Kanada. Katalońscy opozycjoniści byli szpiegowani Pegasusem

Świat
Kanada. Katalońscy opozycjoniści byli szpiegowani Pegasusem
Polsat News
Szpiegowanie katalońskich działaczy było prowadzone w latach 2017 – 2022, gdy Hiszpania przeżywała kryzys polityczny w związku z próbami usamodzielnienia się Katalonii

Przynajmniej 65 katalońskich opozycjonistów było szpiegowanych Pegasusem i Candiru, innym narzędziem inwigilacji elektronicznej. Torontoński Citizen Lab poinformował w poniedziałek w raporcie, że wiele wskazuje na działania rządu Hiszpanii.

Narzędzia elektronicznej inwigilacji były stosowane wobec katalońskich członków Parlamentu Europejskiego, władz Katalonii, prawników, parlamentarzystów, członków organizacji obywatelskich, a także w niektórych przypadkach wobec ich rodzin – napisano w raporcie opublikowanym przez Citizen Lab, interdyscyplinarnej pracowni badawczej działającej na Uniwersytecie Toronto.

Inwigilacja Pegasusem 

Wobec przynajmniej 63 osób użyto Pegasusa produkowanego przez izraelską NSO Group, wobec czterech osób narzędzi autorstwa Candiru, innej izraelskiej firmy założonej przez byłych pracowników NSO Group. Przynajmniej dwie osoby były śledzone z wykorzystaniem obu programów szpiegowskich.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Media: biuro Borisa Johnsona szpiegowane Pegasusem

 

Ustalenia zostały niezależnie zweryfikowane przez Tech Lab przy Amnesty Indernational. Szpiegowanie katalońskich działaczy było prowadzone w latach 2017 – 2022, gdy Hiszpania przeżywała kryzys polityczny w związku z próbami usamodzielnienia się Katalonii.

"Poszlaki wskazują na związki z władzami Hiszpanii"

„Citizen Lab nie przypisuje w sposób jednoznaczny tej operacji konkretnemu podmiotowi, ale silne poszlaki sugerują związki z hiszpańskimi władzami” - napisano w raporcie.

 

Również w poniedziałek Citizen Lab informował, że oprogramowanie Pegasus prawdopodobnie zostało użyte do zainfekowania sieci w biurze brytyjskiego premiera Borisa Johnsona na Downing Street.

 

To właśnie badacze z Citizen Lab opublikowali w 2018 r. raport o wykorzystaniu Pegasusa na terenie 45 krajów. Szef Citizen Lab profesor Ronald Deibert mówił wówczas PAP, że jego pracownia nie przestaje analizować technologii NSO i praktyk biznesowych tej firmy. „To część trwającej analizy w sprawie rozpowszechniania i nadużyć komercyjnych technologii inwigilacji” - wyjaśniał.

nb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie