Wojna w Ukrainie. CNN: USA planują wizytę Blinkena lub Austina w Kijowie

Świat
Wojna w Ukrainie. CNN: USA planują wizytę Blinkena lub Austina w Kijowie
PAP/EPA/SHAWN THEW
Antony Blinken

Urzędnicy amerykańscy przeprowadzili wewnętrzne wstępne rozmowy w związku z wizytą w Ukrainie wysokiej rangi urzędnika, ministra obrony Lloyda Austina lub sekretarza stanu Anthony'ego Blinkena - poinformowała w czwartek CNN.

Celem wizyty wysokich przedstawicieli rządu USA ma być wsparcie walczącego z rosyjską agresją dzielnego ukraińskiego narodu. Negocjacje w tej sprawie są na wstępnym etapie, nie jest zatem wykluczone, że do niej nie dojdzie - spekuluje CNN powołując się na anonimowe źródła rządowe.

 

ZOBACZ: Prezydent Andrzej Duda w Kijowie. Spotkał się z prezydentem Ukrainy

 

Należy przypuszczać, że ani prezydent Joe Biden ani wiceprezydent Kamala Harris raczej nie odwiedzą Kijowa w najbliższej przyszłości. Przypomnijmy jednak, pisze CNN, że niedawno z nieoczekiwaną wizytą do Kijowa przybył premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Politycy na odwiedzają stolicę Ukrainy

W ubiegłym tygodniu Kijów odwiedził premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Na spotkaniu z prezydentem Ukrainy ogłosił,  że jego kraj przekaże Ukrainie 120 pojazdów opancerzonych oraz pociski przeciwokrętowe. Zapowiedział też zwiększenie brytyjskich gwarancji kredytowych dla Ukrainy o kolejne 500 mln dolarów. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ursula von der Leyen i Josep Borrell w Buczy oraz Kijowie

 

We wtorek prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, Łotwy Egilsem Levitsem oraz Estonii Alarem Karisem spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

 

W połowie marca do Kijowa udali się natomiast premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą i z premierem Słowenii Janezem Janszą, gdzie spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Po spotkaniu Kaczyński powiedział, że na Ukrainie potrzebna jest misja pokojowa i humanitarna, przygotowana przez NATO i może inne organizacje.

nb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie