Ukraina. W Kijowie prezydent Zełenski rozmawia z brytyjskim premierem Johnsonem

Świat
Ukraina. W Kijowie prezydent Zełenski rozmawia z brytyjskim premierem Johnsonem
Facebook/ Andrij Sybiha
Wizyta Borisa Johnsona w Kijowie rozpoczęła się od spotkania w cztery oczy z prezydentem Zełenskim

- Witaj w Kijowie, przyjacielu! - zwrócił się do premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Sobotnia wizyta Johnsona na Ukrainie rozpoczęła się od rozmowy z ukraińskim przywódcą. Premier Wielkiej Brytanii zadeklarował: przekażemy Ukrainie 120 pojazdów opancerzonych i pociski przeciwokrętowe.

"Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson to jeden z najbardziej zasadniczych przeciwników rosyjskiej inwazji, lider, jeśli chodzi o sankcyjny nacisk na Rosję i obronne wsparcie Ukrainy. Witam w Kijowie, przyjacielu!" - napisał Zełenski w komunikatorze Telegram.

 

Wcześniej o wizycie poinformował Sybiha na Facebooku. "Dokładnie teraz wizyta Borisa Johnsona w Kijowie rozpoczęła się od spotkania w cztery oczy z prezydentem Zełenskim" - napisał wiceszef biura prezydenta Ukrainy.

 

"Wielka Brytania to lider, jeśli chodzi o obronne wsparcie dla Ukrainy. Lider w antywojennej koalicji. Lider, jeśli chodzi o sankcje wobec rosyjskiego agresora" - dodał Sybiha.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ursula von der Leyen i Josep Borrell w Buczy oraz Kijowie

 

Sybiha opublikował zdjęcie ze spotkania przywódców.

 

 

"Johnson spotkał się z Zełenskim w ramach demonstracji solidarności z narodem ukraińskim" - podał w komunikacie rzecznik Downing Street.

 

- Sytuacja w Kijowie jest stabilna. Życie wraca do miasta. Jednak wiemy, że rosyjskie siły zbrojne powrócą, bo celem Rosjan nadal jest stolica Ukrainy - powiedział w sobotę mer Kijowa Witalij Kliczko. Zaapelował do Zachodu o dostawę broni i embargo na rosyjską ropę i gaz.

Wojna w Ukrainie. Ursula von der Leyen w Kijowie

W piątek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pojawiła się w Kijowie, gdzie również spotkała się z Wołodymyrem Zełenskim.

 

- Ukraina należy do Europy. Tutaj rozpoczyna się wasza droga w stronę Unii Europejskiej - powiedziała, wręczając prezydentowi Ukrainy dokumenty niezbędne do nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE.

 

Ta procedura zazwyczaj zajmuje lata, ale w związku z wyjątkowymi okolicznościami, z rosyjską agresją na Ukrainę, zobowiązaliśmy się do tego, że przeprowadzimy ją w kilka tygodni - podkreśliła von der Leyen.

grz/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie