Wojna Rosja-Ukraina. W piwnicy w oblężonym Mariupolu zmarła ocalała z Holokaustu 91-latka

Świat
Wojna Rosja-Ukraina. W piwnicy w oblężonym Mariupolu zmarła ocalała z Holokaustu 91-latka
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO/Twitter/Auschwitz Memorial
Ukraina/ W piwnicy w oblężonym Mariupolu zmarła ocalała z Holokaustu 91-latka

W piwnicy w oblężonym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy zmarła 91-letnia Wanda Obiedkowa, która w tym samym mieście, również w piwnicy, 81 lat temu ukrywała się przed Niemcami - pisze w środę Muzeum Auschwitz.

"W wieku 10 lat Wanda Obiedkowa przetrwała Niemców, ukrywając się w piwnicy w Mariupolu. 81 lat później zmarła w piwnicy w tym samym mieście jako ofiara strasznej wojny, ukrywając się przed Rosjanami" - napisało na Twitterze Muzeum Auschwitz.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Pułk Azow: Mariupol to setki martwych ciał na ulicach

 

Portal Chabad.org podał, że kobieta zmarła 4 kwietnia. "Na łożu śmierci w jednej z mariupolskich piwnic, zamarzając i prosząc o wodę, ocalała z Holokaustu Wanda Obiedkowa chciała wiedzieć tylko jedno: dlaczego to się dzieje?" - czytamy.

 

 

- Mama nie zasłużyła na taką śmierć - powiedziała Łarysa, która do ostatniej chwili towarzyszyła matce. Kobieta wraz z mężem, ryzykując własnym życiem pod nieustającymi ostrzałami, pochowali 91-latkę w publicznym parku, około kilometra od Morza Azowskiego.

Kilkadziesiąt osób wyjechało z Mariupola w konwoju autobusów

Kilkadziesiąt osób wsiadło w środę do autobusów i wyjechało z ruin oblężonego przez Rosjan miasta Mariupol leżącego nad Morzem Azowskim - informuje agencja Reutera za anonimowymi źródłami. Wcześniej w środę władze miasta informowały, że mają nadzieję, iż przy pomocy 90 autobusów zostanie ewakuowanych około 6 tys. osób.

 

.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk podkreślała, że ze względu na "katastrofalną sytuację humanitarną w Mariupolu" wysiłki władz będą w środę skupione właśnie na tym mieście. Korytarz humanitarny został uzgodniony ze stroną rosyjską i miały nim zostać ewakuowane kobiety, dzieci oraz osoby starsze.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie