Wojna w Ukrainie. 42. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]

Świat
Wojna w Ukrainie. 42. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]
Twitter/Defence of Ukraine

Trwa 42. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Po rosyjskiej okupacji Hostomelu nadal nie odnaleziono około 400 mieszkańców. - Wkraczamy w krytyczną fazę wojny, Rosja wysyła wszystkie siły na wschód - powiedział szef NATO Jens Stoltenberg. Tymczasem szef dyplomacji UE Josep Borrell oszacował, że od wybuchu wojny Rosja otrzymała z UE 35 mld euro, a Ukraina - 1 mld euro. Zobacz zapis relacji live.

mad/dk / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji live. Po więcej informacji zapraszamy na polsatnews.pl

Zachęcamy również do zapoznania się z raportem podsumowującym 42. dzień walk w Ukrainie.

Wojna Rosja-Ukraina - Raport Dnia. Informacje o sytuacji w Ukrainie. Środa, 6 kwietnia

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę wieczorem w wideo na Facebooku, że nowe sankcje wobec Rosji nie wystarczą, by Moskwa zaczęła poważnie myśleć o pokoju z Ukrainą. Zełenski wzywa do embarga na dostawy rosyjskiej ropy.

- Jeśli nie będzie naprawdę bolesnego pakietu sankcji wobec Rosji i realnych dostaw broni, o które prosiliśmy wielokrotnie, Rosja uzna to za przyzwolenie na to, aby pójść dalej. Jako przyzwolenie na rozpoczęcie nowej krwawej ofensywy w Donbasie - powiedział Zełenski.

- Dopóki na całej granicy z Rosją nie powstanie wysoki mur obronny, Ukraińcy nie będą mogli czuć się bezpiecznie - oświadczył w środę szef administracji obwodu sumskiego na Ukrainie Dmytro Żywycki.

Żywycki podkreślił także, iż konieczne jest zbudowanie linii obrony, którą powinny stanowić umocnienia stacjonarne i twierdze.

- Cała linia graniczna z Rosją musi być chroniona nie tylko murem, zawsze musi być tam nasze wojsko - powiedział Żywycki.

W wystąpieniach klubowych podczas wieczornej sejmowej debaty ws. zamrażania majątków osób i podmiotów wspierających reżimy Rosji i Białorusi dominowały argumenty wskazujące na natychmiastową konieczność odcięcia reżimu Putina od pieniędzy, za które prowadzi inwazję na Ukrainę.

- Wykonaliśmy unijne sankcje wobec Rosji w 100 procentach i idziemy dalej, bo wolna i bezpieczna Ukraina to polska racja stanu - ocenił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik w środę podczas drugiego czytania tzw. ustawy sankcyjnej.

- Wszędzie, gdzie było rosyjskie wojsko, znajdujemy cywilne ofiary. To świadczy o ogólnym podejściu armii rosyjskiej do prowadzenia działań wojennych, stosunku do ludności cywilnej i grabieży - powiedział w środę minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski.

Wezwał ukraińskich obywateli do pomocy przy identyfikacji zabitych w rosyjskich atakach.

- Mam nadzieję, że zbrodniarze wojenni zostaną osądzeni. Myślę, że dowody ją jasne - mówił w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, pytany o zbrodnie popełnione w Ukrainie.

Zaznaczył, że wyznaczono odpowiednie osoby i zaangażowano właściwe środki, by móc ścigać sprawców tych zbrodni.

Do Kielc dotarł w środę wieczorem szósty pociąg medyczny z dziećmi chorymi onkologicznie przewiezionymi do Polski z Ukrainy. Małych pacjentów i ich rodziny przetransportowano następnie do Bocheńca (pow. jędrzejowski), skąd trafią do specjalistycznych klinik w Polsce i za granicą.

- Januszowi Korwin-Mikkemu należałoby dać w pysk. W ten sposób trzeba by było postępować z takimi gnidami, które podważają to, co dzieje się na Ukrainie i podważają polską rację stanu - powiedział w środę w Sejmie poseł PiS Piotr Kaleta.

W środę wieczorem w Sejmie trwa drugie czytanie tzw. ustawy sankcyjnej. Projekt umożliwia nakładanie sankcji w związku z wojną na Ukrainie. 

- Ustawa wymierzona jest w podmioty rosyjskie, ale też białoruskie. Jest wyrazem naszej solidarności z walczącą o wolność Ukrainą - powiedział poseł sprawozdawca Paweł Hreniak (PiS).

Pirotechnicy w obwodzie kijowskim odnajdują i neutralizują każdego dnia 4-5 tys. ładunków wybuchowych, pozostawionych przez rosyjskie wojska. Szacunkowo, jeden dzień działań wojennych w danym miejscu oznacza później miesiąc rozminowywania - przekazał minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski.

Minister poinformował, że odnotowano wypadki śmiertelne w wyniku wybuchu różnego typu min-pułapek.

Hakerzy The Black Rabbit World działający w imieniu Anonymous uzyskali dostęp do systemu CCTV Kremla. "Nie przestaniemy, dopóki nie ujawnimy wszystkich waszych sekretów. Nie będziecie w stanie nas powstrzymać" - napisali i zamieścili nagranie.

Pełne embargo na ropę naftową z Rosji w związku z inwazją tego kraju na Ukrainę prawdopodobnie gwałtownie podbije cenę tego surowca, co zaszkodziłoby USA i ich sojusznikom - powiedziała w środę szefowa amerykańskiego resortu finansów Janet Yellen podczas wysłuchania przed komisją Kongresu ds. usług finansowych.

Yellen podkreśliła jednak, że ma nadzieję, iż z uwagi na rosnące ceny ropy firmy naftowe w Stanach Zjednoczonych i w innych krajach zwiększą produkcję w ciągu sześciu miesięcy, a to pozwoli na nałożenie na Rosję bardziej drastycznych sankcji.

Zdobywca Złotej Piłki z 1986 roku, ukraiński piłkarz Igor Biełanow walczy na froncie w obronie swojego kraju

Dariusz Joński (KO) skierował do Komisji Etyki Poselskiej wniosek o ukaranie naganą Janusza Korwin-Mikkego (Konfederacja) za wpisy w mediach społecznościowych, w których poddawał w wątpliwość zbrodnie, które wojsko rosyjskie popełniło w ukraińskiej Buczy.

Trzy osoby cywilne zginęły w rezultacie rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego w mieście Bałaklija w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - przekazała w środę miejscowa prokuratura obwodowa.

Poprzednio rosyjskie wojska ostrzeliwały Bałakliję w dniach 2-3 kwietnia. Poinformowano wówczas o jednej ofierze śmiertelnej.

- W swoim życiu na pewno wiele widziałem, ale to co zobaczyłem w Buczy, to był horror - powiedział mer Kijowa Witalij Kliczko w wywiadzie dla portalu BILD.

- To ludobójstwo jest jasnym przesłaniem ze strony Rosji - "chcemy was zniszczyć, zniszczymy was" - dodał jego brat Wołodymyr.

Obaj bracia są przekonani: działania w Buczy to ludobójstwo. W środę rano mer tego podkijowskiego miasteczka Anatolij Fedoruk przekazał, że Rosjanie zabili w Buczy około 320 mieszkańców.

4892 osoby zostały w środę ewakuowane na Ukrainie korytarzami humanitarnymi z obszarów zagrożonych działaniami wojennymi. Z oblężonego Mariupola i okupowanego przez wojska rosyjskie Berdiańska wyjechało 3686 osób - poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk.

Dzień wcześniej, we wtorek, korytarzami humanitarnymi ewakuowano około 3,8 tys. osób.

Pomoc dla Ukrainy oraz współpraca wojskowa będą głównymi tematami czwartkowego spotkania w Londynie prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.

W czwartek polski przywódca złoży jednodniową roboczą wizytę w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z programem wizyty, premier Johnson przywita prezydenta Dudę o godz. 13.30 czasu lokalnego przed siedzibą szefa brytyjskiego rządu na Downing Street, a następnie politycy wygłoszą oświadczenia dla mediów. Później Andrzej Duda oraz Boris Johnson będą rozmawiali "w cztery oczy". Zaplanowano także rozmowy plenarne delegacji.

- Do Putina należy podchodzić jak do szaleńca z brzytwą, z tym, że brzytwa to broń jądrowa. Dopóki ten człowiek trzyma władzę w Rosji, ani sąsiedzi Putina, ani Europa nie zaznają spokoju - mówił w "Gościu Wydarzeń" w Polsat News rosyjski pisarz Boris Akunin.

Według niego użycie broni jądrowej to "realne zagrożenie". - Nikt oprócz narodu rosyjskiego nie jest w stanie obalić Putina - zaznaczył.

Więcej informacji TUTAJ.

Staw w pobliżu ambasady Federacji Rosyjskiej w Wilnie na Litwie zamienił się w "krwawe jezioro". To efekt działania aktywistów, którzy chcieli w ten sposób wyrazić swój protest przeciwko zbrodniom rosyjskich żołnierzy w Ukrainie.

Więcej informacji TUTAJ.

- W naszej ocenie Ukraina z pewnością może odnieść zwycięstwo w wojnie z Rosją, a wskazuje na to przebieg konfliktu, który obserwujemy każdego dnia - ocenił w środę rzecznik Pentagonu John Kirby.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w środę, że morderstwa popełnione w podkijowskiej Buczy to najprawdopodobniej zbrodnie wojenne, a ich sprawcom musi zostać wymierzona sprawiedliwość.

Miasteczko Bucza zostało w piątek wyzwolone przez siły ukraińskie. Od soboty przedstawiciele ukraińskich władz i media informują o odnalezieniu licznych ciał zabitych przez Rosjan cywilów, nie tylko w Buczy, ale i w innych wyzwolonych miejscowościach obwodu kijowskiego.

- Według wstępnych ocen w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu w ciągu miesiąca zginęło 5 tys. osób, z których około 210 to dzieci - powiedział mer Mariupola Wadym Bojczenko, którego słowa cytuje portal Ukrainska Prawda.

Jak dodał niemal 50 osób spłonęło żywcem w zbombardowanym przez Rosjan szpitalu.

Bojczenko poinformował również, że ponad 90 proc. infrastruktury Mariupola zostało zniszczone.

Tysiące osób w ramach protestu przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę położyło się na ziemi w berlińskiej dzielnicy rządowej, tworząc tzw. dywan z ludzi. Protestujący chcieli upamiętnić w ten sposób zamordowanych przez Rosjan w podkijowskiej Buczy - podał w środę "Die Welt".

Uczestnicy skandowali hasła z żądaniem wprowadzenia embarga na rosyjski gaz i ropę. Odczytywano także relacje ludzi ze strefy działań wojennych na Ukrainie.

Nie możemy pomóc mieszkańcom w ewakuacji z kontrolowanego przez Rosję Iziumu - powiedział w środę gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Synehubow.

- Władze ukraińskie nie mogą pomóc ludziom w ewakuacji z Iziumu na froncie wschodnim ani wysłać pomocy humanitarnej, ponieważ miasto jest całkowicie pod kontrolą Rosji - powiedział Synehubow, cytowany przez agencję Reutera. 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę, że toczą się obecnie rozmowy na temat roli Turcji jako pośrednika w sprawie ewakuacji rannych z oblężonego Mariupola. Wyjaśnił, że chodziłoby o ewakuację drogą morską z wykorzystaniem tureckich statków.

Około 200 osób prawdopodobnie zostało pogrzebanych żywcem pod gruzami bloków mieszkalnych, zbombardowanych w początkowej fazie rosyjskiej inwazji w Borodziance w obwodzie kijowskim - przekazał w czwartek doradca mera Borodzianki Anatolij Rudniczenko.

Według ukraińskiej prokurator generalnej Iryny Wenediktowej, liczba cywilnych ofiar w Borodziance będzie prawdopodobnie najwyższa spośród wszystkich miejscowości w obwodzie kijowskim.

- Wolimy pokój czy włączoną klimatyzację? Takie pytanie musimy sobie postawić - powiedział w środę premier Włoch Mario Draghi, podsumowując trwające dyskusje na temat ewentualnego embarga na rosyjski gaz w reakcji za agresję Rosji na Ukrainę.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu Draghi stwierdził, że Włochy będą działać zgodnie z decyzjami UE.

- Jeśli zaproponuje nam embargo, z zadowoleniem będziemy go przestrzegać. To, czego chcemy to bardziej skutecznego narzędzia na rzecz pokoju. Zadajemy sobie pytanie, czy cena za gaz może zostać wymieniona na pokój - mówił premier.

Sejmowe komisje jednomyślnie zarekomendowały w środę przyjęcie tzw. ustawy sankcyjnej, która ma umożliwić zamrażanie majątków podmiotów wspierających Rosję. Do ustawy wprowadzono także poprawkę zakazującą używania i propagowania symboli wspierających agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

- Z ekonomicznego punktu widzenia, gdyby w 2014 roku nałożono embargo na rosyjską ropę i gaz, to inwazji na Ukrainę by nie było. Niemieckie poparcie dla Nord Stream 2 przekonało jednak prezydenta Władimira Putina, że reakcja Zachodu na atak nie będzie zdecydowana ani jednolita - uważa Siergiej Gurijew, ekspert z Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna potwierdziła w środę uwolnienie 120 mln baryłek ropy z rezerw, z czego połowę będzie pochodzić z rezerw Stanów Zjednoczonych - podał Reuter. Celem jest ustabilizowanie cen surowca po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Szef agencji Fatih Birol przekazał na Twitterze, że połowę z uwalnianych rezerw, czyli 60 mln baryłek, zapewnią Stany Zjednoczone ze Strategicznych Rezerw Ropy Naftowej utrzymywanych przez amerykański departament energii.

- Nie ma potrzeby scentralizowanej ewakuacji z Charkowa - powiedział w środę mer miasta Ihor Terechow.

- Charków jest dobrze uzbrojonym miastem gotowym do obrony. Ani administracja wojskowo-cywilna, ani wojsko, ani ja, jako mer Charkowa, nie widzimy potrzeby scentralizowanej ewakuacji z Charkowa - ocenił Terechow.

- Nadal jesteśmy ostrzeliwani z artylerii z ziemi i bombardowani z powietrza. Wróg jest w stanie wojny z naszym narodem. Dlatego świętym prawem każdego człowieka jest decyzja, czy wyjechać, czy nie. Ja i cały nasz zespół jesteśmy na swoich miejscach. Pracujemy w pełnym wymiarze - dodał mer.

Od 24 lutego, początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w efekcie działań wojennych zginęło w tym kraju 1563 cywilów, a 2213 zostało rannych - poinformowało w środę Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).

Podkreślono, że rzeczywista liczba cywilnych ofiar wojny jest prawdopodobnie znacznie wyższa niż ta podawana w zestawieniach.

W statystykach nie ujęto m.in. pełnego bilansu ofiar w Mariupolu, Wołnowasze, Iziumie, Popasnej i Borodziance - miastach, z których napływały informacje o licznych ofiarach cywilnych.

W ciągu ostatniej doby pięć osób zginęło, a osiem zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim. Cztery osoby poniosły śmierć po ataku na punkt rozdawania pomocy humanitarnej w Wuhłedarze - poinformował w środę na Facebooku szef donieckiej administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.

Według przewodniczącego regionalnej administracji kolejna, piąta osoba poniosła śmierć w gminie Oczeretyne w rejonie pokrowskim.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę w telewizji tureckiej Haberturk, że w obwodzie kijowskim żołnierze rosyjscy palili ciała cywilów.

Ukraiński przywódca mówił o wydarzeniach w miejscowościach Bucza, Irpień i Hostomel. - Spalili całe rodziny. Wczoraj znaleźliśmy kolejną rodzinę: ojciec, matka, dwoje małych dzieci - powiedział Zełenski. Dodał, że rosyjscy wojskowi "palą ciała, dlatego że się boją" odpowiedzialności za zbrodnie.

Pytany o wydarzenia w Buczy i zaprzeczenia ze strony władz Rosji Zełenski oświadczył, że "krwawych przykładów codziennie jest niestety coraz więcej, dlatego Rosja nie zdoła się skryć za dyskredytowaniem informacyjnym Ukraińców". Podkreślił, że oprócz odnalezionych masowych grobów są też świadkowie i przechwycone rozmowy telefoniczne.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena postawiła w stan oskarżenia rosyjskiego oligarchę za próby zignorowania amerykańskich sankcji i unieszkodliwiła botnet rosyjskiego wywiadu GRU, czyli sieć komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem, służącą hakerom - poinformowali w środę szef FBI Christopher Wray i zastępczyni prokuratora generalnego Lisa Monaco.

Oskarżonym jest Konstantin Małofiejew, rosyjski potentat medialny, współpracownik Putina i założyciel telewizyjnego kanału informacyjnego Cargrad TV wspierającego Kreml.

Biuro Bezpieczeństwa Gospodarczego (BEB) Ukrainy zainicjowało nacjonalizację 1552 wagonów kolejowych należących do firm rosyjskich i białoruskich. 

Unijna komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira zapowiedziała, że w czwartek Parlament Europejski podejmie decyzję o przeznaczeniu 560 mln euro na pomoc dla uchodźców. Ferreira podczas wizyty w Warszawie zwiedziła w środę m.in. punkt humanitarny WOŚP przy Dworcu Wschodnim.

Na zaproszenie szefa parlamentu Ukrainy Rusłana Stefanczuka przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE) Tiny Kox wraz z członkami Komitetu Prezydenckiego Zgromadzenia przebywał na Ukrainie z pierwszą od początku agresji Rosji oficjalną wizytą Rady Europy.

W delegacji ZPRE byli polscy parlamentarzyści, Aleksander Pociej i Arkadiusz Mularczyk.

W trakcie wizyty delegacja spotkała się z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Stefanczukiem, aby omówić, jak ZPRE może nadal skutecznie wspierać Ukrainę w tak trudnym czasie.

Znajdujący się już w Stanach Zjednoczonych żołnierze ukraińscy są szkoleni z obsługi dronów Switchblade - podała w środę agencja Reutera, cytując urzędnika amerykańskiego departamentu obrony.

Szkoleniem zostało objętych około dwunastu Ukraińców, którzy już wcześniej znajdowali się w USA i przechodzili trening wojskowy. Oczekuje się, że wkrótce wrócą na Ukrainę.

- To, co dzieje się na Ukrainie to wielkie zbrodnie wojenne, odpowiedzialne narody muszą pociągnąć Rosję do odpowiedzialności - powiedział w środę Joe Biden.

- Nie możemy mówić o wszystkim, co z sojusznikami wysyłamy na Ukrainę, ale każdego dnia trafia tam nowoczesna broń i amunicja - stwierdził prezydent USA. 

Komentując wprowadzone w środę przez USA i sojuszników sankcje przeciwko m.in. największemu rosyjskiemu bankowi, Sbierbankowi oraz wprowadzenie zakazu nowych inwestycji, Biden stwierdził, że dotychczasowe restrykcje "wymazały 15 lat wzrostu gospodarczego" Rosji i "stłamszą możliwości rozwoju rosyjskiej gospodarki na długie lata".

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę, że w rozmowach o gwarancjach bezpieczeństwa dla jego kraju są gotowi brać udział przedstawiciele siedmiu państw. Wymienił wśród nich Polskę, a obok niej także USA, W. Brytanię, Niemcy, Francję, Turcję i Izrael.

W wywiadzie dla telewizji tureckiej Haberturk prezydent Zełenski powiedział, że dotychczas nie było "spotkania z tymi państwami, które Ukraina widziałaby wśród gwarantów bezpieczeństwa". Wyraził jednak pewność, że spotkanie takie się odbędzie, bo "potwierdzili je przedstawiciele państw-gwarantów".

Wojska rosyjskie kontynuują przygotowania do ofensywnej operacji na wschodzie Ukrainy - ocenił w środę wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

"Nieprzyjaciel kontynuuje przygotowania do operacji ofensywnej na wschodniej Ukrainie w celu uzyskania pełnej kontroli nad terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego" - czytamy w podsumowaniu sytuacji operacyjnej.

Projektu nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa został w środę po południu skierowany do prac w Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Regulacja - jak wielokrotnie tłumaczyli jej autorzy - ma charakter techniczny.

Gotowość premiera Węgier Viktora Orbana do udziału w negocjacjach na temat zakończenia wojny na Ukrainie jest przejawem dążenia do umocnienia swej pozycji na arenie międzynarodowej - twierdzą hiszpańskie media. Przypominają, że deklaracja szefa Fideszu pojawia się krótko po zwycięskich dla partii Orbana wyborach parlamentarnych.

Przed sądem w Londynie stanie w czwartek Brytyjczyk, który pracował w ambasadzie swojego kraju w Niemczech jako ochroniarz i oskarżony jest o przekazywanie informacji rosyjskim służbom - podała w środę londyńska policja metropolitalna.

57-letni David Ballantyne Smith został zatrzymany w sierpniu 2021 roku w Poczdamie w efekcie wspólnej brytyjsko-niemieckiej operacji, a w środę nastąpiła jego ekstradycja do Wielkiej Brytanii.

Posłowie komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Finansów Publicznych rozszerzyli w pierwszym czytaniu zakaz importu węgla zza naszej wschodniej granicy o Białoruś i doprecyzowali rodzaje węgla, który będzie podlegał temu zakazowi. Niemożliwy ma być wwóz rosyjskiego węgla z terenu UE oraz jego tranzyt przez Polskę.

Rosjanie całkowicie wycofali się z okolic Kijowa - poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na amerykańskiego urzędnika z departamentu obrony.

Urzędnik dodał, że Rosjanie planują wymienić sprzęt i ponownie zaopatrzyć jednostki, by raz jeszcze rozmieścić je na Ukrainie.

- Starając się powstrzymać rosyjską agresję na Ukrainie, koncentrujemy się na trzech głównych celach NATO - wspieraniu Ukrainy, wywieraniu ciągłej presji na Rosję, a także wzmacnianiu zdolności obronnych Sojuszu - powiedział sekretarz stanu USA przed środowymi rozmowami ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli.

- Przyszłość NATO rozstrzyga się właśnie w tym momencie - dodał Blinken.

Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley powiedział komisji sił zbrojnych Kongresu, że wojna na Ukrainie, która jest zagrożeniem dla pokoju na świecie, potrwa lata - podał w środę dziennik "The Hill".

Milley, który wypowiadał się w komisji sił zbrojnych podkreślił, że agresja Rosji na Ukrainę stanowi "największe zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie i prawdopodobnie na świecie" w całej jego 42-letniej karierze wojskowej.

Tak obecnie wygląda miejscowość Borodzianka w obwodzie kijowskim. Przed wybuchem wojny mieszkało w niej 13 tys. ludzi. Przez kilka tygodni miejscowość znajdowała się pod okupacją rosyjską, popadając w całkowitą ruinę.

Rosyjskie wojska zaczęły używać w atakach na Mariupol bomb fosforowych - poinformował w środę zastępca dowódcy broniącego miasta pułku Azow Swiatosław Pałamar. - Nie wiem, co jeszcze mogą wymyślić - dodał Pałamar przypominając, że Rosjanie wykorzystują już lotnictwo, czołgi oraz artylerię naziemną i okrętową.

- Musimy pamiętać o tym, że oprócz wszystkich innych nieszczęść, w Mariupolu wciąż znajdują się żywi ludzie uwięzieni pod gruzami. Nie mają dostępu do wody, pożywienia, światła, jakiejkolwiek łączności. Potrzeba specjalnego sprzętu - używając go, dałoby się wydostać te osoby spod ruin. Niezbędna jest pomoc, aby uratować tych, których da się jeszcze ocalić. (...) Zwracam się w tej sprawie do społeczności międzynarodowej i ukraińskich polityków - powiedział Pałamar, cytowany przez agencję UNIAN.

Rosyjska Federacja Piłki Siatkowej (RFV) złożyła dokumenty do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie (CAS), żądając 80 milionów dolarów odszkodowania za odwołane mistrzostw świata. Wiadomość potwierdził sekretarz generalny RFV Aleksander Jaremenko.

Według pierwotnego planu, MŚ siatkarzy miały się odbyć się w dniach 26 sierpnia - 11 września w 10 miastach: Moskwie, Sankt Petersburgu, Kaliningradzie, Jarosławiu, Kazaniu, Jekaterynburgu, Ufie, Nowosybirsku, Kemerowie i Krasnojarsku.

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) 1 marca odebrała imprezę Rosji ze względu na napaść militarną na Ukrainę.

Agresja Rosji będzie miała "kolosalne gospodarcze reperkusje dla Ukrainy i dla całego świata" - powiedziała w środę szefowa amerykańskiego resortu finansów Janet Yellen podczas wysłuchania w Kongresie USA.

- Okrucieństwa, jakich Rosjanie dopuścili się wobec niewinnych cywilów w Buczy stanowią afront dla światowego porządku opartego na zasadach i będą miały kolosalne konsekwencje dla świata - dodała Yellen.

Yellen poinformowała też, że USA nie wezmą udziału w szczycie G20, który ma się odbyć w Indonezji, jeśli będzie w nim uczestniczyć Rosja.

Wielka Brytania nałożyła w środę następny pakiet sankcji na Rosję obejmujący zamrożenie aktywów kolejnych dwóch banków oraz ośmiu oligarchów, zakaz inwestycji w tym kraju, zaprzestanie do końca tego roku importu węgla i ropy.

Sankcje nałożono na Sbierbank, który jest największym bankiem w Rosji, oraz na Moskiewski Bank Kredytowy (MKB), zaś wśród oligarchów objętych nimi znaleźli się prezesi Gazprombanku - Andriej Akimow, Gazprom-Nieftu - Aleksander Diukow, gazowego koncernu Nowatek - Leonid Michelson i Siergiej S. Iwanow - prezydent grupy Alrosa, będącej największym na świecie producentem diamentów.

Jak podkreśla brytyjski rząd, łącznie sankcjami objętych jest już 18 rosyjskich banków o aktywach wynoszących 940 mld funtów oraz 82 oligarchów wraz z rodzinami, których aktywa to 170 mld funtów.

Niestety zaczynamy odnotowywać przestępstwa czy wykroczenia w stosunku do uchodźców z Ukrainy. Nie są to duże liczby, ale nie ma praktycznie dnia, aby w pojedynczych przypadkach osoby te nie zostały okradzione, czy oszukane - poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

W związku z tym policja wyemitowała spoty informacyjne, które skierowane są do uchodźców z Ukrainy dotyczące bezpieczeństwa i zachowania ostrożności.

W środę do Muzeum Kijowa trafił kolejny transport materiałów zabezpieczających z Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie działającego przy Narodowy Instytut Dziedzictwa i Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – poinformowało MKiDN.

"W transporcie znalazły się m.in. materiały do pakowania muzealiów, które pomogą je przechować w dobrym stanie i bezpiecznych miejscach" - poinformowało MKiDN w komunikacie opublikowanym na Facebooku. 

Ukraina dostała od Polski maksymalne wsparcie, za co bardzo dziękuję. Trzeba mieć jednak świadomość, że ta wojna nie dotyczy tylko Ukrainy, ale całego świata – mówiła w środę w Rzeszowie przewodnicząca rady obwodu charkowskiego Tetiana Jehorowa-Lutsenko.

Jehorowa-Lutsenko wzięła udział w konferencji Europejskiego Komitetu Regionów, która poświęcona była wojnie na Ukrainie. Do Rzeszowa przyjechała na zaproszenie marszałka woj. wielkopolskiego Marka Woźniaka. Dla województwa wielkopolskiego obwód charkowski jest regionem partnerskim, w tym roku mija 20 lat od nawiązania współpracy między samorządami.

Od początku wojny Unia Europejska zapłaciła Rosji 35 mld euro za importowane surowce energetyczne, a Ukraina otrzymała od Wspólnoty na swe potrzeby obronne 1 mld euro - oszacował w środę szef dyplomacji UE Josep Borrell, cytowany przez madrycki dziennik "La Razon".

Zdaniem ekspertów pieniądze z eksportu surowców Moskwa przeznacza na cele wojenne. Borrell wskazał na pilną potrzebę ograniczenia zależności energetycznej UE od Rosji.

Mychajło Podolak doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego opublikował tweet mówiący o ewolucji rosyjskiej propagandy.

Rosyjska państwowa agencja RIA Nowosti, należąca do koncernu medialnego Rossija Siegodnia, opublikowała niedawno tekst podpisany przez Timofieja Siergiejcewa wzywający do "deukrainizacji" Ukrainy, "ukarania" i "reedukacji" jej ludności".

 

Za obecną strategią medialną w Rosji i nawoływaniem do zniszczenia Ukrainy stoi wiceszef administracji kancelarii prezydenta Władimira Putina, Aleksiej Gromow - oświadczył w środę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Dmitrij Miedwiediew, były premier i prezydent Rosji został objęty najnowszymi sankcjami USA - poinformowała agencja Reutera, powołując się na Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych.

Sankcjami spowodowanymi rosyjską agresją na Ukrainę objęto również m.in. premiera Rosji Michaiła Miszustina oraz ministra finansów Antona Siłuanowa.

O zdecydowanie potępienie rosyjskiej agresji na Ukrainę zaapelował w środę do władz Węgier prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Dość uników i bezczynności; Węgrzy muszą wybrać – podkreślił, żądając "aktywnego przyłączenia się do sankcji przeciwko Rosji".

Prokurator generalny USA Merrick Garland zapowiedział w środę, że Stany Zjednoczone wezmą udział w zabiegach wspólnoty międzynarodowej o udokumentowanie zbrodni wojennych popełnionych przez siły rosyjskie na Ukrainie.

Garland poinformował też, że wysokiej rangi prokurator z resortu sprawiedliwości USA spotkał się już w tym tygodniu ze swym francuskim odpowiednikiem w Paryżu, aby omówić współpracę w tej sprawie. 

Polscy europosłowie wezwali w Parlamencie Europejskim do zwołania nadzwyczajnego szczytu UE ws. trwającej wojny na Ukrainie i wzmocnienia sankcji UE.

- Ukraina nie ma czasu, bo na jej terytorium toczy się wojna - mówił prof. Ryszard Legutko (PiS). Europoseł Andrzej Halicki (PO) podkreślał, że potrzebne jest pełne embargo na węgiel, ropę, ale też i gaz.

Departament Sprawiedliwości USA oskarżył rosyjskiego oligarchę Konstantina Małofiejewa o naruszenie sankcji nałożonych na Rosję (w związku z inwazją na Ukrainę), mówiąc, że zapewnił finansowanie Rosjanom promującym działania separatystyczne na Krymie.

Szef Rady Ekonomicznej Białego Domu Brian Deese stwierdził w środę, że według szacunków rosyjska gospodarka skurczy się w tym roku o 10-15 proc. - podała Agencja Reuters. Deese dodał, że inflacja w Rosji sięga 200 proc. w ujęciu rocznym.

Kolejny "Mocny Konwój" dotarł z Polski na Ukrainę; przekazana została m.in. woda dla najbardziej potrzebujących miast, takich jak Mariupol, Żytomierz, Charków i Irpień - poinformował  szef konwoju Marek Mocny.

Nie będzie odstępstw od jakości przy zatrudnianiu cudzoziemców – w tym uchodźców z Ukrainy – w polskiej służbie zdrowia – zapewnili w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki i przewodnicząca senackiej komisji zdrowia Beata Małecka-Libera.

NEXTA publikuje kolejne materiały filmowe z Ukrainy. Tym razem nagranie przedstawia "cmentarz" stworzony ze spalonego sprzętu wojskowego.

Jesteśmy wdzięczni krajom, które przyjmują uchodźców z Ukrainy, a zwłaszcza Polsce, która przyjęła ich najwięcej - powiedział we wtorek  Dmytro Matiuszczenko, charge daffaire ambasady Ukrainy w Hiszpanii.

Utrzymanie kłamstwa dotyczącego wojny przeciwko Ukrainie jest w tej chwili kluczowe dla Kremla - ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

BBC za pośrednictwem Twittera opublikowała materiał filmowy ukazujący skalę zniszczeń w Borodziance.

Rosja oficjalnie potwierdziła, że na Ukrainie zginęło dotychczas tylko 1083 żołnierzy. Te dane są znacząco zaniżone, ale zwraca uwagę wysoki odsetek oficerów wśród poległych - aż 217 osób, co stanowi 20 proc. - poinformowano w środę w raporcie opublikowanym przez rosyjskojęzyczny serwis BBC.

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, do środy (6 kwietnia) Rosja straciła podczas wojny około 18,6 tys. żołnierzy, w tym siedmiu generałów. 

 

Ministrowie obrony Czech Jana Czernochova oraz Słowacji Jaroslav Nad’ potwierdzili w środę w Pradze i w Bratysławie, że Ukraina zwróciła się z prośbami o remont swojego sprzętu wojskowego. Ostateczne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

W osobnych wypowiedziach szefowie resortów obrony potwierdzili, że negocjacje z władzami Ukrainy są prowadzone.

 

Gwałcąc niewinnych ludzi, wojska rosyjskiego prezydenta Władimira Putina udowadniają, że są jak zwierzęta, a Zachód musi traktować je jak przestępców, którymi są - pisze w środę na łamach dziennika "The Sun" brytyjski publicysta Douglas Murray.

Jest oczywiste, że wszędzie, gdzie tylko były okupacyjne wojska rosyjskie, dokonywały one zbrodni wojennych. Zabijano nie tylko nieuzbrojonych mężczyzn, ale także kobiety i dzieci. Pojawiają się straszne historie. Jak z najczarniejszych dni XX wieku - stwierdza Murray, przywołując część z relacji, które w ostatnich dniach dochodzą z podkijowskich miejscowości Bucza i Irpień.

 

W obwodzie charkowskim nadal armia rosyjska prowadziła chaotyczne ostrzały; łącznie 27 razy otwierano ogień na obiekty infrastruktury cywilnej i domy mieszkalne - poinformowała rzeczniczka praw człowieka.

Denisowa podkreśliła, że bombardowania miast i obiektów cywilnych naruszają prawo i konwencje międzynarodowe, są zbrodnią wojenną i zbrodnią przeciwko ludzkości. 

Ludmyła Denisowa poinformowała, że obwód ługański na wschodzie Ukrainy został ostrzelany 81 razy w ciągu doby. "W wyniku wczorajszych ostrzałów dzielnic mieszkalnych w Rubiżnem, Lisiczańsku, Popasnej, Siewierodoniecku, Toszkiwce zniszczono 11 budynków" - przekazała Denisowa. Wyliczone przez nią miejscowości i miasta należą właśnie do obwodu ługańskiego.

 

Wojska rosyjskie dokonały w ciągu doby 118 ostrzałów lotniczych oblężonego Mariupola - poinformowała w środę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na swoim kanale na komunikatorze Telegram.

Za pośrednictwem Twittera Nexta opublikowała nagrania z drona ukazujące skalę zniszczeń w Borodziance.

Zważywszy na ciągłe groźby i "propozycje" ze strony rosyjskich okupantów, byłem zmuszony opuścić miasto. Powiedzieli mi wprost - albo z nami współpracujesz, albo znajdziesz się w piwnicy - poinformował w środę na Facebooku Ołeksandr Jakowlew, mer miasta Skadowsk w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy.

W Buczy rosyjskie siły staranowały ogrodzenia przy pomocy czołgów i splądrowali domy.

W wyniku ostrzałów wojsk rosyjskich zniszczonych zostało w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, ponad 66 tysięcy domów mieszkalnych; w Mariupolu nie ma już 90 proc. infrastruktury - powiedział w środę szef władz obwodu Pawło Kyryłenko.

Jak podał Biały Dom, Sbierbank - objęty dotąd tylko częściowymi sankcjami - posiada około jednej trzeciej wszystkich aktywów rosyjskiego sektora bankowego i jest "systemowo krytyczny dla rosyjskiej gospodarki".

Wysoki rangą przedstawiciel administracji stwierdził, że zakaz nowych inwestycji ma na celu "zapewnienie, że masowy exodus sektora prywatnego z Rosji (...) będzie trwał nadal" i spowoduje "drenaż mózgów".

 

Jedyne katolickie Radio Marija w Kijowie cały czas nadaje mimo wojny - nie było ani jednego dnia przerwy.

- Czasami musimy nocować w rozgłośni, bo nadajemy całą dobę, a jest godzina policyjna - opowiada siostra Lucyna Grząśko, jedna z osób prowadzących radio.

W poniedziałkowym wywiadzie dla BBC Dmytro Kułeba podkreślił, że masakra w Buczy zmienia sytuację i powinna usunąć jakiekolwiek wahania w kwestii dostarczenia Ukrainie broni czy nałożenia na Rosję najcięższych sankcji. 

 

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba napisał w środę na Twitterze, że sojusznicy muszą dostarczyć jego krajowi broń, której Ukraina potrzebuje, by zapobiec rozlaniu się wojny do innych państw.

Biały Dom ogłosił w środę nowe sankcje przeciwko Rosji, w tym pełne restrykcje blokujące przeciwko największemu rosyjskiemu bankowi, Sbierbankowi, prywatnemu Alfa Bankowi oraz zakaz nowych inwestycji w Rosji. Do listy sankcji dodane zostaną także m.in. dorosłe córki Władimira Putina.

Bułgarski rząd postanowił w środę wysłać na Ukrainę 2000 hełmów i tyleż kamizelek kuloodpornych. Rzeczniczka rządu Lena Borisławowa poinformowała, że środki ochrony będą przeznaczone dla cywilnej ludności.

Podczas wizyty w Polsce ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytra Kułeby zapadły decyzje, które są bardzo ważne dla wzmocnienia sił zbrojnych Ukrainy - mówił w środę ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca w rozmowie z  Wojciechem Surmaczem.

Miejsce do odpoczynku po podróży, a także strefa, gdzie można zjeść ciepły posiłek, czy skorzystać z pomocy wolontariuszy – w środę na rzecz pomocy uchodźcom udostępniony został budynek starego dworca Poznań Główny.

Sankcje UE wobec Rosji były wprowadzane w Holandii tak wolno, że oligarchowie zdążyli już wyprowadzić większość swych pieniędzy - twierdzą eksperci cytowani przez dziennik "Financeele Dagblad". Gazeta przypomina, że o ile we Francja odebrano Rosjanom setki nieruchomości to w Niderlandach nie zajęto ani jednej.

Rosyjska operacja na wschodzie Ukrainy będzie kluczową fazą wojny. Moskwa wysyła tam wszystkie siły. Wkraczamy w krytyczną fazę konfliktu, ale musimy przygotować się na długotrwałe zmagania - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przed środowym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli.

Za 3-4 dni wojska rosyjskie przystąpią do ofensywy w obwodzie ługańskim - powiedział w środę szef władz obwodowych Serhij Hajdaj w nagraniu zamieszczonym w komunikatorze Telegram.

- Obserwujemy stały napływ nowych sił rosyjskich, sprzętu i ludzi. Myślę, że planują skompletowanie rezerw i za 3-4 dni spróbują przeprowadzić ofensywę - powiedział Hajdaj.

Dodał również, że ukraińscy obrońcy są gotowi na spotkanie z nieproszonymi gośćmi w obwodzie ługańskim. 

Połowa osób przekraczających obecnie granicę z Ukrainy do Polski to uchodźcy. Wzmożony jest ruch przygraniczny, tzn. osoby przyjeżdżają do Polski, dokonują zakupów i tego samego dnia wracają na teren Ukrainy – zwrócił uwagę wojewoda lubelski Lech Sprawka.

W marcu prawie 50 specjalnych pociągów, przygotowanych dla uchodźców wojennych z Ukrainy, przejechało przez Niemcy - poinformował federalny Urząd Transportu Towarowego (BAG). Z początkiem kwietnia uruchomiono nowe specjalne połączenie kolejowe Przemyśl - Hanower.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk wezwała w środę do ewakuacji mieszkańców obwodu charkowskiego, donieckiego i ługańskiego.

"Jest to konieczne teraz, bo potem ludzie znajdą się pod ostrzałem i będą narażeni na ryzyko utraty życia. Nie będą mogli nic na to poradzić, a my nie będziemy mogli pomóc. Ponieważ wstrzymanie ognia będzie prawie niemożliwe. Należy się ewakuować, dopóki jest to jeszcze możliwe" - zaapelowała Wereszczuk, którą cytuje portal informacyjny Ukrainska Prawda.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zaapelowała do organizacji międzynarodowych, by pomogły Ukrainie wywrzeć presję na Rosję w celu zwolnienia przetrzymywanych.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała w środę, że wojsko rosyjskie masowo bierze do niewoli cywilów ukraińskich, w tym dziennikarzy, wolontariuszy, duchownych. Wereszczuk powiedziała, że ludzie są teraz zakładnikami.

Ludzie ci - dodała - zostali wzięci na zakładników, a Ukraina "nie ma na kogo ich wymienić". Przypomniała, że konwencje genewskie nie pozwalają na wymianę wojskowych na cywilów.

 

Sojusz powinien nadal konsekwentnie wspierać Kijów dostawami sprzętu wojskowego. Chodzi zarówno o ciężkie zestawy artyleryjskie, jak też lekkie przeciwpancerne. Ukraina zgłasza duże zapotrzebowanie w tym względzie - powiedział Jens Stoltenberg podczas briefingu prasowego.

Sekretarz generalny NATO podkreślił, że nowa koncepcja strategiczna NATO musi uwzględniać nie tylko skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale też nową rolę Chin, prowadzących coraz bardziej ekspansywną politykę w Azji Wschodniej.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock opowiedziała się za zintensyfikowaniem działań przeciwko kampaniom dezinformacyjnym Rosji, które prowadzone są w związku z wojną na Ukrainie. Niemcy chcą w tej kwestii ściśle współpracować z innymi państwami G7 – oświadczyła w środę szefowa MSZ.

Czeska Izba Poselska przyjęła w środę rezolucję uznającą klęskę głodu w Ukrainie w latach 1932-1933 za ludobójstwo na narodzie ukraińskim. W kontekście obecnej agresji na Ukrainę posłowie uznali, że ujawnienie sprawców przestępstw, w przyszłości może zabronić podobnym tragediom.

Niemieccy importerzy oczekują, że do końca 2022 roku import węgla z Rosji może zostać całkowicie zastąpiony przez nowych dostawców, m.in. USA i RPA.

Na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej znajduje się do 500 rosyjskich żołnierzy 50 sztuk ciężkiego sprzętu - podał w środę minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko w rozmowie z portalem informacyjnym RBK.

Minister przypomniał, że w ubiegłym tygodniu Rosjanie wycofali się z elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

 

Mariupol od tygodni jest oblężony przez wojska rosyjskie. W środę na Ukrainie otwarto 11 korytarzy humanitarnych - ogłosiła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) zorganizował w środę konwój autobusów i prywatnych samochodów, którym 500 osobom udało się wydostać z oblężonego przez Rosjan Mariupola i bezpiecznie dojechać do Zaporoża w południowo-wschodniej części Ukrainy.

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel nie planuje obecnie żadnych dalszych publicznych wypowiedzi na temat swojej polityki wobec Rosji. Wcześniejsze pisemne oświadczenia Merkel w tym kontekście "pozostają aktualne" - poinformowała rzeczniczka Merkel w środę w Berlinie w odpowiedzi na zapytanie agencji dpa.

Jens Stoltenberg: w strategii NATO musimy uwzględnić skutki rosyjskiej agresji i nową rolę Chin

Sekretarz Generalny NATO: musimy przygotować się na długotrwały konflikt w Ukrainie

Wkraczamy w krytyczną fazę wojny na Ukrainie, Rosja wysyła wszystkie siły na wschód tego kraju. Musimy przygotować się na długotrwały konflikt - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przed środowym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli.

 

Nie ugniemy się pod presją. Węgry nie poprą sankcji, które obejmowały odejście od zakupu rosyjskiego gazu i ropy. Nie mamy też problemu z ewentualnymi płatnościami za rosyjski gaz w rublach - stwierdził w środę premier Węgier Viktor Orban podczas konferencji prasowej.

"Ola, Borys i nowi przyjaciele" to bajka terapeutyczna, która ma pomóc przyjeżdzającym do Polski dzieciom z Ukrainy odnaleźć się w nowej rzeczywistości i dodać im otuchy. W pracę nad publikacją zaangażowało się ponad 20 osób i instytucji.

PERN, zarządzający w naszym kraju rurociągami ropy naftowej oraz bazami surowca i paliw, przekaże Caritas Polska 500 tys. zł na pomoc mieszkańcom Ukrainy dotkniętym działaniami wojennymi - poinformowała spółka. Jak zaznaczono w informacji, w akcję wsparcia włączają się także sami pracownicy PERN.

To zaszczyt, że poproszono mnie o pomoc w wysłaniu przez Polskę niezbędnych środków medycznych na Ukrainę. Pozostałe zapasy, wystarczające do zapełnienia czterech kolejnych samolotów transportowych C-130 Hercules, wkrótce będą w drodze! - napisała na Twitterze córka byłego prezydenta USA Ivanka Trump.

W Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych odbędzie się w czwartek głosowanie w sprawie zawieszenia Rosji w Radzie Praw Człowieka NZ - podaje w środę Reuters, powołując się na źródła dyplomatyczne.

Z wnioskiem o zawieszenie członkostwa Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ wystąpiła w poniedziałek w imieniu Waszyngtonu Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield, która nazwała przynależność Rosji do Rady Praw Człowieka "farsą".

 

Serwis wymiany walut Walutomat wprowadził darmowe przelewy na Ukrainę i z Ukrainy do Polski, ukraińskojęzyczną wersję strony oraz promocję dla nowych klientów z obniżoną prowizją.

 

Do środy w szkołach na terenie Portugalii rozpoczęło naukę 1860 dzieci, które z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę musiały uciec ze swojego kraju, podał portugalski minister oświaty Joao Costa.

- Obecnie musimy również wesprzeć ukraińskie dzieci pod względem społecznym i psychologicznym, dodał minister Costa, precyzując, że uczniowie-uchodźcy zostali podzieleni na dwie grupy: deklarujących chęć nauki jedynie po ukraińsku oraz tylko po portugalsku.

 

Wojska rosyjskie ostrzelały Siewierodonieck w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, płonie 10 bloków mieszkalnych - poinformował w środę szef władz tego regionu Serhij Hajdaj na komunikatorze Telegram.

Hajdaj napisał, że wojska rosyjskie "dokonały ostrzału artyleryjskiego starych dzielnic miasta".

"Płomienie objęły dziesięć wielopiętrowych bloków, centrum handlowe, garaże - i żadnego obiektu strategicznego, wojskowego" - podkreślił.

 

Kanclerz Olaf Scholz podczas wystąpienia w środę w Bundestagu ostro potępił działania Rosji w Ukrainie. Podkreślił, że ważnym zadaniem staje się zapewnienie pomocy dla uchodźców z Ukrainy, przebywających w Niemczech.

- Przerażające obrazy z Buczy wstrząsnęły nami wszystkimi głęboko. Rosyjscy żołnierze przed wycofaniem się dokonali tam masakry ukraińskiej ludności cywilnej, na dzieciach, kobietach i osobach starszych – powiedział kanclerz na forum Bundestagu.

 

Ze względu na europejskie sankcje czternaście jachtów przeznaczonych dla rosyjskich odbiorców nie może upuścić holenderskich stoczni i zostały zablokowane przez celników, poinformował minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra.

Służby celne postanowiły również poddać stocznie ściślejszemu nadzorowi w celu sprawniejszego egzekwowania sankcji nałożonych na Rosję, napisał Hoekstra.

 

Polska przyjęła do tej pory ok. 2,5 mln uchodźców z Ukrainy. Według naszych analiz kraj ten będzie musiało opuścić ponad 11 mln osób. Od ok. 2,8 mln do 7,3 mln uciekinierów może zostać w naszym kraju - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Rząd Holandii wezwał firmy do „maksymalnego" ograniczenia zakupu rosyjskiego węgla i ropy. W środę minister energii i klimatu Rob Jetten powiedział, że import tych surowców z Rosji już spada.

Minister przekazał mediom, że w najbliższych dniach Komisja Europejska oraz państwa członkowskie UE przyjmą rozwiązania, aby jak najszybciej przestać kupować ropę i węgiel z Rosji.

 

2 marca Międzynarodowy Trybunał Karny wszczął śledztwo w sprawie zbrodni wojennych, które mogły być popełnione na Ukrainie "obejmujące zarzuty o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości lub ludobójstwa dokonane w którymkolwiek regionie Ukrainy".

 

W poniedziałek Prokuratura Krajowa poinformowała, że polscy prokuratorzy zwrócili się do strony ukraińskiej, deklarując pomoc przy wyjaśnieniu zbrodni wojennych w Buczy na Ukrainie. Dodała, że analogiczną deklarację skierowano do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

 

Wspieramy wszystkie działania związane z dokumentowaniem umożliwiającym późniejsze rozliczenie zbrodni o znamionach zbrodni wojennych popełnianych przez Rosję na Ukrainie - powiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Po prorosyjskiej paradzie samochodowej w Berlinie można się obawiać kolejnych takich demonstracji i wieców - pisze dziennik "Berliner Morgenpost". "Berlińska policja jest w trakcie przygotowań do sytuacji operacyjnej w okolicach Dnia Pamięci 8-9 maja 2022 r." - powiedział cytowany przez gazetę rzecznik.

Unijny komisarz ds. budżetu Johannes Hahn przekonywał w PE, że "jest jeszcze za wcześnie" na przeznaczanie konkretnego unijnego wsparcia finansowego dla krajów UE przyjmujących uchodźców.

- Oczywiście mam ogromny szacunek dla tego, co robią władze polskie i obywatele polscy, aby zapewnić schronienie uchodźcom – powiedział.

Rosjanie ostrzelali nocą bazę paliwową i jedną z fabryk w obwodzie dniepropietrowskim - poinformował w środę szef władz tego regionu Wałentyn Rezniczenko.

W wyniku ostrzału w fabryce i na terenie bazy paliwowej wybuchły pożary. Ze wstępnych informacji wynika, że nikt nie został ranny.

- Nikt nie może być neutralny w obliczu agresji wobec ludności cywilnej. Nie ogranicza się to do wojny Putina. Zdefiniuje to również to, w jaki sposób w przyszłości będziemy traktować takie naruszenia prawa międzynarodowego na całym świecie. To było nasze przesłanie do Chin podczas naszego szczytu w zeszły piątek - zaznaczyła Ursula Von der Leyen.

 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wskazała podczas debaty, że UE musi ponownie zwiększyć presję na Putina i rząd rosyjski.

- Dlatego proponujemy jeszcze bardziej zaostrzyć nasze sankcje, które ograniczają polityczne i ekonomiczne opcje Kremla - powiedziała w środę w Parlamencie Europejskim .

 

Zgodziliśmy się stworzyć Fundusz Powierniczy Solidarności Ukrainy. W perspektywie krótkoterminowej Fundusz ten pomoże wesprzeć Ukrainę i zapewnić dostęp do płynności i finansowania. W dłuższej perspektywie zapewni to ogromne inwestycje, które pomogą odbudować gospodarkę i infrastrukturę - zaznaczył Charles Michel, szef Rady Europejskiej.

 

Zaostrzamy nasze sankcje, aby utrzymać maksymalną presję na Kremlu. Nowy pakiet zawiera zakaz importu węgla. I myślę, że prędzej czy później będą potrzebne środki na ropę, a nawet gaz - powiedział w środę szef Rady Europejskiej Charles Michel w Parlamencie Europejskim.

Rosyjska wojna przeciwko Ukrainie nie idzie po myśli Kremla - ocenił w środę na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

"W Kijowie przez 40 dni prowadzonej na pełną skalę rosyjskiej inwazji zginęło 89 cywilów, wśród nich czworo dzieci, rannych zostało 398 osób, wśród nich 20 dzieci" - czytamy w komunikacie opublikowanym na Telegramie przez władze ukraińskiej stolicy.

We wrogich ostrzałach od 24 lutego uszkodzonych zostało 167 budynków mieszkalnych różnego rodzaju, 44 szkoły, 26 przedszkoli, jeden dom dziecka, 11 budynków administracyjnych. Dodano, że skala zniszczeń jest różna.

Uszkodzono też dwa obiekty sportowe, pięć obiektów infrastruktury socjalnej, 17 ochrony zdrowia, 10 instytucji kultury, 48 obiektów infrastruktury transportowej.

 

 

Najważniejsza jest ochrona życia ludzkiego i bezpieczeństwa Polski; dlatego apeluję o solidarne, jak najmocniejsze sankcje wobec Rosji - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. Musimy pójść w kierunku konfiskaty majątku Federacji Rosyjskiej ukrytego w bankach zachodniej Europy - dodał.

Norwegia uznała trzech rosyjskich dyplomatów za osoby niepożądane na terytorium kraju - poinformowała w środę norweska minister spraw zagranicznych Anniken Huitfeldt.

"Osoby te były zaangażowane w działalność niezgodną z ich statusem dyplomatycznym" - wyjaśniono w oświadczeniu MSZ Norwegii.

Dodano, że decyzja jest "konsekwencją przerażających odkryć rosyjskich zbrodni przeciwko cywilom, w szczególności w mieście Bucza w okolicy Kijowa; w tej sytuacji zwracamy szczególną uwagę na niechcianą działalność Rosjan w Norwegii".

 

Według władz ukraińskich w podkijowskiej miejscowości Bucza, którą opuściły siły rosyjskie, zabitych zostało co najmniej 400 cywilów, przy czym nie jest to jeszcze ostateczny bilans, zaś ci, którzy przeżyli opowiadają o tym, jak cywile byli torturowani i zabijani przez rosyjskich żołnierzy, a niektórzy z zabitych mieli związane ręce i nogi. 

 

- Obawiam się, że gdy spojrzymy na to, co wydarzyło w Buczy, na doniesienia o tym, co Putin zrobił na Ukrainie, to nie wydaje mi się to dalekie od ludobójstwa. Nic dziwnego, że ludzie reagują w taki sposób, w jaki reagują. Nie mam wątpliwości, że społeczność międzynarodowa, z Wielką Brytanią na czele, znów będzie działać zgodnie, by nałożyć kolejne sankcje i kary na reżim Władimira Putina - powiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson przy okazji wizyty w szpitalu w miejscowości Welwyn Garden City pod Londynem.

 

Gdy do bloku 53-letniego Mykoły przybyli rosyjscy żołnierze, zabili wszystkich mężczyzn poniżej 50. roku życia, a jemu dali 20 minut na pochowanie przyjaciół – relacjonuje z Buczy pod Kijowem korespondent amerykańskiej telewizji ABC News James Longman.

Mykoła razem z żoną przez miesiąc rosyjskiej okupacji mieszkał w piwnicy bloku. Po wycofaniu się Rosjan i wyzwoleniu miasta przez siły ukraińskie opowiedział ekipie ABC o działaniach rosyjskich żołnierzy – wynika z relacji zamieszczonej na Twitterze.

 

- Należy potępić wszelkie słowa niedobre, niewłaściwe, krzywdzące, raniące, które płyną ze stolicy Węgier - powiedział Morawiecki w środę na konferencji w Woli Karczewskiej.

- Rząd węgierski także musi być jednoznaczny w potępieniu tego, co się dzieje na Ukrainie - nie ma tutaj wyjątków. To jest wybór między prawdą i fałszem i my stoimy na pewno po stronie prawdy - podkreślił premier.

 

W Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy rosyjscy okupanci zaczęli spalać zwłoki zabitych mieszkańców w mobilnych krematoriach, by ukryć ślady zbrodni - podała w środę mariupolska rada miejska. Według niej ofiar rosyjskiej agresji w mieście może być "kilkadziesiąt tysięcy".

Jak dodaje, "po tym, gdy ludobójstwo w Buczy zyskało szeroki międzynarodowy rozgłos, władze Rosji nakazały zniszczyć wszelkie świadectwa zbrodni swojej armii w Mariupolu".

Polska może skorzystać na przyjeździe Ukraińców, bo obecnie brakuje nam rąk i głów do pracy. To jest pewna szansa dla Polski – przekazał na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, który przebywał z wizytą w Dziennym Domu "Senior plus" w Woli Karczewskiej.

 

We wtorek decyzję o wydaleniu rosyjskich dyplomatów ogłosiły władze Danii, Szwecji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Łotwy i Estonii. W środę o uznaniu 12 akredytowanych w tym kraju rosyjskich dyplomatów za osoby niepożądane poinformowała Grecja. Wcześniej opuszczenie kraju części rosyjskich dyplomatów nakazały oprócz Polski, m.in. Francja, Niemcy.

Nie ma nowych decyzji w sprawie zmniejszania liczby personelu lub obniżania rangi rosyjskiego przedstawicielstwa w Polsce – powiedział w środę rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

23 kwietnia MSZ poinformowało, że 45 osób - rosyjscy dyplomaci oraz wskazany personel, otrzymało polecenie opuszczenia terytorium Polski w ciągu pięciu dni, jedna z wydalanych osób dostała na opuszczenie RP 48 godzin.

Hala sportowa Orbita we Wrocławiu została wyłączona z miejsc noclegowych dla uchodźców. 350 łóżek, które w niej funkcjonowało, trafiło do magazynów przy hali, ale w każdej chwili może ponownie być do dyspozycji. We Wrocławiu na 3 tys. miejsc noclegowych połowa z nich jest wolna.

Centralny Ośrodek Sportu Torwar w Warszawie również kończy swoją działalność jak "punkt recepcyjny" z dniem 8 kwietnia 2022 roku.

Za łamanie zakazu importu węgla mogą grozić kary pozbawienia wolności - przewiduje projekt ustawy przeciwdziałającej agresji na Ukrainę, którego pierwsze czytanie miało miejsce w środę w Sejmie. Posłowie apelowali o rekompensaty dla firm, które poniosą straty w wyniku embarga.

- Ustawa przewiduje przepisy karne, które mówią, że osoba która świadomie nie przestrzega sankcji może podlegać karze pozbawienia wolności nie krótszej niż 3 lata - zaznaczył wiceminister Wąsik.

W projekcie nowelizacji specustawy pomocowej są rozwiązania dla obywateli Białorusi, którzy uciekli z Ukrainy do Polski przed wojną - poinformował w środę wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Przewidują one m.in. wydawanie białoruskim uchodźcom z Ukrainy wiz humanitarnych w Polsce.

Fragmenty rosyjskiej rakiety zestrzelonej przez siły ukraińskie uszkodziły we wtorek wieczorem skład nawozów w Krzemieńcu w obwodzie tarnopolskim Ukrainy - przekazała w środę agencja Interfax-Ukraina. Dodano, że wskutek wycieku amoniaku, woda w studniach jest zanieczyszczona i niezdatna do picia.

Zmarł lider nacjonalistycznej, prokremlowskiej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimir Żyrinowski. Poinformował o tym w środę przewodniczący Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, Wiaczesław Wołodin.

Partia Żyrinowskiego jest określana jako "opozycja systemowa" wobec przywódcy Putina. Pozornie zapewnia to rywalizację polityczną, jednak w praktyce LDPR wspiera Putina, gdy ma to większe znaczenie, na przykład w sprawie aneksji Krymu w 2014 roku lub obecnego najazdu na Ukrainę. 

W intencji pokoju w Ukrainie zostanie odprawiona w Wielki Piątek centralna droga krzyżowa w Warszawie. Poprowadzą ją wspólnie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i grekokatolicki metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz.

"Przy każdej stacji drogi krzyżowej jedna osoba z Ukrainy dołączy do grupy niosącej krzyż" – poinformowano w komunikacie.

 Maciej Wąsik poinformował, że Polska wykonała sankcje unijne i zamroziła majątki rosyjskich oligarchów i przedsiębiorców, które są wpisane na unijna listę sankcyjną. "Największą firmą, której zostały zamrożone majątki jest Severstal - jedna ze spółek córek koncernu zarejestrowanego zresztą na Łotwie, ale tak naprawdę reprezentującego kapitał rosyjski" - mówił. Dodał, że łącznie Polska zamroziła majątki warte ok. 140 mln zł.

 

Żaden polski rząd dotychczas nie przyjął żadnych sankcji na Rosję - ani po Gruzji, ani po Krymie - mówił w Sejmie wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Dodał, że sankcje europejskie, które wtedy zostały przyjęte były niewystarczające.

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 24 lutego. Ze środowych informacji Straży Granicznej wynika, że od tego czasu do Polski wjechało z Ukrainy ponad 2,5 mln osób.

- Od wybuchu wojny firmy członkowskie zatrudniły ok. 3 tys. obywateli Ukrainy, w tym blisko 600 osób na podstawie zgłoszenia, wynikającego z nowych regulacji wprowadzonych specustawą - przekazało w środowej informacji prasowej Polskie Forum HR.

Polskie Forum HR podkreśliło, że wiele firm członkowskich oferuje coraz szersze wsparcie. Duża ich część ma strony internetowe w języku ukraińskim, gdzie publikowane są oferty pracy oraz informacje o innych formach pomocy. Powstały ukraińskojęzyczne infolinie; firmy oferują wsparcie w znalezieniu zakwaterowania, miejsca w żłobkach czy szkołach.

Wołodymyr Zełenski podziękował Irlandii za dotychczasowe wsparcie dla Ukrainy.

- Od pierwszych dni wspieracie dobro, wspieracie Ukrainę i to jest fakt. Nie mieliście wątpliwości dotyczących niesienia nam pomocy, od razu zaczęliście to robić. I chociaż jesteście krajem neutralnym, nie pozostaliście obojętni na klęski i nieszczęścia, które Rosja sprowadziła na Ukrainę - mówił Zełenski.

Ukraiński prezydent zwrócił uwagę, że jego kraj nadal musi przekonać europejskie firmy do porzucenia rosyjskiego rynku, a zagranicznych polityków do zerwania więzi z rosyjskim systemem finansowym. Podkreślił, że zakup rosyjskiej ropy naftowej finansuje rosyjskie działania wojenne.

 

Zełenski powiedział, że rosyjscy żołnierze celowo wyszukują i zabijają nauczycieli oraz liderów lokalnych społeczności na okupowanych terenach. Zarzucił Rosję, że działa jak imperium kolonialne, które chce "podporządkować sobie sąsiada" i "zniszczyć podstawy jego tożsamości".

 

Zełenski w przemówieniu transmitowanym za pośrednictwem łączy wideo z Kijowa poinformował, że w nocy Rosjanie uderzyli w ukraiński skład paliwa i celem Rosji nadal jest ukraiński sektor rolniczy.

- Niszczą naszą infrastrukturę i celowo prowokują kryzys żywnościowy. Pół miliona mieszkańców jest pod oblężeniem. Blokują transporty humanitarne i nie przepuszczają niczego, ani wody, ani lekarstw - mówił.

 

"W rejonie Tarnopola znaleziono ślady zanieczyszczenia amoniakiem po uderzeniu rosyjskiej rakiety"

Zmarł Władimir Żyrinowski, lider nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji - przekazał przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin

"Pochodzący z Doniecka Oleg Wierniajew, mistrz olimpijski z 2016 roku w gimnastyce, z bronią w ręku wyruszył na obronę Ukrainy"

Luterański ksiądz Jan Byrt ze Szczyrku wystarał się o egzemplarze Pisma Świętego w języku ukraińskim, by ofiarować je uchodźcom, którzy znaleźli gościnę w Polsce. "Mamy nie tylko dach nad głowa, ale także Słowo Boże" – poinformował w środę duchowny ze szczyrkowskiej parafii.

"Ostrzał obwodu mikołajewskiego: w ostatnich dniach rannych jest 55 osób"

- Mówię to bardzo wyraźnie: Rosja jest dla nas państwem wrogim. A wszyscy Rosjanie są w tej chwili wrogami Ukrainy - powiedział ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk w wywiadzie dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Dodał: "nie mamy złudzeń, także co do tzw. rosyjskiej opozycji".

- Mamy nadzieję, że to, co teraz widzimy, zostanie w końcu zrozumiane także w Niemczech - stwierdził Melnyk w kontekście rosyjskich okrucieństw na kijowskim przedmieściu Bucza. - Putin prowadzi wojnę na wyniszczenie. Nie tylko przeciwko państwu ukraińskiemu, ale także przeciwko Ukraińcom, przeciwko cywilom - powiedział dyplomata.

Rosyjscy żołnierze zmusili męża, by klęknął, a następnie zabili go strzałem w głowę – powiedziała stacji BBC kobieta z miejscowości Bucza pod Kijowem, gdzie po wycofaniu się żołnierzy rosyjskich ujawniono dokonane przez nich mordy na ludności cywilnej.

Rosyjscy żołnierze wdarli się na teren domu rodziny 72-letniego Wołodymyra Ambramowa, zaczęli strzelać i wyciągnęli z budynku jego, jego córkę 48-letnią Irynę i jej 40-letniego męża Ołeha. Następnie zabrali Ołeha za bramę, a do domu wrzucili granat, którego wybuch wywołał pożar.

Rosjanie zabili w podkijowskiej Buczy ok. 320 mieszkańców - poinformował w środę BBC mer tego miasta Anatolij Fedoruk. Jak dodał, żołnierze specjalnie "polowali" na miejscowych polityków.

Fedoruk powiedział, że zaprasza do Buczy szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa, by "zobaczył ciała zabitych ludzi i popatrzył w oczy ich rodzinom, matkom, mężom, dzieciom, które zostały sierotami".

"We wtorek trwały prace mające na celu oczyszczenie ulic z różnych amunicji pozostawionych przez siły rosyjskie w Buczy. Urzędnicy powiedzieli, że w ciągu ostatniego dnia w obwodzie kijowskim znaleziono i rozbroiono prawie 300 materiałów wybuchowych"

"Cywilny personel armii rosyjskiej narzeka na inflację, związki grożą pozwem"

Do Ukrainy dotarł sprzęt wojskowy, w tym systemy przeciwpancerne i haubice z Estonii; łączna wartość pomocy tego państwa dla Ukrainy to 220 milionów euro - informuje estoński portal ERR News, powołując się na dane estońskiej ambasady w Ukrainie.

"NYT ujawnił dowody, że to rosyjska armia zabiła rowerzystę w Buczy"

"W Wuhledar Rosjanie ostrzeliwali miejsce dystrybucji pomocy humanitarnej, są zabici i ranni"

31 proc. firm w Polsce chce zatrudniać Ukraińców. Są to głównie przedstawiciele sektora produkcji przemysłowej, budownictwa i usług - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według analityków na pracę w Polsce mogłoby liczyć ponad 250 tys. kobiet.

"SBU zdobyła tajne mapy i listy rasistów, których jednostki zostały zniszczone w obwodzie donieckim.

Jak się okazało, Putin wysłał na Ukrainę podchorążych moskiewskiej Wyższej Szkoły Dowodzenia Wojskowego. W Ukrainie mieli odbywać staż"

"Utworzono fundusz na odbudowę zniszczonej wojną infrastruktury energetycznej Ukrainy"

Ta wojna jest finansowana przez podmioty gospodarcze, przez osoby, które płacą Putinowi swoje podatki - mówił w Sejmie wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Dodał, że ustawa o mrożeniu majątków osób i podmiotów wspierających Rosję to ważny głos Polski w dyskusji europejskiej o tym, jak powinny wyglądać sankcje.

"- W naszym kompleksie jest 600 mieszkań. Wszyscy zostali okradzeni. Zabrali wszystko, do lodówek i pralek.

- Właśnie się włamali, zastrzelili sąsiada. Pochowaliśmy go na podwórku. Zmarła pani z dziewiątego piętra, którą znaleźliśmy kilka tygodni później"

Rosja celowo wywołuje na Ukrainie kryzys żywnościowy, bo dla Rosji głodzenie ludzi również jest środkiem prowadzenia wojny - powiedział w środę zwracając się do parlamentu Irlandii prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Niszczą naszą infrastrukturę i celowo prowokują kryzys żywnościowy. Pół miliona mieszkańców jest oblężonych. Blokują transporty humanitarne i nie przepuszczają niczego, ani wody, ani lekarstw - mówił Zełenski w przemówieniu transmitowanym za pośrednictwem łączy wideo z Kijowa. 

"Doceniam wzmocnienie piątego pakietu sankcji UE: zakazy na rosyjski węgiel, wjazd statków do portów UE i przewoźników drogowych. Potrzeba jednak embargo na gaz/ropę i usunięcia SWIFT we wszystkich rosyjskich bankach, by powstrzymać Putina. Trudne czasy wymagają trudnych decyzji."

"Za odwagę osobistą i bohaterstwo okazywane w obronie suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy wierność Wojskowej Przysiędze Sztabu Siergija Kułyka został pośmiertnie nagrodzony tytułem Bohatera Ukrainy"

Dziś w Ukrainie działać będzie 11 korytarzy humanitarnych, a cywile uciekający z Mariupola i szeregu innych miejscowości objętych działaniami wojennymi będą mogli wyjeżdżać prywatnymi samochodami – ogłosiła w środę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Były mer miasta Rubiżne w obwodzie ługańskim Serhij Hortiw nie tylko przeszedł na stronę Rosjan, ale też przekazuje im informacje o osobach o proukraińskich poglądach - powiedział szef władz tego regionu Serhij Hajdaj, cytowany w środę przez portal Ukrainska Prawda.

Grecja wydala 12 rosyjskich dyplomatów. 

Utworzenie Funduszu Gwarancji Kryzysowych w Banku Gospodarstwa Krajowego, w ramach którego udzielane będą gwarancje i poręczenia spłaty kredytów zaciągniętych przez przedsiębiorców, przewiduje projekt noweli ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, którą w środę zajmie się Sejm.

"Wolontariusze. Mieszkańcy. Działacze organizacji pozarządowych. Pracownicy jednostek miejskich i powiatowych oraz spółek komunalnych. Pracownicy firm prywatnych. Wszyscy ludzie dobrej woli. Warszawa dziękuje za dobre serca"

"Z" - symbol rosyjskiej agresji na Ukrainę to neoswastyka i znak ten powinien być zakazany w polskiej przestrzeni publicznej - oświadczyli posłowie Lewicy Maciej Kopiec i Marek Rutka, którzy złożą w tej sprawie poprawkę do rządowego projektu ustawy ws. przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił byłą kanclerz Niemiec Angelę Merkel, aby na własne oczy zobaczyła okrucieństwa w Buczy. Ale Merkel podróżuje obecnie w zupełnie innym kierunku. Teraz cieszy się wiosennym słońcem we Florencji; od soboty przebywa prywatnie w Toskanii - pisze w środę dziennik "Bild".

"W obwodzie kijowskim oczyszczana jest autostrada do Żytomierza i budowany most zwodzony przez rzekę Irpin"

Musimy ponownie zwiększyć presję na Putina i rząd rosyjski, dlatego proponujemy jeszcze bardziej zaostrzyć nasze sankcje, które ograniczają polityczne i ekonomiczne opcje Kremla - powiedziała w środę w Parlamencie Europejskim przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Zaostrzamy nasze sankcje, aby utrzymać maksymalną presję na Kremlu. Nowy pakiet zawiera zakaz importu węgla. I myślę, że prędzej czy później będą potrzebne środki na ropę, a nawet gaz - powiedział w środę szef Rady Europejskiej Charles Michel w Parlamencie Europejskim.

Nowa Zelandia nakłada 35 proc. cła na import z Rosji - podaje Ukrinform 

"SBU zdobyła tajne mapy Federacji Rosyjskiej z planami zajęcia całego terytorium obwodu donieckiego"

Papież Franciszek po raz kolejny wyraził uznanie dla Polaków za - jak to ujął - "niezwykłą i przykładną życzliwość dla naszych braci Ukraińców". W czasie środowej audiencji ucałował ukraińską flagę przywiezioną z Buczy, miejsca masakry cywilów.

Zwracając się do Polaków papież powiedział: "Bardzo dziękuję wam, że towarzyszyliście mi w modlitwie podczas mojej pielgrzymki na Maltę. W tym czasie Wielkiego Postu, który przygotowuje nas do świąt Zmartwychwstania Pańskiego, okazaliście niezwykłą i przykładną życzliwość dla naszych braci Ukraińców, dla których otworzyliście serca i drzwi waszych domów".

W Holandii 14 rosyjskich jachtów zostało objętych sankcjami

Średnio co trzeci rosyjski wojskowy z brygady "buczańskich katów" walczył wcześniej w Syrii, broniąc reżimu Baszara el-Asada - pisze ukraiński portal Slidstwo.Info.

Według danych ukraińskiego wywiadu w okupacji Buczy, Irpienia i Hostomla w obwodzie kijowskim brali udział członkowie 155 brygady piechoty morskiej Floty Oceanu Spokojnego Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej. Rosjanie zabili tam setki cywilów.

Ambasador Ukrainy na Węgrzech została w środę wezwana do węgierskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Powiedziano jej, że ukraińscy przywódcy powinni przestać obrażać Węgry – poinformował szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

Szijjarto podkreślił, że węgierskie społeczeństwo jasno wypowiedziało się w kwestii wojny na Ukrainie na niedzielnych wyborach parlamentarnych, które zdecydowanie wygrał rządzący Fidesz. Podczas kampanii węgierskie władze wielokrotnie podkreślały, że nie zgodzą się na dostawy broni na Ukrainę przez swoje terytorium i nie dadzą się wciągnąć w tę wojnę.

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 18,6 tys. żołnierzy, a także 684 czołgi, 332 systemy artyleryjskie, 150 samolotów i 135 śmigłowców – ogłosił w środę w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Od 24 lutego do 6 kwietnia Rosja straciła również 1861 pojazdów opancerzonych, 107 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 55 systemów przeciwlotniczych, 1324 samochody, siedem jednostek pływających, 76 cystern z paliwem, 96 bezzałogowych statków powietrznych i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu - poinformował Sztab w opublikowanym na Facebooku komunikacie.

Ponad 35 tys. obywateli Ukrainy podjęło pracę w Polsce na podstawie uproszczonych procedur, 75 proc. z nich to kobiety – poinformowała w środę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Burmistrz Buczy Anatolij Fedoruk powiedział, że rosyjskie wojsko zabiło w mieście około 320 cywilów. Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że podczas okupacji Buczy ani jeden mieszkaniec nie ucierpiał z powodu brutalnych działań rosyjskiego wojska.

- Przedstawiony pakiet nowych sankcji UE wobec Rosji, jest nieco lepszy niż ten, o którym się mówiło, ale to wzmocnienie jest niewystarczające - ocenił w środę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Zapowiedział, że strona polska będzie zabiegać m.in. o pełną i trwałą konfiskatę rosyjskich majątków.

W tej chwili wspieramy z budżetu centralnego jednostki samorządu terytorialnego. W ciągu ostatnich dwóch tygodni przelano ponad 400 mln złotych na konta samorządów. Na pierwszym etapie pomoc uchodźcom była spontaniczna, dziś państwo musi te sprawy usystematyzować i my to robimy - powiedział wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker.

Podczas okupacji okolic Iwankowa w obwodzie kijowskim rosyjscy żołnierze zgwałcili dwie siostry w wieku 15-16 lat; miejski szpital jest pełen rannych, a bomba kasetowa zabiła 12-letniego chłopca - podała stacja ITV, powołując się na mieszkańców wyzwolonego po 35 dniach rosyjskiej okupacji miasta.

"Według gubernatora obwodu kurskiego (Rosja) stanowiska rosyjskiej straży granicznej zostały wczoraj ostrzelane. Według niego miało to miejsce w dzielnicy Suja. Pociski wystrzeliwane z moździerzy nie trafiły, a punkty ostrzału zostały stłumione ogniem powrotnym.

Parlament Europejski podjął decyzję o natychmiastowym rozpoczęciu prac nad planami uzupełniania rezerw gazu w UE, aby zapewnić, że ramy regulacji prawnych będą gotowe przed następną zimą.

Wartość zamrożonych w związku z sankcjami nieruchomości Rosjan na Łotwie przewyższa 100 mln euro - poinformował we wtorek wieczorem łotewski minister sprawiedliwości Janis Bordans. Nie wykluczył, że suma ta wzrośnie.

Minister, cytowany przez portal Delfi, przekazał, że wartość zamrożonych pojazdów również oceniana jest na kilka milionów euro.

Minionej doby 8 705 osób przekroczyło granicę z Ukrainy do Polski przez przejścia w woj. lubelskim, z czego najwięcej w Hrebennem - podał w środę rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki.

Wiceminister spraw zagranicznych Polski Szymon Szynkowski vel Sęk wzywa kanclerza Niemiec Olafa Scholza do wyjazdu na Ukrainę z wizytą solidarnościową i domaga się nałożenia na Rosję bardziej surowych sankcji - pisze w środę agencja dpa.

"Zagraniczni instruktorzy wojskowi to ochotnicy, którzy przybyli do Ukrainy, aby pomóc naszym żołnierzom w obronie ich wolności i prawa do wolnego życia. Każdy z nich inspirowany odwagą i patriotyzmem Ukraińców, wyraża podziw dla jedności naszego narodu"

"Ciężkie walki i rosyjskie ataki lotnicze trwają w okrążonym mieście Mariupol. Sytuacja humanitarna w mieście pogarsza się. Większość z 160 tys. mieszkańców nie ma światła, łączności, lekarstw, ogrzewania ani wody. Siły rosyjskie uniemożliwiły dostarczenie pomocy humanitarnej, prawdopodobnie w celu wywarcia presji na obrońców, aby się poddali" - poinformowało w środę rano brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Agencja Ukrinform podaje, że we Lwowie rosyjskie pociski uderzyły w domy cywilów

Ukraińskie MSW wskazuje, że pod gruzami wieżowców w Borodiance może być wiele ofiar

Co najmniej 167 dzieci zginęło, a 279 zostało rannych wskutek agresji Rosji na Ukrainie - podało w środę biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

Te szacunki nie są ostateczne - trwa uściślanie danych w miejscach aktywnych działań bojowych. Biuro prokuratora generalnego podkreśla, że najwięcej dzieci ucierpiało w wyniku rosyjskiej agresji w obwodzie kijowskim, donieckim i charkowskim.

Po raz kolejny wzywam Komisję Europejską do realnych, bolesnych sankcji; kurs rubla na poziomie sprzed wojny świadczy, że Rosja niewiele traci w wyniku dotychczasowych pakietów - oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że takie zbrodnie Rosjan, jak w Buczy, to czerwony alarm dla Europy.

Nie odnotowano żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej - przekazała w środę Państwowa Agencja Atomistyki. Dodano, że na terenie Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska.

Głównymi tematami rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem będzie Ukraina i nasza współpraca wojskowa - powiedział w środę szef BBN Paweł Soloch, pytany o wizytę prezydenta Dudy w Londynie.

"Czytaj wiatr, poruszaj się po mapie, poczuj odległość, partnera i jednostkę"

Sztab Generalny Ukrainy udostępnił nagranie z ukraińskich Browarów

Rosja zrezygnowała z próby zdobycia Kijowa i przemieszcza wojska, by wzmocnić atak na południu i wschodzie Ukrainy; jej głównym celem jest zajęcie obwodów ługańskiego i donieckiego, w tym Mariupola, gdzie Ukraińcy wciąż stawiają opór – ocenił we wtorek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad odcinkami granicy administracyjnej w obwodzie kijowskim i żytomierskim, a teraz postępują, by uczynić to również w okolicach Czernihowa. Wojska Rosji wycofują się również na kierunku sumskim.

96 proc. osób, które zarejestrowały się jako uchodźcy w rejestrze PESEL to kobiety z dziećmi - przekazał w środę wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker. Dodał, że jest to jeden z powodów, przez które ta fala uchodźców jest inna niż poprzednie.

Nigdy wcześniej nie chciałam być na Ukrainie tak bardzo, jak teraz – zaznaczyła 18-letnia Daria Korsak z Odessy, która studiuje w Lublinie. Na swoim Twitterowym koncie relacjonuje, co dzieje się w jej regionie, walcząc w ten sposób – jak mówi – z propagandą rosyjską.

"Co Javelin i NLAW robią z rosyjskimi czołgami" - podają Siły Zbrojne Ukrainy

"Dziś to apel pomordowanych. Apel bitych, głodzonych, zabijanych. Dziś to krzyk rodzin, których bliscy zginęli w masowych mogiłach".

"Rosyjskie wojska zabiły już na Ukrainie 167 dzieci" - podała agencja Ukrinform

Po Zygmuncie Solorzu, który oferuje sfinansowanie reaktywacji linii 750 kV, łączącej Polskę z Ukrainą, z tym samym pomysłem wyszedł PKN Orlen i Michał Sołowow – pisze środowy "Puls Biznesu".

"Linia elektroenergetyczna 750 kV (Chmielnicki-Rzeszów), łącząca Polskę z Ukrainą, nie działa od około 30 lat, czyli od wczesnych lat 90. Nie jest złomem, bo utrzymywane jest w niej śladowe napięcie, ale prądu nie przesyła. Pamięć o linii jednak nie zginęła, a w ostatnich dniach wręcz odżyła. Czy wraz z pamięcią odżyje sama linia? Dawno nie było tylu sprzyjających okoliczności" – czytamy w "PB".

Główne wysiłki Rosjan są skoncentrowane na przygotowaniu do ofensywy, mającej na celu ustanowienie pełnej kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy - przekazał w środę rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Pozostaje ryzyko zastosowania przez Rosjan uzbrojenia rakietowego bazowania morskiego, powietrznego i lądowego. Rosjanie ostrzeliwują obiekty kompleksu obronnego, infrastruktury logistycznej oraz osiedla mieszkaniowe miast.

Sztab nie wyklucza wykorzystania terytorium separatystycznej republiki Naddniestrza w Mołdawii w celu wsparcia ofensywy na południowym zachodzie Ukrainy. Jak dodano w komunikacie, na lotnisku w Tyraspolu w Naddniestrzu trwają przygotowania do przyjęcia samolotów.

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki podziękował wszystkim darczyńcom, którzy - m.in. poprzez działania Caritas - wsparli mieszkańców Lwowa i innych miejscowości na Ukrainie - poinformował ks. Cezary Chwilczyński, który pojechał do Lwowa z kolejną partię darów dla potrzebujących.

"Samochód uderzył w budynek rosyjskiej ambasady w Bukareszcie; samochód spłonął. Według lokalnych mediów kierowca zmarł" - podaje Nexta

Rosyjscy żołnierze chodzili od drzwi do drzwi konfiskując mieszkańcom broń myśliwską, telefony komórkowe, a czasem nawet zajmując domy i szukali "ubranych na czarno nazistów" - mieszkańcy wsi w obwodzie mikołajowskim, na południu Ukrainy, opowiadają dziennikarzom "Washington Post", jak byli terroryzowani przez wojska okupanta.

"ONZ podaje, że od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę zginęło 1480 cywilów"

39 proc. Polaków jest gotowych przejść krótki kurs wojskowy - wynika z sondażu IBRIS dla "Rz".

Jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych podczas rosyjskiego ostrzału Rubiżnego w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował w środę rano szef władz tego regionu Serhij Hajdaj.

"Dziennik Gazeta Prawna" podał w środę, że Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki i Rafał Trzaskowski to politycy, którzy zdaniem ankietowanych najlepiej sprawdzili się w sytuacji ataku Rosji na Ukrainę. W zestawieniu słabo wypadli Donald Tusk i Jarosław Kaczyński.

Jestem przekonana, że Ukraina wygra tę wojnę, a my jej w tym pomożemy – powiedziała w wywiadzie z PAP przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

Nadal rejestrujemy niepowodzenia "drugiej armii na świecie" 

"W obwodzie dniepropietrowskim Rosjanie ostrzelali skład ropy i fabrykę" - podaje agencja Ukrinform

 

"Dołączając do zespołu World Central Kitchen docierającego do Irpina i Buczy w dniu wyzwolenia, nigdy nie zapomnę odważnych ludzi, których spotkałem – a świat nigdy nie może zapomnieć o popełnionych przerażających zbrodniach. Tak jak im obiecałem, musimy wrócić jutro i następnego dnia i każdego dnia po…"

"Czteroletni chłopiec, który zaginął w połowie marca w Wyszorodzie został znaleziony martwy. Zostało to zgłoszone przez matkę dziecka, Annę Yakhno".

"W Borodiance Rosjanie strzelali do tych, którzy próbowali wyciągnąć ludzi spod gruzów"

Sankcje wobec Federacji Rosyjskiej muszą być współmierne do wagi zbrodni wojennych popełnionych przez wojska rosyjskie na Ukrainie - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim regularnym wystąpieniu na Facebooku.

- Przygotowujemy nowy pakiet potężnych sankcji przeciwko Rosji za wszystko, co zrobiła naszym obywatelom - oświadczył prezydent Ukrainy i dodał, że teraz jest decydujący moment, zwłaszcza dla przywódców państw zachodnich.

Amerykański gigant technologiczny Intel zawiesza wszystkie operacje biznesowe w Rosji ze skutkiem natychmiastowym.

Intel poinformował we wtorek, że wdrożył środki zapewniające ciągłość biznesową w celu zminimalizowania zakłóceń w działalności globalnej.

"Intel przyłącza się do globalnej społeczności, potępiając wojnę Rosji przeciwko Ukrainie i wzywając do szybkiego powrotu na drogę pokoju" - czytamy w oświadczeniu korporacji.

Brytyjski premier Boris Johnson zwrócił się we wtorek wieczorem bezpośrednio do Rosjan mówiąc im, że zasługują na to, by znać prawdę o toczonej na Ukrainie wojnie. 

- Okrucieństwa popełnione przez wojska rosyjskie w Buczy, Irpieniu i w innych miejscach na Ukrainie przeraziły świat. Cywile masakrowani - rozstrzeliwani ze związanymi rękami. Kobiety gwałcone na oczach swoich małych dzieci. Ciała ordynarnie palone, wrzucane do masowych grobów lub po prostu pozostawiane na ulicy. Doniesienia są tak wstrząsające i obrzydliwe, że nic dziwnego, iż rząd stara się je przed wami ukryć - opisywał Johnson.

Wezwał mieszkańców Rosji do korzystania z połączeń internetowych VPN w celu uzyskania dostępu do niezależnych informacji z całego świata, a gdy już dowiedzą się prawdy, by się nią dzielili z innymi.

- Wasz prezydent jest oskarżony o popełnienie zbrodni wojennych. Ale nie mogę uwierzyć, że działa w waszym imieniu - zakończył po rosyjsku Johnson.

"Pentagon uważa, że rośnie zagrożenie poważnym konfliktem międzynarodowym"

Ukraińskie media poinformowały o eksplozjach w rejonie Lwowa i w Dniepropietrowsku na południowym wschodzie kraju. kraju - poinformowała niemiecka agencja prasowa DPA.

Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych.

Również w obwodzie dniepropietrowskim naoczni świadkowie donoszą o eksplozjach w przemysłowym mieście Nowomoskowsk oddalonym około 25 kilometrów od stolicy regionu - Dniepropietrowska, informuje portal internetowy.

Po 35 dniach rosyjskiej okupacji kijowskiego przedmieścia Hostomel nadal nie odnaleziono około 400 mieszkańców, oświadczył szef miejscowej administracji wojskowej Taras Dumenko w lokalnej stacji radiowej, poinformował w nocy z wtorku na środę portal internetowy "Ukraińska Prawda".

- Wiemy o ludziach, że zostali zabici, mamy potwierdzenia, zdjęcia i nagrania wideo, ale wciąż nie możemy ich znaleźć. - oświadczył Dumenko w Gromadzkim Radiu.

Według Dumenki, Rosjanie "zacierali ślady swoich okrucieństw."

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie