Wojna w Ukrainie. Rosjanie mobilizują nieletnich do nielegalnych grup zbrojnych

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosjanie mobilizują nieletnich do nielegalnych grup zbrojnych
Facebook/denisovaombudsman
Szkolenia wojskowe dla dzieci są prowadzone od ponad roku

"Władze Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej mobilizują nieletnich, działających w tzw. »klubach patriotycznych« do szeregów nielegalnych grup zbrojnych" - przekazała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Dodała, że niektórzy spośród nastolatków zmarli.

"Zgodnie z informacjami otrzymanymi od partnerskich organizacji praw człowieka działających w ORDLO (okupowane terytoria obwodów donieckiego i ługańskiego - red.) okupanci mobilizują nawet niepełnoletnich uczestników tych klubów od 16 roku życia. Wśród nastolatków są już zmarli - podała Denisowa.
 
Jak podaje rzeczniczka, szkolenia wojskowe dla dzieci są prowadzone przez władze Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej od ponad roku. "Od 2017 roku samozwańcze republiki szkolą »absolwentów« gotowych do wzięcia broni" - dodała.
 
 
Denisowa zaapelowała do ONZ, aby wzięła pod uwagę te naruszenia praw dziecka w Ukrainie przez Rosję.

"Rosja zaczęła uprowadzać ukraińskie dzieci"

"Po ukraińskich aktywistach, dziennikarzach, urzędnikach, innych cywilach Rosja zaczęła uprowadzać ukraińskie dzieci" - podkreślił w piątek szef Delegatury Unii Europejskiej na Ukrainie Matti Maasikas.
 

Jak dodał Maasikas, "wraz z ich zaplanowaną tzw. adopcją przez rosyjskie rodziny jest to kolejne cyniczne, zatrważające złamanie międzynarodowego prawa humanitarnego".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie ostrzelali autobusy ewakuacyjne koło Charkowa. Zginęli cywile

 

Zapowiedział, że Rosja będzie pociągnięta do odpowiedzialności.

 

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa przekazała w czwartek, że według rosyjskich mediów do Rosji nielegalnie wywieziono ponad 150 tys. dzieci z Ukrainy.

 
an/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie