Wojna w Ukrainie. Rosjanie przesłuchują Ukraińców. "Jak zombie, mówili o nazistach"

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosjanie przesłuchują Ukraińców. "Jak zombie, mówili o nazistach"
Facebook/Головне управління розвідки Міністерства оборони України
Uwolnieni z niewoli ukraińscy piloci

- Oni naprawdę są jak zombie! [...] Powtarzali, że chcą wyzwolić Ukrainę od nazistów, że niedługo znów zamieszkamy w jednym kraju, a Galicję zabierze Polska - mówił uwolniony z rosyjskiej niewoli ukraiński pilot Iwan Pepelaszko.

Ukraiński wywiad wojskowy uwolnił z rosyjskiej niewoli dwóch pilotów - podaje w czwartek portal Ukrainska Prawda za oświadczeniem służb specjalnych zamieszczonym na Facebooku.

 

Wywiad poinformował, że piloci Iwan Pepelaszko i Ołeksij Czyż zostali wzięci do niewoli 8 marca w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy.

 

 

Piloci zostali przewiezieni przez Rosjan do aresztu śledczego w Kursku, gdzie byli przetrzymywani w celi wraz z ośmioma innymi ukraińskimi oficerami. Pepelaszko przekazał, że mimo poważnych obrażeń, większość Ukraińców nie otrzymuje w areszcie podstawowej opieki medycznej.

"Wojna w Ukrainie. Rosyjscy żołnierze: blitzkrieg się nie powiódł"

Czyż opowiedział, że każde przesłuchanie w areszcie rozpoczynało się od putinowskiej propagandy o Ukrainie na podstawie tego, co wymyślił Lenin. Rosyjscy żołnierze mieli jednak sami przyznać, że ich blitzkrieg się nie powiódł i cele nie zostały osiągnięte.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Władze: rosyjscy hakerzy próbują zdobyć dane osobowe obywateli Ukrainy

 

"Oni naprawdę są jak zombie! Pytali, czy na Ukrainie jest wielu nazistów" - powiedział Pepelaszko. "Powtarzali, że chcą wyzwolić Ukrainę od nazistów, że niedługo znów zamieszkamy w jednym kraju, a Galicję zabierze Polska" - dodał ukraiński pilot.

 

Rosyjscy żołnierze mieli także grozić ukraińskim jeńcom oraz ich rodzinom.

 

Wywiad poinformował, że piloci znajdują się teraz pod opieką lekarską. Nie podano szczegółów dotyczących samego uwolnienia.

mst/bas/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie