Wojna w Ukrainie. 46. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]

Świat
Wojna w Ukrainie. 46. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]
PAP/Mykola Kalyeniak
Życie codzienne na charkowskich osiedlach Severnaya Saltivka i Pavlove Pol

Ukraińskie Siły Zbrojne zestrzeliły rosyjski bombowiec SU-34, który próbował zaatakować Mikołajów - informuje za pośrednictwem Twittera Ukrinform. Od początku wojny Rosjanie stracili 19 300 żołnierzy, 152 samoloty i 137 śmigłowców – poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Relacja na żywo.

wka/nk/grz / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielę w swoim regularnym wystąpieniu na Facebooku oświadczył, że w ostatnim czasie stanowisko Niemiec zmienia się na korzyść Ukrainy.

Ukraiński prezydent poinformował, że podczas niedzielnej rozmowy z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem rozmawiał o tym, jak postawić przed sądem wszystkich odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne oraz jak zaostrzyć sankcje wobec Rosji.

"W Mikołajowie doszło do ogromnej eksplozji. Informację potwierdził szef mikołajowskiej administracji obwodowej Witalij Kim. Szczegóły wybuchu są obecnie nieznane" - podaje Nexta

"Zakrwawiona zabawka ze stacji Kramatorsk zostanie przekazana ONZ"

- To, że wróg wycofał się spod Kijowa, nie oznacza, że zrezygnował z chęci zdobycia stolicy – ostrzegł w niedzielę w mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. - Nie można wykluczyć, że znowu spróbują "zdobyć Kijów w dwa dni" - dodał.

- Stolica musi być gotowa do obrony - podkreślił Kliczko.

Życie codzienne na charkowskich osiedlach Severnaya Saltivka i Pavlove Pol, 10 kwietnia 

Fot. PAP/EPA/VASILIY ZHLOBSKY

W wyniku rosyjskich ostrzałów miejscowości w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, zginęło w niedzielę 10 cywilów, w tym siedmioletnie dziecko – poinformował szef władz obwodu Ołeh Syniehubow.

Ostrzeliwane były m.in. Bałaklija, Pisoczyn, Zołocziw i Dergacze.

Z miast obwodów donieckiego i ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, ewakuowano w niedzielę do Lwowa około 50 osób, rannych w wyniku ostrzałów prowadzonych przez wojska rosyjskie - poinformował gubernator obwodu lwowskiego Maksym Kozycki w komunikatorze Telegram. 

Ewakuowani z Lisiczańska, Bachmuta, Popasnej, Słowiańska i innych miast mają obrażenia od min, rany od odłamków i amputowane kończyny. 

Od początku wojny w Ukrainie zginęło 1793 cywilów, a 2439 zostało rannych - poinformowało w oświadczeniu opublikowanym w niedzielę Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR).

"Większość odnotowanych ofiar cywilnych była spowodowana użyciem broni o szerokim obszarze rażenia, w tym ostrzałem z ciężkiej artylerii i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, a także atakami rakietowymi i powietrznymi" – czytamy w komunikacie.

Opublikowano nagranie ukazujące efekt rosyjksiego ataku rakietowego na cysterny z kwasem azotowym w mieście Rubiżne w Donbasie. 

W niedzielę udało się ewakuować około 2,8 tys. osób z terenów zagrożonych lub okupowanych przez wojska rosyjskie, w tym ponad 200 osób wydostało się prywatnymi autami z oblężonego Mariupola. 202 osoby wywieziono z objętych walkami regionów obwodu ługańskiego – poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Do Zaporoża dotarło około 2,4 tys. osób z okupowanych miejscowości w obwodzie zaporoskim.

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała o nowych świadectwach rosyjskich zbrodni - tortur, gwałtów i zabójstw na terenach, które okupowała armia rosyjska. W Makarowie zakatowano 80-letniego mężczyznę, w Irpieniu żołnierze rosyjscy zgwałcili ciężarną.

Rosjanie kończą przygotowania do ofensywnej operacji na wschodzie.

Wojska rosyjskie próbują dokończyć przygotowania do ofensywy, której celem będzie zdobycie wschodniej części Ukrainy - poinformował w niedzielę w podsumowaniu sytuacji operacyjnej Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Zakrwawiona zabawka z ostrzelanej pociskami stacji kolejowej w Kramatorsku zostanie wysłana do ONZ jako dowód zbrodni wojennych dokonanych przez Rosjan.

 

Spośród obiektów o szczególnym znaczeniu dla kultury dotychczas najbardziej ucierpiały na Ukrainie w wyniku rosyjskiej inwazji świątynie i pomniki żołnierzy sowieckich - powiedział w niedzielę ukraiński minister kultury i polityki informacyjnej Ołeksandr Tkaczenko, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

- Właśnie w taki dziwny sposób odbywa się selektywne strzelanie – ocenił Tkaczenko. Niektóre pomniki uległy całkowitemu zniszczeniu. 

W wyniku rosyjskich ataków rakietowych na miasto Dniepr, na środkowym wschodzie Ukrainy, rannych zostało w niedzielę sześcioro ratowników, w tym jedna kobieta, która jest w ciężkim stanie – informują miejscowe władze. Ludzie ci trafili pod ostrzał, gdy uczestniczyli w akcji ratunkowej po porannym uderzeniu rosyjskiej rakiety.

"Są w szpitalach. Jedna kobieta jest ciężko ranna, jest operowana" – przekazał szef władz obwodowych Wałentyn Rezniczenko. 

Na Litwie zostanie zorganizowane szkolenie ukraińskich żołnierzy - poinformował w niedzielę dowódca Litewskich Sił Zbrojnych generał Valdemaras Rupszys. Kwestię tę Rupszys omówił z goszczącym na Litwie szefem sztabu Wojsk Lądowych USA generałem Jamesem C. McConvillem.

Druga faza wojny na pełną skalę rozpoczęła się pięć dni temu - powiedział Ołeksij Arestowycz.

Aktywista Konstantin Goldman został zatrzymany w Moskwie, stojąc pod pomnikiem bohaterskiego miasta Kijowa z książką „Wojna i pokój” autorstwa Lwa Tołstoja.

Rosja rozpoczęła wydawanie paszportów obywatelom Ukrainy, którzy zostali przymusowo wywiezieni do różnych regionów Federacji Rosyjskiej – powiedziała Ludmiła Denisowa, Rzecznik Praw Człowieka.

Słowacki rząd potwierdza rozmowy z Ukrainą w sprawie sprzedaży haubic Zuzana.

"To też jest ich wojna. Często mówi się, że zwykli Rosjanie nie powinni cierpieć z powodu sankcji: w końcu to Putin, a nie oni, rozpoczęli wojnę. W tym filmie mieszkańcy rosyjskiego regionu Kurska radośnie żegnają rosyjskich żołnierzy, którzy rabują, gwałcą i zabijają Ukraińców".
 

Bóg umiera dziś w każdym cierpiącym człowieku, pod bombami w Kijowie, Charkowie, na Zaporożu – mówił w trakcie homilii wygłoszonej w Niedzielę Palmową w Rościnnie (wielkopolskie) prymas Polski abp Wojciech Polak.

Zastępca dowódcy pułku "Azow" Swiatosław Pałamar opowiedział w niedzielę o sytuacji w Mariupolu i uczuciach jakie targają ukraińskimi obrońcami miasta, atakowanego przez wojska rosyjskie.

"Czy zastanawialiście się nad tym, jak to jest tutaj być, walczyć w takich warunkach, co czują obrońcy Mariupola? Jest tak, że jak wysyłają ci SMS-a z pytaniem "jak się masz, przyjacielu?". To ty pięć minut wcześniej włożyłeś swojego towarzysza broni, którego znałeś przez siedem lat, do czarnej torby. A wczorajszy dowódca plutonu, który ma 22 lata, dziś dowodzi batalionem, dowodzi lepiej niż pułkownik, który całe życie otrzymywał od państwa pensję" - oznajmił Pałamar w nagraniu zamieszczonym na Twitterze.

 

 

Rosyjscy okupanci porwali ukraińskiego pisarza Wołodymyra Vakulenko w Izium. 

Obwód kijowski: policja potwierdza śmierć 1222 osób zabitych przez siły okupacyjne.
Obwód charkowski: wojska ukraińskie zniszczyły dużą rosyjską kolumnę wojskową w drodze do Izium.
 

Najeźdźcy uderzyli w Siewierodonieck: kluczowa infrastruktura miasta została prawie zniszczona.

Rosjanie i zwolennicy reżimu Władimira Putina wyszli w niedzielę na ulice niemieckich miast, by wziąć udział w prorosyjskich demonstracjach. W Hanowerze przejazd kolumny samochodowej odbył się pod hasłem "Przeciw mowie nienawiści, zastraszaniu i dyskryminacji ludności rosyjskiej". Prorosyjska demonstracja przeszła też ulicami Frankfurtu.

Siewierodonieck: armia rosyjska otworzyła w niedzielę ogień przez miasto.

Zakrwawiona zabawka ze stacji kolejowej w Kramatorsku zostanie wysłana do ONZ jako dowód zbrodni wojennych dokonanych przez rosyjskich  okupantów.
 

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała w niedzielę we wpisie na Facebooku, że ponad 400 byłych mieszkańców Mariupola, którzy zostali wywiezieni do Rosji, przebywa w obozie w obwodzie penzeńskim w europejskiej części Federacji Rosyjskiej.

Za pośrednictwem Twittera NEXTA publikuje nagranie ukazujące skalę zniszczeń w Horence (region kijowski).

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział w niedzielę, że spodziewa się, iż nowy dowódca wojsk rosyjskich na Ukrainie, generał Aleksandr Dwornikow, będzie organizował kolejne zbrodnie na ukraińskiej ludności cywilnej.

 

 

Na czerwcowym szczycie unijnym zapadną decyzje w sprawie dalszych etapów drogi Ukrainy do Unii Europejskiej – oświadczył wiceszef biura administracji prezydenta Ukrainy Ihor Żokwkwa, cytowany w niedzielę przez agencję Interfax-Ukraina.

Dziś na dworcu w Tarnopolu ratownicy Państwowego Pogotowia Ratunkowego po raz kolejny spotkali się z osobami uciekającymi z terenów, na których toczą się działania wojenne.

Podczas rozmowy ze Sky News prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa poinformowała, że władze ukraińskie zidentyfikowały do tej pory 500 podejrzanych o zbrodnie wojenne na terenie kraju, a liczba przypadków domniemanych zbrodni wojennych wynosi 5600.

 

Odpowiedzialność za ataki na cywilów na Ukrainie spada na Kreml - powiedział w niedzielę doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Ocenił, że systematyczne ataki rosyjskie na cywilów są zbrodniami wojennymi.

Sullivan dodał, że Stany Zjednoczone nadal będą wywierać presję na gospodarkę rosyjską. Prezydent Joe Biden rozmawia z partnerami europejskimi o zmniejszeniu zależności od ropy z Rosji - poinformował. 

 

Droga w pobliżu Makarowa, na zachód od Kijowa. Cywilne samochody zestrzelone i zmiażdżone przez rosyjskie czołgi. Na każdym samochodzie jest napisane ostrzeżenie: „Trupy”. Ciała wciąż są w środku.
 

- To, co widzimy teraz na Ukrainie, to nadal walki we wschodniej części naszego kraju, absolutnie brutalne i agresywne. Obwody doniecki, ługański i charkowski były atakowane ostatniej nocy i widzimy, że rosyjskie wojska znowu zaczęły zajmować nasze terytorium i zabijać naszych ludzi - poinformowała prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.

 

 

W wyniku nalotów na lotnisko nad Dnieprem rannych zostało 5 ratowników.

Według Sił Zbrojnych Ukrainy są to orientacyjne szacunki strat bojowych Rosji na dzień 10 kwietnia.

Nienawiść musi przegrać. Wolność musi zwyciężyć. Najpierw - na Ukrainie, a potem - wszędzie tam, gdzie tyrania będzie próbowała podnieść głowę - Wołodymyr Zełenski prezydent Ukrainy.

Po odejściu okupantów we wsi Buzovaya, rejon kijowski znaleziono zbiorowy grób, w którym pochowano ciała kilkudziesięciu okolicznych mieszkańców.
 

"Niestety ataki orków były dziś częste. W Zwoneckem (wieś na południe od miasta Dniepr) trafili w obiekt infrastruktury. Pracują tam teraz ratownicy. Szczegóły dotyczące zniszczeń i ofiar są ustalane. I kolejny atak na lotnisko w mieście Dniepr. Nie ma już po nim śladu. Samo lotnisko zostało zniszczone, podobnie jak pobliska infrastruktura" - poinformował za pośrednictwem Telegramu szef władz obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko.

 

Obwód kijowski: funkcjonariusze organów ścigania potwierdzili śmierć 1222 osób, które zginęły z rąk okupantów.

 

Symbol ukraińskiego oporu został zaprezentowany Borisowi Johnsonowi przez Lerę Polyanskova podczas spaceru premiera Wielkiej Brytanii z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie. Taki sam dzbanek w kształcie koguta autorstwa Prokipa Bidasyuka cudem przetrwał inwazję rosyjską w Borodziance.

Międzynarodowi badacze wezwali do zbadania przyczyn masakry w  Buczy.

Po wczorajszych spotkaniach w Kijowie z Wołodymyrem Zełenskim i Denisem Shmyhalem zwołałem dziś wspólną sesję Komitetu Wojskowego UE i Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa w celu omówienia wsparcia wojskowego dla Ukrainy w momencie zagrożenie atakiem w Donbasie i na południu kraju - poinformował Josep Borrell Fontelles wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w niedzielę na Twitterze, że w 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej Ukraina jest "solidarna z polskimi przyjaciółmi".

Nie odnotowano żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej - poinformowała w niedzielę Państwowa Agencja Atomistyki (PAA). Dodała, że na terenie Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska.

Można się spodziewać, że Rosja i Białoruś zastosują analogiczny zakaz transportu drogowego dla przewoźników z UE, w tym Polski - ocenia Ministerstwo Infrastruktury (MI) po wprowadzeniu przez UE zakazu transportu wobec Rosji i Białorusi w ramach piątego pakietu sankcji.

Wojska rosyjskie nie mogły wejść do Czernihowa, ale zostały zatrzymane na przedmieściach. W rezultacie wróg przeprowadził naloty i ataki rakietowe na cywilną infrastrukturę miasta, w tym amunicję kasetową.

Ukraina przygotowała propozycje 6 pakietów sankcji UE wobec Rosji.

Ukrinform informuje o uruchomieniu alarmów lotniczych w regionach Zaporoża, Odessy oraz regionie Mikołajowskim.

Rosyjskie wojsko ponownie uderzyło na lotnisko nad Dnieprem – zostało ono doszczętnie zniszczone.

Izrael rozpoczął dostawy pomocy humanitarnej na Ukrainę, ruszył już most powietrzny z transportami leków i żywności - poinformował w niedzielę ambasador Izraela w Kijowie Michael Brodsky.

Pokojową demonstrację rozpędzili w niedzielę w okupowanym przez siły rosyjskie Chersoniu na południu Ukrainy żołnierze rosyjscy – poinformował portal Suspilne, powołując się na swoich korespondentów.

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa powiedziała w sobotę, że w Buczy w czasie rosyjskiej okupacji zabitych zostało co najmniej 360 cywilów, w tym 10 dzieci; torturowano także wielu ludzi.

 

Rosyjskie polityczne elity i propaganda od lat dehumanizują Ukraińców - ocenił w niedzielę szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, apelując do międzynarodowej społeczności naukowej o zbadanie, co doprowadziło do tragedii w Buczy.

Ukraińska obrona powietrzna po raz pierwszy trafiła w cel prz użyciu brytyjskiego Starstreak.

Dzięki ukraińskim obrońcom w mieście Mariupol w obwodzie donieckim Ukraina ma dziś silną pozycję na wschodzie i pewniejszą pozycję w negocjacjach z Federacją Rosyjską - powiedział Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla Associated Press.

 

Środek Nowej Kachowki. Okupanci zabraniają mieszkańcom chodzenia na wiece, grożą odcięciem komunikacji, wody, gazu i ogrzewania.

Wszyscy sprawcy zbrodni wojennych muszą być zidentyfikowani i ukarani - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedzielę po rozmowie telefonicznej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Jak dodał, omówiono też sankcje przeciwko Rosji oraz wsparcie obronne i finansowe dla Ukrainy.

 

Strategia Rosji na Ukrainie to deindustrializacja tego kraju, celem ostrzałów są obiekty infrastruktury we wschodnich obwodach: charkowskim, mikołajewskim, dniepropietrowskim - powiedział w niedzielę w wywiadzie telewizyjnym szef MSW Ukrainy Wadym Denysenko.

Ocenił, że takie ostrzały rakietowe mają też za zadanie wywołać panikę wśród ludności i wywrzeć efekt demoralizujący.

 

Ukraińskie Siły Zbrojne zestrzeliły rosyjski bombowiec SU-34, który próbował zaatakować Mikołajów - informuje za pośrednictwem Twittera Ukrinform.

 

Władze Ukrainy zidentyfikowały 500 podejrzanych o zbrodnie wojenne, a samych przypadków domniemanych zbrodni wojennych naliczyły do tej pory 5600 - powiedziała w niedzielę w brytyjskiej stacji Sky News prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.

- Ukraina nie otrzymała jeszcze wystarczająco broni, by dokonać przełomu w wojnie z Rosją - uznał prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla agencji AP.

Jak dodał, jego kraj otrzymał niektóre rodzaje broni od zachodnich partnerów za późno. Stwierdził również, że gdyby Ukraina była w NATO, wojna miałaby inny przebieg lub w ogóle do niej by nie doszło.

Na Łotwę nie wpuszczono ponad 150 rosyjskich i białoruskich ciężarówek w związku z unijnymi sankcjami - podała w niedzielę łotewska agencja informacyjna LETA.

Rosyjscy żołnierze zabijają cywilów w Mariupolu w obwodzie donieckim na ulicach, a nawet fotografują się z ich ciałami – oświadczył w niedzielę doradca mera miasta Petro Andriuszenko na Telegramie.

Według niego wojska rosyjskie dokonują "czystki" cywilnych mieszkańców, którzy nie ulegli okupantom, i w tym celu stworzyli w mieście kilka posterunków.

Papież Franciszek zaapelował w Niedzielę Palmową o wielkanocny rozejm na Ukrainie. Na zakończenie mszy na placu Świętego Piotra powiedział: - Niech zostanie złożona broń, niech zacznie się wielkanocny rozejm, ale nie po to, by naładować broń i wznowić walki; rozejm, by osiągnąć pokój.

Dwie osoby zginęły, a 9 zostało rannych w ciągu ostatniej doby w wyniku ostrzałów Charkowa i miasta Dergacze w obwodzie charkowskim - oświadczył w niedzielę szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow na Facebooku.

Zaznaczył, że w ciągu ostatniej doby ostrzeliwane było miasto Dergacze oraz jego okolice. "Dwie osoby zginęły, są ranni. Jak widzimy, rosyjska armia nadal 'walczy' z ludnością cywilną, bo na froncie nie odnosi sukcesów" – stwierdził.

Papież Franciszek podczas mszy w Niedzielę Palmową w Watykanie powiedział, że "w szaleństwie wojny znów krzyżuje się Chrystusa". - Po raz kolejny jest przybijany do krzyża w matkach, które opłakują niesprawiedliwą śmierć swoich mężów i dzieci. Jest krzyżowany w uciekających przed bombami uchodźcach z dziećmi na rękach - mówił.

Rosyjscy żołnierze zabijają cywilów w Mariupolu w obwodzie donieckim na ulicach, a nawet fotografują się z ich ciałami – oświadczył w niedzielę doradca mera miasta Petro Andriuszenko na Telegramie.

Według niego wojska rosyjskie dokonują "czystki" cywilnych mieszkańców, którzy nie ulegli okupantom, i w tym celu stworzyli w mieście kilka posterunków.

12-kilometrowy konwój wojskowy na wschód od Charkowa zarejestrowano na zdjęciach satelitarnych przeanalizowanych przez Maxar Technologies – poinformowała w niedzielę telewizja CNN.

Na zdjęciach widać konwój przemieszczający się w sobotę przez miejscowość Wełyky Burłuk, leżącą w obwodzie charkowskim przy granicy z Rosją, nieco ponad 100 km na wschód od Charkowa.

W skład konwoju wchodzą "pojazdy opancerzone, ciężarówki z systemami artyleryjskimi i dodatkowy sprzęt" – podał amerykański koncern Maxar Technologies.

Ponad 11 tys. osób odprawiono minionej doby na wjeździe z Ukrainy do Polski na przejściach granicznych w województwie lubelskim - podał w niedzielę rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki. Na wszystkich przejściach odprawy odbywają się na bieżąco.

Do 57 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych piątkowego ataku na dworzec kolejowy w Kramatorsku w obwodzie donieckim na Ukrainie. Jak oznajmił mer miasta Ołeksandr Honczarenko, 38 osób zginęło od razu na peronie dworca, a 19 zmarło w szpitalach.

Dodał, że w nocy z piątku na sobotę 80 ciężko rannych pacjentów przewieziono w celu udzielenia im specjalistycznej opieki medycznej do miasta Dniepr. W szpitalach Kramatorska pozostaje wciąż 114 rannych, w tym jedna kobieta, o której życie walczą lekarze.

Żołnierze rosyjscy okradli katolickie seminarium duchowne w Worzelu w obwodzie kijowskim na Ukrainie, zabierając także pamiątkowy kielich z mszy świętej, odprawionej tam w 2001 r. przez św. Jana Pawła II – poinformowała w niedzielę agencja Ukrinform.

"Szabrownicy sforsowali bramę ciężkim sprzętem, żeby wjechać do środka i nie wyjechać z pustymi rękami. Wywieźli praktycznie wszystko, co można sprzedać. Od klimatyzatorów, przez pralki, komputery, routery, sprzęt kuchenny aż po stare adidasy ojca-rektora, w których lubił biegać" – napisał biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywycki na Facebooku.

Dodał, że żołnierze uszkodzili też kilka samochodów, jak również niektóre pomieszczenia seminarium, gdzie spowodowali wybuchy.

Kilka miejsc w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie Ukrainy zostało ostrzelanych w ciągu ostatniej doby – poinformował szef władz tego regionu Wałentyn Rezniczenko.

- Dla naszego obwodu to była doba antyrekordów. Syreny wyły praktycznie co godzinę. I niestety były "trafienia" w różnych rejonach – przekazał Rezniczenko.

- By podać pierwsze informacje w sprawie liczby ofiar rosyjskiej agresji w rejonie buczańskim w obwodzie kijowskim na Ukrainie, potrzeba jeszcze co najmniej dwóch tygodni - powiedział szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, cytowany przez portal Espreso.

W miejscowości Buzowa w obwodzie kijowskim znaleziono masowy grób z cywilami - poinformował przedstawiciel lokalnych władz Taras Didycz. - Wracamy teraz do życia, ale mieliśmy podczas okupacji swoje "gorące" punkty, zginęło wielu cywilów - przekazał.

W Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy Rosjanie drukują materiały agitacyjne, by przeprowadzić tzw. referendum w sprawie utworzenia "Chersońskiej Republiki Ludowej" - podaje w niedzielę rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Prawie 2 500 więźniów ewakuowano z zakładów karnych znajdujących się w pobliżu rejonów działań bojowych na Ukrainie – poinformował w niedzielę departament wykonywania kar ukraińskiego ministerstwa sprawiedliwości na Facebooku.

Jak podkreślono, ewakuacja więźniów podczas wojny zależy nie tylko od systemu penitencjarnego, lecz wymaga również współpracy z dowództwem wojskowym, służbami konwojującymi oraz koleją.

- Na terenach czasowo okupowanych obywatele Ukrainy są mobilizowani do działań wojennych po stronie państwa-agresora - poinformowała Ludmiła Denisowa, Komisarz Rady Najwyższej Ukrainy ds. Praw Człowieka.

Jak uściśliła, "wróg rozpoczął przymusową mobilizację w szeregi przestępczej 'milicji ludowej"'. - Mężczyźni są okresowo przetrzymywani w punkcie kontrolnym w Wasylówce w obwodzie zaporoskim. Dysponujemy listą przetrzymywanych - powiedziała Denisowa.

- Już rozpoczął się pierwszy etap rosyjskiej ofensywy w Donbasie - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Ołeksij Arestowycz. Jak dodał, przeciwnik będzie próbował atakować jednocześnie z północy i południa.

CZYTAJ: Doradca Zełenskiego: Rosja ruszyła z atakiem na Donbas

- Rosjanie zostawiali ładunki wybuchowe w budynkach, gdzie mieszkali, nawet w pralkach – oświadczył w niedzielę minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski.

Poinformował, że ładunki wybuchowe znajdowano w wykorzystywanych przez żołnierzy rosyjskich mieszkaniach obrońców praw człowieka, żołnierzy i pracowników służb ratunkowych. O tym, kto jest właścicielem mieszkania, dowiadywali się, gdy je okradali.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie