Wybory prezydenckie we Francji. Sondaż: Marie Le Pen z przewagą nad Emmanuelem Macronem

Świat
Wybory prezydenckie we Francji. Sondaż: Marie Le Pen z przewagą nad Emmanuelem Macronem
PAP/EPA/CAROLINE BLUMBERG
Liderka Zjednoczenia Narodowego Marie Le Pen

Marie Le Pen przed Emmanuelem Macronem w drugiej turze francuskich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię AtlasIntel. Liderka Zjednoczenia Narodowego uzyskała 50,5 proc. poparcia, a obecny prezydent 49,5 proc. To pierwsze badanie w trwającej kampanii, w którym to Le Pen wyprzedza Macrona.

10 kwietnia odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich we Francji. Wszystko wskazuje na to, że do drugiej - zaplanowanej na 24 kwietnia - wejdą Emmanuel Macron i Marine Le Pen.

W ostatnich tygodniach na fali wznoszącej jest liderka prawicowego Zjednoczenia Narodowego, która błyskawicznie odrabia stratę do obecnego prezydenta Francji. Przeprowadzony między 4 a 6 kwietnia sondaż AtlasIntel jest pierwszym, w którym Le Pen wyprzedziła Macrona. Pozostałe dają temu drugiemu przewagę od 4 do 6 punktów procentowych.

Badanie zostało przeprowadzone na 1946 dorosłych Francuzach. Błąd statystyczny wynosi od 0,6 do 2,2 proc. - podano.

 

AtlasIntel chwali się, że jest pracownią, która najtrafniej przewidziała wyniki podczas wyborów w USA w 2020 roku.

 

 

Skąd tak dobra passa Marine Le Pen? Komentatorzy wskazują, że w kampanii skupia się na problemach "zwykłych Francuzów" i mówi przede wszystkim o rosnących cenach gazu, prądu, benzyny czy produktów spożywczych. Postuluje zerowy VAT na część produktów i podatkowe uderzenie w firmy energetyczne. Le Pen chce także obniżenia wieku emerytalnego dla części Francuzów do 60. roku życia - podczas gdy Macron postuluje jego podwyższenie.

 

Ponadto Le Pen korzysta z kłopotów swojego konkurenta, któremu zarzuca się arogancję i oderwanie od problemów wspomnianych "zwykłych Francuzów". Do tego doszła nowa afera związana z płaceniem łącznie setek milionów euro firmom consultingowym przez francuski rząd, na czele z amerykańską McKinsey.

Badanie pracowni Elabe

W innym sondażu opublikowanym w piątek, przewagę ma obecny prezydent, ale liderka prawicy cały czas poprawia swoje notowania. Chodzi o badanie pracowni Elabe. Wynika z niego, że w drugiej turze na ubiegającego się o reelekcję prezydenta zagłosuje 51 proc, ankietowanych, a na jego rywalkę - 49 proc.

 

ZOBACZ: Francja. Policja poszukiwała uzbrojonego mężczyzny przy dworcu w Lille. Broń okazała się atrapą

 

Sondaż, wykonany dla telewizji BFMTV, wskazuje, że w niedzielnej pierwszej turze różnica między Macronem i Le Pen będzie jeszcze mniejsza: na obecnego prezydenta chce zagłosować 26 proc. Francuzów, a na kandydatkę skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego - 25 proc.

 

W czwartek dziennik "Le Figaro" podał, że potencjalny elektorat Le Pen nadal rośnie – 38 proc. Francuzów nie wyklucza głosowania na nią, a 39 proc. - na obecnego prezydenta. Ponad 20 proc. Francuzów nadal nie wie, na kogo odda swój głos w niedzielnych wyborach prezydenckich.

 

ap/ml/Interia/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie