Wojna w Ukrainie. Słowacki premier poinformował o przekazaniu systemu obrony przeciwlotniczej S-300

Świat
Wojna w Ukrainie. Słowacki premier poinformował o przekazaniu systemu obrony przeciwlotniczej S-300
By Vitaly V. Kuzmin - http://vitalykuzmin.net/?q=node/185, CC BY-SA 4.0
System obrony przeciwlotniczej S-300

Premier Słowacji Eduard Heger potwierdził doniesienia o dostarczeniu Ukrainie systemu obrony przeciwlotniczej S-300. "Wierzymy, że ten system pomoże ocalić jak najwięcej niewinnych Ukraińców przed agresją reżimu Putina" - napisał Heger w sieci społecznościowej.

W nocy z czwartku na piątek Heger wraz z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz szefem dyplomacji UE Josepem Borrellem wyjechał pociągiem z Przemyśla do Kijowa. Według źródeł słowackich spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodomyrem Zełenskim ma odbyć się przed wieczorem.

 

 

W krótkim nagraniu z pociągu jadącego do Kijowa Heger powiedział, że przekazanie postsowieckiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej odbyło się na prośbę Ukrainy, w zgodzie z Kartą ONZ i z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Podkreślił, że przekazanie systemu nie oznacza, iż Republika Słowacka stała się stroną konfliktu zbrojnego na Ukrainie. - Zapewniam również, że obrona Republiki Słowackiej jest nadal zabezpieczona, a w najbliższych dniach wzmocni ją dodatkowy system obrony przeciwrakietowej od naszych sojuszników - powiedział premier.

Za dostarczone poradzieckie S-300 przyjadą amerykańskie Patrioty

Minister obrony Słowacji Jaroslav Nad' napisał w piątek w sieci społecznościowej, że w zamian za dostarczone Ukrainie S-300, na Słowację przyjedzie bateria systemu Patriot z USA. Do tej pory nie zapowiadano rozmieszczenia takiej broni przez amerykańską armię.

 

Na Słowacji są dwie baterie Patriot z Niemiec, jedną dostarczyli Holendrzy, czwarta będzie z USA - przekazał Nad’. "Wszystkie baterie będą stopniowo rozmieszczane na terytorium Słowacji i pozostaną tam tak długo, jak będzie to potrzebne" – stwierdził. Dodał, że jego zdaniem systemy Patriot są potężniejsze od pochodzącego z ZSRR systemu S-300, który trafił do Ukrainy.

 

 

"Cztery baterie systemu Patriot w najnowocześniejszej wersji PAC 3 zapewniają nieporównywalnie większy potencjał obronny, niż pojedynczy, niezmodernizowany system S-300 z 1987 roku. Jest to więc wyraźne wzmocnienie obrony Słowacji" – uznał Nad’.

System obrony przeciwlotniczej dobrze znany ukraińskim żołnierzom

Bratysława wcześniej deklarowała gotowość przekazania S-300, systemu dobrze znanego ukraińskim żołnierzom, ale jak deklarował minister obrony Słowacji Jaroslav Nad’, uzależniała taki ruch od uzyskania od partnerów nowoczesnych systemów obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Na terenie Słowacji, w ramach powstającej Grupy Bojowej NATO, znajdują się dwie baterie systemu Patriot należące do Niemiec i Holandii. Zdaniem Nad’a nie można ich traktować jako alternatywy dla S-300.

 

Jako pierwsza o dostarczeniu tego uzbrojenia Ukrainie przez Słowację poinformowała prywatna telewizja Markiza. Według niej S-300 transportowano w ścisłej tajemnicy przez dwa dni. System ten niszczy samoloty i rakiety. Oprócz samojezdnych wyrzutni rakietowych, S-300 składa się z radarów i punktu dowodzenia. Może być gotowy do użycie w ciągu pięciu minut.

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie