Ukraińskie MSZ: Dzieci z Ukrainy są deportowane do Rosji. "Mogą być nielegalnie adoptowane"

Świat
Ukraińskie MSZ: Dzieci z Ukrainy są deportowane do Rosji. "Mogą być nielegalnie adoptowane"
Zdjęcie poglądowe/PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
W ocenie MSZ działania Kremla mogą zostać zakwalifikowane jako uprowadzanie dzieci

Dzieci przymusowo deportowane z Ukrainy do Rosji mogą być nielegalnie adoptowane przez rosyjskie rodziny - alarmuje w czwartkowym oświadczeniu MSZ Ukrainy. Szczególny niepokój resortu wywołują porozumienia Moskwy w tym względzie z samozwańczymi Doniecką i Ługańską Republiką Ludową.

- Ministerstwo oświaty Rosji zamierza zawrzeć porozumienia z okupacyjnymi władzami tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Na mocy tych "umów" można byłoby przekazywać do rosyjskich rodzin dzieci nielegalnie wywiezione z Ukrainy - przekazał resort dyplomacji.

MSZ: działania Kremla mogą zostać zakwalifikowane jako uprowadzanie dzieci

Najbardziej narażone na ten proceder miałyby być "dzieci-sieroty pozbawione opieki rodzicielskiej, a także dzieci, których rodzice zginęli w wyniku agresji Rosji na Ukrainę".

 

W ocenie MSZ takie działania Kremla mogą zostać zakwalifikowane jako uprowadzanie dzieci, co stanowi rażące naruszenie prawa międzynarodowego, w tym Konwencji o Prawach Dziecka; Ukraina i Rosja są stronami tego porozumienia.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Straty rosyjskich wojsk

 

Poinformowano, że strona ukraińska zwróci się w sprawie nielegalnie deportowanych dzieci do Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, UNICEF, Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, Specjalnego Przedstawiciela Sekretarza Generalnego ONZ ds. Dzieci i Konfliktów Zbrojnych, a także Specjalnego Przedstawiciela Sekretarza Generalnego ONZ ds. Przemocy wobec Dzieci.

Ponad 700 tys. osób wywiezionych do Rosji

11 kwietnia ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa przekazała, że rosyjskie media doniosły o ponad 700 tys. osób wywiezionych do Rosji z Ukrainy, w tym ponad 131 tys. dzieci.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ukraińska armia wysadziła most w Iziumie. Zniszczyli kolumnę wojsk rosyjskich

 

Z samego Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy - według tych źródeł - miano wywieźć 134 tys. osób. W ocenie władz Mariupola potwierdzono dotąd informacje o przymusowym deportowaniu przez Rosjan 33 tys. mieszkańców miasta. Wywieziono ich do Rosji i kontrolowanej przez separatystów części obwodu donieckiego. 

pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie