Wojna w Ukrainie. Sondaż "Rzeczpospolitej": za pomoc uchodźcom z Ukrainy zapłacić powinna Unia

Polska
Wojna w Ukrainie. Sondaż "Rzeczpospolitej": za pomoc uchodźcom z Ukrainy zapłacić powinna Unia
PAP/Łukasz Gągulski
Kraków wydaje posiłki uchodźcom

Prawie dwie trzecie Polaków uważa, że środki finansowe na pomoc uchodźcom z Ukrainy powinny pochodzić z Unii Europejskiej – wynika z najnowszego sondażu IBRiS, przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej".

W czwartkowym wydaniu "Rz" opublikowano wyniki badania, w którym spytano respondentów, kto powinien ponosić koszty utrzymania ukraińskich uchodźców w Polsce. Według opublikowanych wyników - 61,4 proc. pytanych uważa, że za pomoc uchodźcom zapłacić powinna Unia Europejska.

 

"Około jednej czwartej respondentów wskazuje rząd, a niespełna 9 proc. tych, którzy sami pomocy uciekinierom udzielają" - czytamy na łamach gazety.

 

ZOBACZ: Holandia. Media: Egzekwowanie sankcji za wolne. Oligarchowie wypłacili większość pieniędzy

 

Jak podaje "Rz" o tym, że pieniądze na pomoc powinna dać Unia, przekonanych jest 84 proc. zwolenników obecnej władzy, wśród wyborców opozycji to 51 proc.

 

Badanie IBRIS przeprowadzono 1-2 kwietnia 2022 r. na ogólnopolskiej próbie tysiąca respondentów.

UE sfinansuje pomoc?

Unijna komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira zapowiedziała, że w czwartek Parlament Europejski podejmie decyzję o przeznaczeniu 560 mln euro na pomoc dla uchodźców. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Kanadyjska armia analizuje możliwości pomocy Polsce w kryzysie uchodźczym

 

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że "przez Warszawę przejechało ponad 600 tys. osób (uchodźców z Ukrainy) i my przez cały czas od dwóch tygodni kalkulujemy, że ok. 300 tys. osób jest w Warszawie, dlatego, że przez cały czas mamy rotację". Przekazał, że ok. 50 tys. uchodźców otrzymało w stolicy numery PESEL, a prawie 16 tys. dzieci z Ukrainy chodzi do szkół.

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie