Rosja testuje międzykontynentalną rakietę balistyczną Sarmat. "Trafiła w cele"

Świat
Rosja testuje międzykontynentalną rakietę balistyczną Sarmat. "Trafiła w cele"
PAP/EPA/MIKHAIL TERESHCHENKO / KREMLIN POOL / SPUTNIK
Władimir Putin

Rosja poinformowała w środę, że uruchomiła testowo nową międzykontynentalną rakietę balistyczną Sarmat, strategiczną broń, której zdaniem prezydenta Władimira Putina "nie ma nigdzie indziej i która da do myślenia tym, którzy próbują zagrozić Rosji" - informuje Reuters.

Jak informuje Reuters, rosyjskie wojsko przekazało prezydentowi Władimirowi Putinowi, że ​​rakieta została wystrzelona z Plesiecka na północnym zachodzie kraju i trafiła w cele na półwyspie Kamczatka na dalekim wschodzie.

Rakieta Sarmat. Władimir Putin: Ta broń zapewni Rosji bezpieczeństwo

- Ma najwyższe parametry taktyczno-techniczne i jest w stanie przezwyciężyć wszystkie nowoczesne środki obrony przeciwrakietowej. Nie ma odpowiednika na świecie i nie będzie miał jeszcze na długo po sobie – powiedział Putin.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Nastoletni zdrajca. Miał szpiegować na rzecz Rosji

 

- Ta naprawdę wyjątkowa broń wzmocni potencjał bojowy naszych sił zbrojnych, zapewni Rosji bezpieczeństwo przed zagrożeniami zewnętrznymi i da do myślenia tym, którzy w ogniu szaleńczej agresywnej retoryki próbują zagrozić naszemu krajowi - podkreślił.

 

Nagranie z testów wystrzelenia rakiety opublikował na Twitterze Ilya Ponomarev, deputowany do Dumy Państwowej z Nowosybirska w latach 2007-2016.

 

 

RS-28 Sarmat, potocznie znany jako "Szatan II" jest rosyjskim superciężkim międzykontynentalnym pociskiem balistycznym napędzanym paliwem płynnym, który jest opracowywany przez Biuro Projektów Rakiet Makiejew od 2009 roku.

 

Sarmat jest jedną z sześciu nowych rosyjskich broni strategicznych ujawnionych przez prezydenta Rosji Władimira Putina w marcu 2018 r.

Pentagon: Rosja powiadomiła nas o testowym wystrzeleniu rakiety międzykontynentalnej

Amerykański Departament Obrony poinformował w środę, że Rosja powiadomiła Stany Zjednoczone o testowym wystrzeleniu międzykontynentalnego pocisku balistycznego.

 

Pentagon uważa, że była to "rutynowa" operacja, która nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych - podaje agencja Reutera.

 

Wcześniej w środę Rosja poinformowała o przeprowadzeniu testu rakiety balistycznej Sarmat, który według rosyjskiego przywódcy Władimira Putina miał "dać do myślenia" wrogom Moskwy.

msl/aml / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie