej w środę przez agencję UNIAN.

- Zapomnieli o nas, zostawili na trzy dni w lesie bez jedzenia i wody. Rozkazują strzelać do cywilów i grożą postępowaniem karnym w sprawie dezercji, jeśli ktoś opuści posterunek - opowiada rosyjski wojskowy w rozmowie z bratem. Informuje również o bardzo trudnym położeniu wojsk najeźdźcy na Ukrainie - ciężkich walkach, ciągłych ostrzałach i problemach z wyposażeniem oddziałów.

Żołnierz zapowiada, że po powrocie do Rosji poinformuje prokuraturę wojskową o postępowaniu dowództwa swojej formacji podczas wojny na Ukrainie. - Oni (dowództwo - red.) otrzymali żywność, papierosy. Wiesz, co wtedy zrobili? Uciekli. Zostawili nas i po prostu uciekli. (...) Napiszę o tym cały tom w prokuraturze - deklaruje rosyjski wojskowy.

Socjaldemokraci z SPD postrzegają siebie jako partię pokojową. Jednak ich największym błędem było „uprzejme traktowanie zbrodniarza wojennego Władimira Putina, który zamiast pokoju przyniósł wojnę” oraz uzależnił Niemcy od rosyjskiego gazu - pisze w środę portal dziennika "Bild".

Ponad milion obywateli Ukrainy powróciło do kraju od początku rosyjskiej inwazji - poinformowała ukraińska straż graniczna.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę, że ewentualny zakaz udziału rosyjskich tenisistów w wielkoszlemowym Wimbledonie jest niedopuszczalny i zaszkodziłby samemu turniejowi.

- Biorąc pod uwagę, że Rosja jest silnym krajem tenisowym, turnieje które podejmą taką decyzję ucierpią na tym. Uczynienie ze sportowców zakładników politycznych intryg jest niedopuszczalne - powiedział Pieskow podczas telekonferencji prasowej.

Według portalu Sportico rosyjscy tenisiści nie będą mogli w tym roku wystąpić w Wimbledonie. To efekt inwazji tego kraju na Ukrainę.

Ukraińskie zakłady metalurgiczne powoli wznawiają produkcję stali - informuje bank UBS. Wskazuje jednocześnie, że zakłady dostarczające 40 proc. ukraińskiej stali znajdują się w ogarniętym walkami Mariupolu i nie wiadomo, kiedy zostaną uruchomione.

Według szacunków UBS, w marcu, z powodu agresji Rosji, prace wstrzymały zakłady dostarczające 85 proc. ukraińskiej produkcji stali, szacowanej na 21 mln ton rocznie. Praktycznie cały eksport, wynoszący 15 mln ton rocznie, został wstrzymany, a normalną produkcję utrzymały jedynie zakłady Kametstal, dostarczające ok. 2,4 mln ton rocznie.

Rosyjskie władze okupacyjne nakazały instytucjom kultury na terenie obwodu zaporoskiego Ukrainy zorganizowanie koncertów z okazji 9 maja, dnia w którym Rosja obchodzi Dzień Zwycięstwa - poinformowały władze obwodowe.

Wystosujemy list do przewodniczących parlamentów państw europejskich i pozaeuropejskich, by wpłynęli na swoje rządy i skłonili je do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy, przede wszystkim w wymiarze militarnym - powiedział w środę w Pradze marszałek Senatu Tomasz Grodzki po spotkaniu z szefem czeskiego Senatu Miloszem Vystrczilem.

Potwierdzamy, że w ramach sojuszniczej pomocy wojskowej Ukraina otrzymała części zamienne i podzespoły do samolotów, ale nie całe samoloty - poinformowało w środę dowództwo ukraińskiego lotnictwa wojskowego, odnosząc się do wtorkowej wypowiedzi rzecznika Pentagonu Johna Kirby'ego.

We wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby poinformował, że Ukraina otrzymała od innych krajów "samoloty i części zamienne do swoich samolotów". Zaznaczył, że USA pomogły w transporcie części, ale nie w przekazaniu całych samolotów.

W środę zburzono trzy pomniki Armii Czerwonej. Na liście IPN jest 60 monumentów, ktore mają zostać obalone. - Należy zakończyć proces dekomunizacji w RP - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki na konferencji w Siedlcu (Wielkopolskie).

Więcej TUTAJ.

Duże zniszczenia spowodował atak sił rosyjskich na Awdijiwkę w obwodzie donieckim w nocy z wtorku na środę, połowa miasta jest obecnie pozbawiona prądu – poinformowała przedstawicielka władz obwodowych Tetiana Ihnatczenko-Tiurina, cytowana przez portal Nastojaszczeje Wriemia.

- W nocy była poważna sytuacja w Awdijiwce: wojska rosyjskie ostrzelały centrum miasta i infrastruktura cywilna jest teraz poważnie uszkodzona - powiedziała.

Dodała, że we wtorek siły rosyjskie przeprowadziły też atak rakietowy na Kramatorsk i intensywnie ostrzeliwano hromadę oczeretnicką, która praktycznie cała została pozbawiona prądu.

Rozmawiałem z władzami Bułgarii o pomocy wojskowej dla Ukrainy, mówiliśmy też o sytuacji uchodźców i europejskich aspiracjach Ukrainy - powiedział w środę ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w wywiadzie dla bułgarskiej telewizji BTV. Kułeba od dwóch dni przebywa z wizytą w Sofii.

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa aresztowała tzw. ministra spraw wewnętrznych samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej generała Ihora Korneta; jest to prawdopodobnie początek "czystki" we władzach tej struktury - poinformował wywiad wojskowy Ukrainy.

"Generał Kornet znajduje się obecnie w areszcie śledczym FSB w Rostowie nad Donem" - przekazano w komunikacie wywiadu wojskowego.

W ocenie ukraińskiej służby zatrzymanie Korneta wywołało niepokój w politycznym i militarnym kierownictwie samozwańczej, zależnej od Moskwy "republiki" na wschodzie Ukrainy.

Budynek w Czernihowie na północy Ukrainy zniszczony w wyniku rosyjskiego ataku. 

Do 9 maja władze Rosji chcą zademonstrować swojemu społeczeństwu zdobycie Donbasu i korytarza lądowego na Krym, ale to nie wyczerpuje ich celów - powiedział rzecznik resortu obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk. Rosja będzie chciała iść dalej, m.in. zająć cały obwód chersoński - ocenił.

- Teraz przeciwnik przygotowuje się do tego, zbiera siły i umacnia się na terenach, które już okupuje. Wszystko będzie jednak zależało od wyników działań bojowych w obwodach donieckim i ługańskim - dodał.

Nową ofensywę w Donbasie, która już się zaczęła, określił jako "decydującą bitwę o Ukrainę".

Szpitale są zapełnione rosyjskimi rannymi żołnierzami, ciała poległych są wywożone ciężarówkami w okolice Ługańska, a wiele jednostek sprzętu wojskowego najeźdźcy pozostaje porzuconych na polu walki - przekazał szef ługańskiej administracji obwodowej Serhij Hajdaj.

W ocenie Hajdaja rosyjska ofensywa w Donbasie nie osiągnęła dotychczas zakładanych efektów i trudno przypuszczać, by zmieniło się to w najbliższym czasie. - Rosyjskie wojska od niemal dwóch miesięcy ostrzeliwują miejscowości w obwodzie ługańskim wszystkim, co mają na wyposażeniu - artylerią, ogniem moździerzowym, wyrzutniami rakietowymi Grad. Mimo to nie mogą w żaden sposób przełamać linii naszej obrony. Nic się w tym względzie nie zmienia - powiedział szef regionalnej administracji.

Węgry otrzymały kolejna porcję paliwa nuklearnego z Rosji dla elektrowni atomowej w Paksu – poinformował szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

Zaznaczył, że paliwo zostało dostarczone drogą lotniczą przez Białoruś, Polskę i Słowację, gdyż transport lądowy uniemożliwia tocząca się na Ukrainie wojna. Wcześniej, jak powiedział, paliwo docierało koleją.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w środę rozpoczął dwudniową wizytę w Czechach, gdzie spotka się m.in. z prezydentem Miloszem Zemanem, premierem Petrem Fialą i szefem czeskiego Senatu Miloszem Vystrczilem. Rozmowy polityków będą dotyczyły m.in. pomocy ukraińskim uchodźcom i Ukrainie, dozbrajania jej oraz sankcji wobec Rosji.

Około 20 900 żołnierzy straciło wojsko rosyjskie od początku inwazji na Ukrainę – poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Siły rosyjskie straciły dotąd 815 czołgów, 2087 transporterów opancerzonych, 391 systemów artyleryjskich, 136 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 67 systemów obrony przeciwlotniczej, 171 samolotów, 150 śmigłowców, 1504 samochody, osiem okrętów, 76 cystern z paliwem oraz 165 samolotów bezzałogowych.

Papież Franciszek podziękował w środę Polakom za miłosierdzie wobec uchodźców z Ukrainy. - Niech Bóg wynagrodzi was za waszą dobroć - powiedział podczas audiencji generalnej na placu Świętego Piotra.

Dzisiaj obywatele Ukrainy mają swobodny dostęp do polskiego rynku pracy. W praktyce oznacza to, że do podjęcia pracy nie potrzebują już żadnych zezwoleń ani oświadczeń – przekazało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w komunikacie. 

W środę zburzone zostaną trzy pomniki upamiętniające Armię Czerwoną - w Siedlcu i Międzybłociu (województwo wielkopolskie) oraz w miejscowości Garncarsko (województwo dolnośląskie).

- Na przygotowanej przez nas liście jest około 60 pomników. Chcemy dokończyć proces dekomunizacji przestrzeni publicznej – powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Więcej TUTAJ.

Według cytowanego przez agencję Reuters portalu Sportico rosyjscy tenisiści nie będą mogli w tym roku wystąpić w wielkoszlemowym Wimbledonie. To efekt inwazji tego kraju na Ukrainę. Organizatorzy turnieju na razie tego nie potwierdzili.

Wcześniej organizujący turniej All England Lawn Tennis Club (AELTC) poinformował, że prowadzi rozmowy z rządem brytyjskim w sprawie udziału graczy z Rosji i Białorusi. Podano, że decyzja ma zostać ogłoszona w połowie maja, przed upływem terminu zgłoszeń do turnieju zaplanowanego na 27 czerwca - 10 lipca.

Na Ukrainie po stronie rosyjskiej walczy od 10 do 20 tys. najemników z grupy Wagnera lub bojowników z Syrii bądź Libii - poinformowała agencja AFP powołująca się na jednego z europejskich urzędników.

Według informatora agencji, zaobserwowano "transfery z Syrii i Libii" do Donbasu we wschodniej Ukrainie, gdzie siły rosyjskie rozpoczęły nową ofensywę. Najemnicy "nie mają ani pojazdów, ani broni ciężkiej" i trudno dokładnie określić jaka ich część pochodzi z Bliskiego Wschodu, a jaka została zatrudniona przez grupę Wagnera - dodano.

Nie podoba się nam polityka Węgier wobec Ukrainy, i mówimy o tym otwarcie. Mamy duży problem ze zrozumieniem braku solidarności regionalnej ze strony węgierskiej – ocenił w środę szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch.

Czeczeńscy żołnierze rosyjskiej Gwardii Narodowej, tzw. kadyrowcy, brutalnie zabili trzech rosyjskich wojskowych, którzy odmówili udziału w walkach na Ukrainie, bo nie dostali obiecanego wynagrodzenia - poinformowały władze obwodu zaporoskiego.

"Według danych ukraińskiego wywiadu w poniedziałek rosyjscy żołnierze wszczęli bunt w rejonie (powiecie - red.) połohowskim obwodu zaporoskiego. Kadyrowcy rozprawili się z trzema prowodyrami tych działań, gotowymi złożyć broń i wrócić do domu" - przekazano w komunikacie. 

Zarówno Polska, jak i nasi sojusznicy - USA, Wielka Brytania i jeszcze kilka innych krajów - kierują duże dostawy broni na Ukrainę, tak by mogła ona bronić nie tylko swojego terytorium, ale również bezpieczeństwa Europy - owiadczył rzecznik rządu Piotr Müller.

- Polska udziela niezbędnego wsparcia na teren Ukrainy, takiego - które jest w stanie pomóc w tej trudnej sytuacji. Nie chwalimy się tym, bo jesteśmy państwem frontowym, blisko bezpośrednich działań wojennych. Ale Ukraińcy wprost mówią o tym, że Polska to jest kraj, który udziela jednej z największej pomocy, więc to mówi samo za siebie - dodał.

Nie odnotowano żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej - przekazała w środę rano Państwowa Agencja Atomistyki. Dodano, że na terenie Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przyjechał do Kijowa. "Jestem w sercu wolnej i demokratycznej Europy" - napisał polityk na Twitterze i zamieścił zdjęcie z kijowskiego dworca.

Wcześniej stolicę Ukrainy odwiedzili m.in. szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Okupacyjne wojska nielegalnie wywiozły do Rosji ponad 500 tys. obywateli Ukrainy, spośród których 121 tys. stanowią dzieci - poinformował ukraiński ambasador przy ONZ Serhij Kysłycia podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.

- Ukraińcy są przymusowo deportowani do regionów Rosji, które zmagają się z trudnościami ekonomicznymi - przede wszystkim na daleką północ i wyspę Sachalin. Nasi obywatele otrzymują dokumenty zabraniające opuszczania tych miejsc w ciągu najbliższych dwóch lat. (...) Podobne praktyki stosowały kiedyś nazistowskie Niemcy - podkreślił Kysłycia.

Wstępnie uzgodniliśmy z Rosjanami korytarz humanitarny, którym w środę będzie mogła ewakuować się ludność oblężonego Mariupola na południu Ukrainy - poinformowała w środę rano wicepremier Iryna Wereszczuk.

Mer miasta Wadym Bojczenko liczy, że w środę uda się wywieźć 6 tys. osób. Według niego w mieście pozostało ok. 100 tys. cywilów, a "dziesiątki tysięcy" zginęły.

Cały czas nie ma reakcji, mimo naszych wielokrotnych wniosków do Komisji Europejskiej, o środki unijne na pomoc uchodźcom z Ukrainy - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Dodał, że środków na ten cel nie dostało żadne z państw Unii Europejskiej.

Norwegia przekazała Ukrainie około 100 systemów obrony przeciwlotniczej Mistral, pociski zostały już wysłane - poinformowało w środę ministerstwo obrony w Oslo.

Jak podkreślił minister obrony Bjoern Arild Gram, konflikt na Ukrainie może być długotrwały, a kraj ten jest "zależny od międzynarodowego wsparcia, aby móc przeciwstawić się rosyjskiej agresji".

Wcześniej Norwegia przekazała ukraińskiemu wojsku 4 tys. granatników przeciwpancernych oraz sprzęt ochronny.

Rosja zwiększa obecność swojego wojska na wschodniej granicy Ukrainy, a mimo niskiej aktywności rosyjskiego lotnictwa na północy Ukrainy nadal możliwe są uderzenia w priorytetowe cele na terenie całego kraju - oceniło w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

"Rosyjska obecność wojskowa na wschodniej granicy Ukrainy stale się zwiększa, a walki w Donbasie przybierają na sile, w miarę jak wojska rosyjskie próbują przełamać ukraińską obronę. Aktywność rosyjskiego lotnictwa w północnej Ukrainie prawdopodobnie pozostanie na niskim poziomie od czasu wycofania się z terenów na północ od Kijowa. Nadal jednak istnieje ryzyko precyzyjnych uderzeń na priorytetowe cele na całej Ukrainie. Rosyjskie ataki na miasta w całym kraju świadczą o tym, że ich celem jest próba zakłócenia przepływu ukraińskich posiłków i broni na wschód kraju" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy ponad 2,86 mln osób - poinformowała w środę rano Straż Graniczna. We wtorek funkcjonariusze odprawili 25 tys. podróżnych, a w środę do godziny 7 rano - 6 tys. We wtorek z Polski do Ukrainy wyjechało 18,8 tys. osób.

Siły ukraińskie zaatakowały krążownik Moskwa, gdy okręt zmierzał w stronę Odessy, gdzie miał wziąć udział w operacji desantowej - poinformowała matka jednego z rosyjskich marynarzy, którzy mieli przeżyć ostrzał okrętu. Jej słowa cytuje ukraińskie Radio Swoboda.

- Ostatni raz rozmawiałam z nim 14 kwietnia. Mój syn jest marynarzem, żołnierzem poborowym. (...) Zrozumcie mnie jako matkę, ja po prostu posiwiałam ze strachu. To jest coś strasznego, nawet wrogowi nie życzę takiego losu. (...) Syn powiedział mi, że krążownik został trafiony trzema rakietami. Część personelu ewakuowano fregatą Makarow, innych ocalałych przewieziono do Sewastopola na Krymie. Otrzymali wtedy telefony, ponieważ zostali, proszę wybaczyć, tylko w spodenkach i koszulkach. Mieli tam wszystko (na krążowniku - red.), telefony, dokumenty - relacjonowała rozmówczyni Radia Swoboda.

Według matki żołnierza syn przekazał jej, że na okręcie znajdowało się około 510 osób, spośród których co najmniej 40 zginęło.

Ostrzelany przez Rosjan szpital w miejscowości Basztanka w obwodzie mikołajowskim

Pochodzący z Rosji dzik o imieniu Putin z rezerwatu w Bawarii na południowym wschodzie Niemiec dostał nowe imię - jego opiekunowie zdecydowali się na zmianę z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

We wtorek w rezerwacie odbyła się ceremonia, podczas której imię dzika zmieniono z Putin na Eberhofer. Nowe imię nawiązuje do postaci policjanta z popularnej w Bawarii serii książek i zostało wybrane przez internautów w konkursie ogłoszonym w mediach społecznościowych.

Pomoc humanitarna w związku z wojną w Ukrainie będzie potrzebna bardzo długo i ciągle, systemowo, a świat musi mieć tego świadomość. Jest to walka Putina z całym narodem, to jest próba unicestwienia narodu, mamy do czynienia z ludobójstwem - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Rosja nasila ofensywę na wschodzie i południu Ukrainy, próbuje przełamać ukraińską obronę w rejonie Iziumu, zdobyć Mariupol, a także uzyskać kontrolę nad całym obwodem chersońskim – podaje sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

"Przeciwnik prowadzi działania ofensywne we wschodniej strefie operacyjnej w celu zdobycia pełnej kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim" - podano w podsumowaniu operacyjnym sztabu na Facebooku.

"Na kierunku donieckim przeciwnik prowadził szturm w rejonie Marjinki. Główne wysiłki skupia na zdobyciu Mariupola, kontynuując atak w rejonie kombinatu Azowstal. Prowadzi również działania bojowe w rejonie miejscowości Wełyka Nowosiłka, Riwnopil, Storożewe" - czytamy w komunikacie.

Rosjanie kontynuują częściową blokadę Charkowa. Intensywne walki toczą się także w obwodzie ługańskim, m.in. w okolicy Kreminnej (już kontrolowanej przez wojska rosyjskie), oraz na północy obwodu donieckiego. Przeciwnik przegrupowuje siły, by następnie poprowadzić ofensywę w kierunku Łymanu.

W garnizonie wojskowym, który broni zakładów Azowstal w Mariupolu, znajduje się ponad 500 rannych żołnierzy; są tu też kobiety i dzieci - poinformował w nocy z wtorku na środę dowódca 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej major Serhij Wołyna.

Wojskowy zaapelował o międzynarodową misję humanitarną w celu wyprowadzenia z miasta wojskowych i cywilów.

Najmłodszy (znany opinii publicznej - przyp. red.) żołnierz rosyjski zginął w Ukrainie - informuje "The Siberian Times". 

Roman Akimow pochodził z rejonu Krasnojarska w centralnej części Syberii. Osiemnastolatek został wcielony do wojska w grudniu 2021 roku.

Nowy pakiet sankcji unijnych może poważnie utrudnić przywóz do Rosji żywności oraz komponentów do jej produkcji. A to grozi wyższą inflacją i pogłębieniem spadku rosyjskiego PKB – pisze w środę "Rzeczpospolita".

Piąty pakiet sankcji, m.in. zamykający Unię dla rosyjskich statków i tirów, może okazać się najboleśniejszy z dotychczasowych – czytamy w dzienniku.

Prawie 300 tys. osób ewakuowano dotąd na Ukrainie korytarzami humanitarnymi - poinformowała w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na biuro prasowe ministerstwa integracji.

NEXTA podaje, że ukraińskie oddziały zlikwidowały jednego z przywódców bojowników Ługańskiej Republiki Ludowej Michaiła Kiszczyka, bardziej znanego pod pseudonimem Misza Czeczen.

W sieci pojawiły się także relacje z ostatniego pożegnania wojskowego. 

Reuters podaje, że Rosja postawiła kolejne ultimatum w sprawie Mariupola. "Rosyjskie siły zbrojne, opierające się wyłącznie na zasadach humanitarnych, ponownie proponują bojownikom nacjonalistycznych batalionów i zagranicznym najemnikom zaprzestanie operacji wojskowych do 14:00 czasu moskiewskiego 20 kwietnia i złożenie broni" - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony w komunikacie cytowanym przez agencję. 

France24 cytuje rzecznika Pentagonu, który poinformował, że Ukraina otrzymała myśliwce i części do samolotów, aby wzmocnić swoje siły powietrzne w obliczu inwazji Rosji.

John Kirby nie poinformował jednak, o jaki sprzęt dokładnie chodzi, a także który kraj miał go przekazać. Zasugerował jedynie, że przekazane maszyny mają być produkcji rosyjskiej. "Posunięcia te wskazują na zmianę nastawienia na Zachodzie, który początkowo odmówił dostarczenia Ukrainie ciężkiego uzbrojenia" - podsumowuje France24. 

- Strona rosyjska nie odpowiada na propozycje wymiany cywilów i obrońców Mariupola, gdzie sytuacja jest skrajnie trudna - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

- Sytuacja w Mariupolu pozostaje bez zmian. Jest skrajnie trudna. Rosyjscy żołnierze blokują wszelkie próby zorganizowania korytarzy humanitarnych i uratowania ludzi. (...) Usiłują ich deportować albo nawet mobilizować do okupacyjnych wojsk. Los co najmniej dziesiątek tysięcy mariupolan, którzy zostali wcześniej przemieszczeni na terytorium kontrolowane przez Rosję, jest nieznany - oznajmił.

W wywiadzie opublikowanym we wtorek w austriackim dzienniku "Der Standard" były dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej David Petraeus nazwał prezydenta Putina jednym z najbardziej paranoicznych przywódców na świecie i sceptycznie odniósł w chwili obecnej do możliwości przewrotu wojskowego na Kremlu.

Na pytanie, czy może sobie wyobrazić wojskowy zamach stanu, który obaliłby Putina i zakończył wojnę czterogwiazdkowy generał, który był dowódcą Wielonarodowych Sił Zbrojnych w Iraku, a także dowodził siłami koalicji w Afganistanie, odpowiedział, że jest to możliwe, ale nie obecnie.

Zdaniem byłego dyrektora CIA, Putin jest paranoikiem, który zgromadził wokół siebie ogromny aparat bezpieczeństwa, a także lojalnych podwładnych. Przypomniał jednak, że historia Rosji obejmuje takie wstrząsy, jak rewolucja lutowa i październikowa w czasie I wojny światowej.

Francuscy nauczyciele zgodnie twierdzą, że poziom matematyki dzieci wojennych uchodźców Ukrainy, uczących się we francuskich szkołach, jest wyższy niż uczniów francuskich. Pedagodzy oceniają, że ukraińskie dzieci są "o rok do przodu" w porównaniu z francuskim programem nauczania matematyki.

Belgia zapowiedziała wysłanie ekspertów medycyny sądowej na Ukrainę w celu zebrania dowodów na rosyjskie zbrodnie wojenne, powiedział w środę wieczorem premier Aleksander De Croo.

- To pierwszy krok w kierunku ścigania barbarzyńców - stwierdził szef belgijskiego rządu.

- Przemoc, morderstwa, gwałty… to, co dzieje się na Ukrainie, można porównać do najciemniejszych kart historii - powiedział De Croo.

Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) szacuje, że ponad pięć milionów osób musiało uciec z Ukrainy.

- To jest pięć milionów indywidualnych losów pełnych cierpienia i traumy - powiedział zastępca Wysokiego Komisarza UNHCR Kelly Clements na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku.

- Do tej liczby trzeba dodać 7,1 milionów uchodźców wewnętrznych, które opuściły swoje domy na terenie Ukrainy - dodał Antonio Vitorino z Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM).

Mer Mikołajowa, Ołeksandr Senkiewicz poinformował o kolejnych eksplozjach w mieście. 

Zaapelował do mieszkańców miasta, aby nie zbliżali się do okien i pozostali w bezpiecznych miejscach.

Według ukraińskiej agencji informacyjnej Unian, mieszkańcy miasta informowali również, że w niektórych miejscach wybuchły pożary.

Ukraina poinformowała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), że przywrócono bezpośrednią łączność pomiędzy krajowym regulatorem a elektrownią jądrową w Czarnobylu, ponad miesiąc po tym, jak kontakt ten został utracony, gdy siły rosyjskie przejęły kontrolę nad elektrownią, powiedział dyrektor generalny agencji Rafael Grossi.

W programie niemieckiej telewizji publicznej ZDF "heute journal" ambasador Ukrainy Andrij Melnyk odniósł się do listy możliwych dostaw broni, którą Ukraina otrzymała od Niemiec kilka tygodni temu. Według ambasadora nie ma na niej broni ciężkiej, która jest niezbędna, aby stawić czoła rosyjskiemu najeźdźcy.

- Broni, której potrzebujemy, nie ma na tej liście - oświadczył przedstawiciel Ukrainy.

Melnyk powiedział, że niemiecka Bundeswehra jest w stanie dostarczyć Ukrainie potrzebną jej broń. Jako przykład podał bojowy wóz piechoty Marder. - Według naszych danych Bundeswehra posiada ponad 400 takich pojazdów, a tylko niewielka część z nich bierze udział w misjach - stwierdził..

Dowódca ukraińskiej piechoty morskiej walczącej w Mariupolu powiedział, że jego oddziały stoją w obliczu "ostatnich dni, a może nawet godzin". Jak dodał, wróg ma miażdżącą przewagę - 10 do jednego. 

Niemiecki producent opon Continental ogłosił, że tymczasowo wznawia produkcję w swoim rosyjskim zakładzie w Kałudze. Jak wyjaśniła firma, krok ten jest podyktowany troską o lokalnych pracowników, którzy w przeciwnym razie zostaliby pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

"Naszym pracownikom i menedżerom w Rosji grożą poważne konsekwencje karne, jeśli powstrzymamy się od zaspokajania lokalnego popytu" - czytamy w oświadczeniu firmy. Koncern wyjaśnił, że jego produkty są z zasady przeznaczone do użytku cywilnego.

Polska nie może sama udźwignąć ciężaru związanego z kryzysem uchodźczym, potrzebne jest większe zaangażowanie agencji ONZ - apelował ambasador RP Krzysztof Szczerski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Dyplomata wezwał też organizacje do powstrzymania przymusowych deportacji cywilów do Rosji.

Administracja Bidena ogłosi w ciągu najbliższych dni kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy - poinformowały telewizja NBC News i agencja Reutera.

Jak podała NBC News, powołując się na źródła w administracji, w nowym pakiecie znajdą się dziesiątki tysięcy pocisków artyleryjskich. Łączna wartość transzy ma wynieść ok. 800 mln dolarów, czyli tyle, ile warta była poprzednia, ogłoszona niecały tydzień temu. W tamtym pakiecie po raz pierwszy znalazły się systemy artylerii - 18 holowanych haubic 155 mm wraz z 40 tys. pocisków. Jak podaje telewizja, taka ilość może starczyć jedynie na ok. tydzień. Administracja ma ponadto zachęcać inne kraje do przesłania Ukrainie artylerii, która ma odegrać ważną rolę w bitwie o Donbas.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie