Wojna w Ukrainie. W Hostomlu Rosjanie pozostawili po sobie cytat o Polakach

Świat
Wojna w Ukrainie. W Hostomlu Rosjanie pozostawili po sobie cytat o Polakach
PAP/EPA/OLEG PETRASYUK
Zniszczenia w Hostomlu pod Kijowem, zdj. ilustracyjne

"No i co, synku, pomogli ci twoi Polacy?" - taki napis pozostawili po sobie na ścianie jednego z budynków rosyjscy żołnierze przed wycofaniem się z podkijowskiego Hostomla. Zdjęcie z graffiti trafiło do mediów społecznościowych.

Treść graffiti (dosłownie: "No i co, synku, pomogły ci twoje Lachy?") to cytat z książki "Taras Bulba" Nikołaja Gogola, rosyjsko-ukraińskiego pisarza, która ukazała się w 1835 roku.

 

"Taras Bulba" to historyczna powieść traktująca o okresie powstań kozackich. Dziełu zarzuca się, że ma wydźwięk antypolski i antysemicki.

 

Napis został wymalowany wewnątrz jednego z budynków zniszczonych wskutek rosyjskiej agresji.

400 zaginionych mieszkańców Hostomla

Po 35 dniach rosyjskiej okupacji kijowskiego przedmieścia Hostomel nadal nie odnaleziono około 400 mieszkańców - oświadczył szef miejscowej administracji wojskowej Taras Dumenko.

 

- Wiemy o ludziach, że zostali zabici, mamy potwierdzenia, zdjęcia i nagrania wideo, ale wciąż nie możemy ich znaleźć - oświadczył Dumenko w Gromadzkim Radiu.

 

Według Dumenki Rosjanie "zacierali ślady swoich okrucieństw".

Ciężkie walki i rosyjskie zbrodnie

Od początku wojny Hostomel, położony na północny zachód od stolicy kraju, Kijowa, wraz z pobliskim lotniskiem, był miejscem ciężkich walk.

 

Większość z 16 tys. mieszkańców opuściła miasto.

 

Na terytoriach Ukrainy, które od końca lutego do przełomu marca i kwietnia znajdowały się pod rosyjską okupacją, żołnierze najeźdźcy dopuścili się licznych zbrodni na ludności cywilnej. Najwięcej tego rodzaju doniesień napłynęło w ostatnich dniach z obwodu kijowskiego. W miastach Bucza, Irpień, Borodzianka i Hostomel rosyjskie wojska zamordowały kilkaset osób, z czego co najmniej 400 w Buczy. Dokładna liczba ofiar wciąż jest ustalana.

 

ap / Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie