Wojna w Ukrainie. Pojawiło się zdjęcie. Ma przedstawiać zatonięcie krążownika Moskwa

Świat
Wojna w Ukrainie. Pojawiło się zdjęcie. Ma przedstawiać zatonięcie krążownika Moskwa
PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Na zdjęciu: rosyjski krążownik rakietowy Moskwa w porcie w Sewastopolu na Krymie.

W internecie pojawiło zdjęcie, które ma przedstawiać moment zatonięcia rosyjskiego krążownika "Moskwa". Ani Rosja ani Ukraina nie potwierdziły autentyczności fotografii. Jednak ze wstępnych analiz wynika, że to pierwsza dokumentacja z głośnego w ostatnich dniach zniszczenia flagowego rosyjskiego okrętu.

Krążownik rakietowy "Moskwa" zatonął w czwartek 14 kwietnia w drodze do Sewastopola. Komunikat o takiej treści wystosowało rosyjskie ministerstwo obrony, potwierdzając ówczesne doniesienia o zatonięciu okrętu.

Dwie odmienne wersje wydarzeń

Wcześniej rosyjska marynarka wojenna wskazywała, że na statku doszło do wybuchu składu amunicji, co spowodowało awarię i pożar na pokładzie. Według Rosjan podczas holowania okrętu do Sewastopola, w celu naprawy, podczas sztormu na Morzu Czarnym miało dojść do zatonięcia jednostki.

 

ZOBACZ: Krążownik Moskwa. Rosja publikuje film z rzekomą załogą zatopionego okrętu

 

Rosyjska wersja wydarzeń stoi w sprzeczności z komunikatami strony ukraińskiej, która podała, że flagowy krążownik został trafiony dwiema rakietami Neptun, co doprowadziło do poważnego uszkodzenia "Moskwy", a następnie zatonięcia.

 

Według ustaleń ukraińskich mediów, razem z okrętem na dno poszła również załoga krążownika. Atak miało przeżyć zaledwie 54 marynarzy z ok. 500. Rosjanie nie potwierdzają tych informacji. Kreml przyznał jedynie, że nie żyje dowódca "Moskwy". Anton Kurpin był znany z tego, że miał wydać rozkaz ostrzelania Wyspy Wężowej na początku wojny w Ukrainie.

Pierwsze zdjęcie pokazujące moment zatonięcia?

W niedzielę w sieci pojawiło się jednak zdjęcie, które ma przedstawiać krążownik na chwilę przed pójściem na dno. Widać na nim, że okręt jest przechylony na lewą burtę, a z pokładu unoszą się gęste kłęby dymu.

 

W sieci pojawia się coraz więcej przesłanek przemawiających za tym, że fotografia to pierwsze zdjęcie ostatnich chwil "Moskwy" na powierzchni.

 

ZOBACZ: Ukraina. Morska straż graniczna: załogi krążownika Moskwa nie ewakuowano z powodu sztormu

 

Analizę zdjęcia przedstawił m.in. ekspert zajmujący się obroną wojskową i okrętami podwodnymi H. I. Sutton. Swoją analizę przedstawia również serwis zajmujący się tematyką wojskową maritime-executive.com, czy też dziennikarz działający pod pseudonimem OSINTtechnical.

 

Więcej w Interii.

hlk/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie