Wojna w Ukrainie. 43. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]

Świat
Wojna w Ukrainie. 43. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]
PAP/Darek Delmanowicz
Uchodźcy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej,

"Rosjanie masowo porywają ukraińskie dzieci. Tysiące sierot z okupowanych terytoriów Ukrainy jest nielegalnie ewakuowanych do Rosji" - podało ukraińskie MON na Twitterze. "Duma Państwowa przyspiesza projekt ustawy o uproszczonej procedurze ich adopcji przez rosyjskie rodziny" - czytamy we wpisie.

Trwa 43. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

mad/nb/an / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji live. Po więcej informacji zapraszamy na polsatnews.pl

Zachęcamy do zapoznania się z raportem podsumowującym 43. dzień walk w Ukrainie.

Wojna Rosja-Ukraina - Raport Dnia. Informacje o sytuacji w Ukrainie. Czwartek, 7 kwietnia

Brytyjski premier Boris Johnson wyraził na Twitterze uznanie dla Polski za jej rolę we wspieraniu Ukrainy i zapewnił, że Wielka Brytania podziela polską determinację do udzielania pomocy temu krajowi.

Zdecydowana większość państw członkowskich wyraża gotowość do rozpoczęcia prac nad obłożeniem sankcjami importu z Rosji ropy naftowej, gazu oraz paliwa do elektrowni atomowych – przekazał dziennikarzom Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

W czwartek wieczorem ambasadorowie państw członkowskich przy UE porozumieli się ws. piątego pakietu sankcji wobec Rosji.

Zespół Pink Floyd zaprezentował pierwszą od 1994 roku premierową kompozycję. Wokalnie udziela się w niej ukraiński wokalista Andriy Khlyvnyuk (Andrij Chływniuk) z pop-rockowego zespołu Boombox.

"Liderzy G7 współpracują na rzecz wsparcia Ukrainy, podejmując dalsze kroki w celu nałożenia sankcji na Rosję. Okrucieństwa w Buczy zostaną zbadane, a winni postawieni przed sądem. Rosja stoi w obliczu długiej izolacji gospodarczej, finansowej i technologicznej" - napisała Ursula von der Leyen

Sytuacja w Borodziance jest "o wiele bardziej przerażająca" niż w Buczy, gdzie dokonano masakry ludności cywilnej - powiedział w czwartek późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo.

Borodzianka jest jednym z najbardziej zniszczonych w wyniku rosyjskiej inwazji miast obwodu kijowskiego. Władze Ukrainy informowały wcześniej, że pod gruzami zbombardowanych bloków mieszkalnych mogą znajdować się ciała setek ludzi.

- Dziś naszym obowiązkiem jest dbanie o bezpieczeństwo Polski. Najlepszą inwestycją w bezpieczeństwo Polski i Polaków jest jak najlepsze zorganizowanie opieki dla kobiet i dzieci uciekających przez bombami - powiedział w Sejmie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Litwa i Łotwa ponownie otwierają swoje ambasady w Kijowie - przekazał Euromaidan Press.

Według ONZ ponad 4 miliony Ukraińców uciekło za granicę, a kolejne 6,5 miliona osób uważa się za przesiedlonych wewnętrznie.

Oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji były pracownik ochrony w brytyjskiej ambasadzie w Berlinie zaprzeczył w sądzie w Londynie stawianym mu zarzutom.

57-letniemu Davidowi Smithowi postawiono dziewięć zarzutów naruszenia ustawy o tajemnicy służbowej. Według aktu oskarżenia, próbował on korespondować listownie z attache wojskowym ambasady Rosji w Berlinie generałem Siergiejem Czuchurowem, aby przekazać mu informacje na temat działalności, tożsamości, adresów i numerów telefonów różnych członków brytyjskiej służby cywilnej.


Z okupowanych lub obleganych przez wojska rosyjskie miast w Ukrainie w czwartek ewakuowano 4676 osób - poinformował na Telegramie Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Korzystając z własnego transportu z Mariupola do Zaporoża dotarło 1205 osób; z Berdiańska, Wasylówki, Melitopola i miasteczka Połohy do Zaporoża wyjechało natomiast 2051 osób" - napisał Tymoszenko. 

Ambasadorowie państw członkowskich UE porozumieli się w sprawie kolejnych sankcji wobec Rosji za inwazję na Ukrainę - przekazało źródło unijne. Jest to piąty pakiet sankcyjny i ma być sfinalizowany w piątek.

Według nieoficjalnych informacji, sankcjami zostaną objęci kolejni oligarchowie i sektor morski. Restrykcje zakładają też zakaz importu rosyjskiego węgla do UE, jednak ma to nastąpić dopiero za cztery miesiące. Komisja Europejska szacuje, że wartość embarga na węgiel to 4 mld euro rocznie.

Sankcje mają dotyczyć także transportu drogowego oraz objąć handel niektórymi produktami.

To kolejna kara za inwazję na Ukrainę; razem zmuśmy Rosję do poszukiwania pokoju - wezwał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując zawieszenie Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka ONZ.

"To ważna decyzja, jestem wdzięczny sojusznikom za solidarność. Musimy kontynuować skoordynowaną presję na Rosję na wszystkich forach międzynarodowych" - napisał Zełenski. 

Niezależny rosyjski portal Meduza, działający na Łotwie, opublikował w czwartek nagranie wideo z podkijowskiej Buczy, które - jak podkreślił - dowodzi, że ludność cywilna w tym mieście była zabijana, zanim z Buczy wycofały się wojska rosyjskie.

Meduza przyznaje, że nagranie wideo przekazał portalowi rosyjski nacjonalista Siergiej Korotkich, którego grupa uczestniczy w wojnie po stronie ukraińskiej. Twierdzi on, że jego podwładni regularnie filmowali z drona pozycje wojsk rosyjskich na południu Buczy. Korotkich jest w sprawie mordu cywilów w Buczy stroną zainteresowaną, bo "prorządowi dziennikarze rosyjscy oskarżają jego i jego grupę, że to właśnie oni zamordowali mieszkańców Buczy 31 marca bądź 1 kwietnia" - przyznaje Meduza.

 

Kraj, który celowo zabija cywilów na masową skalę, nie może być aktywnym członkiem Rady Praw Człowieka - powiedział w czwartek ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Uzasadnił w ten sposób głos Polski za zawieszeniem Rosji.

- Kraj, który celowo zabija cywilów na masową skalę nie może być aktywnym członkiem Rady Praw Człowieka, najważniejszego organu w systemie ONZ przeznaczonego do ochrony i poszanowania praw człowieka na świecie - oświadczył Szczerski podczas debaty po głosowaniu w sprawie zawieszenia Rosji w Radzie.

Polska robi wszystko, by zakończyć konflikt zbrojny na Ukrainie, wytrzymajcie jeszcze trochę - mówiła Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda na spotkaniu z uchodźcami przebywającymi w domu prowadzonym przez Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Ełckiej oraz Domu Samotnej Matki w Ełku.

"Rosja masowo porywa ukraińskie dzieci. Tysiące sierot z okupowanych terytoriów Ukrainy jest nielegalnie ewakuowanych do Rosji" - podał ukraiński MON na Twitterze. "Duma Państwowa przyspiesza projekt ustawy o „uproszczonej” procedurze ich adopcji przez rosyjskie rodziny" - czytamy we wpisie.

 

W Polsce przebywa ok. 1,5 mln uchodźców z Ukrainy, a do tej pory nie otrzymaliśmy z Unii Europejskiej pieniędzy na pomoc dla nich – powiedział w czwartek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Wskazał, że codziennie granicę ukraińsko-polską przekracza od 20 do 30 tys. uchodźców. "W każdej chwili może być taka sytuacja, że będziemy zmuszeni przyjąć kolejne fale uchodźców" - wskazał. Zapewnił, że rząd ma przygotowane scenariusze na taką ewentualność.

45 proc. Niemców uważa, że reakcja rządu RFN na rosyjski atak na Ukrainę nie jest wystarczająca - wynika z sondażu DeutschlandTrend telewizji ARD. 50 proc. ankietowanych wyraża poparcie dla wstrzymania importu rosyjskiego gazu i ropy. To większe wartości niż przed miesiącem.

Podczas gdy cztery tygodnie temu większość Niemców uważała, że reakcja rządu ich kraju na inwazję Rosji na Ukrainę była właściwa, to obecnie twierdzi tak tylko 37 procent, co oznacza spadek o 16 punktów. 

W kwestii sankcji wobec Rosji wzrosło poparcie dla natychmiastowego wstrzymania importu rosyjskiego gazu i ropy - 50 procent (+6 pkt w porównaniu z połową marca), ale 42 procent (-3 pkt) ankietowanych nadal jest temu przeciwnych.

 

Rosja może użyć broni jądrowej nie wtedy, kiedy poczuje się osaczona, jak twierdzi światowa dyplomacja, ale wtedy, gdy będzie bezkarna - powiedział w wywiadzie dla indyjskiej telewizji Republic TV prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Wszystkie przykłady użycia siły potwierdzają, że dochodzi do tego wówczas, gdy Rosja czuje słabość drugiej strony. Wtedy właśnie wykorzystują swoją siłę i arogancję - ocenił Zełenski w wywiadzie cytowanym w czwartek przez portal Ukrainska Prawda.

Wszyscy, którzy rządzą Rosją, chcą żyć. Wszyscy kochają życie i nie chcą oddać władzy. Użycie broni jądrowej doprowadziłoby do tego, że straciliby wszystko; dlatego w to nie wierzę - powiedział Zełenski.

Po wielogodzinnych obradach unijni ambasadorzy dali zielone światło 5. pakietowi unijnych sankcji. Jutro ma zostać zatwierdzony w procedurze pisemnej i wejść w życie po publikacji w unijnym dzienniku ustaw - poinformowała na Twitterze Dorota Bawołek. 

 

Dmitrij Muratow, redaktor naczelny rosyjskiej niezależnej "Nowej Gaziety" i laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 2021 roku, poinformował w czwartek, że został oblany czerwoną farbą olejną z acetonem w pociągu relacji Moskwa-Samara. Ataku dokonał niezidentyfikowany sprawca.

"Zostałem oblany w przedziale farbą olejną z acetonem. Oczy potwornie pieką" - przekazał Muratow.

Muratow powiedział, że sprawca krzyknął: "Muratow, to za naszych chłopców". "W całym wagonie czuć zapach farby olejnej" - dodał szef "Nowej Gaziety".

Wcześniej Muratow poinformował, że przekaże swój medal noblowski Ukraińskiemu Funduszowi Pomocy Uchodźcom.

O sprawie Muratow poinformował za pośrednictwem Telegrama.

Szef Pentagonu Lloyd Austin powiedział w czwartek podczas wysłuchania przed komisją ds. sił zbrojnych amerykańskiego Senatu, że USA dostarczają Ukrainie dane wywiadowcze, które pomogą siłom ukraińskim w prowadzeniu operacji przeciwko wojskom rosyjskim w Donbasie.

Minister obrony USA powiedział również komisji, że Pentagon wyśle jeszcze w czwartek "uaktualnione wytyczne" w tej sprawie, ale nie podał szczegółów.

Jedna osoba zginęła, a 14 zostało rannych w czwartkowym ostrzale Charkowa - poinformował szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

- Wróg, z powodu swojej bezsilności, kontynuuje ostrzał osiedli mieszkalnych, wskutek którego w czwartek w regionie zginęła jedna osoba - kobieta - a 14 osób zostało rannych - podał Syniehubow.

Od samego początku wojny na Ukrainie Polska nie dostała od Komisji Europejskiej ani jednego eurocenta dodatkowego wsparcia. Słyszymy, że mogą być pieniądze uruchamiane, ale mowa wyłącznie o pieniądzach już wcześniej zaplanowanych - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

- Chcę bardzo jasno to podkreślić, od samego początku wojny Polska nie dostała od Komisji Europejskiej ani jednego eurocenta dodatkowego wsparcia. Słyszymy cały czas o tym, że mogą być jakieś pieniądze uruchamiane, ale to jest mowa wyłącznie o pieniądzach, które są pieniędzmi już wcześniej zaplanowanymi, to jest po prostu przerzucanie z jednego koszyka do drugiego - powiedział Jabłoński. Zaznaczył, że nie ma jakiegokolwiek w tej chwili niestety podejścia bardziej ambitnego w tym zakresie, a to jest tak naprawdę test na europejską solidarność.

Władze Ukrainy zarejestrowały według stanu na 6 kwietnia "ponad 500 tysięcy nowych przymusowych uchodźców" - poinformował w czwartek premier Ukrainy Denys Szmyhal. Ukrinform podaje, że chodzi o uchodźców wewnętrznych, ale nie wiadomo za jaki okres.

- Według stanu na 6 kwietnia na Ukrainie oficjalnie zarejestrowano ponad 500 tysięcy nowych przymusowych uchodźców - powiedział Szmyhal. Agencja Ukrinform, która przekazała jego słowa nie wyjaśnia bliżej tych danych, ale podała, że chodzi o uchodźców wewnętrznych.

Premier powiedział, że również około 500 tys. osób powróciło z zagranicy na Ukrainę, jednak "miliony Ukraińców wciąż pozostają w innych krajach".

Liczba osób zatrzymanych w okupowanym Melitopolu, na południu Ukrainy, przekroczyła już 100. Rosyjscy żołnierze i miejscowi kolaboranci aresztują m.in. pracowników naukowych uniwersytetu pedagogicznego - przekazał w czwartek na Facebooku mer Melitiopola Iwan Fedorow.

"W pobliżu miasta zatrzymano konwój humanitarny, autokary i mikrobusy nie są wpuszczane do Melitopola. (...) Najeźdźcom nie udało się przekonać do współpracy dyrektorów szkół. Obecnie próbują nakłonić do kolaboracji personel miejskich przedszkoli" - relacjonował Fedorow.

 

Rzecznik Kremla  Dmitrij Pieskow podczas rozmowy ze Sky News wyraził nadzieję, że wojna zakończy się w ciągu kilku dni, jak dodał, liczy, że Rosja osiągnie swoje cele militarne lub dojdzie do porozumienia z Ukrainą na drodze negocjacji. 

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do zawieszenia Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka ONZ. "Wobec horroru na Ukrainie nie było innej opcji. Ale to nie wystarczy" - napisał w czwartek na Twitterze szef polskiego rządu.

Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za swe monstrualne i kolosalne zbrodnie przeciw cywilom. Żądamy powołania międzynarodowej Komisji Śledczej ds. Zbrodni Rosji na Ukrainie - głosi wpis premiera.

Zawieszenie Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka ONZ, to decyzja w bardzo dobrym kierunku. Będziemy dążyli, aby Rosja była wykluczana i izolowana także na innych forach międzynarodowych - powiedział w czwartek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Wiceminister podkreślił, że to jest polskie stanowisko, żeby Rosję izolować i wykluczać ze wszystkich organizacji międzynarodowych, pozbawiać ją wpływu na jakiekolwiek procesy międzynarodowe, dlatego że w przeciwnym razie oznaczałoby to milczącą zgodę na to, co Rosja robi na Ukrainie, na te zbrodnie wojenne, które popełnia.

- Będziemy dążyli do tego, aby Rosja była wykluczana i izolowana także na innych forach międzynarodowych - zapewnił wiceszef MSZ.

Pod gruzami dwóch budynków w Borodziance w obwodzie kijowskim znaleziono 26 ciał - podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na Prokuraturę Generalną Ukrainy. W mieście trwa usuwanie zniszczeń, pod gruzami mogą znajdować się ciała setek ludzi.

Szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski powiedział w czwartek, że Borodzianka jest jednym z najbardziej zniszczonych w wyniku rosyjskiej inwazji miast obwodu kijowskiego.

- Mieszkańcy opowiadają, że w pierwszych dniach wojny samoloty nadlatywały i ostrzeliwały domy pociskami z małej wysokości - powiedział minister cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

Głównym celem wojsk rosyjskich jest zdobycie Mariupola na południu Ukrainy oraz przeprowadzenie ofensywy w pobliżu Iziumu w obwodzie charkowskim i przedarcie się przez linie ukraińskiej obrony na południe, w kierunku Doniecka - informuje w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojncyh Ukrainy.

Siły rosyjskie kontynuują przygotowania do przeprowadzenia ofensywy na wschodzie Ukrainy - przegrupowują się, zwiększają możliwości swojego lotnictwa i systemów dowodzenia oraz prowadzą misje rozpoznawcze - pisze Sztab Generalny w wydanym w czwartek po południu i opublikowanym na Facebooku komunikacie.

- Odnotowaliśmy znaczące straty wojsk i to dla nas ogromna tragedia - powiedział rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow w rozmowie ze Sky News. 

Pieskow zaprzeczył jednocześnie, jakoby Rosja miała cokolwiek wspólnego ze zbrodniami, do których doszło w Buczy. Zdjęcia, które zszokowały świat opisał jako "dobrze przygotowaną insynuację, nic więcej". Dodał, że żyjemy w dobie kłamstw i fake-newsów. 

Prezydent Rosji Władimir Putin zniszczył ideę wspólnej Euroazji, od Lizbony po Władywostok, dla swoich celów imperialnych - zauważa w czwartek portugalski dziennik online “Observador”.

Dziennik przypomina, że pokojowa idea, nakreślona w XX w. przez francuskiego prezydenta Charlesa de Gaulle'a o pokojowej współpracy narodów Europy i Rosji, legła w gruzach wskutek nacjonalistycznej polityki Putina, skoncentrowanej na podbijaniu innych państw.

“Idee prezydenta Francji nie mają nic wspólnego z fantazjami pornograficzno-ekspansjonistycznymi Putina oraz jego dworu” - napisał “Observador”.

Lizbońska gazeta internetowa odnotowała, że putinowskie hasła o “nazistowskiej Ukrainie” przeniknęły jednak do państw europejskich, takich jak Portugalia, gdzie są, jak zaznacza “Observador”, używane “przez niektórych emerytowanych generałów armii i oficerów w stanie spoczynku”, a także przez komunistów. 

W obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy na skutek ostrzałów rosyjskich zablokowane zostały trzy pociągi ewakuacyjne - poinformował w czwartek szef kolei ukraińskich Ołeksandr Kamyszin. Według jego słów zablokowana została "droga życia" dla cywilów.

"Wróg przeprowadził atak lotniczy na wiadukt koło stacji Barwinkowe, na donieckiej trasie kolejowej. To jedyny kontrolowany przez Ukrainę wyjazd drogą kolejową z takich miast jak Słowiańsk, Kramatorsk i Łyman" - napisał Kamyszin.

Dodał następnie: "jest to droga życia dla dziesiątków naszych obywateli".

Szwajcaria nie wydali rosyjskich dyplomatów w odpowiedzi na zbrodnie wojenne Rosji na Ukrainie.

Szwajcaria przyjęła większość sankcji UE wobec Rosji, jednak wycofuje się ze środka, podjętego przez większość krajów europejskich po ujawnieniu zbrodni wojennych Rosji na Ukrainie. Na środowym posiedzeniu Rada Federalna wypowiedziała się przeciwko wydaleniu rosyjskich dyplomatów – potwierdził w czwartek rzecznik Rady André Simonazzi.

Rada Federalna uzasadniła swoją decyzję „interesami dyplomatycznymi”.

Cała UE patrzy z podziwem i szacunkiem na Polskę i inne kraje graniczne, których mieszkańcy pokazują najlepszą stronę człowieczeństwa. Jestem pod wrażeniem ludzi hojnie otwierających domy i serca dla ukraińskich uchodźców oraz sprawnej organizacji pomocy na różnych poziomach - napisała na Twitterze unijna komisarz Elisa Ferreira.

- Moje najserdeczniejsze podziękowania za gościnę dla: Grzegorza Pudy, Władysława Ortyla, Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, Rafała Trzaskowskiego, Adama Struzika, Ewy Leniart, Konrada Fijołka i niezliczonych NGOs/wolontariuszy pracujących niestrudzenie na miejscu: Pokazujecie prawdziwe znaczenie unijnej solidarności - dodała.

Komisarz była w Polsce w dniach 5-6 kwietnia.

Polska z zadowoleniem przyjmuje rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ zawieszającą członkostwo Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ - oświadczyło w czwartek MSZ.

Rezolucja ta jest drugim w historii tego organu przypadkiem zawieszenia członkostwa państwa zasiadającego w Radzie Praw Człowieka - podkreślił resort.

Polska – będąca również członkiem Rady Praw Człowieka ONZ – zabiegała o zawieszenie członkostwa Rosji od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym br. 

W obwodzie lwowskim zatrzymano pełniącego obowiązki burmistrza jednego z miast. Mężczyzna usłyszał zarzut sprzedaży pomocy humanitarnej i wymuszenia - podaje NEXTA. "Za 100 000 hrywien próbował sprzedać autobus podarowany miastu od fińskiej organizacji charytatywnej. Został zatrzymany po otrzymaniu pieniędzy" - czytamy we wpisie. 

Rosjanie i Białorusini nie będą już mogli otrzymywać na Łotwie tzw. złotych wiz; ich przyznawanie będzie zawieszone do 30 czerwca 2023 roku – postanowił w czwartek parlament w Rydze.

Zaostrzone zostały również ramy prawne dotyczące wydawania i cofania zezwoleń na pobyt. Teraz będzie można pozbawić zezwolenia osoby, które popierają zbrodnie wojenne. Ta sama regulacja będzie miała też zastosowanie przy przyznawaniu obywatelstwa.

Według danych Urzędu ds. Migracji, Łotwa przyznała zezwolenie na pobyt czasowy ponad 10 tys. Rosjan. Niecała połowa z nich uzyskała tzw. złotą wizę poprzez zakup nieruchomości. 

Kraje UE, do których trafiło najwięcej uchodźców wojennych z Ukrainy, będą mogły skorzystać z 45 proc. środków z funduszu naprawczego REACT-EU; to 3,4 mld euro - zdecydowali w czwartek deputowani do Parlamentu Europejskiego.

Dzięki nowym zasadom zwiększy się wstępne prefinansowanie ze środków REACT-EU z 11 proc. do 15 proc. dla wszystkich krajów UE. Kraje UE graniczące z Ukrainą (Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja) oraz te, które przyjęły liczbę uchodźców z Ukrainy odpowiadającą ponad 1 proc. ich populacji (Austria, Bułgaria, Czechy i Estonia), mogą od razu otrzymać 45 proc. środków, bez konieczności przedstawiania faktur.

REACT-EU to pakiet o wartości 50 mld euro, utworzony w 2020 roku, w celu w łagodzenia bezpośrednich skutków kryzysu Covid-19 w całej UE.

 

Kraje UE, do których trafiło najwięcej uchodźców wojennych z Ukrainy, będą mogły skorzystać z 45 proc. środków z funduszu naprawczego REACT-EU; to 3,4 mld euro - zdecydowali w czwartek deputowani do Parlamentu Europejskiego.

Dzięki nowym zasadom zwiększy się wstępne prefinansowanie ze środków REACT-EU z 11 proc. do 15 proc. dla wszystkich krajów UE. Kraje UE graniczące z Ukrainą (Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja) oraz te, które przyjęły liczbę uchodźców z Ukrainy odpowiadającą ponad 1 proc. ich populacji (Austria, Bułgaria, Czechy i Estonia), mogą od razu otrzymać 45 proc. środków, bez konieczności przedstawiania faktur.

REACT-EU to pakiet o wartości 50 mld euro, utworzony w 2020 roku, w celu w łagodzenia bezpośrednich skutków kryzysu Covid-19 w całej UE.

 

Senat USA przyjął w czwartek ustawę zakazującą importu rosyjskiej ropy, przegłosował też odebranie Rosji i Białorusi klauzuli największego uprzywilejowania oraz odebrał Rosji status kraju, który łączą z USA tzw. Stałe Normalne Stosunki Handlowe (PNTR).

Reuters podał informację o zakazie importu rosyjskiej ropy, gdy trwało jeszcze głosowanie; w liczącej 100 miejsc wyższej izbie amerykańskiego parlamentu projekt poparło wtedy 59 senatorów, nikt nie głosował przeciw. Po zakończeniu głosowania okazało się, że zarówno embargo na ropę, jak i odebranie Rosji i Białorusi klauzuli największego uprzywilejowania w wymianie handlowej poparli wszyscy senatorowie.

Sejm przyjął w czwartek tzw. ustawę sankcyjną, która umożliwi zamrażanie majątków osób i podmiotów wspierających Rosję.

Za ustawą głosowało 445 posłów, żaden nie był przeciw. Wstrzymało się od głosu 11.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego zakłada m.in. wprowadzenie embarga na import węgla z Rosji, a także możliwość zamrażania majątków podmiotów i osób wspierających agresję Rosji na Ukrainę.

Japonia nałoży kolejne sankcje na Rosję za zbrodnie wojenne, popełnione na ludności cywilnej Ukrainy – ogłosił w czwartek premier Fumio Kishida. - Jestem głęboko wstrząśnięty. Zabijanie niewinnych cywilów to zbrodnia wojenna - podkreślił.

Premier po raz pierwszy nazwał mordy na Ukrainie "zbrodniami wojennymi" - zwraca uwagę agencja Kyodo.

Rząd Japonii prowadzi konsultacje z państwami G7, aby ustalić szczegóły następnych sankcji na Rosję, które mogą zostać ogłoszone już w piątek - poinformował Kishida.

Dodał, że Tokio będzie nadal udzielać Ukrainie pomocy humanitarnej oraz zapewni

W porcie w Brugii (Zeebrugge) na północy Belgii zablokowano wysłanie ponad 8000 samochodów przeznaczonych dla rosyjskich odbiorców - przekazał w czwartek dyrektor portu Zeebrugge Marc Adriansens. Działanie ma związek z sankcjami nałożonymi na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę.

Z informacji przekazanych mediom przez władze belgijskiego portu wynika, że pojazdy zostały zakupione jeszcze przed nałożeniem sankcji na Federację Rosyjską, jednak nie trafią do nabywców.

„W tej chwili mówimy o 8000 aut, z czego połowa to pojazdy kosztujące ponad 50 tys. euro” – ogłosił dyrektor portu Zeebrugge.

Białoruscy partyzanci od początku wojny na Ukrainie dokonują aktów sabotażu na szlakach kolejowych w całej Białorusi, co spowalnia przemieszczanie się sprzętu bojowego rosyjskiego wojska - poinformowała w czwartek liderka demokratycznej białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

"Od początku wojny na Ukrainie białoruscy partyzanci dokonują licznych akcji sabotażowych na kolejach w całej Białorusi. To zakłóca działanie kolei, uniemożliwiając transport rosyjskiego sprzętu wojskowego. Nasze społeczeństwo dołączyło do Ruchu Antywojennego mimo zagrożenia przemocą i zatrzymaniami" - napisała Cichanouska na Twitterze.

 

Ukraina otrzymała od USA i innych sojuszników 25 tys. sztuk broni przeciwlotniczej i 60 tys. sztuk broni przeciwpancernej - poinformował w czwartek przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley.

Zdaniem Milleya "pomoc ta umożliwiła Ukrainie powstrzymanie Rosji przed zdobyciem przewagi w powietrzu, która wspomogłaby postęp ich wojsk lądowych".

- Ukraińcy są nam bardzo wdzięczni, wyjątkowo wręcz wdzięczni - dodał najwyższy rangą amerykański wojskowy, przemawiając przed komisją ds. sił zbrojnych Senatu USA.

W organach ONZ zajmujących się obroną prawa człowieka nie ma miejsca dla zbrodniarzy wojennych - oświadczył w czwartek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. Skomentował on na Twitterze zawieszenie Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka ONZ.

"Właśnie zawieszono prawo Rosji do członkostwa w Radzie Praw Człowieka ONZ. W organach ONZ zajmujących się obroną praw człowieka nie ma miejsca dla zbrodniarzy wojennych. Jestem wdzięczny wszystkim państwom członkowskim, które poparły stosowną rezolucję Zgromadzenia Ogólnego" - napisał Kułeba.

 

Wielka Brytania zwiększy trzykrotnie - do 30 mln funtów - wsparcie humanitarne dla przebywających w Polsce uchodźców z Ukrainy - zapowiedział w czwartek brytyjski premier Boris Johnson po spotkaniu na Downing Street z prezydentem RP Andrzejem Dudą.

Jak przekazało w wydanym komunikacie biuro Johnsona, obaj politycy podzielają przerażenie masakrą dokonaną przez siły rosyjskie w Buczy i zgadzają się co do tego, że Zachód musi w najbliższych dniach przyspieszyć swoje wsparcie dla Ukrainy, dostarczając jej szybciej i w większej ilości uzbrojenie.

W polskich szpitalach jest 2046 pacjentów z Ukrainy, w tym 1078 dzieci – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Resort zamieścił dane na Twitterze.

MZ przekazało ponadto, że wiceminister Waldemar Kraska spotkał się z ukraińską wiceminister ochrony zdrowia Iryną Mykyczak. Rozmowy dotyczyły m.in. opieki dla obywateli ukraińskich w Polsce i pomocy medycznej dla osób, które nie opuściły Ukrainy.

Stany Zjednoczone utrzymują i budują presję wobec Rosji - powiedział w czwartek dziennikarzom sekretarz stanu USA Antony Blinken po spotkaniu szefów dyplomacji państw NATO w Brukseli. Blinken ocenił, że rośnie koalicja państw, które są z Ukrainą i przeciwko Rosji.

Przekazał też, że na Ukrainie pojawia się coraz więcej wiarygodnych informacji o torturach, gwałtach i zabójstwach dokonanych przez rosyjskich żołnierzy.

Od 24 lutego, początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w wyniku działań wojennych zginęło w tym kraju 1611 cywilów, a 2227 zostało rannych - poinformowało w czwartek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).

Podkreślono, że rzeczywista liczba cywilnych ofiar wojny jest prawdopodobnie znacznie wyższa, niż ta podawana w zestawieniach. OHCHR nie posiada jeszcze informacji z niektórych regionów, w których wciąż toczą się ciężkie walki; inne dane nadal są potwierdzane.

W statystykach nie ujęto m.in. pełnego bilansu ofiar w Mariupolu, Wołnowasze, Iziumie, Popasnej i Borodziance - miastach, z których napływały informacje o licznych ofiarach cywilnych.

 

Siły Zbrojne Ukrainy udostępniły zdjęcie Anastazji i Wieczesława - ukraińskich żołnierzy obrony terytorialnej - którzy pobrali się dziś Kijowie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował władzom Cypru za decyzję o zamknięciu portów tego kraju dla rosyjskich okrętów wojennych. Zełenski mówił o tym w wystąpieniu skierowanym do parlamentu cypryjskiego.

- Narodzie cypryjski! Jestem wdzięczny wam za pryncypialność, z jaką zareagowaliście, wraz z całą Unią Europejską, na inwazję Rosji - powiedział Zełenski. Niedopuszczenie okrętów wojennych Rosji do portów cypryjskich określił jako "mocną decyzję". Ocenił, że "wzmocni to bezpieczeństwo w całym regionie".

Fot.: PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

"Rosja została właśnie zawieszona w prawach członka Rady Praw Człowieka. Nie ma miejsca dla przestępców wojennych w organach ONZ, których celem jest ochrona praw człowieka. Jestem wdzięczny wszystkim państwom członkowskim, które poparły tę decyzję i wybrały właściwą stronę historii" - napisał Dmytro Kułeba na Twitterze.

Więcej tutaj.

Po zwycięstwie w okolicach Kijowa, wojska ukraińskie czekają poważne walki z siłami rosyjskimi na południowym wschodzie kraju - powiedział przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley.

- Należy oczekiwać poważnych walk na południowym wschodzie Ukrainy, w okolicach Donbasu, rejonu Doniecka, gdzie Rosjanie planują zgromadzenie wojsk i kontynuację ataków - ocenił Milley.

ONZ. Rosja została zawieszona w prawach członka Rady Praw Człowieka

"Rząd estoński zatwierdził sankcje ograniczające obywatelom Rosji i Białorusi możliwość pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej w Estonii oraz wstrzymujące wydawanie wiz i zezwoleń na pobyt" - podaje "Europejska Prawda".

Premier Morawiecki: musimy uświadamiać tych wszystkich w Zachodniej Europie, bo tam jest prawdziwy ośrodek decyzyjny - w Brukseli i Waszyngtonie, Londynie i Berlinie - żeby nie było przyzwolenia na to, co dzieje się dzisiaj w Ukrainie. 

Fot.: PAP/Marcin Obara

Były szef Państwowej Agencji Kinematografii Ukrainy Pyłyp Ilienko zaproponował zmianę nazewnictwa dwóch stacji metra w Kijowie. Postuluje, by stację Mińska zamienić na Warszawską, a stację Plac Lwa Tołstoja wraz z nazwą samego placu - na Plac Adama Mickiewicza.

"Widziałem torturowanych i rozstrzeliwanych cywilów w Buczy" - powiedział mer Kijowa Witalij Kliczko. 

"Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły 'elitarny' oddział armii rosyjskiej" - informuje agencja Ukrinform.

Założenie, że głównym przeciwnikiem, zagrożeniem dla państw Paktu Północnoatlantyckiego jest Rosja, znajdzie się w Koncepcji Strategicznej NATO - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli.

Ambasador Litwy na Ukrainie Valdemaras Sarapinas w czwartek powrócił do Kijowa. Jest pierwszym ambasadorem, który na początku rosyjskiej inwazji opuścił stolicę Ukrainy, a teraz powrócił.

PiS złożyło w Sejmie projekt ustawy o zmianie konstytucji dotyczący możliwości przejęcia przez Skarb Państwa własności, która ma służyć do wspierania ofiar rosyjskiej agresji.

Jak napisano na stronie Sejmu, projekt zmian w konstytucji "dotyczy wprowadzenia konstytucyjnych, uniwersalnych mechanizmów, które w obecnej sytuacji geopolitycznej umożliwią przejęcie przez Skarb Państwa własności, która znajduje się w ramach jurysdykcji Rzeczypospolitej Polskiej, a która ma służyć do wspierania ofiar rosyjskiej agresji".

Wojska rosyjskie starają się celowo niszczyć wszystkie szpitale, aby uniemożliwić udzielenie pomocy osobom rannych i doprowadzić do większej liczby ofiar - ocenił przewodniczący administracji w obwodzie ługańskim. 

- Nowy, dobrze wyposażony szpital w Rubiżnem znajduje się w części miasta zajętej przez najeźdźców. (...) Ordynator okazał się zdrajcą. Uczestniczy w rosyjskiej inscenizacji i pomaga 'kadyrowcom', chociaż dobrze wie, kto i kiedy zrujnował obiekt - przekazał szef ługańskich władz obwodowych Serhij Hajdaj. 

Premier Morawiecki w Sejmie: Polska wzywa do powołania międzynarodowej komisji ds. zbadania rosyjskich zbrodni na Ukrainie; w jej skład powinni wchodzić m.in. prawnicy i lekarze

"Reżyser najnowszego 'Bonda', Cary Fukunaga, odwiedził Buczę. Fukunaga jest wolontariuszem i w ramach akcji charytatywnej był już we Lwowie, Kijowie, Irpieniu, Buczy i Hostomelu" - poinformowała agencja Ukrinform na Twitterze. 

Premier Słowacji Eduard Heger, który wieczorem udaje się do Kijowa, zapowiedział, że zaproponuje tam wysłanie na Ukrainę ekspertów, mających pomóc w śledztwie w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez wojska Rosyjskie. Zaoferuje też pomoc w eksporcie pszenicy.

Mer Mariupola: potrzebna jest pilna ewakuacja 100 tys. osób

Ponad 100 tys. osób musi zostać pilnie ewakuowanych z oblężonego przez Rosjan Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy - przekazał mer miasta Wadym Bojczenko. Dodał, że Mariupol doświadcza katastrofy humanitarnej.

W mieście pozostało ponad 100 tys. osób, które "modlą się o ratunek", potrzebna jest ewakuacja przeprowadzana "na pełną skalę" - alarmował mer.

W Kijowie w ciągu dwóch dni wykryto 16 grup dywersyjno-zwiadowczych - poinformował generał Ołeksand Hruzewycz, zastępca szefa sztabu wojsk lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Zawieszenie Rosji w Radzie Praw Człowieka nie jest opcją, lecz obowiązkiem - powiedział ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia, otwierając obrady Zgromadzenia Ogólnego ONZ na temat zawieszenia Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ.

- Rosja nie tylko łamie prawa człowieka, ale wstrząsa fundamentami międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa - powiedział ukraiński dyplomata

Oświadczenie Dudy i Johnsona: Wielka Brytania potroi swoje wsparcie dla Polski na pomoc uchodźcom

Wyzwolony Irpień po ciężkich walkach

Senat USA przegłosował odebranie Rosji i Białorusi klauzuli największego uprzywilejowania w wymianie handlowej

Amnesty International opublikowała zebrane w Ukrainie relacje mieszkańców, którzy opowiedzieli o przemocy, gwałtach i zabójstwach ludności cywilnej na terenach, gdzie wkroczyły wojska rosyjskie.

"Zeznania pokazują, że nieuzbrojeni cywile w Ukrainie giną w swoich domach i na ulicach w aktach niewypowiedzianego okrucieństwa i szokującej brutalności. Przeprowadziliśmy rozmowy z ponad 20 osobami ze wsi i miasteczek pod Kijowem" - poinformowała na Twitterze Amnesty International.

 

Kułeba po spotkaniu ministrów NATO: nie mam wątpliwości, że Ukraina będzie miała broń potrzebną do walki

 

"Fińskie służby celne zatrzymały powrót do Rosji dzieł sztuki o łącznej wartości 42 mln euro" - podaje agencja Ukrinform.

PE w przyjętej rezolucji zaapelował o bezpieczną ewakuację dzieci uciekających przed wojną na Ukrainie oraz o pomoc dla wewnętrznie przesiedlonych i tych, które nie mogą opuścić oblężonych terenów.

- Każde dziecko ma prawo do ochrony przed przemocą, wykorzystywaniem i nadużyciami - podkreślają posłowie, wzywając kraje UE do ochrony dzieci przed ryzykiem handlu ludźmi, nielegalnej adopcji i innych rodzajów nadużyć.

Szwajcaria zamroziła jak dotąd aktywa warte 7,5 mld franków szwajcarskich w ramach sankcji na Rosję - poinformował podczas konferencji prasowej szef szwajcarskiej rządowej komisji ds. stosunków gospodarczych Erwin Bollinger.

Na południu Ukrainy wojska rosyjskie ostrzelały ogniem artyleryjskim łódź z cywilami, zabijając cztery osoby, w tym dziecko - poinformował na Telegramie doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. Wśród zabitych była kobieta, z zawodu adwokat; odnaleziono jej dokument z zezwoleniem na wykonywanie zawodu.

- Po raz kolejny odkryłem, że Stolica Apostolska jest poważnym partnerem Ukrainy w tym, by uczynić wszystko, co możliwe, aby zatrzymać wojnę - oświadczył ukraiński ambasador przy Watykanie Andrij Jurasz, który złożył listy uwierzytelniające na ręce papieża Franciszka.

Stoltenberg: członkowie NATO uzgodnili wzmocnienie wsparcia dla Ukrainy

Mechanik samochodowy Ołeksij cudem przeżył rosyjskie bombardowanie Mariupola, a następnie zorganizował misję ewakuacyjną, wywożąc swoim autem w bezpieczne miejsce 175 mieszkańców oblężonego miasta - informuje w reportażu Sky News.

"Zostaliśmy pogrzebani pod gruzami zbombardowanego domu w Mariupolu - ja, moja matka, żona i syn. Cudem udało nam się wydostać na powierzchnię. (...) Później wraz z całą rodziną ukrywaliśmy się w ciemnej piwnicy na obrzeżach Mariupola. Również tam spadły bomby i musieliśmy uciekać z miasta pod ostrzałem. Wyjechaliśmy starym sowieckim samochodem marki Wołga" - relacjonuje Ołeksij.

Sejmowe Komisje Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Finansów Publicznych odrzuciły poprawki do projektu ustawy o przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę zgłoszone w drugim czytaniu, dotyczące rozszerzenia embarga na import węgla ze Wschodu m.in. o ropę i gaz.

"W Borodziance zginęło około 200 osób" - podaje agencja Ukrinform. 

"W obwodzie ługańskim nie ma ani jednego niezniszczonego szpitala" - informuje NEXTA, powołując się na władze tego regionu. 

Szef NBP: na razie inflacja, która na skutek rosyjskiej agresji na Ukrainę została podbita, jest dwucyfrowa, wysoka i ma tendencję do wzrostu w kolejnych miesiącach tego roku, ze szczytem gdzieś w czerwcu.

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy opublikował listę żołnierzy 748. samodzielnego batalionu rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii), którzy popełnili zbrodnie wojenne na cywilnych mieszkańcach obwodu kijowskiego.

- Każdy mieszkaniec Ukrainy powinien znać ich imiona! Pamiętaj! Wszyscy zbrodniarze wojenni, którzy popełnili zbrodnie przeciwko ludności cywilnej Ukrainy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności - podkreślił ukraiński wywiad wojskowy.

Sytuacja dotycząca inflacji zmieniła się radykalnie na niekorzyść, na skutek rosyjskiej agresji na Ukrainę inflacja została podbita o kilka punktów w górę – wskazał na konferencji prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Zidentyfikujemy wszystkich, którzy dopuścili się zbrodni wojennych w Buczy i innych miastach obwodu kijowskiego, zarówno żołnierzy rosyjskich, jak i ukraińskich kolaborantów - zapowiedziała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Fot.: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Minister spraw zagranicznych Hiszpanii Jose Manuel Albares ogłosił, że jego kraj popiera kandydaturę Ukrainy jako członka Unii Europejskiej.

W rozmowie z telewizją Sky News minister Albares zaznaczył, że choć Madryt popiera akces Kijowa do struktur unijnych, to zastrzegł, że obecnie nie może ocenić, “jaki będzie finał” ukraińskiej kandydatury.

Do polskich szkół i przedszkoli zapisanych jest blisko 174 tys. dzieci uchodźców z Ukrainy, a na polskich uczelniach - niespełna 3 tys. studentów, uchodźców z tego kraju - powiedział w Sejmie wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Doradca prezydenta Ukrainy: jeśli Moskwa chce pokazać gotowość do dialogu, musi "obniżyć stopień agresji"

"Rosyjska propaganda jest nie mniej odpowiedzialna za okrucieństwa w Ukrainie niż wojsko. Od lat narasta w mediach nienawiść do Ukraińców i Ukrainy. W konsekwencji, dzisiaj rosyjski widz pragnie krwi i nie akceptuje odmowy. Jeśli Moskwa chce pokazać gotowość do dialogu, musi 'zmniejszyć stopień agresji'" - napisał doradca prezydenta Ukrainy, Michaiło Podolak na Twitterze.

Andrzej Duda: Przekażę premierowi Wielkiej Brytanii informacje na temat skali pomocy dla Ukrainy. Porozmawiamy jakie wspólne działania dalej podjąć dla wzmocnienia Ukrainy i umożliwienia jej obrońcom jeszcze lepszego bronienia się. 

Liczba cywilów, którzy zginęli w rosyjskich atakach na Borodziankę w obwodzie kijowskim Ukrainy może być większa niż tych, którzy zostali zabici w pobliskiej Buczy - informują ukraińskie władze.

Pod gruzami zawalonych bloków mogą znajdować się ciała setek osób. Mieszkańcy, którzy przeżyli rosyjską okupację mówią o morderstwach, grabieżach i torturach.

Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z premierem Johnsonem w Wielkiej Brytanii. Będzie rozmawiał m.in. na temat pomocy dla Ukrainy oraz współpracy wojskowej.

"Siły Zbrojne Ukrainy nie wykluczają ponownego ataku Rosji na Kijów" - informuje agencja Ukrinform. 

"Przygotowując się do decydującej bitwy o Donbas, armia rosyjska zdecydowała się przerzucić do obwodów graniczących z Ukrainą połowę sił zaangażowanych wcześniej w działaniach na północ od Kijowa" - podaje OSW w najnowszej analizie. 

Żaryn: Moskwa chce doprowadzić do zniszczenia Ukrainy w jej obecnym kształcie 

"We Lwowie powstają tymczasowe kontenerowe miasteczko dla Ukraińców uciekających przed wojną" - podaje agencja Ukrinform, powołując się na mera miasta. 

W jednym domu mogą mieszkać 2-4 osoby. W środku jest wszystko czego potrzeba: meble, światło, ciepło - poinformował Andrij Sadowy. 

 

Mer miasteczka Bałaklija w obwodzie charkowskim wyjechał wraz ze swoją rodziną do Rosji. (...) Jestem przekonany, że tacy ludzie zostaną surowo i sprawiedliwie ukarani za zdradę Ukrainy - przekazał przewodniczący charkowskiej administracji obwodowej Ołeh Syniehubow w rozmowie na antenie telewizji ICTV.

Wielka Brytania wybuduje do końca tej dekady nawet osiem nowych reaktorów jądrowych - przewiduje ogłoszona strategia energetyczna, której celem jest maksymalne uniezależnienie się energetyczne.

Strategia była opracowywana już wcześniej, ale gwałtowny wzrost cen energii na świecie w drugiej połowie zeszłego roku, a później napaść Rosji na Ukrainę unaoczniły brytyjskiemu rządowi konieczność pilnego zwiększenia własnych możliwości wytwarzania energii.

"Ponad 464 dzieci ucierpiało podczas wojny w Ukrainie. 167 zginęło, 297 zostało rannych" - podaje NEXTA na Twitterze, powołując się na Prokuraturę Generalną Ukrainy.

Siły zbrojne Ukrainy pokazują straty Rosjan

Byli ministrowie federalni Gerhard Baum i Sabine Leutheusser-Schnarrenberger wnieśli oskarżenie o popełnienie zbrodni wojennych przez prezydenta Rosji i jego armię do federalnego Prokuratora Generalnego.

- Każdy zamieszany w te zbrodnie powinien mieć świadomość, że popełnia przestępstwo – wyjaśnili ministrowie, cytowani przez portal RedaktionsNetzwerk Deutschland

Kułeba o "silnym poczucie jedności Ukrainy wśród sojuszników i partnerów"

Rosyjski państwowy regulator mediów i internetu, Roskomnadzor oskarżył YouTube o to, że "sieje dezinformację" w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W związku z tym urząd zakazał właścicielowi serwisu, koncernowi Google, i jego platformom reklamowania się w Rosji.

"Na obrzeżach Mariupola, tymczasowo kontrolowanego przez wojska rosyjskie, Rosjanie siłą mobilizują ukraińskich mężczyzn" - podaje agencja Ukrinform, powołując się na rzeczniczkę praw obywatelskich Ukrainy, Ludmyłę Denisową

- Rozpoczął się spis ludności męskiej. Wezwania nie zostały im jeszcze przekazane. Prawdopodobnie, ci ludzie będą zmuszeni walczyć w jednostkach armii wroga - powiedziała Denisowa. Dodała, że obywatelskich przymusowa mobilizacja na okupowanych terytoriach to pogwałcenie art. 51 Konwencji Genewskiej dotyczącej ochrony osób cywilnych w czasie wojny.

Wspólnie z Estonią będziemy korzystać z dostaw ciekłego gazu drogą morską. To jedyny sposób, aby szybko odłączyć się od rosyjskiego gazociągu - oświadczył minister gospodarki Finlandii Mika Lintila. Dotychczas 100 proc. zużywanego w Finlandii gazu ziemnego, a 90 proc. ropy, pochodziło z Rosji.

Rozpatrujemy wszelkie scenariusze i przygotowujemy plan kryzysowy na wypadek ataków chemicznych na Ukrainie - przekazał w czasie briefingu prasowego we Lwowie dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge.

- Biorąc pod uwagę niepewność obecnej sytuacji, nie ma gwarancji, że wojna nie stanie się jeszcze gorsza - oświadczył Klude, cytowany przez agencję Reutera.

"Willa Władimira Sołowijowa wygląda teraz znacznie lepiej" - napisała NEXTA na Twitterze, dodając do wpisu zdjęcia posiadłości prokremlowskiego dziennikarza. Część ścian pomazana jest farbą w kolorze krwi. Na jednym zdjęciu widoczna jest także zafarbowana na czerwono woda w basenie rosyjskiego oligarchy. 

"Szefowa MSZ Niemiec zwołała spotkanie ministrów spraw zagranicznych G7 z gościem specjalnym: szefem MSZ Ukrainy Dmytrem Kułebą. G7 podkreśliło swoje niezachwiane poparcie dla Ukrainy. Aktualnie najważniejsze są: mocniejsze sankcje wobec Rosji, więcej broni dla Ukrainy, większa pomoc finansowa i humanitarna" - informuje na Twitterze Urząd Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec (Auswärtiges Amt).

Nad serwisem przesyłkowym, mającym ułatwić nadawanie darów do Ukrainy, uwzględniając aktualne potrzeby punktów zbiórek i punktów przygranicznych, pracuje działający na rzecz Ukrainy Śląski Sztab Kryzysowy wraz z jednym z polskich operatorów i agregatorów usług pocztowych.

Szef MSZ Ukrainy: proponujemy uczciwy układ - świat zapewnia nam wszelkie wsparcie, a my walczymy i pokonujemy Putina w Ukrainie

"Jestem wdzięczny ministrom za zaproszenie mnie na posiedzenie państw G7. Dyskutowaliśmy o sposobach wzniesienia na wyższy poziom pomocy militarnej, gospodarczej i humanitarnej dla Ukrainy. Ukraina proponuje uczciwy układ: świat zapewnia nam wszelkie potrzebne wsparcie, a my walczymy i pokonujemy Putina w Ukrainie" - napisał Dmytro Kułeba na Twitterze. 

Rosyjscy żołnierze, grożąc bronią, zgromadzili około 150 ludzi ze wsi Obuchowyczi w obwodzie kijowskim w zimnej szkolnej sali gimnastycznej, by użyć ich jako żywych tarcz i chronić się przed ukraińskim kontratakiem – powiedzieli BBC mieszkańcy.

- Zabrali nas z piwnic, w których się ukrywaliśmy, i zmusili do wyjścia. Staruszki, dzieci, wszystkich. To było przerażające. Wyłamywali drzwi u każdego, kto nie otworzył – powiedziała ekipie BBC mieszkanka wsi Lydmyła Sutkowa.

Parlament Europejski w przyjętej w czwartek rezolucji domaga się pełnego embarga na rosyjski import ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu.

"Łukaszenka chce wziąć udział w rozmowach między Rosją a Ukrainą o wojnie i gwarancjach dla Białorusi" - podaje Ukraińska Prawda.

Chanel ogłosiła, że ogranicza sprzedaż ubrań, perfum i innych luksusowych produktów klientom rosyjskim w butikach poza granicami Rosji, tłumacząc to przestrzeganiem unijnych sankcji w związku z wojną w Ukrainie - podała agencja AP.

Zespół saperów tureckich sił zbrojnych (SAS) zdetonował pływającą u północno-zachodnich brzegów Turcji minę morską. To trzeci ładunek wybuchowy na tureckich wodach terytorialnych znaleziony po wybuchu wojny na Ukrainie. 

W Chersoniu Rosjanie skonfiskowali leki o wartości 7 tys. dolarów. - informuje agencja Ukrinform powołując się na wolontariuszy z tego miasta. Agresorzy mieli zatrzymać jeden z samochodów z pomocą humanitarną tuż przed wjazdem do Chersonia przy ostatnim punkcie kontrolnym.

Następnie mieli wyładować z niego wszystko, w tym leki, które są pilnie potrzebne chorym mieszkańcom. 

Mer Dniepra: sytuacja na froncie w Donbasie coraz poważniejsza. Wzywam cywilów do opuszczenia miasta

Wzywam mieszkańców Dniepra do ewakuacji z miasta - w szczególności kobiety, dzieci, osoby starsze oraz wszystkich, którzy nie pracują w zakładach przemysłowych i obiektach infrastruktury krytycznej - zaapelował mer Dniepra na wschodniej Ukrainie Borys Fiłatow.

"Działania Janusza Korwin Mikkego są wsparciem operacji dezinformacyjnej Rosji, której celem jest zatuszowanie prawdy o ludobójstwie dokonywanym przez Rosję przeciwko Ukrainie" - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn na Twitterze.

"Prawie 90 proc. zabitych cywilów w podkijowskiej Buczy miało rany postrzałowe, a nie ślady po odłamkach" - informuje NEXTA powołując się na mera tego miasta.

Hakerzy z grupy Anonymous poinformowali w czwartek na Twitterze, że włamali się do monitoringu Kremla. Na potwierdzenie swoich słów opublikowali nagrania, na których - jak zasugerowano - widać wnętrze Kremla.

"Nie spoczniemy, dopóki nie ujawnimy wszystkich waszych tajemnic. Nie powstrzymacie nas. Jesteśmy w środku" - podkreślili na Twitterze.

Sąd miejski w Pradze skazał mężczyznę na 20 lat więzienia za udział w walkach na Ukrainie w latach 2016-2020. Wyrok jest nieprawomocny, a oskarżony Alojz Polak został skazany zaocznie. Najprawdopodobniej bierze udział w walkach na Ukrainie po stronie separatystów.

Postawiono mu zarzut terroryzmu i udziału w grupie terrorystycznej. Zgodnie z czeskim prawem można ścigać sprawców aktów terrorystycznych, których celem były obce państwa. Czeskie sądy rozpatrywały już kilka spraw związanych z walkami na Ukrainie. W lutym karę 20 lat więzienia sąd w Pradze wymierzył Pavlovi Botko, który walczył po stronie separatystów.

Według danych Rady m. st. Warszawy od początku wojny do stolicy przyjechało ponad 625 tysięcy Ukraińców; w tej chwili przebywa ich w stolicy około 350 tys. Zarówno w Polsce jak i w samej Warszawie około 90 proc. uchodźców stanowią kobiety i dzieci. Do Warszawy uchodźców przywiozło ponad 200 pociągów i 1000 autokarów.

W okolicy miejscowości Bucza pod Kijowem, gdzie rosyjscy żołnierze zabijali cywilów, wprowadzono godzinę policyjną, by ułatwić oczyszczanie terenu z min i zapobiec kradzieżom – podała w czwartek stacja CNN, cytując doradcę MSW Ukrainy Wadyma Denysenkę.

Do polskich szkół i przedszkoli zapisanych jest blisko 174 tys. dzieci uchodźców z Ukrainy, a na polskich uczelniach - niespełna 3 tys. studentów, uchodźców z tego kraju - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Do Polski dotarło ponad 750 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy, dlatego wprowadziliśmy możliwość nieodpłatnego szczepienia dla dzieci i młodzieży – przekazał w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Rosyjski transportowy jumbo jet nie dostał pozwolenia na start z niemieckiego lotniska w Hahn (Nadrenia-Palatynat) z powodu nałożonych na Rosję sankcji. I na razie nic się w tej sprawie nie zmieni – informuje w czwartek "Spiegel".

Dziś Łukaszenka podświadomie nazwał Rosję agresorem: "Białoruś została bezpodstawnie uznana za wspólnika agresora". Był też kompletnie zdezorientowany, czy to wojna, czy "operacja specjalna" - przekazał doradca Switłany Cichanouskiej

Ihor Biełanow, laureat Złotej Piłki z 1986 roku, po rozpoczęciu wojny w Ukrainie wstąpił do obrony terytorialnej i z karabinem w ręku broni swojej ojczyzny. Były piłkarz reprezentacji ZSRR jest bardzo aktywny w mediach społecznościowych.

61-latek spotyka się w różnych miejscach oporu z żołnierzami ukraińskimi, w tym także na froncie, gdzie podnosi ich morale.

Sejmowe komisje opowiedziały się w czwartek za dwiema z siedemnastu poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do tzw. ustawy sankcyjnej. Sejm jeszcze podczas trwającego posiedzenia ma głosować nad nimi i całością projektu.

Od rozpoczęcia sześć tygodni temu rosyjskiej agresji na Ukrainę do Niemiec przybyło ponad 316 000 uchodźców z Ukrainy. Policja federalna zarejestrowała do czwartku dokładnie 316 453 osób, podało federalne ministerstwo spraw wewnętrznych.

Szef delegacji PO-PSL, europoseł Andrzej Halicki (PO) poinformował na konferencji prasowej w Strasburgu, że PE ma szanse w czwartek uchwalić rezolucję wzywającą do natychmiastowego, całkowitego embarga w UE na paliwa energetyczne z Rosji – ropę, gaz, węgiel i paliwo nuklearne.

W piątek w mediach społecznościowych odbędzie się organizowana przez Komisję Europejską i rząd Kanady kampania na rzecz uchodźców "Stand Up For Ukraine" z udziałem światowych artystów. Akcja zostanie podsumowana w sobotę na konferencji darczyńców w Warszawie z udziałem Ursuli von der Leyen i Justina Trudeau.

"Tymczasem Łukaszenko znowu zapomniał wziąć tabletki i powiedział, że: negocjacje nie mogą się odbyć bez udziału Białorusi"

Uszkodzone/opuszczone rosyjskie T-72B i BMP-1 zdobyte przez ukraińską 53 Brygadę Zmechanizowaną na południe od Doniecka

Planuje się ewakuację niedźwiedzi z Charkowskiego Ekoparku, lwy - do Kijowa

Przed przejściem granicznym z Białorusią w Koroszczynie (woj. lubelskie) od rana w czwartek trwa protest przeciw transportowi towarów do Rosji i Białorusi. Jego uczestnicy nie przepuszczają ciężarówek czekających na wyjazd z Polski. Policja utworzyła strefę buforową oddzielającą protestujących od aut ciężarowych.

Mariupol to nowe Termopile, nasi bohaterowie powstrzymują o wiele liczniejszego rosyjskiego wroga - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu, które wygłosił zdalnie, skierowanym do posłów greckiego parlamentu.

W wystąpieniu Zełenskiego pojawiły się liczne nawiązania do wspólnej historii Greków i Ukraińców, w tym dotyczące Mariupola, w którym przed wybuchem wojny z Rosją mieszkał znaczny odsetek osób greckiego pochodzenia.

Musimy pociągnąć Rosję do odpowiedzialności, musimy obronić ludność Mariupola - powiedział ukraiński prezydent.

"Ukraińscy obrońcy zniszczyli jeden z punktów zaopatrzenia rosyjskich sił okupacyjnych"

Artyleria Sił Zbrojnych zniszczyła rosyjski SAM "Buk"

 

- Zaproponujemy takie rozwiązanie ryczałtowe, żeby samorządy miały zwrot kosztów za obsługę wniosków, które składają nasi rodacy pomagający Ukraińcom - zapowiedział w czwartek wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker.

"Są martwe kobiety i martwe dzieci na tych 30 proc. powierzchni (miasta), które były pod okupacją. Po wyzwoleniu nasi mieszkańcy powiedzieli mi, że okupanci zaczęli rozdzielać rodziny, mężczyźni zostali zabrani, a dzieci i kobiety zostały. Mężczyzn zabrano, żeby wymieniać ich na jeńców. Tych, którzy im się nie spodobali - to są fakty, są zeznania ludzi - rozstrzelano, tych, którzy nie chcieli być posłuszni, rozstrzelano. Zginęło dziecko, zginęło wielu mężczyzn" - powiedział mer Irpienia Ołeksandr Markuszyn.

"Byli jeszcze bardziej okrutni (...), kiedy po rozstrzelaniu rozjeżdżali ciała czołgami. Dopiero kiedy przegoniliśmy tę ohydę, mogliśmy zebrać ludzkie szczątki. Zdzieraliśmy ludzkie zwłoki z asfaltu łopatami" - przekonywał mer Irpienia.

Agencja Ukrinform podaje, że Węgry otrzymały paliwo jądrowe z Rosji drogą lotniczą

Zełenski w greckim parlamencie: musimy pociągnąć Rosję do odpowiedzialności, musimy obronić ludność Mariupola.

Zaledwie 5 proc. obywateli Rumunii sympatyzuje z Rosją, wynika z badań bukareszteńskiej Krajowej Szkoły Nauk Politycznych i Administracji (SNSPA). Dowodzą one wyraźnego spadku poparcia dla Rosji wraz z jej inwazją na Ukrainę.

Opublikowane przez bukareszteński dziennik online “Ziare” badanie dowodzi, że w 2012 r. z Rosją sympatyzowało 25 proc. obywateli Rumunii.

Włączenie Ukraińców w życie społeczno-gospodarcze w Polsce przyniesie korzyści zarówno naszej gospodarce, jak i społeczeństwu - podkreślił w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Jednocześnie dziękował samorządom za bardzo dobrą współpracę z rządem w kwestii pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Ukraińscy dziennikarze portalu slidstvo.info zidentyfikowali niektórych sprawców rosyjskich zbrodni w podkijowskich miejscowościach, m.in. 20-letniego Michaiła Tkacza, który w postach w mediach społecznościowych grozi powrotem na Ukrainę i kolejnymi zabójstwami.

- Chciałbym zadeklarować, że MSWiA robi wszystko żeby skrócić kolejki po paszporty. W mniejszych urzędach udało się je skrócić - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker.

W czwartek w Sejmie wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker był pytany przez posłów o kwestię kolejek przed urzędami wydającymi paszporty. - Są kolejki i będziemy się starać aby wszyscy, którzy planują wyrobić paszporty, jak najszybciej mieli ten paszport wyrobiony. Znamy ten problem i staramy się go rozwiązać - powiedział wiceminister MSWiA.

Przekazaliśmy już samorządowcom ponad 500 mln zł do dyspozycji zgodnie z ustalonym harmonogramem i procedurą - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że rząd będzie nadal wspiera samorządy i brał na siebie zadania związane z pomocą uchodźcom z Ukrainy.

"Jest prawo do obrony", ale błędem jest wysyłanie broni na Ukrainę - stwierdził watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. Jego zdaniem może to doprowadzić do eskalacji, która wyrwie się spod kontroli.

Operator przesyłek ekspresowych SDEK, wyłączył transmisje na żywo ze swoich biur na ukraińskiej granicy

Według informacji portalu SPIEGEL Federalna Służba Wywiadu (BND) przechwyciła wiadomości radiowe rosyjskich wojskowych, w których przyznają się do zabójstwa cywilów w Buczy.

Według informacji portalu SPIEGEL niemiecki wywiad poinformował w środę odpowiednie służby parlamentarne w Berlinie o swoich ustaleniach. "Nagrania z podsłuchów najwyraźniej całkowicie unieważniają rosyjskie zaprzeczenia".

"Kontynuacja działań ofensywnych na wschodzie Ukrainy jest głównym celem rosyjskich sił zbrojnych. Rosyjska artyleria i lotnictwo kontynuują uderzenia wzdłuż linii kontroli w Donbasie. Rosyjskie ataki na cele infrastrukturalne w głębi Ukrainy mają prawdopodobnie na celu ograniczenie możliwości ukraińskiego wojska w zakresie zaopatrzenia i zwiększenie presji na rząd ukraiński. Pomimo przeorientowania sił i możliwości logistycznych w celu wsparcia operacji w Donbasie, siły rosyjskie prawdopodobnie nadal będą borykać się z problemami z morale oraz z brakami w zaopatrzeniu i personelu" - oceniło w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Region Zaporoża jest ostrzeliwany od pierwszych dni rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Nie wybaczymy. Zemścimy się na wszystkich"

"Do Kijowa przybyło pierwszych 7 z 12 karetek przekazanych stolicy Ukrainy przez ratusz miasta partnerskiego Monachium. Kolejne 5 specjalnych samochodów zostanie dostarczonych w przyszłym tygodniu. Dziękujemy naszym przyjaciołom i partnerom!" - przekazał mer Kijowa Witalij Kliczko 

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły blisko 18,9 tys. żołnierzy (zabitych, rannych, wziętych do niewoli) - poinformował we wtorek rano na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 7 kwietnia to według ukraińskich danych: 698 czołgów, 1891 bojowych pojazdów opancerzonych, 332 systemy artyleryjskie, 108 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 55 systemów obrony przeciwlotniczej, 150 samolotów, 135 śmigłowców, 1358 pojazdów kołowych, siedem jednostek pływających, 76 cystern, 111 bezzałogowców, cztery systemy rakietowych pocisków balistycznych krótkiego zasięgu.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w piątek 8 kwietnia 

Zachód musi pokazać swoją siłę prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, a jeśli NATO ma realizować swoją rolę, musi być odważne - napisała w czwartek na łamach dziennika "Daily Telegraph" brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.

Podkreśliła, że choć coraz bardziej widoczne jest, iż inwazja na Ukrainę nie poszła po myśli Putina, dla Zachodu nie powinien to być czas na samozadowolenie i trzeba zrobić wszystko, co możliwe, by rosyjski prezydent przegrał.

Stanowisko władz węgierskich, które gotowe są płacić w rublach za rosyjski gaz, jest nieprzyjazne i niszczy jedność Unii Europejskiej w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę – oceniło w czwartek MSZ w Kijowie. "Nigdy nie jest za późno, by przejść na właściwą stronę historii" - dodano.

Minister spraw zagranicznych Węgier powiedział, że Budapeszt nie popiera propozycji nałożenia sankcji na Rosję w dziedzinie energetyki - podaje Nexta

Premier Ukrainy Denys Szmyhal wskazał, że Rosja zablokuje eksport produktów z Ukrainy, jeśli wojna będzie trwała - podaje agencja Ukrinform

Prywatny przedsiębiorca zapewnił darmowe schronienie ponad 120 uchodźcom z Ukrainy, m.in. w 21 nowych, przygotowanych na wynajem mieszkaniach w Łodzi. - Mamy tu takie osoby, które przyjechały dosłownie tylko z tym, co miały na sobie – mówi wolontariuszka Agnieszka Jóźwiak.

Rząd australijski zdecydował w czwartek o objęciu sankcjami kolejnych 67 oligarchów i przedstawicieli rosyjskich elit z powodu trwającej agresji zbrojnej Rosji na Ukrainie - poinformowała minister spraw zagranicznych Australii Marise Payne.

Australia dostarczyła dotychczas Ukrainie pomoc wojskową i humanitarną, zakazała również eksportu tlenku glinu i rud aluminium, w tym boksytu, do Rosji.

"Żołnierze oddzielnej brygady zmechanizowanej imienia księcia Włodzimierza Monomacha nadal robią stosy złomu z wyposażenia okupanta"

Ukraińcy pod Chersoniem "pogonili" rosyjski oddział 

Ukrinform powołując się na CNN podaje, że państwa Zachodu są w stanie zidentyfikować rosyjskie jednostki, które popełniły okrucieństwa w Buczy

"Drodzy obywatele, zachowajcie spokój! Uwierz w swoich obrońców i nie wierz w fałszywe informacje z Rosji. Wszystko będzie dobrze. Razem wygramy!"

Rosyjskie siły używają na Ukrainie nowego rodzaju min POM-3 z czujnikami, które wykrywają osoby przechodzące w pobliżu, co może znacznie utrudnić oczyszczanie kraju z niebezpiecznych materiałów wybuchowych – podaje dziennik "New York Times”.

Rosyjscy snajperzy mieli ćwiczyć strzelanie, używając do tego żywych tarcz - cywilów z Hostomla, twierdzi były minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow w komunikatorze Telegram.

"Policja ujawniła 11 zwłok cywilów w jednym z garaży (...) w Hostomlu, niedaleko Buczy. Miejscowi mówią, że strzelanie do cywilów, to był trening dla rosyjskich snajperów, którzy następnie wciągali zwłoki do garażu" - napisał Awakow.

Agencja Ukrinform podaje, że ukraińskiej armii udało się zestrzelić w nocy nad Zaporożem trzy rosyjskie pociski

"W ramach naszej szczególnej odpowiedzialności jako Niemców ewakuowaliśmy (z Ukrainy) i przyjęliśmy 47 żydowskich ocalałych z Holokaustu, którzy potrzebowali opieki" - powiedziała minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser gazetom grupy medialnej Funke.

"To, co dzieje się na Ukrainie, jest straszne. Dlatego też jednym z naszych najważniejszych zadań jako Republiki Federalnej Niemiec jest uczynienie wszystkiego, co w naszej mocy, aby ta wojna zakończyła się jak najszybciej" - podkreśliła minister w rozmowie. "Jednocześnie musimy chronić ludność Ukrainy przed tymi przerażająco brutalnymi atakami".

Obecnie na terenie Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska - poinformowała w czwartek Państwowa Agencja Atomistyki.

W rosyjskich supermarketach są sprzedawane racje żywnościowe, mimo że na opakowaniu wyraźnie napisano "Nie na sprzedaż"

Burmistrz zdobytej przez Rosjan Kachowki odmówił współpracy z Rosjanami i opuścił miasto - podaje agencja Ukrinform

- Podczas spotkania z ministrami spraw zagranicznych NATO zajmiemy się potrzebą zwiększenia liczby systemów obrony powietrznej, broni przeciwpancernej, lżejszej, ale też cięższej broni oraz wielu innych rodzajów wsparcia dla Ukrainy - przekazał na konferencji prasowej w czwartek szef NATO Jens Stoltenberg.

Cywile starający się uciekać w czwartek z oblężonego Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy będą musieli korzystać z własnych samochodów – ogłosiła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, dodając, że w całym kraju zaplanowano na ten dzień otwarcie 10 korytarzy humanitarnych.

W środę korytarzami humanitarnymi z obszarów zagrożonych działaniami wojennymi na Ukrainie ewakuowanych zostało łącznie blisko 4900 osób, w tym 3686 z Mariupola i okupowanego przez siły rosyjskie Berdiańska – podała Wereszczuk.

Według informacji miejscowych władz w Mariupolu na południowym wchodzie Ukrainy w dramatycznych warunkach humanitarnych może wciąż przebywać nawet 160 tys. osób.

Ukraina będzie nadal domagać się, aby Zachód wprowadził embargo na ropę i gaz z Rosji - poinformował w czwartek w Brukseli ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba. Zaapelował też do krajów Sojuszu o zwiększenie dostaw broni.

"Okupanci zaczęli tworzyć pseudowładze w przejętym Enerhodarze"

Dworzec w Mikołajowie na południu Ukrainy nie działa po tym, jak zbombardowali go Rosjanie - poinformował w czwartek mer miasta Ołeksandr Senkewycz, cytowany przez portal informacyjny RBK-Ukraina.

Jak podkreślił Senkewycz, uszkodzenia stacji są "znaczne". Nie uściślił, kiedy dokładnie doszło do zniszczeń.

Amerykański senat w środę jednogłośnie reaktywował ustawę Lend Lease z czasów II wojny światowej, która pozwalała na szybkie zaopatrywanie aliantów w walce z Niemcami - podał w czwartek portal Politico.

Według Politico prezydent USA Joe Biden będzie miał teraz większe możliwości skutecznego zaopatrywania Ukrainy w broń i inne materiały niezbędne do odparcia rosyjskiej inwazji.

Ukraińscy żołnierze przejęli rosyjską wyrzutnię rakiet zdolną do miotania amunicji termobarycznej i po raz pierwszy użyli jej przeciwko wojskom najeźdźcy – podał w środę dziennik "Times", cytując rzecznika władz obwodu odeskiego Serhija Bratczuka.

Według niego wyrzutnia TOS-1A Sołncepiok, jakie widziano wcześniej w rosyjskich konwojach biorących udział w nieudanym ataku na Kijów, została wykorzystana w walce przeciwko rosyjskim wojskom w pobliżu Iziumu na wschodzie Ukrainy.

Austria wydala trzech rosyjskich dyplomatów 

Agencja Ukrinform podaje, że w obwodzie chersońskim konieczna jest pilna pomoc humanitarna 

Woda w stawie w pobliżu ambasady Rosji w Wilnie została zabarwiona na czerwono w proteście przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformowała w środę po południu litewska publiczna stacja LRT.

Wojska rosyjskie zabiły na Ukrainie 167 dzieci - podaje agencja Ukrinform

Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly poinformowała na Twitterze w nocy ze środy na czwartek, że poleciła swemu zastępcy, by wezwał do MSZ w Ottawie ambasadora Rosji Olega Stiepanowa w celu przedstawienia mu zdjęć i szczegółowych opisów ataków w Buczy i Irpieniu na Ukrainie.

- W tym, co zobaczyliśmy w Buczy, jest pewien stopień bestialstwa - powiedziała Joly dziennikarzom w środę w siedzibie NATO w Brukseli, cytowana przez serwis BBC.

"Dowództwo Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej nadal poszukuje sposobów na rozwiązanie problemu uzupełnienia zasobów ludzkich w swoich jednostkach. Rosyjskie komisariaty wojskowe zintensyfikowały współpracę z poborowymi, którzy zostali zwolnieni ze służby wojskowej po 2012 r. i mają specjalizacje kierowca, mechanik-kierowca, zwiadowca, oraz z młodszymi dowódcami" - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

"Senat USA poparł ustawę o dzierżawie ziemi dla Ukrainy"

"Chwała obrońcom Ukrainy"

Dmytro Kułeba weźmie udział w dzisiejszym spotkaniu szefów MSZ państw NATO 

"Złotoje i Hirske w obwodzie ługańskim były ostrzeliwane całą noc"

- Trudno się było spodziewać, aby armia rosyjska nagle stała się rycerska, bo ona nigdy taka nie była i nie sądzę, że szybko będzie - mówi dyrektor Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego profesor Bogdan Musiał. - Nikt, kto chociaż trochę zna historię nie powinien być zdziwiony, że Rosjanie popełnili zbrodnie takie, jak w Buczy.

- Weźmy pod uwagę, co się działo w Czeczenii - przypomina historyk. - Takie informacje, reportaże, po części zdjęcia znamy z Czeczenii, szczególnie z drugiej wojny czeczeńskiej i masakry na ludności przy zniszczeniu Groznego.

Agencja Ukrinform, powołując się na informacje Pentagonu podaje, że Rosja całkowicie wycofała wojska z obwodów Kijowa i Czernihowa

- Kiedy w Ukrainie wybuchła wojna, to przed naszą szkołą ustawiła się kolejka rodziców, którzy chcieli zapisać swoje dzieci. Powstała nawet lista społeczna. Przez kilka tygodni niemal podwoiliśmy liczbę uczniów w naszej placówce - powiedział Piotr Pipka, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Markiana Szaszkewicza w Przemyślu.

- 24 lutego to przełomowa data w historii naszej szkoły, bo w Ukrainie wybuchła wojna i w tym samym dniu utworzyliśmy punkt noclegowy dla uchodźców. Już pierwszego dnia nocowało tu ponad 120 osób - podkreślił dyrektor Pipka i dodał, że "z każdym dniem zaczęło też przybywać ukraińskich uczniów".

Mariupol odpiera rosyjskie ataki

ONZ odnotowała 1563 ofiary cywilne od początku wojny. Podkreślono, że liczba ofiar może być wyższa

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła w ciągu ostatniej doby jeden rosyjski samolot, jednego drona i jedną rakietę manewrującą – poinformowała w czwartek agencja Ukrinform, cytując komunikat sił powietrznych Ukrainy.

"6 kwietnia siły rakietowej obrony przeciwlotniczej zniszczyły trzy cele powietrzne: rakietę manewrującą, bezzałogowy statek powietrzny i samolot. Według wstępnych danych był to myśliwiec bombardujący Su-34" – napisano w komunikacie.

"Główny komisarz wojskowy Krasnojarska (Rosja) na pytanie o liczbę zabitych żołnierzy odpowiedział: "nie prowadzimy takich statystyk. Myślę, że to marnotrawstwo. Czy będziemy się porównywać z kimś innym?”

- Najazd Rosji na Ukrainę i reakcja na tę inwazję pokazują, że polityka musi mieć wymiar moralny – powiedziała  wiceprzewodnicząca łotewskiej Saeimy Dagmara Beitnere-Le Galla po rozmowach z przedstawicielami Sejmu.

- Rozumiemy, że Ukraina walczy za nas, za całą Europę, za świat. Mówiliśmy o tym, świat zmieni się po tej wojnie i potrzebny jest nowy polityczny paradygmat – dodała wiceprzewodnicząca łotewskiego parlamentu. - Kapitalizm jest zbudowany na konkurencji i wolnym rynku. Polityczny paradygmat kapitalizmu powinien zawierać paradygmat moralny. Widzimy dziś, jak to ważne – zaznaczyła.

Obywatele Rosji i Białorusi, którzy nadal mieszkają w swoich ojczyznach, nie zostaną dopuszczeni do zaplanowanego na 18 kwietnia maratonu w Bostonie. Pozostali sportowcy z tych krajów będą mieli zakaz prezentowania narodowych flag.

Ograniczenia są konsekwencją zbrojnego ataku Rosji, przy wsparciu Białorusi, na Ukrainę. Jednocześnie organizatorzy imprezy zapowiedzieli, że zgłoszeni do startu Ukraińcy otrzymają zwrot opłaty rejestracyjnej lub pozwolenie na start w kolejnej edycji.

Prawie dwie trzecie Polaków uważa, że środki finansowe na pomoc uchodźcom z Ukrainy powinny pochodzić z Unii Europejskiej – wynika z najnowszego sondażu IBRiS, przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej".

"Rosjanie skupiają swoje siły na wschodzie Ukrainy. Celem jest ustanowienie pełnej kontroli nad terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego"

Wiele dzieci uchodźców zamiast do POZ trafia na szpitalną izbę przyjęć z błahymi infekcjami, przez co wydłużają się kolejki. Ukraińcy są niedoinformowani, jeśli chodzi o to, gdzie mogą się zgłaszać z problemami zdrowotnymi – wynika z obserwacji pediatrów ze szpitala św. Ludwika w Krakowie.

Władze miejskie w Mariupolu poinformowały, że w częściowo okupowanym mieście zaczęły działać rosyjskie mobilne krematoria. Przypomniano, że tydzień temu ostrożne szacunki mówiły o 5 tys. zgonów, ale – jeśli wziąć pod uwagę wielkość miasta i czas trwania blokady – ofiarami mogły paść dziesiątki tysięcy mieszkańców. Do niszczenia ciał zmarłych najeźdźcy utworzyli specjalne brygady, obsadzone przez miejscowych kolaborantów i członków oddziałów tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Pracę tych grup koordynuje współpracujący z Rosjanami samozwańczy mer Konstantin Iwaszczenko.

Brytyjscy dowódcy wojskowi opracowują plany wysłania na Ukrainę pojazdów opancerzonych - pisze w czwartek "The Times".

Według dziennika szefowie brytyjskiej armii uważają, że najbliższe trzy tygodnie będą miały decydujące znaczenie dla rozstrzygnięcia wojny na Ukrainie.

Rozważane w brytyjskim ministerstwie obrony opcje obejmują wysłanie transporterów opancerzonych, takich jak Mastiff lub opancerzonych pojazdów patrolowych Szakal. Miałyby one wspomagać ukraińskie wojska w kolejnych natarciach na siły rosyjskie.

To zbrodnia, która wypełnia kryteria ludobójstwa - powiedział prezydent RP Andrzej Duda w wywiadzie dla CNN, odnosząc się do masakry w Buczy na Ukrainie. Jak dodał, celem rosyjskiej inwazji jest likwidacja narodu ukraińskiego.

Ukraińska armia zatrzymała w Sumach zdrajcę. Jak informuje Ukrinform - miał przekazywać Rosjanom cenne informacje

Miasteczko Borodzianka jest jedną z najbardziej zniszczonych miejscowości w obwodzie kijowskim - poinformował w środę minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski. - To kolejny dowód na rosyjskie zbrodnie przeciwko ludzkości - oświadczył.

- Obecnie miasto Borodzianka jest jednym z najbardziej zniszczonych miast w obwodzie kijowskim. Miejscowi opowiadają, jak samoloty przylatywały w pierwszych dniach wojny i wystrzeliwały rakiety w ich domy z niskich wysokości – powiedział Monastyrski.

Podkreślił też, że ratownicy pogotowia ratunkowego potrzebowali tygodnia na rozbiórkę tylko jednego zniszczonego wieżowca. Rozbiórkę gruzu rozpoczęli miesiąc temu, ale Rosjanie ostrzeliwali ich i sprzęt ratowniczy.

We wschodniej i południowej Ukrainie toczą się ciężkie walki, a agresor częściej atakuje z powietrza obiekty infrastruktury krytycznej. Działania Rosjan na zajętych terytoriach przybierają formę narastającej pacyfikacji - opisują eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich po 41 dniach wojny.

Pacyfikacja ma na celu zidentyfikowanie i aresztowanie osób aktywnie wspierających ukraińskie władze i armię. Przypadki kolaboracji z okupantem nadal nie mają charakteru masowego i w większości stanowią efekt presji i poczucia zagrożenia życia. Najeźdźcy wciąż nie są w stanie zorganizować sprawnych struktur lokalnych i w miarę możliwości wywożą miejscową ludność do Rosji. Uznają bowiem, że jej pozostawienie w miejscu zamieszkania będzie rodziło trudności w kontrolowaniu okupowanego terytorium.

Kanadyjska armia analizuje możliwości pomocy Polsce w sprawie uchodźców z Ukrainy. Jedną z rozważanych możliwości jest wysłanie do Polski kanadyjskich oddziałów – podał w środę wieczorem publiczny nadawca CBC.

Do Polski przyleciała w ostatnich dniach grupa wojskowych specjalistów, którzy mają ocenić możliwości pomocy na terenie Polski. - Zespół w Polsce przedstawi rekomendacje w sprawie potencjalnego zakresu i zadań, które mogą zostać podjęte przez kanadyjską armię - cytowało CBC informację biura prasowego minister obrony Anity Anand, wskazując, że jedną z możliwości jest wysłanie oddziałów kanadyjskiego wojska do Polski.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie