Tusk o wyborach na Węgrzech: Obran politycznym uwodzicielem, Kaczyński politycznym przemocowcem

Polska
Tusk o wyborach na Węgrzech: Obran politycznym uwodzicielem, Kaczyński politycznym przemocowcem
PAP/Tytus Żmijewski
Szef PO Donald Tusk, zdj. ilustracyjne

Fidesz ma przewagi wynikające m.in. z bardzo sprawnego przywództwa Viktora Orbana; przewagi Fideszu nad PiS są podobne do przewag Orbana nad Kaczyńskim, to jeden z powodów, dla których nie ma i nie będzie Budapesztu w Warszawie – mówi w wywiadzie dla "Polityki" lider PO Donald Tusk.

Tusk, pytany w opublikowanym w środę wywiadzie o wnioski z klęski węgierskiej opozycji w wyborach parlamentarnych i zwycięstwa Viktora Orbana dla polskiej opozycji, ocenił, że w tej sprawie podobieństwa między Węgrami a Polską są złudne.

 

"Jesteśmy bratankami, ale różnimy się tak jak nasze języki: prawie we wszystkim. Także w polityce. A więc wnioski z wyborów nad Dunajem należy wyciągać tu, nad Wisłą, bardzo ostrożnie. Czy jestem zaskoczony skalą porażki? Tak, wydawało mi się, że opozycja będzie w stanie zdobyć dużo więcej mandatów, szczególnie w okręgach jednomandatowych, bo one w dużej mierze zmusiły do zjednoczenia tak różne partie. Wigor, z jakim opozycja rozpoczęła swój bój, przede wszystkim słynne prawybory kandydata na premiera, wcześniej zwycięstwo w Budapeszcie w wyborach samorządowych, dawały pewną nadzieję" – powiedział polityk.

 

ZOBACZ: Węgry: odwołano spotkanie ministrów obrony V4. Z powodu stosunku Węgier do rosyjskiej inwazji

 

Dodał, że na prowincji Orban miał od początku przygniatającą przewagę, a Fidesz mocno osadzony w centrum sceny politycznej odbierany jest przez wielu jako siła stabilizująca, a nie radykalna. Stwierdził, że "Fidesz dokonał swoistej syntezy: jakby połączył PiS i PO w polskich warunkach". Mówił, że "ten węgierski PO-PiS" nie jest porównywalny z żadną polską partia polityczną, "tak jak Orbana trudno porównywać do (Jarosława) Kaczyńskiego".

 

"Fidesz ma przewagi wynikające nie tylko z zawłaszczenia państwa przez lata władzy Orbana – praktycznie pełnego monopolu w mediach i oligarchizacji gospodarki – ale ma też przewagę wynikającą z bardzo sprawnego przywództwa" – powiedział. Stwierdził, że Orban to polityk "inteligentny, bystry charyzmatyczny i na swój sposób nowoczesny". "Przewagi Fideszu nad PiS są podobne do przewag Orbana nad Kaczyńskim. To jeden z powodów, dla których nie ma i będzie Budapesztu w Warszawie" – podsumował.

Orban - "polityczny uwodziciel"

Ocenił, że Orban jest "politycznym uwodzicielem", a Kaczyński – "politycznym przemocowcem". Według Tuska obaj ci politycy "starają się stosować te same metody, jak korupcja, szantaż, inwigilacja, propaganda", ale pierwszy z nich używa ich w sposób "bardziej wyrafinowany", a ten drugi – "dość prostacki". Przekonywał, że w związku z tym "autorytaryzm Orbana jest na serio, ten pisowski raczej groteskowy". Wskazywał też na silniejsze jego zdaniem w Polsce niż na Węgrzech społeczeństwo obywatelskie.

 

Ocenił, że dziś rolą opozycji w Polsce "jest twarde i krytyczne, kiedy trzeba, stanowisko wobec władzy, ale równocześnie dbałość o elementarną jedność Polaków wobec wojny w Ukrainie".

 

Tusk deklarował jednocześnie, że "nigdy nie odpuści sprawy praworządności". Zaznaczył przy tym, że trzeba zrobić wszystko, by przetrzymać obecny czas, a do tego – jak wskazał – potrzebne są europejskie fundusze. 

ap/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie