Andrzej Korzyński nie żyje. Kompozytor miał 82 lata

Kultura
Andrzej Korzyński nie żyje. Kompozytor miał 82 lata
Autorstwa Fryta 73 - Andrzej Korzyński, CC BY-SA 2.0
Andrzej Korzyński

Zmarł Andrzej Korzyński, kompozytor, aranżer, pianista, autor muzyki filmowej i rozrywkowej. O jego śmierci poinformowało Polskie Radio, powołując się na dziennikarza Marcina Kusego.

Andrzej Korzyński urodził się 2 marca 1940 roku w Warszawie.

 

Był autorem muzyki do filmów takich jak "Wszystko na sprzedaż", "Człowiek z marmuru", "Na srebrnym globie", "Akademia pana Kleksa", "Opętanie" czy "Wielki Szu".

Andrzej Korzyński i Franek Kimono

Korzyński był także pomysłodawcą postaci Franka Kimono, czyli hip-hopowego alter ego Piotra Fronczewskiego, z którym stworzył m.in. legendarny hit "King Bruce Lee Karate Mistrz". 

 

Franek Kimono narodził się podczas kręcenia "Akademii Pana Kleksa", gdy Andrzej Korzyński, zachwycony głosem Piotra Fronczewskiego, zaproponował mu nagranie żartobliwej piosenki.

 

Fronczewski wspominał po latach, że ze zdziwieniem dowiedział się od swoich kilkuletnich wówczas córek, że Franek Kimono, postać stworzona na potrzeby nagrania, znalazł się na listach przebojów. I przebywał tam dość długo, a nawet kilka razy powracał.

 

ZOBACZ: Joni Mitchell i Neil Young wycofują swoją muzykę ze Spotify. Chodzi o dezinformację nt. COVID-19

 

Korzyński, który miał na swoim koncie takie przeboje jak "Żółte kalendarze" i "Kochać" Piotra Szczepanika, "Domek bez adresu" Czesława Niemena czy "Do łezki łezka" Maryli Rodowicz, był czujnym obserwatorem rzeczywistości. I gdy w Polsce pojawiły się pierwsze reklamy, napisał pastisz, który zatytułował "Mydełko Fa". Muzykę skomponował tym razem jego syn - Mikołaj.

 

Piosenka, która początkowo miała być jedynie satyrą, stała się ogromnym przebojem, uznawanym za pierwszą piosenkę disco polo.

 

Andrzej Korzyński otrzymał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis - Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2017 roku.

 

an/polsatnews.pl/Interia Muzyka
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie