Armenia i Azerbejdżan zgodziły się na rozmowy pokojowe ws. Górskiego Karabachu

Świat
Armenia i Azerbejdżan zgodziły się na rozmowy pokojowe ws. Górskiego Karabachu
Wikimedia/ԶԻՆՈՒԺ MEDIA
Armeńscy żołnierze

Armenia i Azerbejdżan zgodziły się w środę na rozmowy pokojowe w sprawie sporu o Górski Karabach - poinformowało biuro premiera Armenii Nikola Paszyniana.

Biuro Paszyniana wydało oświadczenie po rozmowach w Brukseli z azerskim prezydentem Ilhamem Alijewem. Obaj przywódcy zgodzili się również, że do końca kwietnia powołają dwustronną komisję do wytyczenia wspólnej granicy.

 

ZOBACZ: Armenia. Aresztowano zastępcę szefa Sztabu Generalnego. Zarzuca mu się korupcję

 

"Premier Armenii i prezydent Azerbejdżanu poinstruowali swoich ministrów spraw zagranicznych, aby rozpoczęli przygotowania do rozmów pokojowych między oboma krajami” – napisano w oświadczeniu. 

Strefa buforowa

Konflikt w Górskim Karabachu ze zmienną intensywnością ciągnie się od ponad 30 lat. Ponownie eskalował we wrześniu 2020 roku, a w sześciotygodniowych walkach zginęło ponad 5 tysięcy osób.

 

ZOBACZ: Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Azerbejdżanu. Chodzi o Ukrainę

 

W latach 90 Armenia zajęła tereny Górskiego Karabachu oraz tzw. strefę buforową, jednak społeczność międzynarodowa nigdy nie uznała tej aneksji. Po walkach sprzed dwóch lat, Azerbejdżan odzyskał okupowane terytoria strefy buforowej oraz część Górskiego Karabachu.
mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie