Francja. Prokuratura bada raport, który oskarża Le Pen o defraudację tysięcy euro z funduszy UE

Świat
Francja. Prokuratura bada raport, który oskarża Le Pen o defraudację tysięcy euro z funduszy UE
PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO
Marine Le Pen - kandydatka na prezydenta Francji

Paryska prokuratura oświadczyła w niedzielę, że bada raport Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) w sprawie kandydatki skrajnej prawicy na prezydenta Francji Marine Le Pen. Według portalu śledczego Mediapart Le Pen i politycy jej partii są w nim oskarżani o sprzeniewierzenie setek tysięcy euro z funduszy unijnych.

Paryska prokuratura, cytowana m.in. przez agencję Reutera, potwierdziła, że otrzymała raport unijnej agencji 11 marca.

 

ZOBACZ: Francja. W wielu miastach demonstracje przeciwko skrajnej prawicy i Marine Le Pen

 

W sobotę portal śledczy Mediapart napisał, że w raporcie stwierdzono, że członkowie skrajnie prawicowego ugrupowania Zjednoczenie Narodowe (RN) zdefraudowali łącznie 617 tys. euro, w tym Le Pen - 140 tys. Nie zarzuca się im osiągnięcia bezpośrednich korzyści ze sprzeniewierzonych środków, a wykorzystanie ich na wydatki związane z pokryciem kosztów personelu i organizacji imprez.

Le Pen zaprzecza stawianym jej zarzutom

- Francuzi nie dadzą się zwieść próbom ingerowania przez Unię Europejską i instytucje europejskie (...) w kampanię prezydencką oraz zaszkodzenia Marine Le Pen - skomentował w rozmowie z radiem Europe 1 bliski współpracownik Le Pen i przedstawiciel RN Jordan Bardella.

 

Jak dodał, jego partia złożyła już dwie skargi na OLAF i w odpowiedzi na raport złoży trzecią.

 

ZOBACZ: Wybory we Francji. Sondaż: więcej wyborców popiera Emmanuela Macrona niż Marine Le Pen

 

Z kolei adwokat Le Pen, Rodolphe Bosselut, poinformował w rozmowie ze stacją BFM TV, że jego klientka zaprzecza stawianym jej zarzutom. Oświadczył, że nie została jeszcze przesłuchana oraz że ani on, ani Le Pen nie zapoznali się dotąd z raportem OLAF.

Śledztwo od 2017 roku

W sprawie Le Pen od 2017 r. toczy się śledztwo dotyczące domniemanego nadużycia funduszy UE w celu opłacenia asystentów parlamentarnych.

 

ZOBACZ: Francja. Macron nie nazwał zbrodni popełnianych przez Rosjan na Ukrainie "ludobójstwem"

 

Kandydatka RN rywalizuje w wyborach prezydenckich z urzędującym szefem państwa Emmanuelem Macronem. Sondaże opinii publicznej wskazują obecnie, że drugą turę wyborów, która odbędzie się 24 kwietnia, wygra Macron.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie